Jump to content

Ιατρική Πάτρας


alexmat

Recommended Posts

Κοιτούσα τα προγράμματα σπουδών των ελληνικών ιατρικών σχολών και μπορώ να πω ότι της Πάτρας με εντυπωσίασε. Μπορεί κανένας συνάδελφος της αυτής σχολής να μου εξηγήσει λίγο τα περί απαρτιωμενης διδασκαλίας?

αν σας ενδιαφέρει, www.med.upatras.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Γίνεται γνωστό στους Β/ετείς, Γ/ετείς και Δ/ετείς, φοιτητές του Τμήματος οτι οι ανανεώσεις εγγραφών (υποβολή δηλώσεων μαθημάτων) για το χειμερινό εξάμηνο του ακαδ. έτους 2006-2007 θα πραγματοποιηθούν απο 2 Οκτωβρίου 2006 εως 31 Οκτωβρίου 2006 κάθε μέρα εκτός Παρασκευής και ώρα 10-12 μ. ως κάτωθι: (Δ.Σ. Τμήματος 268/26.9.06)

Β΄ και Γ΄ έτος απο 2 εως 10.10.2006

Δ΄ και Ε΄ έτος απο 12 εως 20.10.2006

ΣΤ΄ και επι Πτυχίω απο 23 εως 31.10.2006

Για την ανανέωση της εγγραφής θα πρέπει να έχουν μαζί τους

1. Την φοιτητική τους ταυτότητα

2. Το βιβλιάριο υγείας για θεώρηση

Απο τη Γραμματεία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

τι γνωμη εχετε για την οργανωση και γενικα για το επιπεδο σπουδων που παρεχει το τμημα Ιατρικης της Πατρας???? (μια απλη βολιδοσκοπηση:))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετρια οργάνωση (καλή για Ελλάδα), εγω που είμαι του παλαιού προγράμματος θα το έλεγα ελλειπές (απαράδεκτη η παθολογία, ογκώδης και με ενσωματωμένη την καρδιολογία κτλ) αλλά όσον αφορά στις κλινικές για εμένα αν είσαι λίγο δραστήριος αποκομίζεις και γνώσεις και εμπειρίες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ είμαι του παλαιού προγράμματος και έχω τι χειρότερη γνώμη για την ιατρική της Πάτρας.

Η γραμματειακή υποστήριξη είναι σχεδόν ανύπαρκτη, κάτι που δυσκολεύει ακόμα περισσότερο την οργάνωση της μελέτης (ανακοινώσεις για την εξεταστική λίγες μέρες πριν αρχίσει και απίστευτη αγένεια κ σχολαστικότητα ή αδιαφορία από κάποιες γραμματείς). Πόσο μάλλον όταν έχεις να αντιμέτωπίσεις παράξενους καθηγητές, άλλοτε αυστηρούς χωρίς λόγο κ άλλοτε απαιτητικόυς σε επουσιώδεις λεπτομέρειες. Όλα αυτά βέβαια κατα καιρούς αλλάζουν, μπορεί σε κάποια έδρα να υπάρξει βελτίωση αλλά σε κάποια άλλη επιδείνωση..

Γνωρίζω ότι κάποια προβλήματα υπάρχουν σε όλες τις σχολές, ωστόσο θα επιμείνω ότι στη δική μας η έλλειψη οργάνωσης και η αδιαφορία απέναντι στους φοιτητές υπερβαίνει το μέσο όρο.

Θα ήταν άδικο να μην αναφέρω ότι υπάρχουν και αρκετοί καθηγητές (ή επιμελητές στο νοσοκομείο) που ενδιαφέρονται πραγματικά για τιν εκπαίδευση των φοιτητών και κάνουν ότι μπορούν. Δύσκολα όμως να θημηθώ υπάλληλο γραμματείας κάποιας έδρας ή και της κεντρικής γραμματείας που δεν αντιμετωπίζει τους φοιτητές σαν "αναγκαίο κακό" της δουλειάς της (ίσως μόνο 1-2).

Γνώμη μου: μακρυά από αυτή τη σχολή..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Γνωρίζετε πότε περίπου ξεκινά η διανομή των συγγραμμάτων σε κάθε εξάμηνο?

Η΄ γενικότερα που απευθυνόμαστε για πληροφορίες ?? Στη γραμματεία του τομέα μήπως?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβως... Συνηθως με το που αρχιζουν οι κλινικες ή τα εργαστηρια και οι διαλεξεις υπαρχουν ανακοινωσεις είτε έξω απο τα αμφιθεατρα είτε έξω απο τις γραμματείες των τμημάτων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γενικοτερα αμα εχεις μια στοιχειωδη επαφη με τη σχολη , μαθαινεισ ποτε δινονται τα βιβλια. Π αντως κι αν καθηστερησεις να πας το βιβλιο σου θα το παρεις , για παραδειγμα εγω πηγα και ζητησα ενα βιβλιο ενα εξαμηνο αργοτερα απο τοτε που κανονικα επρεπε...η γραμματεας γκρινιαξε λιγο αλλα φυσικα ηταν υποχρεωμενη να μου το δωσει..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γενικοτερα αμα εχεις μια στοιχειωδη επαφη με τη σχολη , μαθαινεισ ποτε δινονται τα βιβλια. Π αντως κι αν καθηστερησεις να πας το βιβλιο σου θα το παρεις , για παραδειγμα εγω πηγα και ζητησα ενα βιβλιο ενα εξαμηνο αργοτερα απο τοτε που κανονικα επρεπε...η γραμματεας γκρινιαξε λιγο αλλα φυσικα ηταν υποχρεωμενη να μου το δωσει..

Thanks Wandering.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Kαλα, ετσι απο περιεργεια...Ποτε θα γίνει τελικα αυτή η καταραμένη η διανομή? Απ'ότι έχω ακουσει, στο πρωτο έτος δεν εχουν παρει σχεδον τπτ(εκτος απο φυσικες κλπ) και ούτε εμας μας στο 2ο δεν μας έχουν πει ποτε θα πάρουμε τον Marks.

Οι καθυστερήσεις είναι αδικαιολόγητες ή απλως πέρυσι ήμασταν πολυ τυχεροι που τα πήραμε μέσα στην πρώτη εβδομαδα? :S

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΟΝ ΜΑRΚS? ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΜΟΥΝΙΣΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΩΡΑ?

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ.

ΙΣΩΣ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΄Η ΚΑΙ ΠΟΤΕ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βασικα σε κανενα μαθημα δεν εχουμε παρει βιβλια...μονο σημειωσεις...απλα ''σαν βιβλια'' θεωρουντα εκεινα τα γαλαζια βιβλιαρακια που μας εδωσαν γραμμενα απο τους καθηγητες...

μας ειπαν να βρουμε βιβλια απο προηγουμενα ετη και να τα περιμενουμε ιανουαριο...και η εξεταστικη ειναι 12 ιανουαριου..τι να πω emconfusedemconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας είναι καλά το υπουργείο Παιδείας!!!

Όποιος ακούει τη ΔΑΠ ότι ο νόμος-πλαίσιο είναι καλός και η κυβέρνηση τα κάνει όλα καλά, αυτά παθαίνει...Δυστυχώς βέβαια τα λουζόμαστε όλοι...

Τι να πεις με το νέο νόμο-πλαίσιο είναι ερώτημα το αν θα έχουμε πάρει βιβλία πριν την εξεταστική!!!

Θυμάμαι πρόπερσι στις συνελεύσεις που λέγαμε να μην περάσει ο νέος νόμος-πλαίσιο γιατί θα πληρώνουμε τα βιβλία μας και οι ΔΑΠίτες έλεγαν ότι τρομοκρατούμε τον κόσμο!!!

Απόσυρση του νέου νόμου-πλαίσιο ΤΩΡΑ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Σήμερα πήγα επιτελους για να υπογράψω για τα βιβλία του γ εξαμήνου! :withstupid: Ευχομαι να τα παραδωσουν πριν την εξεταστικη τουλ(που δεν το βλεπω -_-) Το μόνο που μας ζητήθηκε ήταν να βάλουμε μια υπογραφη και τπτ αλλο. Ειχα την εντυπωση οτι αφου περιμεναμε που περιμέναμε τη γραφειοκρατια τόσους μήνες, τουλ θα είχαμε δικαιωμα επιλογής αναμεσα σε 2-3(όχι πως δεν ήταν καλό το συγγραμα που πήραμε, αλλα ετσι για τους τύπους) Ομως το ποιο βιβλίο θα πάρουμε ήταν ήδη προαποφασισμένο. Ο_ο Δεν με ενοχλεί τόσο αυτό για το συγκεκριμένο εξάμηνο(μιας και μονο 2 βιβλία πήραμε :P) αλλα σιγουρα θα με ενοχλήσει στο επόμενο που πιθανότατα να πρεπει να παρουμε ένα τόνο βιβλία.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σε άλλα έτη έγινε κάτι παρομοιο(ή μόνο σε εμας μιας και είχαμε ήδη το 2ο τόμο του Marks,αρα επρεπε να παρουμε και τον 1ο υποθέτω) Ξέρω ότι και στο 1ο έτος εδωσαν με το ζόρι για φυσικες κλπ αυτά τα παλια μπλε βιβλία. Τελικά τι στο καλό θα γίνει σε αυτή τη σχολη? Ο_ο Θα ισχυουν οι λίστες? Θα παίρνουμε βιβλία μετά την εξεταστική? Δεν θα μας δινουν καθόλου βιβλία όπως λένε οι φιλοι μας οι ΕΑΑΚιτες και σια? :P

Αυτο που με ενδιαφέρει κυρίως είναι το ότι τα βιβλία ενδεχεται πάλι να μην έρθουν στην ώρα τους την επομενη φορα και αυτό θα είναι θανασιμο, μιας και η βιβλιοθήκη μας είναι της πλακας με 1-2 αντιτυπα του κάθε συγγράματος.(και φυσικά είναι ηλίθιο να παει κάποιος να πεταξει minimum 500 ευρω για βιβλία που σύντομα θα πάρει) Ακουσα ότι στην Αθήνα το 2ο ετος έκανε συνελευση και αποφάσισαν ότι όλοι θα έπαιρναν το ίδιο συγγραμα ώστε να επιταχύνουν τις χρονοβορες διαδικασίες και τη γραφειοκρατία των λιστων. Αν και σε μερικά μαθηματα θα ήταν καλό να υπήρχε δικαίωμα επιλογής συγγραματος, σε κάποια άλλα είναι ανούσιο μιας και έχουμε πάρει ένα αρκετά καλο ήδη. Είναι δυνατόν να γίνει κάτι αντιστοιχο και εδώ για το επόμενο εξάμηνο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

ΑΝΑΖΗΤΩ ΥΛΙΚΟ (ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ – SOS ΘΕΜΑΤΑ) ΓΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΑ Ι, ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ Ι ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΜΙΑ Ι ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΠΑΤΡΩΝ. (ΑΜΟΙΒΗ). ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΤΟ ge_nanos@hotmail.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΟΝ ΜΑRΚS? ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΜΟΥΝΙΣΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΩΡΑ?

οχι διοτι KATA TA ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ δεν δινουν τον MARX!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emofftopic

Kοιτα..γενικα και γω τελειωσα με το παλιο συστημα!Αυτα περι αδικων εξετασεων ,παραλογων απαιτησεων και τα γνωστα δεν ισχυουν!!ισα ισα τα τελευται αχρονια προοδευτικα το επιπεδο πεφτει ολοενα και περισσοτεροφ,δυστυχως!

Οσον αφορα αλλες ιατρικες δεν σου λεω γαι το προγραμμα της απαρτιομενης που εμενα δεν με βρισκει συμφωνο καθωσ ειναι δυσκολο να εφαρμοσθει στην ελλαδα,αλλα απο βιβλιογραφια μακραν παιρνουμε τα καλυτερα συγγραματα με ελαχιστες εξαιρεσεις!Το μονο αδικιμενο ετος ειναι αυτο της αλλαγης του προγραματος γιατι δεν του δινανε βιβλια!!Απο οργανωση δεν ειναι και το καλυτερο αλλα το γεγονος οτι βγαζεις προγραμμα εξεταστικης κατοπιν συνελευσης ετουσ και οτι γενικα αν ενδιαφερθεις γαι κατι θα το παρεις με λιγο κοπο ειναι καλα!Για επαληθευση απλα ρωτα αλλες σχολες τι βιβλια παιρνουν και αν δεν σου πεσουν τα μαλλια ελα βρες με μετα..Το μονον ασχημο με την πατρα εινια τα προαπαιτουμενα στο εκτο και οι λιγες ευκαιριες που εχεις να δωσεις ενα μα8ημα που κουβαλας,,αλλα και παλι εχει αν θεσ να κανεις ειδικοτητα στην ελλαδα του περιμενε,η πατρα ειναι ασυμφορη γαιτι παραδοσιακα ορκιζεται πριν την αθηνα αλλα μετα απο ολες τις αλλες!Καλη τυχη και αγωνιστικους χαιρετισμους σε ολους,φιδακια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Κι εγώ είμαι του παλαιού προγράμματος και έχω τι χειρότερη γνώμη για την ιατρική της Πάτρας.

Η γραμματειακή υποστήριξη είναι σχεδόν ανύπαρκτη, κάτι που δυσκολεύει ακόμα περισσότερο την οργάνωση της μελέτης (ανακοινώσεις για την εξεταστική λίγες μέρες πριν αρχίσει και απίστευτη αγένεια κ σχολαστικότητα ή αδιαφορία από κάποιες γραμματείς). Πόσο μάλλον όταν έχεις να αντιμέτωπίσεις παράξενους καθηγητές, άλλοτε αυστηρούς χωρίς λόγο κ άλλοτε απαιτητικόυς σε επουσιώδεις λεπτομέρειες. Όλα αυτά βέβαια κατα καιρούς αλλάζουν, μπορεί σε κάποια έδρα να υπάρξει βελτίωση αλλά σε κάποια άλλη επιδείνωση..

Γνωρίζω ότι κάποια προβλήματα υπάρχουν σε όλες τις σχολές, ωστόσο θα επιμείνω ότι στη δική μας η έλλειψη οργάνωσης και η αδιαφορία απέναντι στους φοιτητές υπερβαίνει το μέσο όρο.

Θα ήταν άδικο να μην αναφέρω ότι υπάρχουν και αρκετοί καθηγητές (ή επιμελητές στο νοσοκομείο) που ενδιαφέρονται πραγματικά για τιν εκπαίδευση των φοιτητών και κάνουν ότι μπορούν. Δύσκολα όμως να θημηθώ υπάλληλο γραμματείας κάποιας έδρας ή και της κεντρικής γραμματείας που δεν αντιμετωπίζει τους φοιτητές σαν "αναγκαίο κακό" της δουλειάς της (ίσως μόνο 1-2).

Γνώμη μου: μακρυά από αυτή τη σχολή..

και εμείς του νεου προγραμματος την ιδια αποψη εχουμε...αστα να πανε...τα ωραρια ειδικα στα 2 πρωτα ετη ειναι εξουθενωτικα και μετα ερχεται και η απαρτιωση...δηλαδη ουσιαστικα μεχρι το 5ο ετος κλαφτα χαραλαμπε...οσο για τη γραμματεια ας μην ανοιξω καθολου το στομα μου...αν ειναι δυνατον να περιμενουμε προγραμμα μια εβδομαδα πριν την εξεταστικη και αλλες σχολες να το βγαζουν απο αρχεσ Δεκεμβρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

ρε παιδιά προχτές πέρναγα από την αγ.σοφία και μου φάνηκε ότι έκλεισε ο γιαννόπουλος....ξέρει κανείς τίποτα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδιά προχτές πέρναγα από την αγ.σοφία και μου φάνηκε ότι έκλεισε ο γιαννόπουλος....ξέρει κανείς τίποτα?

Μεταφέρθηκε, προς Κων/πόλεως. Νομίζω γράφει έξω από το παλιό μαγαζί τη νέα διεύθυνση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

ξερει κανεις αν προκειται να σταματησει η εξεταστικη απο τη δευτερα λογω απεργιακων κινητοποιησεων των καθηγητων?

τη δευτερα δινουμε φραμακολογια ιι αν γνωριζει καποιος αν θα ακυρωθει ας ενημερωσει.ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.