Jump to content

Εργαστηριακές ειδικότητες


Recommended Posts

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ αν μπορούσε κάποιος να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για τις εργαστηριακές ειδικότητες(μικροβιολογία,παθ/αν,πυρηνική,ακτινολογία)όσον αφορά τις αναμονές,το αν έχουν περιθώρια περαιτέρω εξειδίκευσης και τη δυνατότητα εύρεσης εργασίας μετά την ειδικότητα για κάθε μία από αυτές τις ειδικότητες ξεχωριστά.

Ειδικά για μικροβιολογία και πυρηνική,θα ήθελα επιπλέον να μάθω με τι ακριβώς πραγματεύονται,καθώς πέρα από αντοχές-καλλιέργειες-γενικές αίματος και σπινθηρογραφήματα-ορμόνες αντίστοιχα δεν ξέρω τι άλλο αντικείμενο έχουν.Σας ευχαριστώ και ελπίζω να μη ζητάω πολλά emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κ εμένα μου αρέσουν οι εργαστηριακές ειδικότητες. Για πείτε παίδες να δούμε τί θα βγεί

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αναμονες στο περιπου στο

http://www.cso.auth....eek/Baseis/

+ οι νεες θεσεις που ανοιγουν +πρεπει να ενημερωνεσαι συνεχως οπως και να διασταυρωνεις τις πληροφοριες της θεσσαλονικης

http://www.cso.auth....ofDoctor.gr.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

OK Θα καταθέσω την άποψη μου (μιας και σήμερα έχω μια φιλοσοφική διάθεση) : οι εργαστηριακές ειδικότητες έχουν και καλά και κακά

ΚΑΛΑ:

1. σχετικά μικρές εώς ανύπαρκτες σε συγκεκριμένα νοσοκομεία αναμονές

2. σαφώς λιγότερες ευθύνες-άγχος-τρέξιμο από τις κλινικές ειδικότητες

3. εφόσον κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να κάνει και ακαδημαική καριέρα

4. σαφώς πιο ανθρώπινες συνθήκες ειδικότητας από τις κλινικές ειδικότητες

5. από επιστημονικής σκοπιά, εφόσον κάποιος ενδιαφέρεται, νομίζω πως μπορούν να είναι εξίσου ενδιαφέρουσες και ουσιώδεις όσο οποιαδήποτε κλινική ειδικότητα

ΚΑΚΑ:

1. με εξαίρεση τη μικροβιολογία, δεν μπορείς να ανοίξεις ιατρείο

2. ο διορισμός στην Ελλάδα δεν αποτελεί και την πιο εύκολη υπόθεση

3. σε άλλες (ακτινολογία, παθ/αν, μικρόβια) υπάρχει βέβαια ο ιδιωτικός τομέας, αλλά ο μισθός δεν ειναι καταπληκτικός μάλλον

4. στην πυρηνική ιατρική μάλλον απαιτεί διορισμό σε νοσοκομείο για να υπάρχει επαγγελματικό μέλλον

5. είναι πιο μονότονη η φύση της εργασίας (πολύ σημαντικό για μερικούς)

6. δεν έχεις σημαντική επαφή με τον ασθενή (καλό ή κακό ανάλογα τον χαρακτήρα του ιατρού)

7. γενικά νομίζω πώς μια πολύ καλή θέση σε εργαστηριακή ειδικότητα, οικονομικά τουλάχιστον και από πλευρά καθαρά επαγγελματική, δεν αντιστοιχεί σε μια αντίστοιχη υψηλή θέση σε κλινική ειδικότητα.

αυτά είναι τα 2 λεπτά μου (όπως λένε και οι Αμερικάνοι)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαφωνώ στα 2 λεπτά του προλαλήσαντος.

1. Και στα εργαστήρια μπορείς να ανοίξεις ιδιωτικό ιατρείο. ( να είναι καλά οι τράπεζες )

2. Πάρα πολλά Κ.Υ έχουν παντελή έλλειψη από εργαστηριακούς. Έτσι παίρνεις την προϋπηρεσία για νοσοκομείο.

3. Το καλό εργαστήριο πληρώνει καλά στον ιδιωτικό τομέα

4. Οικονιμικά είναι πολύ πιο άνετα από έναν παθολόγο ή γενικό χειρουργό (χωρίς τυχερά)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θέλετε τη γνώμη κάποιου που έχει επιλέξει ήδη ... και τα βλέπει από τη πλευρά του ειδικευμένου (βιοπαθολόγου) ... καλύτερα μακρυά αν δεν έχετε καλές άκρες ή γιατρείο από μαμά-μπαμπά. Ο ιδιωτικός τομέας μπορεί να είναι καλή επιλογή σε επαρχίες χωρίς πολλά εργαστήρια αλλά στην Αθήνα οι απολαβές σε μεγάλα ιδιωτικά κέντρα (status ''συνεργάτη'') δεν λένε ... και είναι θλιβερό να περνάς το Σάββατό σου μέσα για 30 αργύρια ... ευρώ - η καθαρίστρια παίρνει σίγουρα περισσότερα και έχει άπειρα λιγότερο άγχος φεύγοντας για το σπίτι της το βράδυ. Για το δημόσιο ... προηγούνται όσοι έχουν καλές (αλλά πολύ καλές) άκρες ... για λεπτομέρειες καλύτερα πμ να μην εκθέσουμε πρόσωπα και θίξουμε συγκεκριμένα νοσοκομεία )))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι εργαστηριακές ειδικότητες είναι για γυναίκες που θέλουν να κάνουν οικογένεια και δεν έχουν σκοπό να αφήσουν το σπίτι τους και την ανατροφή των παιδιών τους σε ρωσσίδες και λοιπές νταντάδες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι εργαστηριακές ειδικότητες είναι για γυναίκες που θέλουν να κάνουν οικογένεια και δεν έχουν σκοπό να αφήσουν το σπίτι τους και την ανατροφή των παιδιών τους σε ρωσσίδες και λοιπές νταντάδες

αποψη σου...

1, υπαρχουν και αλλες τετοιες ειδικοτητες πλην των εργαστηριακων πχ δερματολογια

2. ειναι επιλογη γυναικων να μπαινουν και σε ειδικοτητες 1 γραμμης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή έχω αρχίσει να φοβάμαι ότι θα γίνουμε χομπίστες ιατροί (εφόσον τα χρήματα που θα κερδίζουμε νόμιμα δε θα φτάνουν ούτε για τα λειτουργικά έξοδα του ιατρείου) νομίζω ότι η επιλογή ειδικότητας θα υπαγορεύεται από τα ενδιαφέροντα του καθενός.

Με άλλα λόγια....θα μας βιάσουν που θα μας βιάσουν, ας βρούμε και μια στάση που να μη μας κουράζει κιόλας.

Διαφορετικά θα ψάχνουμε για τη γη της ιατρικής επαγγελίας σε κάποια άλλη χώρα.

Μικρή παρένθεση:

Ήμουν πρόσφατα στην Αίγυπτο και αναγκάστηκα να πάω σε κλινική του Καϊρου. Να δείτε πόση αυτοπεποίθηση είχε ο γιατρός ότι θα γίνει δεκτός σε νοσοκομείου της Αγγλίας για την έναρξη ειδικότητας. Καμία σχέση δηλαδή με τη δική μας απαισιοδιξία! Άσε που πλήρωσα και 50 ευρώ (αστρονομικό ποσό για τα δικά τους δεδομένα) για μια ένεση σπασμολυτική την οποία ο ίδιος έκανα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.