Jump to content

Ποιο ήταν το αγαπημένο σας μάθημα στο Λύκειο;


Recommended Posts

Πιο ήταν το μάθημα που λατρεύατε και ποιο αυτο που μολις βλέπατε στο πρόγραμμα πως έχετε γβάζατε σπυριά;

Εμένα αγαπημένο ήταν η Φυσική με διαφορά.

Στα αρχαία παλι τα παιρνούσα χάλια γιατι ήθελα να βγάλω βαθμό και αναγκαζόμουν να παρακολουθώ. Μια χρονια όμως τις λάτρεψα τις ώρες αυτές γιατι είχαμε μια super καθηγήτρια και μιλούσαμε για τν τηλεόραση και για όλα τα άλλα εκτός του μαθήματος. Εβαζα όμως και εγώ το χεράκι μου, καθώς φρόντιζα να ενημερώνομαι καθημερινα για πολλά θέματα για να εχουμε να συζητάμε. Η συμμαθητές μου μόνο εικόνισμα δεν μου έφτιαξαν εκείνη την χρονιά για την ανακούφηση που τους προσεφερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπημένο με διαφορά τα Μαθηματικά.

Παρεμπιπτόντως, τα θέματα σήμερα στις Πανελλήνιες ήταν καταπληκτικά. Δύσκολα ως θέματα, αλλά πολύ ενδιαφέρουσες ασκήσεις... emofftopic

Αυτό που δεν άντεχα, παρ' όλο που ήμουν πολύ καλός, ήταν τα Αρχαία. Όχι ως αντικείμενο, απλά με απωθούσε ο τρόπος διδασκαλίας. Αναλωθήκαμε τόσα χρόνια να μάθουμε τους χρόνους του "δείκνυμι" και δε συζητήσαμε μία φορά τα μηνύματα που περνάει ο Θουκυδίδης μέσα από την ιστορία του. Αναλύαμε επί ώρα τις διάφορες "γενικές απόλυτες" και δεν ασχοληθήκαμε ποτέ με την επικαιρότητα της "Αντιγόνης" ως σύμβολο κατά της αυθαίρετης εξουσίας.

emeleos

Αυτά. Α, προφανώς μου άρεσε και η Γυμναστική. emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετα τοσα χρονια.........ποιος θυμαται τι μαθηματα ειχαμε..????? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμενα το αγαπημενο μου μαθημα ηταν ο επαγγελματικος προσανατολισμος γιατι μας αφηνανε να παιζουμε μπασκετ. Αλλα τελικα το πληρωσα ακριβα το μπασκετ γιατι εμεινα απροσανατολιστος και καταληξα να σπουδασω γιατρος. :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδω καποιοι αλλοι αγαπουσαν τον υποχρεωτικο εκκλησιασμο και κατεληξαν να γαβγιζουν στα αμφιθεατρα καποιας καταληψης.

Πως το εξηγειτε αυτο κυριε Τακη μας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα αγγλικά δεν πήγαινα με τίποτα. Όλα τα υπόλοιπα μου άρεσαν εξίσου. Τη Φιλοσοφία της Γ΄ Λυκείου λάτρεψα. Κ αυτό χάρη στη καθηγήτρια που μας την έκανε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΑ ΔΡ LECTER ΕΓΡΑΨΕΣ!ΠΟΛΥ ΕΥΣΤΟΧΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!ΜΠΡΑΒΟ!

ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΜΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΑΜΕ ΣΤΟ ΣΕΠ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΩΡΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?

ΚΟΜΜΕΝΟ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΠΟ Δς ΚΑΙ ΜΠΡΟΣ!

ΤΑ ΠΑΘΗΜΑΤΑ,ΜΑΘΗΜΑΤΑ Η ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΑΘΗΜΑΤΑ?....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarupemarupemarup

Ο μόνος λόγος που είχα ενδοιασμούς για ιατρική τότε ήταν το γεγονός πως λάτρευα τα δυα αυτά μαθήματα. Αλλα δυστηχώς δεν υπήρχε και δεν υπάρχει, κατα την γνώμη μου, κάτι το αξιόλογο και αντάξιο της επιστήμης της ιατρικής με βασικά μαθήματα αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χημεία by far...Α, και η Ιστορία των Επιστημών σαν αντικείμενο.

Ηταν πολύ ενδιαφέρον να βλέπεις την εξέλιξη της ανθρώπινης σκέψης και επιστήμης!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η τριπλέτα της κατεύθυνσης Χημεία-Μαθηματικά-Φυσική μακράν τα καλύτερα. Ακόμα έχω φυλάξει τα βοηθήματα που είχα σε αυτά τα μαθήματα.

Χειρότερα μαθήματα:

1) Αγγλικά: πήρα τρίτη γυμνασίου το προφίσιενσι και έκτοτε κωλοβαρούσα κάθε χρόνο. Η καθηγήτρια συνέχεια με έβριζε

2) Θρησκευτικά: μπρρρ. Δεν μου δίνανε και απαλλαγή παρά τις προσπάθειές μου να τους πείσω ότι δεν με ενδιαφέρει το θέμα

3) Βιολογία κατεύθυνσης: καλό μάθημα, αλλά αν είχα γράψει 0.2 περισσότερο περνούσα Αθήνα. Μου πήρε κανά χρόνο να το ξεπεράσω και 3 να πω ευτυχώς που δεν πέρασα Αθήνα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tι μου θυμίσατε τώρα...

Όσο πήγαινα λύκειο μ'άρεσε μόνο το γραμμικό σχέδιο...

'Οταν ξαναέδινα όμως,μου άρεσε πολύ η βιολογία κατεύθυνσης...

Γενικά όμως, έβγαζα σπυράκια με όλα τα φιλολογικά,αλλά περισσότερο δεν άντεχα την ιστορία...Μπρρρρ. <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θρησκευτικά

Αγγλικά

Γαλλικά

για το χαβαλέ που γινόταν μεσα στην τάξη!!!

και

Λατινικά και Αρχαία για την ουσία των μαθημάτων :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η φυσική (και γι' αυτό σπούδασα και φυσικός - είχαμε έναν εκπληκτικό καθηγητή :wub: που εγώ τον έλεγα "Καλλιτέχνη" γιατί του άρεσε ο Ελύτης)

Επίσης μου άρεσαν πολύ και τα μαθηματικά, :blink: αλλά αυτά που κάναμε στο Λύκειο, με γραφικές παραστάσεις και παραγώγους, όχι τις χαζομάρες (σειρές, ανάλυση Fourrier) που κάναμε στο πανεπιστήμιο.

Ακόμα μου άρεσε πολύ και η Γεωμετρία, βάζεις το μυαλό να σκέφτεται, δεν είναι τυφλοσούρτης!

Όλως παραδόξως μου άρεσαν και τα αρχαία γιατί είχαμε μία καταπληκτική καθηγήτρια (που ναι μεν την κοροϊδεύαμε "Νταβέλη", αλλά εγώ έμαθα αρχαία και σίγουρα μιλάω καλά ελληνικά σήμερα χάρη σε αυτή)!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα θρησκευτικά...κι αν βλέπατε τη καθηγήτρια που είχαμε όλοι θα καταλαβαίνατε το γιατί!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mακράν τα Μαθηματικά γιατί ξέφευγες από τη φρικτή παπαγαλία των λοιπών στην πλειοψηφία τους μαθημάτων και εκτός των άλλων είναι ένας εξαιρτικός τρόπος να οξύνεις και να λογικοποιήσεις τη σκέψη σου.

Μ΄άρεσαν επίσης τρελά και τα Αρχαία ειδικά η γραμματική, αν και ανέκαθεν μισούσα τους φιλόλογους !!

Τα σέβη μου :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mακράν τα Μαθηματικά γιατί ξέφευγες από τη φρικτή παπαγαλία των λοιπών στην πλειοψηφία τους μαθημάτων και εκτός των άλλων είναι ένας εξαιρτικός τρόπος να οξύνεις και να λογικοποιήσεις τη σκέψη σου.

Μ΄άρεσαν επίσης τρελά και τα Αρχαία ειδικά η γραμματική, αν και ανέκαθεν μισούσα τους φιλόλογους !!

Τα σέβη μου :splats:

Καλα αφου σε όλους αρεσαν φυσικές και μαθηματικα πως και ηρθατε ιατρικη και δεν καταλήξατε σε πολυτεχνεια?

Εμενα μου αρεσε η βιολογία και απο φιλολογικά η λογοτεχνια, τα μαθηματικα απλως τα ανεχομουν ,μισουσα τη γυμναστικη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Ιστορία Κατεύθυνσης Β Λυκείου γιατί μαθαίναμε τι κοσμήματα φοράγανε τα γκομενάκια στην Αρχαία Ελλάδα! :splats:

Η Μουσική,τα Καλλιτεχνικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Ιστορία Κατεύθυνσης Β Λυκείου γιατί μαθαίναμε τι κοσμήματα φοράγανε τα γκομενάκια στην Αρχαία Ελλάδα! :splats:

Η Μουσική,τα Καλλιτεχνικά.

Τι δουλεια εχει καλε η ιστορια κατευθυνσης Β λυκειου? Θεωρητικη ήσουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.