Jump to content

ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ


georgio24

Recommended Posts

Π.χ.

Αντιπρόσωπος εταιρείας ιατρικών ειδών. Ειδικεύεσαι στον τομέα σου (ειδικά αν θες να γίνεις χειρουργός), βγάζεις περισσότερα από ειδικευόμενος, δουλεύεις λιγότερο από ειδικευόμενος και κάνεις και γνωριμίες.

Έτσι κι αλλιώς τη δουλειά του νοσηλευτή θα την κάνεις στα χρόνια της ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Last Reply
Π.χ.

Αντιπρόσωπος εταιρείας ιατρικών ειδών. Ειδικεύεσαι στον τομέα σου (ειδικά αν θες να γίνεις χειρουργός), βγάζεις περισσότερα από ειδικευόμενος, δουλεύεις λιγότερο από ειδικευόμενος και κάνεις και γνωριμίες.

Έτσι κι αλλιώς τη δουλειά του νοσηλευτή θα την κάνεις στα χρόνια της ειδικότητας.

Ειδικευεσαι στον τομεα σου; Ναι, αν θες να γινεις χειρουργος... γινεσαι αντιπροσωπος εταιριας ιατρικων ειδων και προωθεις αποθεματα για κατακλισεις!!! Ουαου! Ε, ενταξει μην τα παραλεμε... οσο για τις γνωριμιες... no comment! Στην ελλαδα οι γνωριμιες δεν γινονται ετσι!

Και δεν πιστευω οτι ειμαστε πολυ καλομαθημενοι για να κανουμε τετοιες δουλειες... αλλα αν εχεις θυσιασει τα απιστευτα για την σχολη και το πτυχιο, δεν τα κανεις αυτα!! Δεν ειναι θεμα αν εισαι καλομαθημενος, ειναι θεμα σεβασμου σε αυτα που εχεις θυσιασει τοσα χρονια! Κατα εμενα, προτιμοτερη η λυση του εξωτερικου, παρα τετοιες εργασιες. Να κρατας επαφη με το αντικειμενο σου! Πολυ σημαντικο!

Και αυτο που λες περι νοσηλευτη, δεν στεκει... οταν κανεις ειδικοτητα, ναι οντως κανεις ολη την χαμαλοδουλεια, αλλα την δουλεια του νοσηλευτη την κανει ο νοσηλευτης!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρίσκω το όλο θέμα λίγο στενάχωρο ρε γαμώτο. Καμία δουλειά δεν είναι ντροπή, άλλωστε και στο εξωτερικό πολλοί απόφοιτοι Ιατρικής διαλέγουν να εργαστούν για μικρό χρονικό διάστημα σε μη καθαρά ιατρικές δουλειές, αλλά σε κάτι που τουλάχιστον θα τους δώσει κάτι πέρα από λίγες εκατοντάδες ευρώ. Η δουλειά για φαρμακευτικές δεν είναι απαραίτητα κατακριτέα, μερικές φορές σου δίνει εμπειρίες χρήσιμες, ειδικά αν έχει να κάνει με έρευνα, αλλά όχι να συμβιβαζόμαστε όλο χαρά με κάθε λογής γραφειοκρατικές και πλασιεδάρικες δουλειές.

Τουλάχιστον με το δικό μου σκεπτικό φαντάζει μεγάλο πισωγύρισμα κάποια από τις λύσεις που προτάθηκαν εδώ, χωρίς βέβαια να κατακρίνω όσους τις γνωρίζουν και τις παρέθεσαν. Εάν πάντως το βιοποριστικό είναι το μόνο κριτήριο (και είναι σημαντικό, δεν λέω), καλύτερα να κάνει κάποιος ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο από το να ελέγχει βιβλιάρια, μια και αν διάλεγα μία και μόνο πληγή του ελληνικού κράτους, αυτό θα ήταν ο υπνωτισμός και η καφροποίηση των δημοσίων υπαλλήλων που έχουν να κάνουν με σφραγίδες :D

Εξωτερικό και πάλι εξωτερικό, που λέει και ο θαλασσοθεραπείας.

ΥΓ: Αν και πληροφορήθηκα ότι γνωστή μου πήγε Αγγλία και κάνει ακριβώς αυτό πριν βρει κάποια εκπαιδευτική θέση: σφραγίζει βιβλιάρια ατόμων με αναπηρίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικευεσαι στον τομεα σου; Ναι, αν θες να γινεις χειρουργος... γινεσαι αντιπροσωπος εταιριας ιατρικων ειδων και προωθεις αποθεματα για κατακλισεις!!! Ουαου! Ε, ενταξει μην τα παραλεμε... οσο για τις γνωριμιες... no comment! Στην ελλαδα οι γνωριμιες δεν γινονται ετσι!

Και δεν πιστευω οτι ειμαστε πολυ καλομαθημενοι για να κανουμε τετοιες δουλειες... αλλα αν εχεις θυσιασει τα απιστευτα για την σχολη και το πτυχιο, δεν τα κανεις αυτα!! Δεν ειναι θεμα αν εισαι καλομαθημενος, ειναι θεμα σεβασμου σε αυτα που εχεις θυσιασει τοσα χρονια! Κατα εμενα, προτιμοτερη η λυση του εξωτερικου, παρα τετοιες εργασιες. Να κρατας επαφη με το αντικειμενο σου! Πολυ σημαντικο!

Και αυτο που λες περι νοσηλευτη, δεν στεκει... οταν κανεις ειδικοτητα, ναι οντως κανεις ολη την χαμαλοδουλεια, αλλα την δουλεια του νοσηλευτη την κανει ο νοσηλευτης!

Κοίταξε να δεις...

Εγώ 6 μήνες μετά το πτυχίο μου βρήκα δουλειά ως αντιπρόσωπος σε μεγάλη εταιρεία με ιατρικά είδη. 3 φορές την εβδομάδα είμαι χειρουργείο γιατί πρέπει να δείχνω στους χειρουργούς πως πρέπει να τοποθετούν τα εργαλεία που τους πουλάω. Και δε μιλάω για επιθέματα κατακλίσεων, αλλά πλέγματα σε κήλες, πλάκες, βίδες, καρφιά, μοσχεύματα σε ορθοπαιδικούς, κλπ. Εξειδικεύομαι δηλαδή στα ίδια εργαλεία τα οποία θα χρησιμοποιήσω κι εγώ, αργότερα.

Όσον αφορά τις γνωριμίες...Όλοι θέλουν να σε γνωρίσουν όταν αποκτούν εμπορικές συναλλαγές μαζί σου. Ήδη έχω γνωριστεί και έχω πάει στο σπίτι του διευθυντή της κλινικής που θα ξεκινήσω ειδικότητα. Κανείς δεν έχει πρόβλημα να σε βάλει σπίτι του όταν κάθε απόγευμα του πηγαίνεις επιταγές.

Όλα στη ζωή έχουν ένα τίμημα. Και στο εξωτερικό να πας, θες κάποια χρόνια να κάνεις το χαμάλη. Εξάλλου η αναμονή μου για τη χειρουργική ήταν 2 χρόνια (τώρα έχει γίνει 1). Κι εννοείται ότι όταν ξεκινήσω θα είμαι και σε διαφορετική αφετηρία από τους υπόλοιπους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Babangida: Αν ειναι ετσι, θα συμφωνησω μαζι σου. Τα εχεις συνδυασει πολυ καλα. Απλα δεν μπορουμε ολοι να κανουμε κατι αντιστοιχο... δεν γινεται. Και ειναι ακριβως οπως το ειπες emarright Όλα στη ζωή έχουν ένα τίμημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οποιος παρακολουθει τα φεκ θα βρει κατα περιοδους προκηρυξεις για γιατρους για κατασκηνωσεις, ελεγκτες κτλ

καθως και 1 ματια στις ιστοσελιδες σχετικα με την αναζητηση εργασιας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι προθεσμίες για αναπληρωτές και ωρομίσθιους καθηγητές στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση είναι μέχρι τις 20 ιουνίου.περισσότερες πληροφορίες στις κατά τόπους διευθύνσεις δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατι τετοιο σας κανει;

ΙΑΤΡΟΣ ζητείται για απασχόληση σε ιατρική εταιρία στην Χαλκιδική 697-6622.919 μόνο πρωινές και απογευματινές ώρες

("Αγγελιοφόρος" - 30/5/2006)

ΙΑΤΡΟΣ Ακτινολόγος ζητείται για συνεργασία κατά περίπτωση από κλινική Σαραφιανού 2310-267.021

("Αγγελιοφόρος" - 30/5/2006)

ΙΑΤΡΟΣ ζητείται να εργαστεί σε ιατρείο για την καλοκαιρινή περίοδο, περιοχή Κατερίνης. Τηλ. 697-2852.533.

("Αγγελιοφόρος" - 29/5/2006)

ΙΑΤΡΟΣ πτυχιούχος με γνώσεις ομοιοπαθητικής, για συνεργασία με άλλον ιατρό στον ίδιο επαγγελματικό χώρο περιοχή Αγίας Σοφίας. Ειδικότητα επιθυμητή όχι απαραίτητη. Βιογραφικό Fax: 2310-232.917 ή 2310-232.923 Συμβουλευτική

("Αγγελιοφόρος" - 28/5/2006)

ΙΑΤΡΟΙ όλων των ειδικοτήτων παθολόγοι γυναικολόγοι δερματολόγοι επιστήμονες σε χώρο υγείας κ.λ.π. ως ανεξάρτητοι συνεργάτες σε εταιρεία μεγαλύτερη σε χώρο σωστής διατροφής δέρματος ελεύθερο ωράριο 694-4817.813

("Αγγελιοφόρος" - 27/5/2006)

ΙΑΤΡΟΙ ανειδίκευτοι ζητούνται ΑΠΟ μεγάλο όμιλο εταιριών για άμεση πρόσληψη 2310-533.333 Fax: 2310-551.761

("Αγγελιοφόρος" - 27/5/2006)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

AMANDA , την κυκλοφορία των νέων ΦΕΚ πως μπορεί κάποιος να την παρακολουθεί διαρκώς και έγκαιρα? Εννοώ βέβαια τα ΦΕΚ που αφορούν τις θέσεις εργασίας γιατρών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.et.gr

τευχος β

θα βαζεις λεξεις κλειδια πχ ιατροι και θα δεις τι σου βγαζει

καποιες προκυρηξεις βγαινουν και στις κατα τοπους νομαρχιες αλλα δεν το συνιστω γιατι ειτε μπορει να εχουν εξαφανιστει τα αντιτυπα ειτε να μην τα βγαζουν ολα παντου...

θα γινει η αγαπημενη σου ιστοσελιδα για οτι συμβαινει πραγματικα στην σχολη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξάλλου η αναμονή μου για τη χειρουργική ήταν 2 χρόνια (τώρα έχει γίνει 1).

Αυτό γιατί το περάσατε όλοι στο ντούκου;

Χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω και πιο πολύ απο περιέργεια αν θες πες μου ποιο νοσοκομείο πέρυσι τέτοιο καιρό είχε ΜΟΝΟ 2 χρόνια αναμονή για χειρουργική.

Πάντως αν είναι έτσι, τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο νόμιζα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό γιατί το περάσατε όλοι στο ντούκου;

Χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω και πιο πολύ απο περιέργεια αν θες πες μου ποιο νοσοκομείο πέρυσι τέτοιο καιρό είχε ΜΟΝΟ 2 χρόνια αναμονή για χειρουργική.

Πάντως αν είναι έτσι, τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο νόμιζα

Η αλήθεια είναι ότι όντως στη Χειρουργική δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Πριν 1-2 χρόνια υπήρχαν νοσοκομεία με πραγματικά μικρές αναμονές, ειδικά αυτά που δεν δίνουν πλήρη. Γνωρίζω συνάδελφο που είχε δηλώσει το Μεταξά όταν τελείωσε, πήγε αγροτικό και ξεκίνησε ειδικότητα μία εβδομάδα μετά το τέλος της θητείας του, δηλ. με 1 χρόνο και κάτι ψιλά χρόνο αναμονής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάρτιο του 2005 αναμονή για χειρουργική < 2 χρόνια είχαν τα εξής νοσοκομεία: Ρόδος, Αργοστόλι, Λήμνος, Τρίκαλα. Λιγότερο από 2,5 χρόνια είχαν αναμονή πολλά νοσοκομεία της Αθήνας που δίνουν πλήρη ειδικότητα (π.χ. Σισμανόγλειο, Παμμακάριστος)

Μην εμπιστεύεστε κανένα site για τις αναμονές και κανένα τηλέφωνο. Μόνο η προσωπική έρευνα αποδίδει.

Π.χ. παίρνεις σε ένα νοσοκομείο, λες το κλασικό παραμύθι "είμαι ο 8ος στη λίστα, πότε μπαίνω;" και οι απαντήσεις που παίρνεις διαφέρουν μέρα με τη μέρα ανάλογα με τον υπάλληλο που σήκωσε το τηλέφωνο.

Στη δική μου περίπτωση, στο νοσοκομείο που δήλωσα, από το τηλέφωνο μου έλεγαν ότι η αναμονή ήταν μέχρι το 2009. Όταν πήγα στο νοσοκομείο και έψαξα τις συμβάσεις των ειδικευόμενων, η πραγματική αναμονή ήταν μόλις μέχρι το 2007.

Search better.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάρτιο του 2005 αναμονή για χειρουργική < 2 χρόνια είχαν τα εξής νοσοκομεία: Ρόδος, Αργοστόλι, Λήμνος, Τρίκαλα. Λιγότερο από 2,5 χρόνια είχαν αναμονή πολλά νοσοκομεία της Αθήνας που δίνουν πλήρη ειδικότητα (π.χ. Σισμανόγλειο, Παμμακάριστος)

Μην εμπιστεύεστε κανένα site για τις αναμονές και κανένα τηλέφωνο. Μόνο η προσωπική έρευνα αποδίδει.

Π.χ. παίρνεις σε ένα νοσοκομείο, λες το κλασικό παραμύθι "είμαι ο 8ος στη λίστα, πότε μπαίνω;" και οι απαντήσεις που παίρνεις διαφέρουν μέρα με τη μέρα ανάλογα με τον υπάλληλο που σήκωσε το τηλέφωνο.

Στη δική μου περίπτωση, στο νοσοκομείο που δήλωσα, από το τηλέφωνο μου έλεγαν ότι η αναμονή ήταν μέχρι το 2009. Όταν πήγα στο νοσοκομείο και έψαξα τις συμβάσεις των ειδικευόμενων, η πραγματική αναμονή ήταν μόλις μέχρι το 2007.

Search better.

Οκ φίλε. Σε ευχαριστώ γιατί αναπτέρωσες το ηθικό μου. Φανταριλίκι, αγροτικό και στο καπάκι γενικό μέρος.

Ελπίζω μην εχουμε καμια δραματική αύξηση μέχρι του χρόνου που θα πάρω πτυχίο.

Και by the way, "nice job"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
Υπάρχουν πολλές δουλειές που μπορείς να κάνεις ως απόφοιτος ιατρικής. Το θέμα είναι ότι τις περισσότερες φορές είμαστε πολύ καλομαθημένοι για να τις κάνουμε.

ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟΣ ΚΑΛΟΜΑΘΗΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΣΕΙ Η ΜΥΤΗ.ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ( 1000ΕΥΡΟ ΤΟ ΜΗΝΑ) .ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΣΧΗΜΑ.ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΦΕΥΓΑ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΑΚΟΜΑ ΕΚΕΙ ΘΑ ΗΜΟΥΝ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σωστός banbagida!!! Εμείς οι γιατροί ώρες ώρες νομίζουμε ότι είμαστε οι αντιπρόσωποι του Θεού στη γή!!!!!!!!!

η AMANDA πρέπει να χαρακτηριστεί ώς Miss Fek 2006!!!!! Χαράς στο κουράγιο σου ρε θηρίο. Μια ερώτηση. Με όλα αυτά που ψάχνεις κατα καιρούς, πιστεύεις ότι υπάρχουν "παραθυράκια" για να ειδικότητα νωρίτερα από το προβλεπόμενο? Αυτά εκμεταλλεύονται μερικοί μερικοί και κάνουν ειδικότητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νεες θεσεις ειδικοτητας, υπεραριθμοι, αναγνωρισης τμηματος ειδικοτητας σε στρατο κτλ.. το ελληνικο κρατος εχει φτιαξει παρα πολλα παραθυρακια.. απλως η γνωση ειναι για λιγους και εκλεκτους....

τα φεκ ειναι ο πιο σιγουρος τροπος ενημερωσης για καποιον που δεν εχει τις σωστες γνωριμιες στο χωρο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ σπαστικά θα συνεχίσω να επαναλαμβάνω ότι η ειδικότητα στο στρατό, αν πρόκειται για τα 251 ΓΝΑ, ΝΝΑ κτλ, είναι απόλυτα νόμιμη, την έχουν κάνει πάρα πολλοί άνθρωποι εδώ και δεκαετίες και επίσης είναι υψηλότερου επιπέδου από πολλά, πολλά νοσοκομεία της ελληνικής επικράτειας :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για πείτε παραπάνω για την ειδικότητα στο στρατό. Βρε ειδικότητα να'ναι και ας είναι στους βατραχανθρώπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H ειδικευση στο στρατο κατα τη διαρκεια της θητειας ειναι νομιμοτατη,αλλα το κατα ποσο ειναι προσφορο στον καθενα να εχει προσβαση σε αυτη τη δυνατοτητα ειναι αρκετα συζητησιμο...

Αλλιως ολοι οσοι θελανε 6μηνο και 9μηνο Παθολογιας θα ειχαν βρει τη λυση...

Αμ δε που ειναι ετσι...

Φιλος που θελει το 9μηνο Παθολογιας για Νευρολογια,εκανε πρωτα μεταταξη απο πεζικο για αεροπορια...και μετα πηγε 251...Για ολα αυτα χρειαστηκε τρεξιμο αρκετο και,βεβαια,βυσμα ενας στρατηγος και ενας υφυπουργος της κυβερνησης...

Ο στρατηγος μονος του δεν εφτανε...

Ολα αυτα ειναι παραθυρακια για λιγους δυστυχως και δεν μπορουν να λυσουν τα προβληματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτό με την ειδίκευση στα υποβρύχια τί λέει? Όσο για το στρατό αν θέλει βύσμα τί να το κάνουμε. Εδώ δεν έχουμε βύσμα για να πάρουμε καλύτερη μετάθεση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλος που θελει το 9μηνο Παθολογιας για Νευρολογια,εκανε πρωτα μεταταξη απο πεζικο για αεροπορια...και μετα πηγε 251...Για ολα αυτα χρειαστηκε τρεξιμο αρκετο και,βεβαια,βυσμα ενας στρατηγος και ενας υφυπουργος της κυβερνησης...

Ο στρατηγος μονος του δεν εφτανε...

Ακούγεται μούφα, με την έννοια ότι δνε υπάρχει περίπτωση να κάτσεις 9 μήνες ΓΝΑ, ούτε καν 6. Το 251 είναι πάντα δεύτερη μετάθεση και η δεύτερο μετάθεση επί 12μηνου δεν μπορεί να είναι πάνω από 4-5 μήνες (1 μήνας βασική+2 μήνες εκπαίδευση+4 μήνες παραμεθώριος=7 μήνες).

Ως προς το ότι όλα αυτά δεν λύνουν το πρόβλημα, συμφωνώ και επαυξάνω. Γενικώς σωστός ειδικευμένος με κάτι μήνες στο ΓΝΑ, κάτι μήνες στους Μολάους, κλέβουμε λίγο από δω, παίρνουμε παράταση από κει, μπαίνουμε υπεράριθμοι παραπέρα, κοροϊδεύουμε τον κόσμο παρακείθε, ΔΕΝ γίνεται.

Αυτή τη στιγμή η ειδικότητα στην Ελλάδα είναι μια υπόθεση ταξική (έχει αναφερθεί αλλού γιατί), κουρασμένη και χαμηλού επιπέδου. Το σύστημα χρειάζεται αναδιάρθρωση και κανένας που να έχει σοβαρές απαιτήσεις από τον εαυτό του δεν θα μπει στη διαδικασία της προηγούμενης παραγράφου. Πιο πιθανό είναι να ακολουθήσει τις συμβουλές του usmeds και άλλων που έχουν γράψει στα περί ειδικότητας στο εξωτερικό, στο forum των "τελειωμένων".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ολα τα παραθυρακια νομιμα ειναι... απλως δεν εχουν ολοι προσβαση σε αυτα.. εκτος απο το στρατο πχ στις παρατασεις ξερω νοσοκομεια που δεν ανακοινωνουν καν στο πεσυ τις κενες θεσεις μεχρι να τελειωσει το κανονικο κομματι ειδικοτητας ο προστατευομενος και oh! miracolo miracolo!!! ανακαλυπτεται η θεση που ηταν "κενη" εδω και μηνες παρα τις αιτησεις απο ολη την ελλαδα και πηγαινει αμεσα ο εν λογω ιατρος...

οι νεες θεσεις που ανοιγουν και γινεται κληρωση.. νομιμες ειναι αλλα ποσοι τις μαθαινουν?

μην αρχισουμε τωρα για το ποσα νομιμα υπαρχουν αλλα για ποσους ισχυουν πραγματικα...

εδω αγροτικοι και δεν παιρνουν ολοι την ιδια αδεια στο αγροτικο που ειναι καθολα νομιμη και προβλεπομενη... να μην συνεχισω.. οι παλιοι τα ξερουν.. οι νεωτεροι θα τα δουν στην πορεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.