Jump to content

Την υγειά τους να 'χουν, να περιμένουν


Recommended Posts

Την υγειά τους να 'χουν, να περιμένουν

Πόσα χρόνια χρειάζεται για να σπουδάσει ένας γιατρός στην Ελλάδα; Περίπου 25 (!). Γιατί; Εξι χρόνια η απόκτηση του πτυχίου και άλλα 5-6 χρόνια η ειδικότητα. Κι άλλα τόσα χρόνια η αναμονή για να πάρει την ειδικότητα. Σύνολο 25.

*Ο αριθμός των γιατρών που περιμένουν αυτή τη στιγμή να πάρουν ειδικότητα είναι περίπου 3 με 5 χιλιάδες.

Το σχέδιο νόμου, όμως, που θα άλλαζε τον τρόπο εισαγωγής στην ειδικότητα παραμένει στα χαρτιά. Το Κεντρικό Συμβούλιο Υγείας ακόμη το μελετά για να κάνει τις προτάσεις στο υπουργείο. Οσο για τις προεκλογικές δεσμεύσεις της κυβέρνησης, μία από αυτές που έχουν μείνει στα χαρτιά είναι η αναβάθμιση της ιατρικής εκπαίδευσης.

*Τα στοιχεία της Πανελλήνιας Ιατρικής Εταιρείας Διευθυντών του ΕΣΥ δίνουν μια εικόνα της κατάστασης: από τον συνολικό αριθμό των γιατρών που ειδικεύονται, που είναι περίπου 7 χιλιάδες, με μέση διάρκεια ειδίκευσης 5,2 χρόνια, υπολογίζεται ότι κάθε χρόνο βγαίνουν στην αγορά περίπου 1.600 ειδικευμένοι γιατροί!

Οι ειδικότητες με τους περισσότερους γιατρούς και επομένως με μεγάλη αναμονή είναι: η παθολογία (12% των γιατρών), η παιδιατρική (8%), η γυναικολογία (8%), η καρδιολογία (7%) και η χειρουργική (7%).

*Ο Γ. Πατούλης, πρόεδρος των ελευθεροεπαγγελματιών γιατρών Αττικής και επί χρόνια εκπρόσωπος των ειδικευομένων της χώρας, λέει:

«Αυτή τη στιγμή, η μέση αναμονή στην Αθήνα είναι 5-10 χρόνια, στη Θεσσαλονίκη 5-8 και στην υπόλοιπη περιφέρεια 2-5 χρόνια. Στις πανεπιστημιακές κλινικές που η ζήτηση είναι μεγαλύτερη, η αναμονή είναι σχεδόν διπλάσια από τον μέσο όρο». Για παράδειγμα, μια πρόσφατη καταγραφή έδειξε ότι για να ειδικευτεί κάποιος στην οφθαλμολογία στο Γενικό Κρατικό Αθηνών χρειάζεται να περιμένει σχεδόν 10 χρόνια, στην παιδιατρική στα νοσοκομεία Παίδων «Αγία Σοφία» και «Αγλαΐα Κυριακού» έξι χρόνια και στην παθολογική ογκολογία στο πανεπιστημιακό Ιωαννίνων εννιά χρόνια.

Οπως εξηγεί ο Γ. Πατούλης, «πολλοί γιατροί αναγκάζονται να μείνουν άνεργοι και μακριά από την ιατρική πράξη για χρόνια και όταν έρθει η ώρα να ξεκινήσουν επιτέλους την ειδικότητα, έχουν ξεχάσει κι αυτά που ήξεραν».

*Σήμερα πολύ χαμηλή, ακόμη και καθόλου αναμονή έχουν οι εργαστηριακές ειδικότητες, όπως η ακτινολογία.

Αντίθετα, οι κλινικές ειδικότητες οι οποίες συνήθως αποφέρουν μεγάλα κέρδη στους γιατρούς που θα επιλέξουν το δρόμο του ιδιωτικού ιατρείου, για παράδειγμα η οφθαλμολογία, η ενδοκρινολογία και η παιδιατρική, έχουν αναμονή 8-10 χρόνια.

Μ. Π.

ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ - 14/05/2006

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κι επίσης

"Είναι πολλά τα λεφτά Άρη...."

Το θέμα είναι οτι οι αναμνονές έχουν καταντήσει γελοίες και οτι έχω βαρεθεί να εξηγώ στον καθένα ότι

ναι,εχω τελειώσει ιατρική

όχι, ειδικότητα δε μας δίνουν μέσα

ναι πρέπει να περιμένει κανείς 5-6 χρόνια

όχι, δεν μπορώ να ανοίξω ιατρείο ως παθολόγος και η παθολογία είναι ειδικότητα

ναι, στην ειδικότητα πληρωνόμαστε

όχι, δεν παίρνουμε 5000 ευρώ το μήνα ως ειδικευόμενοι, δε θα αποκτήσω ποτέ μάλλον κάμπριο, βίλλα και σκάφος και αν είχα τελειώσει μανικιουρίστας θα έβγαζα τα τριπλά λεφτά που θα βγάζω από το ιατρείο και με μηδενική ευθύνη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε θα αποκτήσω ποτέ μάλλον κάμπριο, βίλλα και σκάφος και αν είχα τελειώσει μανικιουρίστας θα έβγαζα τα τριπλά λεφτά που θα βγάζω από το ιατρείο και με μηδενική ευθύνη....

Καλά τα λές καλά τα λές....!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν είχα τελειώσει μανικιουρίστας θα έβγαζα τα τριπλά λεφτά που θα βγάζω από το ιατρείο και με μηδενική ευθύνη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν είχα τελειώσει μανικιουρίστας θα έβγαζα τα τριπλά λεφτά που θα βγάζω από το ιατρείο και με μηδενική ευθύνη....

Αυτό ξαναπέστο, η μανικιουρίστα μας παίρνει 20 ευρώ την επίσκεψη (μιλάμε για δουλειά 30'). Είναι 24 χρονών και όποτε την παίρνουμε τηλ μας λέει οτι όλα της τα ραντεβού είναι κλειστά για τις επόμενες 5 μέρες!! Και λειτουργικά έξοδα 0!

Ειδικά αν είσαι και άντρας, θα έδινες πιστεύω νέα πνοή στο επάγγελμα! Ξανασκέψου το!

Eχω βαρεθεί να ακούω αυτή τη γκρίνια, ότι δηλαδή η μανικιουρίστα και η αισθητικός βγάζουν περισσότερα λεφτά απο τους γιατρούς.....

Μπορεί η μανικιουρίστα στα 24 της να σας παίρνει 20 ευρώ για 30' δουλειά, όμως εσείς στα 40 σας θα παίρνετε 40 Ευρώ για διάγνωση(ή και απλή συνταγογράφηση) B)B) δουλειά μόλις 10-15 λεπτών!!!

Κανε τους υπολογισμούς σου και θα δεις οτι συμφέρει καλύτερα... ασε που άλλο prestige αποπνέει μια μανικουρίστα και άλλο ένας δόκτορας.

Το έχω ξαναπεί, μετά τα 35+ όλοι θα βρούμε το δρομο μας, αξίζει λίγη(λεμε τώρα) ταλαιπωρία στην αρχή....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eχω βαρεθεί να ακούω αυτή τη γκρίνια, ότι δηλαδή η μανικιουρίστα και η αισθητικός βγάζουν περισσότερα λεφτά απο τους γιατρούς.....

Μπορεί η μανικιουρίστα στα 24 της να σας παίρνει 20 ευρώ για 30' δουλειά, όμως εσείς στα 40 σας θα παίρνετε 40 Ευρώ για διάγνωση(ή και απλή συνταγογράφηση) B)B) δουλειά μόλις 10-15 λεπτών!!!

Κανε τους υπολογισμούς σου και θα δεις οτι συμφέρει καλύτερα... ασε που άλλο prestige αποπνέει μια μανικουρίστα και άλλο ένας δόκτορας.

Το έχω ξαναπεί, μετά τα 35+ όλοι θα βρούμε το δρομο μας, αξίζει λίγη(λεμε τώρα) ταλαιπωρία στην αρχή....

Εννοείται οτι κάνουμε πλάκα! Τι στο καλό τόσα εικοσάρια στα μαθηματικά, έναν τόσο απλό υπολογισμό μπορώ να τον κάνω! Εξάλλου το έχουμε πει χίλιες φορές, όλα αυτά τα γνωρίζαμε και πριν μπούμε!

Απλώς εξακολουθεί να είναι εντυπωσιακό όταν το ζεις γι αυτό και το αναφέρω.

Πάντως διαφωνώ μαζί σου στο θέμα του πρεστιζ. Σε μια χώρα που οι γιατροί είναι περισσότεροι από όλους τους μανικιουρίστες, κομμωτές, μακιγιέζ κτλ μαζί, ξέχνα το θέμα πρεστίζ.

Ο ιατρός δεν είναι πια ο περιζήτητος επιστήμονας που χαίρει την εκτίμηση όλων, τουλάχιστον όχι στα μεγάλα αστικά κέντρα. Αυτά συνέβαιναν στην εποχή των παπούδων - πατεράδων μας. Αυτά!

Για εμένα πάντως που είμαι ακόμα φοιτήτρια η επιλογή μου άξιζε μόνο και μόνο για αυτά που έμαθα και έζησα όσα χρόνια είμαι στη σχολή, τώρα αν στο μέλλον δεν με ευχαριστεί το επάγγελμά μου για οποιονδήποτε λόγο, τίποτα δεν με εμποδίζει να γίνω μανικιουρίστα, 1 χρόνο εκπαίδευση θέλει!!

Πέρα από την πλάκα πάντως η γκρίνια αυτή είναι όντως κουραστική, χαίρομαι που υπάρχουν και μερικοί αισιόδοξοι king!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο για ΤΕΙ αισθητικής διότι καλά τα μαθηματικά σας αλλά νομίζω και πιο πολύ φοβάμαι ότι μέχρι να τελειώσω ειδικότητα (να αρχίσω δε θέλω ούτε να σκέφτομαι πόσο θα πάρει) η πληθώρα των ιατρών θα καθιστά δύσκολη ακόμα και την απλή συνταγογράφηση που αναφέρετε!

Μακάρι να γεμίσει η Αθήνα, οι μεγάλες πόλεις και η περιφέρεια με τα νοσοκομεία που τόσο χρειάζεται.

Να φτάσουμε στο σημείο που να έχονται από το εξωτερικό στη χώρα μας προκειμένου να γίνουν καλα. Ειδικά με τα ογκολογικά ξέρετε πόσα χρήματα φεύγουν από τη χώρα μας για το εξωτερικό ενώ θα μπορούσαν να καλυφθούν εδώ!

Πόσες νέες θέσεις θα άνοιγαν στην Ελλάδα τόσο για ιατρούς όσο και για νοσηλευτές ενώ παράλληλα αν η υποδομή και η πληρότητα οργανικών θέσεων στην περιφέρεια ήταν η απαιτούμενη θα είχε εξαλειφθεί εντελώς το φαινόμενο των ράντσων, των αξαθλιωμένων από τις άγραφες εφημερίες των ειδικευομένων και τόσα άλα δεινά που ταλανίζουν τον κλάδο αλλά και τους ίδιους τους ασθενείς!

Ας αρχίσουν οι ίδιοι οι ασθενείς να δείχνουν εμπιστοσύνη στα ελληνικά νοσοκομμεία καιι μετά θα έρθουν και από τα Βαλκάνια και από τις γείτονες- γιατί όχι - χώρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα είναι οτι οι αναμνονές έχουν καταντήσει γελοίες και οτι έχω βαρεθεί να εξηγώ στον καθένα ότι

ναι,εχω τελειώσει ιατρική

όχι, ειδικότητα δε μας δίνουν μέσα

ναι πρέπει να περιμένει κανείς 5-6 χρόνια

όχι, δεν μπορώ να ανοίξω ιατρείο ως παθολόγος και η παθολογία είναι ειδικότητα

ναι, στην ειδικότητα πληρωνόμαστε

όχι, δεν παίρνουμε 5000 ευρώ το μήνα ως ειδικευόμενοι, δε θα αποκτήσω ποτέ μάλλον κάμπριο, βίλλα και σκάφος και αν είχα τελειώσει μανικιουρίστας θα έβγαζα τα τριπλά λεφτά που θα βγάζω από το ιατρείο και με μηδενική ευθύνη....

πιο ωραια και ρεαλιστικα δεν θα μπορουσες να περιγραψεις την κατασταση!!!

οσοι ειναι απεξω αυτα ρωτανε..συνεχως ομως!!!και κατανταει κουραστικο να βλεπεις ενα σαγονι να πεφτει ισα με το πατωμα οταν ακουνε τις αναμονες...δεν φτανει που εχουμε τους καημους μας(που απο μονοι μας το διαλεξαμε,δεν το συζητω!!! :P )αλλα τοση ταραχη???.. emconfused

emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως διαφωνώ μαζί σου στο θέμα του πρεστιζ. Σε μια χώρα που οι γιατροί είναι περισσότεροι από όλους τους μανικιουρίστες, κομμωτές, μακιγιέζ κτλ μαζί, ξέχνα το θέμα πρεστίζ.

Ο ιατρός δεν είναι πια ο περιζήτητος επιστήμονας που χαίρει την εκτίμηση όλων, τουλάχιστον όχι στα μεγάλα αστικά κέντρα. Αυτά συνέβαιναν στην εποχή των παπούδων - πατεράδων μας. Αυτά!

Για εμένα πάντως που είμαι ακόμα φοιτήτρια η επιλογή μου άξιζε μόνο και μόνο για αυτά που έμαθα και έζησα όσα χρόνια είμαι στη σχολή, τώρα αν στο μέλλον δεν με ευχαριστεί το επάγγελμά μου για οποιονδήποτε λόγο, τίποτα δεν με εμποδίζει να γίνω μανικιουρίστα, 1 χρόνο εκπαίδευση θέλει!!

Εγώ περι κύρους έχω άλλη αποψη. Πιστευω οτι ο γιατρός εξακολουθεί να είναι ένα από τα πιο "αριστοκρατικα" επαγγελματα. Αλλιώς πως εξηγείς οτι στους ειδικευομένους στα νοσοκομεία ολες κανουν τα γλυκά μάτια; Πως εξηγείς ότι η Ιατρική Αθηνών(και οι άλλες ιατρικές) έχει την υψηλότερη βάση απο όλες τις σχολές;

Ας κανουμε και μια άσκηση: Διατάξτε σε ΦΘΙΝΟΥΣΑ σειρά κύρους, κοινωνικής αναγνώρισης τα παρακάτω επαγγέλματα: γιατρός, οδοντίατρος, φαρμακοποιος, μηχανικός, λογιστής, δικηγόρος, συμβολαιογράφος

Κατα την προσωπική μου αποψη έχει ως εξής

γιατρός>συμβολαιογραφος>μηχανικός>δικηγόρος>οδοντίατρος>φαρμακοποιος>λογιστής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ περι κύρους έχω άλλη αποψη. Πιστευω οτι ο γιατρός εξακολουθεί να είναι ένα από τα πιο "αριστοκρατικα" επαγγελματα. Αλλιώς πως εξηγείς οτι στους ειδικευομένους στα νοσοκομεία ολες κανουν τα γλυκά μάτια; Πως εξηγείς ότι η Ιατρική Αθηνών(και οι άλλες ιατρικές) έχει την υψηλότερη βάση απο όλες τις σχολές;

Ας κανουμε και μια άσκηση: Διατάξτε σε ΦΘΙΝΟΥΣΑ σειρά κύρους, κοινωνικής αναγνώρισης τα παρακάτω επαγγέλματα: γιατρός, οδοντίατρος, φαρμακοποιος, μηχανικός, λογιστής, δικηγόρος, συμβολαιογράφος

Κατα την προσωπική μου αποψη έχει ως εξής

γιατρός>συμβολαιογραφος>μηχανικός>δικηγόρος>οδοντίατρος>φαρμακοποιος>λογιστής

Και αν το παρουμε και οικονομικα στην Ελλαδα

φαρμακοποιος>>>γιατρος οπως και συμβολαιογραφος>>δικηγορος στην πλειονοτητα των περιπτωσεων και παντα πολυ πιο ξεκουραστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αν το παρουμε και οικονομικα στην Ελλαδα

φαρμακοποιος>>>γιατρος οπως και συμβολαιογραφος>>δικηγορος στην πλειονοτητα των περιπτωσεων και παντα πολυ πιο ξεκουραστα.

Kαλά, οι ρυθμίσεις που προστατεύουν το επάγγελμα των φαρμακοποιών είναι σκανδαλώδεις, και νομίζω ότι και δικαστήρια τις εχουν κρίνει αντισυνταγματικές. Πρέπει να καταργηθούν οι περιορισμοί ωστέ να μπορέσουν και οι νέοι φαρμακοποιοι να ανοιξουν φαρμακεία σε μέρη διαφορετικά απο την Κολοπετινιτσα ή τη Γιαρο. Απο κει και περά πρέπει να μειωθεί το ποσοστό κέρδους που έχουν, και τα λεφτά που θα εξοικονομηθούν απο τα ασφαλιστικά ταμεία να δοθούν σε νοσοκομεία για προσλήψεις γιατρών και νοσηλευτών.

Για το δεύτερο,(συμβολαιογράφος>>δικηγόρος), δε με ενοχλεί, θεωρώ πολύ πιο έντιμους τους συμβολαιογράφους και δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στους δικηγόρους.

Οικονομικά πιστεύω οτι η σειρά έχει ως εξης

φαρμακοποιοι>γιατροι>συμβολαιογραφοι>οδοντιατροι>μηχανικοι>λογιστές>δικηγόροι

Και αν το παρουμε και οικονομικα στην Ελλαδα

φαρμακοποιος>>>γιατρος οπως και συμβολαιογραφος>>δικηγορος στην πλειονοτητα των περιπτωσεων και παντα πολυ πιο ξεκουραστα.

Kαλά, οι ρυθμίσεις που προστατεύουν το επάγγελμα των φαρμακοποιών είναι σκανδαλώδεις, και νομίζω ότι και δικαστήρια τις εχουν κρίνει αντισυνταγματικές. Πρέπει να καταργηθούν οι περιορισμοί ωστέ να μπορέσουν και οι νέοι φαρμακοποιοι να ανοιξουν φαρμακεία σε μέρη διαφορετικά απο την Κολοπετινιτσα ή τη Γιαρο. Απο κει και περά πρέπει να μειωθεί το ποσοστό κέρδους που έχουν, και τα λεφτά που θα εξοικονομηθούν απο τα ασφαλιστικά ταμεία να δοθούν σε νοσοκομεία για προσλήψεις γιατρών και νοσηλευτών.

Για το δεύτερο,(συμβολαιογράφος>>δικηγόρος), δε με ενοχλεί, θεωρώ πολύ πιο έντιμους τους συμβολαιογράφους και δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στους δικηγόρους.

Οικονομικά πιστεύω οτι η σειρά έχει ως εξης

φαρμακοποιοι>γιατροι>συμβολαιογραφοι>οδοντιατροι>μηχανικοι>λογιστές>δικηγόροι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομίζω πως μπορεί κάποιος να κατατάξει επαγγέλματα με σειρά "πρεστίζ". Την καταξίωση την κερδίζεις όταν είσαι καλός σε αυτό που κάνεις, ό,τι και αν είναι αυτό. Η εποχή του γιατρού και του δασκάλου έχει περάσει. Τώρα είτε είσαι μηχανικός, δικηγόρος, γιατρός, πληροφορικάριος, οικονομολόγος, οτιδήποτε, πρέπει να αποδεικνύεις την αξία σου καθημερινά για να κερδίσεις το σεβασμό του κόσμου. Η διαφορά με το γιατρό είναι ότι ευκολότερα κερδίζει την ευγνωμοσύνη (και την κατακραυγή) του κόσμου σε σχέση με άλλα επαγγέλματα.

Όσο για τις αναμονές ο,τι και να πεις είναι λίγο. Ζηλεύω τα πολιτισμένα κράτη που θεσπίζουν αυστηρούς όρους εισαγωγής στις ιατρικές σχολές (στη θεσν/νικη ξεκινήσαμε 230 το 2000 και τώρα είμαστε 600 στο έτος... από πού ήρθαν όλοι αυτοί? αν δεν υπήρχαν, οι αναμονές θα ήταν πολύ μικρότερες και όποιος θέλει ας το διαψεύσει) και στην ειδικότητα (η επετηρίδα είναι η μεγαλύτερη πληγή της χώρας μετά τον συνδικαλισμό και τους εργατοπατέρες και ας φωνάζουν οι γαλάζιοι-πράσινοι-κόκκινοι-βιολετί-λαχανί όσο θέλουν).

Ιδίως το τελευταίο θέμα, της θέσπισης εξετάσεων για είσοδο στην ειδικότητα, είναι κατά τη γνώμη μου κάτι το ανέφικτο-δυστυχώς. Όσο θα υπάρχουν μεγαλοκαθηγητές που προσπαθούν να βολέψουν τα παιδιά τους, φοιτητοπατέρες που ωρύονται για "ταξικούς φραγμούς" και λαμογιά στο αίμα του Έλληνα που αφενός γκρινιάζει για αδιαφάνεια και αφετέρου προσπαθεί να βολευτεί με πλάγια μέσα, αυτή η χώρα δεν θα είναι Ευρωπαϊκών προδιαγραφών σε θέματα αξιοκρατίας-ούτε καν Βαλκανικών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις δίκιο ότι η καταξίωση σε κάθε επαγγελματικό χώρο δεν χαρίζεται. Κερδίζεται.

Πλην όμως η συνολική εικόνα κάθε επαγγελματικού κλάδου σε ένα μεγάλο βαθμό καθορίζει και την πρώτη εντύπωση που θα αντιμετωπίσει ο καθένας από εμάς στον επαγγελματικό του βίο. Όταν οι γιατροί στην Ελλάδα παρουσιάζουν μια εικόνα κακομοίρηδων που κλαίγονται διαρκώς ότι δεν τους φτάνουν τα λεφτά η εικόνα βλάπτεται. Το ίδιο και όταν διαρκώς γκρινιάζουν για το κράτος ότι τους αδικεί. Είτε τους κόβει το άδικο δικατσά, είτε το άδικο δικατσά περνάει τους άλλους. Το πρόβλημα με τους γιατρούς στην Ελλάδα δεν είναι το κράτος αλλά το πως οι ίδιοι αντιμετωπίζουν τη δουλειά τους.

Δυστυχώς η ιατρική δεν είναι ο κήπος με τα ευρώ, όπως πολλοί πιστεύουν. Ο κόσμος βλέπει την ιατρική ως λειτούργημα και για το λόγο αυτό έχουν από εμάς αυξημένες απαιτήσεις. Άσχετα αν είναι ένα επάγγελμα κι αυτό. Η αντιμετώπιση λοιπόν του αρρώστου είναι σωστό να γίνεται με σεβασμό στην πρωσοπικότητα του. Σεβασμός ο οποίος δεν υπάρχει όταν ο κάθε ασθενής αντιμετωπίζεται ως 5 λεπτά διαθέσιμου χρόνου ή ως βιβλιάριο.

Επίσης και οι κλίκες δεν βοηθούν καθόλου, ειδικά όταν έχουν να κάνουν με τις σπουδές του καθενός. Ακόμα αντειχεί στα αυτιά μου "μήπως ήσουνα πάνω και ξέρεις τον τάδε" ή "πότε πέρασες το δικατσά". Ακόμα θυμάμαι τους αποφοίτους από Ελλάδα να λένε συνομωτικά ότι η δική τους σχολή είναι καλύτερη από τις υπόλοιπες 6. Αυτά όταν άρχιζα το αγροτικό ενώ προς το τέλος άκουσα και το αμύθητο: "είχα κανονίσει και για ένα ξαδερφάκι μου να έρθει επάνω, αλλά το μαλ******* πέρασε τις πανελλήνιες"

Ας προσέξουμε κάποια στιγμή το πως αντιμετωπίζουμε την ιατρική.

Είναι το ίδιο σημαντικό με τις αναμονές. Όλοι ξέρουμε τι σημαίνει να περιμένουμε τόσον καιρό για να ξεκινήσουμε να ειδικευόμαστε. Δεν ζητούν όμως όλοι εξετάσεις που θα δώσουν λύση στο πρόβλημα. Πιθανόν όχι 100% δίκαια λύση αλλά πάντως σίγουρα λύση.

Και διαφωνώ με τον προλαλήσαντα ότι είναι ανέφικτο. Οι φοιτητοπατέρες μόλις τα κομματικά τους γραφεία δώσουν εντολή θα τα μαζέψουν αμέσως, αφού κατά συντριπτική πλειοψηφία δεν έχουν γνωση του θέματος. Απλά πιθηκιζουν, αναπαράγουν τις άνωθεν εντολές και χαϊδεύουν τα αυτιά των φοιτητών που δεν ξέρουν τι τους περιμένει. Αν οι φοιτητές αλλάξουν στάση, θα αλλάξουν και τα υπόλοιπα.

Και ας μην ανυσηχούν ορισμένοι για ταξικούς φραγμούς σε μια αντικειμενική διαδικασία όπως οι εξετάσεις. Ας σκεφτούν ότι στο συγκεκριμένο θέμα αυτοί είναι οι μεγάλοι υπηρέτες του συστήματος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα πρέπει όμως να οριστεί ένας υπουργός υγείας:

1) σχετικός με τον κλάδο (κρίμα και για τον Αβραμόπουλο επειδή στο υπουργείο τουρισμού έκανε καλή δουλειά)

2) τολμηρός

Ο τελευταίος που αληθινά προσπάθησε ήταν ο Παπαδόπουλος, όμως προσπάθησε να τα βάλει με όλους ταυτόχρονα και δυστυχώς ο Σημίτης δεν τον στήριξε όσο έπρεπε. Όταν λοιπόν αναλάβει μια τέτοια προσωπικότητα (και όχι καρικατούρες τύπου Στεφανή που διορίστηκε καθηγητής ψυχιατρικής έχοντας κάνει ειδικότητα νευρολογίας-χο χο χο) καλό θα είναι να αντιγράψει το σύστημα της Αμερικής. Πολλά επίπεδα, συνεχής αξιολόγηση και εγγύηση ότι οι νέοι γιατροί θα έχουν τουλάχιστον τις βασικές γνώσεις και όχι να απαντάνε "συνδετικός" σε ερώτηση για λήψη ειδικότητας νευρολογίας "από τι αποτελείται ιστολογικά η παρεγκεφαλίδα" (σοβαρά)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην υποτιμάς τον νόμο Στεφανή.

Εκτός από τις εξετάσεις, ένα σημείο όπου ήταν βέβαια ασαφής αλλά προς τη σωστή κατεύθυνση, έλεγε κι άλλα πράγματα. Μίλαγε και για την αναδιάρθρωση των ειδικοτήτων στην Ελλάδα. Μίλαγε για καθιέρωση βιβλιαρίου εξεταζομένου και για επαναπροσδιορισμό πολλών ειδικοτήτων. Επίσης έλεγε και για θητεία σε Κ.Υ μετά την ειδικότητα για έξι μήνες σε κάποιες ειδικότητες. Αυτό έδειχνε πως η απόφαση για άρση του προαπαιτούμενου του αγροτικού είχε έναν σχεδιασμό και δεν έγινε στην τύχη. Έτσι κι αλλιώς το αγροτικό βαίνει προς κατάργηση με την αύξηση των γενικών ιατρών. Φαίνεται πως ήθελε να στέλνει σε Κ.Υ ειδικευμένους σε θητεία.

Ο νόμος Παπαδόπουλου δεν μίλαγε ουσιαστικά για τίποτε από αυτά. Το μόνο που τελικά έγινε ήταν η δημιουργία των ΠΕΣΥ ( τώρα ΔΥΠΕ ). Ένα βήμα βέβαια θετικό, ειδικά για την επαρχία όπου έσφιξε ο οικονομικός έλεγχος και έγινε καλύτερη διαχείριση των οικονομικών, αλλά στο περιθώριο του θέματος της ποιότητας των παρεχώμενων υπηρεσιών υγείας. Ο νόμος Στεφανή προσπαθούσε να βελτιώσει την εκπαίδευση και την ποιότητα των ειδικευομένων.

Και υπάρχει και μια βασικότατη διαφορά. Ο νόμος Παπαδόπουλου πέρασε, ο νόμος Στεφανή δεν πέρασε. Κρίμα γιατί υπήρχε η βούληση ο Κακλαμάνης να τον ξαναφέρει ως νομοσχέδιο της ΝΔ. Προφανώς ο νόμος Στεφανή ενοχλούσε περισσότερους από το νόμο Παπαδόπουλου.

Όσο για τον υπουργό Υγείας, υπάρχει υπουργός ο οποίος γνωρίζει τον χώρο. Ο Γιαννόπουλος. Ο Αβραμόπουλος είναι εκείνος ο περίεργος τύπος που έχουν για να βγαίνει στα κανάλια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακομα δεν εχουμε βρει την κινηση-καταλυτη που θα ριξει την ζυγαρια οριστικα υπερ των εξετασεων.

Τα πραγματα ισορροπουν στο χειλος: απο την μια η πασιφανης αναγκαιοτητα των εξετασεων (για 1002 λογους) και απο την αλλη το φρενο (φοβος, μικροσυμφερον, αγνοια, ο,τιδηποτε)

Ποια μπορει να ειναι αυτη η μοιραια κινηση???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η τελευταία κίνηση του ΣΑΙΕΠ θεωρώ πως μπορεί να έχει αξία καταλυτική. Δεν έχουμε δημοσιεύσει ως τώρα τίποτα γιατί στο τελικό κείμενο θα συμπεριλάβουμε και τις επίσημες απαντήσεις/ δεσμεύσεις που λάβαμε και αναμένουμε γραπτώς σχετικώς με τα αιτήματά μας και τα οποία είναι γνωστά. Τα υπομνήματά μας μελετώνται αυτές τις ημέρες από τον Υπουργό και το επιτελείο του και αυτό που μάθαμε είναι ότι θα χαίρουν ιδιαίτερης εκτίμησης διότι αποτελούν την ΠΡΩΤΗ εμπεριστατωμένη πρόταση για όλα τα θέματα που μας απασχολούν.

Ο υπουργός έχει σε απεριόριστη εκτίμηση τους αποφοίτους Ελλάδος και είμαι σίγουρος πως θα το δείξει και στην πράξη.

Από εκεί και πέρα,μπορεί όλο αυτό να στραβώσει σε κάποιον Γ.Γ., σε κάποιον Υφυπουργό ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Αυτό που ξέρω όμως σίγουρα είναι ότι αν αφήσουν τον εξ Ελληνικού Αρκαδίας Ορμώμενο να κάνει σωστά τη δουλειά του τα αποτελέσματα θα τα δούμε ως το καλοκαίρι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από εκεί και πέρα,μπορεί όλο αυτό να στραβώσει σε κάποιον Γ.Γ., σε κάποιον Υφυπουργό ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Αυτό που ξέρω όμως σίγουρα είναι ότι αν αφήσουν τον εξ Ελληνικού Αρκαδίας Ορμώμενο να κάνει σωστά τη δουλειά του τα αποτελέσματα θα τα δούμε ως το καλοκαίρι.

Αυτό το τελευταίο είναι δική σου προσωπική θέση ή επίσημη θέση του συλλόγου σας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως για την πληθώρα των ιατρών να αναφέρω ένα περιστατικό.

Ψώνιζα σε σούπερ μάρκετ και βγήκε μια ανακοίνωση στα μεγάφωνα:

"Αν υπάρχει κάποιος γιατρός να έρθει παρακαλούμε μπροστά στα ταμεία"

Περιττό να σας πω οτι μαζευτήκαμε 5 μαντραχαλάδες πάνω από μια κοπελίτσα που έχει λιποθυμίσει....

Πάντως αν είχα την ευκαιρία να αρίσω από την αρχή πολύ πιθανό να είχα κάνει πολύ διαφορετικές επιλογές...γιατί γαμώτο πονάει πολύ να αγαπάς κάτι και να μην μπορείς να το κάνεις...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω το 'χω για σιγουρο πως θα εκανα αλλες επιλογες - να μη πω πως σκεφτομαι το "ποτε δεν ειν' αργα" :splats:

Ρε, Φερραρι και Πορσε στο μποτιλιαρισμα με Σκοντα και Λαντα...???

ντροπη ρε λεμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.