Jump to content

όσο έχουμε τα νιάτα...


m@ρι@

Recommended Posts

Το μεγαλύτερο άγχος μου είναι να κυλούν οι ημέρες και εγώ να μην τις ζω απλά να υπάρχω.

Απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου ήθελα να "αδράξω την ημέρα",να εκμεταλλεύομαι το κάθε λεπτό

στο έπακρο,να έχω πολλά να λέω όταν (και αν) θα γεράσω.

Δεν έχω παράπονο απο όσα έχω κάνει μέχρι τώρα,ταξίδεψα,ερωτεύτηκα,γέλασα,έκλαψα,

γλέντησα,γνώρισα εξαιρετικούς ανθρώπους αλλά και ανάξιους. ΌΜΩΣ ΘΕΛΩ ΚΙ ΑΛΛΑ...

Ποια είναι η δική σας ερμηνεία στην έκφραση "ΖΩ τη ζωή μου και ΧΑΙΡΟΜΑΙ τα νιάτα μου".

Τι είναι αυτό που θα σας κάνει να πείτε κάποτε :''I had an amazing life''

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυσκολο αυτο που λες...σπανια εκτιμα ο μεσος ανθρωπος το παρον του και ειδικα ο νεος...πραγμα φυσιολογικο αλλωστε,αφου τα προβληματα ποτε δεν παυουν να υπαρχουν,ασχετα αν ειμαστε παιδια,νεοι,γεροι...Η ζωη δεν ειναι μια διαρκης χαρα και δεν ξερω αν ειναι το ζητουμενο να ζουμε εντονα το καθε λεπτο...θελουμε να ζουμε τοσο εντονα και τις πικρες μας?Ουτε πιστευω ειναι ευκολο να γυρισουμε ενα διακοπτη και να επικεντρωθουμε στο εδω και τωρα...παντα κατι θα απασχολει το μυαλο μας...εγνοιες,σκεψεις,φαντασιωσεις,τα παντα...Ποιος μπορει να ταξιδευει με το τρενο και να κοιτα μονο το τοπιο,χωρις να σκεφτεται τιποτα? 'Η να τρωει μονος του με θεα τον τοιχο και να μην μπει στον πειρασμο να ανοιξει την εφημεριδα ή το ραδιο?Εγω παντως τα κανω ολα αυτα...Και αρχιζω να καταληγω οτι αυτα δεν ειναι και τοσο παραλογα ή τουλαχιστο οτι μας εμποδιζουν να νιωσουμε τη στιγμη,να χαρουμε πραγματα αυτονοητα για μας,αλλα οχι για ολους(ποσοι εχουν τη χαρα ενος καλου φαγητου και ας μην εχουν πλαι την εφημεριδα?).

Καποιοι στοχαστες,της ανατολικης φιλοσοφιας κυριως,ανεπτυξαν διαφορες θεωριες και τεχνικες του "να ζω το παρον και τιποτε αλλο"...εχω την αισθηση οτι μερικοι απο αυτους κατεληξαν σε πρακτικες τυπου διαλογισμου,αποσυνδεσης απο τον εξωτερικο κοσμο κτλ.,πραγματα που τελικα υιοθετησαν και ευρωπαιοι πεσιμιστες φιλοσοφοι...Εγω βεβαια δεν πιστευω οτι το να χαιρεσαι τη ζωη σου ειναι συνωνυμο του να αφηνεις απ'εξω τις πικρες και ο,τι αλλο παρεμποδιζει τη χαρα...Το να προσπαθουμε να εστιαζουμε στο παρον και σε αυτα που εχουν σημασια ειναι αρκετο...Πολλες φορες πρωτα επιλεγουμε τη ζωη μας και μετα μαθαινουμε να την αγαπουμε...γιατι συμβαινει αυτο?Μηπως υπαρχει κατι που μας ωθει σε επιλογες που εκ πρωτης οψεως φαινονται παραλογες?

Τεινω στο συμπερασμα οτι το να ζεις τη ζωη σου σημαινει να αφηνεις λιγο χωρο να συμβει και το απροοπτο...να κανεις κατι διαφορετικο απο τα συνηθισμενα χωρις φοβο...αν αφησουμε τη ζωη να νας οδηγησει,ισως να βοηθησουμε τον εαυτο μας να βρει το αληθινο του μονοπατι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τεινω στο συμπερασμα οτι το να ζεις τη ζωη σου σημαινει να αφηνεις λιγο χωρο να συμβει και το απροοπτο...να κανεις κατι διαφορετικο απο τα συνηθισμενα χωρις φοβο...αν αφησουμε τη ζωη να νας οδηγησει,ισως να βοηθησουμε τον εαυτο μας να βρει το αληθινο του μονοπατι...

emypoklinomai

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να 'ταν τα νιάτα δυό φορές

και σιδερένιες οι καρδιές....

όσο κ να διαρκούν τα νιάτα, ποτέ δεν είναι αρκετά. Αλίμονο σε αυτούς που αισθάνονται γέροι απο τώρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να 'ταν τα νιάτα δυό φορές

και σιδερένιες οι καρδιές....

όσο κ να διαρκούν τα νιάτα, ποτέ δεν είναι αρκετά. Αλίμονο σε αυτούς που αισθάνονται γέροι απο τώρα!

ή όσο έχουμε τα νιάααατα νιάααααααατα νιάααααααααααααατα μένουμε πάντα παιδιά!!!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ζωη δεν ειναι μια διαρκης χαρα και δεν ξερω αν ειναι το ζητουμενο να ζουμε εντονα το καθε λεπτο...θελουμε να ζουμε τοσο εντονα και τις πικρες μας?Ουτε πιστευω ειναι ευκολο να γυρισουμε ενα διακοπτη και να επικεντρωθουμε στο εδω και τωρα...παντα κατι θα απασχολει το μυαλο μας...εγνοιες,σκεψεις,φαντασιωσεις,τα παντα.................

.........................

Τεινω στο συμπερασμα οτι το να ζεις τη ζωη σου σημαινει να αφηνεις λιγο χωρο να συμβει και το απροοπτο...να κανεις κατι διαφορετικο απο τα συνηθισμενα χωρις φοβο...αν αφησουμε τη ζωη να νας οδηγησει,ισως να βοηθησουμε τον εαυτο μας να βρει το αληθινο του μονοπατι...

σωστός...

και το να κάθεσαι χωρίς να κάνεις τπτ το ουσιαστικό έχει κι αυτό την αξία του

εξάλλου πώς θα φορτίσεις μπαταρίες emquestion

:):)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι είναι αυτό που θα σας κάνει να πείτε κάποτε :''I had an amazing life'';

Ένα Όσκαρ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

einmal ist keinmal: Η συγκεκριμενη φραση ειναι αποτο "Αβασταχτη ελαφροτητα του ειναι" του Κουντερα και συγκεκριμενα λεει ο συγγραφεας το να ζεις μια μονο ζωη ειναι σαν να μην τη ζεις καθολου...ή καπως ετσι....Απο τοτε που το διαβασα εγινε το μοτο για το μελλον που ονειρευομαι για εμενα....Να καταφερω να υπαρχω σε παραπανω απο μια διαφορετικες πραγματικοτητες, να δοκιμασω, να γευτω πραγματα, εικονες, μυρωδιες......Προς το παρον βεβαια ΠΛΗΞΗ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Έχω ζήσει όμορφες, καλές και δύσκολες στιγμές. Με ένταση, πιο χαλαρά, πιο δυνατά και άλλοτε πιο αδιάφορα. Η ανεξαρτησία της εργένικης- φοιτητικής ζωής ήταν μια μεγάλη αλλάγή και μια εξαιρετικά μακράς διαρκείας εμπειρία για μένα, με πολλές έντονες στιγμές και δύσκολες, αλλά κυρίως μια φάση της ζωής μου όπου ανακάλυψα ότι ουσιαστικά καθένας ζει με απόλυτο πιστό συνοδοιπόρο μόνο τον εαυτό του.

Θα έλεγα κάποτε ότι Yeah, I had an amazing life αν και μόνο αν πετύχω να βρω ανθρώπους που να αγαπώ όσο τον εαυτό μου και να ζω πολλές παράλληλες ζωές μέσα από το είναι τους. Μέχρι σήμερα ζω ένα παρόν άδειο από αληθινή ζωή. Ζω μόνο για μένα. Είν΄αρκετό ? Η ζωή θα δείξει. Ζω για την ευτυχία που ελπίζω να φέρει το αύριο.

Τα σέβη μου :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μα γιατι να ειναι ο στοχος οι παραλληλες ζωες ? :) ισως ειναι αυτη η συνεχης προσμονη της ευτυχιας και η επιδιωξη της εντονης ζωης που μας κανει να χανουμε τελικα το νοημα της... Τρεχουμε να τα ζησουμε ολα, δοκιμαζουμε συνεχως καινουργια πραγματα (δοκιμη για την εμπειρια και μονο,χωρις κανενα ουσιαστικο ενδιαφερον,χωρις να βιωνουμε την εμπειρια στο πετσι μας γιατι ουσιαστικα μας ενδιαφερει μονο ως εμπειρια και οχι ως αντικειμενο μελετης και γνωσης,λεμε, ας το κανω κ αυτο για να χω να το λεω, και στο βωμο της ποσοτητας χανουμε την ποιοτητα) γιατι πρεπει για να ζησεις εντονη ζωη να κανεις οπωσδηποτε bunjee jumping η να να πας backpacking ταξιδι στην Ευρωπη η να ταξιδεψεις στο Θιβετ η να κανεις τουλαχιστον ενα one-night stand....

Καποτε ημουν ακριβως αυτο, μια κοπελιτσα που νομιζε πως με το να τα δοκιμαζει ολα θα αποκτουσε το δικαιωμα να λεει πως εζησε μια εντονη ζωη... Ημουν ο ανθρωπος που δεν ελεγε οχι σε τιποτα :P εκανα οσα περισσοτερα πραγματα μπορουσα απλα και μονο για να τα δοκιμασω, ειχα αλλα τοσα στη λιστα με τα must-do things, δε λεω, περνουσα καλα :) ενιωθα ελευθερη, ενιωθα καλα με τον εαυτο μου που δεν αφηνα τις ευκαιριες να με προσπερασουν, ακομα και οταν επιανα πατο ελεγα ωραια, θα το απολαυσω κ αυτο,τωρα ζω. Αλλα σ'ολη αυτη τη διαδικασια τωρα δε βλεπω τιποτα απ αυτα που εβλεπα παλια. ναι εκανα την καυλα μου σε πολλα πραγματα, και το απολαυσα, αλλα το βρισκω ντροπη να αθροισω αυτα και να πω : αυτη ειναι η εντονη ζωη που εζησα. Τι ειναι τελικα η εντονη ζωη... σε ολες τις επιθυμιες μου που θα μεινουν ονειρα γιατι ετσι το θελω, σε ολους τους ανθρωπους που ηθελα να γνωρισω και δε γνωρισα, σε ολα τα μερη που ηθελα να παω και δεν πηγα (ακομη), σε ολα τα φιλια και τα χαδια που δεν εδωσα,σε οσα δεν εζησα βλεπω τωρα την εντονη ζωη μου. Ολα αυτα που εχω ακομα μεσα μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

post-2339-1145609980.jpg

post-2339-1145610299.jpgpost-2339-1145610564.jpg

post-2339-1145610341.jpg

post-2339-1145610726.jpg

επανήλθα ...

ένα από τα πολλά πραγματα που θέλω να κάνω είναι και τα ταξίδια

έχω καταφέρει να πάω σε πολλές χώρες αλλά Ισπανία όχι

γι'αυτό και ανυπομονώ να φύγω για Βαρκελώνη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην στεναχωριεσαι που μεγαλωνεις...δεν εχουν ολοι αυτο το προνομιο.... :(

Η ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΚΗ ΠΟΛΗ! μΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΕΙ ΠΕΡΑ.....ΑΧ...ΟΙ ΚΑΤΑΛΑΝΟΙ..... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.