Jump to content

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΙΣ 4 ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΩΝ?


veterinarian

Recommended Posts

Πιθανώς. Αυτό είναι άλλωστε και το μέτρο που εφάρμοσαν οι ευρωπαϊκές χώρες που αυτή τη στιγμή εφαρμόζουν κατά γράμμα την οδηγία, όπως πχ το Βέλγιο.

Προσλήψεις πάντως χρειάζονται, μια και οι 10 εφημερίες δεν βγαίνουν με κυκλικό ωράριο με το παρόν προσωπικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, αλλά χρειάζονται λιγότερες προσλήψεις με το κυκλικό ωράριο. Για να δούμε τι θα φέρει ο καιρός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή εάν κατάλαβα καλά, ωράριο=εφημερία ταυτόχρονα!?Αυτό όμως δεν σημαίνει και σημαντική μείωση των αποδοχών μας!?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή in vitro

Ναι , είμαι σε άλλη σχολή μεν, μου περνά από το μυαλό λίαν εντόνως όμως να ξανακάνω μηχανογραφικό για την Ιατρική.

Εν πάσει περιπτώσει μπορεί να μου απαντήσει κανείς στην ερώτηση που έγραψα παραπάνω για την ιστοσελίδα? Τι σημαίνει δηλαδή π.χ. όταν υπάρχουν 2 θέσεις και 4 αιτήσεις για ειδικότητα σ'ένα νοσοκομείο?

Πρακτικά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή in vitro

Ναι , είμαι σε άλλη σχολή μεν, μου περνά από το μυαλό λίαν εντόνως όμως να ξανακάνω μηχανογραφικό για την Ιατρική.

Εν πάσει περιπτώσει μπορεί να μου απαντήσει κανείς στην ερώτηση που έγραψα παραπάνω για την ιστοσελίδα? Τι σημαίνει δηλαδή π.χ. όταν υπάρχουν 2 θέσεις και 4 αιτήσεις για ειδικότητα σ'ένα νοσοκομείο?

Πρακτικά?

Σημαίνει ότι αν η ειδικότητα διαρκει 5 χρόνια για παράδειγμα τότε αν δηλώσεις εκείνη τη στιγμή και είσαι ο 5ος θα περιμένεις το πολύ 5 επί 2 χρόνια.

Το 'πιασες ??? ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσο πιθανό είναι να γίνουν εξετάσεις για ειδικότητα τα επόμενα 10 χρόνια?

Βοηθήστε λίγο ρε παιδιά όσοι γνωρίζετε πράγματα και καταστάσεις ! Μπας και βγάλουμε καμιά άκρη δηλαδή!

emconfusedemconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσο πιθανό είναι να γίνουν εξετάσεις για ειδικότητα τα επόμενα 10 χρόνια?

Βοηθήστε λίγο ρε παιδιά όσοι γνωρίζετε πράγματα και καταστάσεις ! Μπας και βγάλουμε καμιά άκρη δηλαδή!

emconfusedemconfused

Εξαρτάται από τους φοβερούς και τρομερούς πολιτικούς μας !!!

Κανονικά θα έπρεπε ήδη να υπάρχουν εδώ και 15 χρόνια (από τότε που άνοιξαν τα σύνορα τα ανατολικά κράτη και γεμίσαμε "επιστήμονες"). Έστω για ένα 10% των θέσεων ειδικοτήτων.

Όμως τίποτα !!! Και ξέρεις γιατί ? Μα το πολιτικό κόστος.

Οπότε θα κάνουν αυτο που κάνουν πάντα και σε όλα και το έχουν μάθει καλά τόσα χρόνια.

Θα περιμένουν πότε θα φτάσουν τα πράγματα στο απροχώρητο.

Να το υπολογίζεις σε 5-6 χρονάκια. Εκτός αν το δημογραφικό δώσει τη λύση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Thanks!! emarup

Έχω ακούσει ότι στα νοσοκομεία τα επαρχιακά οι γιατροί μπορεί να κάνουν μέχρι και 15 εφημερίες. Ενώ ότι στις μεγάλες πόλεις δεν συμβαίνει αυτό. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Είναι καθαρά θέμα νοσοκομείου το πόσες εφημερίες θα κάνει ο καθένας και τι είδους?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Thanks!! emarup

Έχω ακούσει ότι στα νοσοκομεία τα επαρχιακά οι γιατροί μπορεί να κάνουν μέχρι και 15 εφημερίες. Ενώ ότι στις μεγάλες πόλεις δεν συμβαίνει αυτό. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Είναι καθαρά θέμα νοσοκομείου το πόσες εφημερίες θα κάνει ο καθένας και τι είδους?

:anavwfwties: AGOMAHODAS :anavwfwties:

αν κάνεις 15 απλά δεν θα τις πληρωθείς....

μπορείς να κάνεις όσες φθάνουν μέχρι τον καθαρό μισθό σου

(χωρις να υπολογίζεις τα λοιπά επιδόματα... ναι.έχουμε και τέτοια!!!)

υπολόγισε γύρω στα 750 ευρώ δηλαδή 9-10 εφημερίες (ανάλογα με τα Σ/Κ

και αργίες που παίρνεις)

αν όμως θες παραπάνω εφημερίες μπορείς να κάνεις κάποιου άλλου,

θα περαστιύν στο όνομά του και θα σου δώσει τα λεφτά (παράνομο αλλά

γίνεται)

Πάντως, όλα φαίνεται να αλλάζουν από αρχή 2007, οπότε θα πάμε στις 5

το μήνα!!!

αυτό ήδη γίνεται σε κάποια νοσοκομεία του Ν.Ηλείας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διάβασα το ποστ σχετικά με τις 4 εφημερίες το μήνα για τους ειδικευόμενους.

1)Δηλαδή μέχρι τώρα πόσες εφημερίες έκαναν πάνω κάτω?

2)Πόσο κουραστικό είναι το να κάνει κανείς εφημερία?Εννοώ σε μία κλινική όχι π.χ. όπως η παθολογική όπου γίνεται χαμός από τα περιστατικά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μείωση ναι, αλλά όχι τόσο μεγάλη όσο φαίνεται αφού θα κάνουμε παραπάνω από 5 8ωρα την εβδομάδα.

5*8=40. Μέχρι τις 58 ώρες την εβδομάδα λείπουν άλλες 18.

Με κυκλικό ωράριο θα κάνουμε περίπου 7 οκτάωρα την εβδομάδα.

Αυτό ,το 58ωρο δηλαδή, χρειάζεται αναπροσαρμογή του βασικού μας μισθού. Ή να γίνουμε κάτι σαν ωρομίσθιοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιθανώς. Αυτό είναι άλλωστε και το μέτρο που εφάρμοσαν οι ευρωπαϊκές χώρες που αυτή τη στιγμή εφαρμόζουν κατά γράμμα την οδηγία, όπως πχ το Βέλγιο.

Προσλήψεις πάντως χρειάζονται, μια και οι 10 εφημερίες δεν βγαίνουν με κυκλικό ωράριο με το παρόν προσωπικό.

εισαι σιγουρος;;;

για να σε προτιμησει ο διευθυντης της κλινικης στο βελγιο θα πρεπει να δουλευεις αμισθι 18ωρα και 24ωρα χαλαρα και χωρις πολλες κουβεντες για να συναγωνιστεις τους αλλους που θελουν να σου φανε την θεση.

και ολα αυτα ενω δεν εχεις ξεκινησει ειδικοτητα. ασε που η δουλεια δεν τελειωνει εδω το απογευματακι στις 3.

χαλαρα πας μεχρι τις 8 το βραδυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μιλάω για άμισθες θέσεις. Όταν είσαι άμισθος ο καθένας μπορεί να σε βάλει ό,τι θέλει.

Στις έμμισθες θέσεις στο Βέλγιο ισχύει κατά γράμμα η κοινοτική οδηγία, γι' αυτό και απαγορεύονται πάνω από 6 εφημερίες το μήνα, ρητώς.

Αυτό άλλωστε οδήγησε στην μεγάλη ανάγκη για γιατρούς και νέες προσλήψεις και πχ το ULB και ο Καθηγητής Παθολογίας Cogan προσπαθούν εναγωνίως να βρουν μη Βέλγους, Ευρωπαίους γιατρούς για την επόμενη χρονιά.

Παρεμπιπτόντως, από προσωπική πείρα προτείνω σε όποιον θέλει να δοκιμάσει την τύχη του σε γαλλόφωνη χώρα, να κάνει αιτήσεις στο Βέλγιο, μια και υπάρχει ιδιαίτερη ζήτηση εδώ και κάποιους μήνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή in vitro

Ναι , είμαι σε άλλη σχολή μεν, μου περνά από το μυαλό λίαν εντόνως όμως να ξανακάνω μηχανογραφικό για την Ιατρική.

Εν πάσει περιπτώσει μπορεί να μου απαντήσει κανείς στην ερώτηση που έγραψα παραπάνω για την ιστοσελίδα? Τι σημαίνει δηλαδή π.χ. όταν υπάρχουν 2 θέσεις και 4 αιτήσεις για ειδικότητα σ'ένα νοσοκομείο?

Πρακτικά?

σημαινει οτι για τις 2 θεσεις υπηρετουν 2 ατομα μεσα και 4 ακομα ειναι στην αναμονη

αν το νοσοκομειο δινει χ χρονια αναμονη και τελειωνουν πχ ο ενας το 2006 και ο αλλος το 2007

οι επομενες θεσεις ειναι 2006+2χ και 2007+2χ

πρακτικα αυτο δεν ισχυει γιατι δεν κανουν ολοι παντα ολο το τμημα που δινει το νοσοκομειο

αν δινει χειρουργικη πχ αλλοι θελουν μονο 9 μηνες και αν προκειται για οποιαδηποτε πληρη μπορει καποιος να εχει κανει ηδη τμημα ΄η καποιος να ειναι φανταρος οποτε η αναμονη πεφτει... αντιστοιχα αν καποια κοπελα μεινει εγκυος η αρχισουν τις αναρρωτικες οι θεσεις πανε πιο πισω

πιο απλα παιρνεις τηλ το νοσοκομειο και ρωτας ποτε αλλαζουν οι θεσεις και μετα πας στη νομαρχια και κοιτας τις αιτησεις που ειναι στην αναμονη για ποσο χρονο θελουν να υπηρετησουν

και παντα με τον ρισκο οι συνθηκες να σε ριξουν εξω απο τους υπολογισμους σου

Διάβασα το ποστ σχετικά με τις 4 εφημερίες το μήνα για τους ειδικευόμενους.

1)Δηλαδή μέχρι τώρα πόσες εφημερίες έκαναν πάνω κάτω?

2)Πόσο κουραστικό είναι το να κάνει κανείς εφημερία?Εννοώ σε μία κλινική όχι π.χ. όπως η παθολογική όπου γίνεται χαμός από τα περιστατικά?

1) αναλογα με τον αριθμο των ειδικευομενων που τις μοιραζονται, αν εφημερευει 1 ειδικευομενος απο το τμημα η 2 καθε μερα... συνηθως ειναι 8 και σε καποια νοσοκομεια γραφουν και πλασματικες (πληρωνεσαι χωρις να τις κανεις πραγματικα)

2) αναλογα με το τμημα και των ογκων των περιστατικων που δεχεται σε εφημερια.... συνηθως το 1 κομματι ειδικοτητας παθολογια-χειρουργικη εχει περισσοτερη δουλεια και το 2 κομματι ειναι αραλικι... οι εργαστηριακες ειναι παντα αραλικι

Thanks!! emarup

Έχω ακούσει ότι στα νοσοκομεία τα επαρχιακά οι γιατροί μπορεί να κάνουν μέχρι και 15 εφημερίες. Ενώ ότι στις μεγάλες πόλεις δεν συμβαίνει αυτό. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Είναι καθαρά θέμα νοσοκομείου το πόσες εφημερίες θα κάνει ο καθένας και τι είδους?

γενικα τα μικρα νοσοκομεια εχουν λιγοτερους ειδικευομενους οποτε τους πεφτουν περισσοτερες εφημεριες

γενικα οι εφημεριες που πληρωνονται στου ειδικευομενους αντιστοιχουν

σε 7 καθημερινες 2 σαββατα και 1 κυριακη

με περισσοτερες αργιες πεφτει ο αριθμος των εφημεριων που πληρωνονται

με 4 εφημεριες οι ειδικευομενοι σε επαρχιακα νοσοκομεια που ειναι λιγοι δεν βγαινουν να καλυψουν ολοκληρο τον μηνα οποτε θα πρεπει να γινονται αποσπασεις αγροτικων στο νοσοκομειο για εφημεριες... νομιζετε οτι μπορει 1 αγροτικος να καλυψει τεπ νοσοκομειου μονος του? η θα μενουν οι επιμελητες μεσα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Σήμερα σε συζήτηση με φίλο μου ειδικευομενο στο Κρατικό Νικαιας μου μετέφερε αυτά που τους είπε ο διευθυντής τους, ότι δηλαδή απο Γενάρη θα κάνουν MAX 4 εφημερίες. Ειμαι περίεργος να δω πώς θα βγαίνει η δουλειά στο συγκεκριμενο νοσοκομειο που ως τώρα εχει την φήμη ότι οι ειδικευομενοι λιώνουν στην κυριολεξια. Απο Γεναρη θα ειναι εφιαλτης για όλους (ασθενείς κ εργαζόμενους) αν κάτι δεν αλλάξει. Καπου εκει ανοίγει η θέση μου... Καλώς τα παιδια :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.