Jump to content

Ειδικοτητα στην Ελλαδα


barney

Recommended Posts

Ολοι μιλαμε για τις ειδικότητες στο εξωτερικο κ εχουμε ξεχασει ,λες κ δεν υπαρχει η περιπτωση να μεινουνε εδω, την Ελλαδα. Τουλάχιστον οι περισσοτεροι απο εμας που βρισκομαστε στα μικρα ετη, δεν γνωριζουμε τη διαδικασια, τις αναμονες κτλ

Επισης θετω το ζητημα σαυτους κυριως που δεν θελουν εξετασεις στην ειδικότητα, ουτε ομως κ τη σημερινη κατασταση να κανουν οι ιδιοι καποια προταση. Γιατι ειναι το ποιο ευκολο πραγμα να συμπεριφερομαστε σαν κομμουνιστες -να απορριπτουμε τα παντα χωρις ομως να προτινουμε τιποτα-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι ειναι το ποιο ευκολο πραγμα να συμπεριφερομαστε σαν κομμουνιστες -να απορριπτουμε τα παντα χωρις ομως να προτινουμε τιποτα-

Πόσο λίγα ξέρεις φίλε μου... emnono

Αυτά κάνει η πλύση εγκεφάλου... emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ολοι μιλαμε για τις ειδικότητες στο εξωτερικο κ εχουμε ξεχασει ,λες κ δεν υπαρχει η περιπτωση να μεινουνε εδω, την Ελλαδα. Τουλάχιστον οι περισσοτεροι απο εμας που βρισκομαστε στα μικρα ετη, δεν γνωριζουμε τη διαδικασια, τις αναμονες κτλ

Επισης θετω το ζητημα σαυτους κυριως που δεν θελουν εξετασεις στην ειδικότητα, ουτε ομως κ τη σημερινη κατασταση να κανουν οι ιδιοι καποια προταση. Γιατι ειναι το ποιο ευκολο πραγμα να συμπεριφερομαστε σαν κομμουνιστες -να απορριπτουμε τα παντα χωρις ομως να προτινουμε τιποτα-

Ναι μπορεί όλοι να μιλάνε για τις ειδικότητες στο εξωτερικό, στο τέλος όμως οι περισσότεροι στην Ελλάδα θα καταλήξουν να κάνουν ειδικότητα......

Θεωρητικά μπορεί να δοκιμάσεις την τύχη σου σε διάφορα μέρη του κόσμου, στην πραγματικότητα όμως, παντού η λήψη ειδικότητας είναι ανταγωνιστική, σταθερά δε προτιμώνται οι εγχώριοι γιατροί...

Αν διαβάσεις τα επιμέρους threads θα δεις οτι:

Αμερική: δεκτοί γίνονται μόνο οι πολύ καλοί φοιτητές, ενώ οι γνωριμίες δε βλάπτουν κιόλας..

Αγγλία: πολύ καλή λύση μέχρι πριν απο 4-5 χρόνια, σήμερα ο ανταγωνισμός είναι άγριος...

Γερμανία: προτιμώνται οι εγχώριοι, θέλεις γνωριμίες

Σουηδία:απλή υπόθεση αν θες να γίνεις γενικός γιατρός ή αν θες να περάσεις 4-5 χρόνια εκπαίδευσης στο Βόρειο Πόλο...

Οπότε να είσαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι θα φάμε στη μάπα την αναμονή και θα πούμε και ευχαριστώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Συνεχιζω:

Κυπρος: Αγριο (αγριοτατο) μεσο!

Ιταλια: Επισης μεσο!

Γαλλια: Σχεδον ακατορθωτο για αυτους που δεν εχουν σπουδασει στη χωρα.

Ρουμανοβουλγαριες και λοιπες μπανανιες: Πληρωνεις για να κανεις ειδικοτητα.

Μεση Ανατολη: Γινεσαι γιουσουφακι του πασα και αμα σου κατσει κανεις και ειδικοτητα!!!!! :D

Για Γροιλανδια, Νησια Πασχα και Νησια Καυμαν δεν εχω ακομα πληροφοριες! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup συνεχίζω:

Ελλάδα: μπάτε σκύλοι αλέστε

2ο έτος ειπες ότι είσαι? Προλαβαίνεις να πάς σε άλλη σχολή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Παιδιά, για Ινδία και Κίνα έχουμε πληροφοριες;;; Το κόστος πάντως πρέπει να είναι αστείο σε σχέση ακόμη και με τη ΡουμανοΒουλγαρία..... Θα σου στέλνει ο μπαμπάς σου το 1/3 του μισθού του και εσύ θα ζεις βασιλιάς....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επαναλαμβάνω:πονεμένη ιστορία

ένας καλός φίλος τα παράτησε και άνοιξε φούρνο(no joke)

καθαρίζει 2.000-2.500 το μήνα και απ'ό,τι μου έλεγε προχθές

δεν το βλέπει να γυρνάει στην παθολογία...

:mellow::mellow::mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το άκουσαμε κ αυτό. Πάντως αν είναι κάποιος να καθήσει στην αναμονή, ας κάνει κάτι ξεχωριστό γιατί μόνο τότε θα έχει τόσο ελεύθερο χρόνο. Μετά τέρμα οι τρέλες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσο λίγα ξέρεις φίλε μου... emnono

Αυτά κάνει η πλύση εγκεφάλου... emno

Μιξ, τα λες αυτά γιατί είσαι 2ο έτος. Κάτσε να μπει το αυγό στον κώλο και θα δεις τι ωραία θα γίνεις κι εσύ κακός εδώ πέρα... :P

Ελλάδα: μπάτε σκύλοι αλέστε

Και βγείτε σκύλοι αλέστε <_<

(παραλλαγή για τους άσχετους που ξερνάνε ορισμένα ελληνικά ΑΕΙ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επαναλαμβάνω:πονεμένη ιστορία

ένας καλός φίλος τα παράτησε και άνοιξε φούρνο(no joke)

καθαρίζει 2.000-2.500 το μήνα και απ'ό,τι μου έλεγε προχθές

Μηπως ψαχνει για συνεταιρο ???????????????????

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Παιδιά, για Ινδία και Κίνα έχουμε πληροφοριες;;; Το κόστος πάντως πρέπει να είναι αστείο σε σχέση ακόμη και με τη ΡουμανοΒουλγαρία..... Θα σου στέλνει ο μπαμπάς σου το 1/3 του μισθού του και εσύ θα ζεις βασιλιάς....

Δεν 'ν κακό

Δεν 'ν κακό

Μιξ, τα λες αυτά γιατί είσαι 2ο έτος. Κάτσε να μπει το αυγό στον κώλο και θα δεις τι ωραία θα γίνεις κι εσύ κακός εδώ πέρα... :P

Και βγείτε σκύλοι αλέστε <_<

(παραλλαγή για τους άσχετους που ξερνάνε ορισμένα ελληνικά ΑΕΙ)

1. Μάθε να μιλάς

2. Άλλο ένα αυθαίρετο, μηδενιστικό, ανερμάτιστο συμπέρασμα: οι έλληνες απόφοιτοι είναι άσχετοι.

3. Δεν πείθεις κανέναν

4. STOP - τέλος μηνύματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιξ, τα λες αυτά γιατί είσαι 2ο έτος. Κάτσε να μπει το αυγό στον κώλο και θα δεις τι ωραία θα γίνεις κι εσύ κακός εδώ πέρα... :P

Για πρόσεξε λίγο καλύτερα αυτό που έγραψα... και την παράθεση..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσο λίγα ξέρεις φίλε μου... emnono

Αυτά κάνει η πλύση εγκεφάλου... emno

Αναφερομαι στην ταση να καταδικαζουμε οτιδηποτε προτινουν οι αλλοι χωρις οι ιδιοι να προτινουμε κατι αλλο.

Κ επειδη αν κ διαβαζω κ ασχολουμε αρκετα, κ επειδη τυγχανει να ειμαι κ συνδικαλιστης, παραδεχομαι οτι γνωριζω λιγα πραγματα ακομη.

Απο οτι αντιλαμβανομαι ομως, επειδη εσυ πρεπει να γνωριζεις τα παντα θα ηθελα παρα πολυ να μου πεις εσυ την αποψη σου, πες μας εστω λιγα γιατι κατανοω οτι κ εσυ δεν μπορεις να μοιραζεις τις γνωσεις σου αριστερα κ δεξια. :blink:

Ασε μας ρε φιλε emeleos

Αν εχεις να προτινεις κατι πες το, αλλιως μπορεις να γραφεις κενα posts, αφου προφανως γραφεις για να αυξανεις τον αριθμο σου.

Παιδια εγω ξεκινησα για να ακουσω τις αποψεις μας για το ποια θα επρεπε να ειναι η διαδικασια για τη ληψη ειδικοτητας-ακουγοντας σε μια εκπομπη στο ραδιοφωνο οτι οι ιδιοι οι φοιτητες αντιδρουν στις εξετασεις, χωρις ομως να προτινουν κατι το συγκεκριμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι λύσεις (νόμιμες) εν ολίγοις είναι οι εξής τρεις:

1. περιμένεις την αναμονή που απαιτείται για την ειδικότητα που προτιμάς

2. φεύγεις στο εξωτερικό για την ειδικότητα που προτιμάς

3. μένεις στην Ελλάδα και κάνεις μια ειδικότητα που στα μισά του έκτου έτους σου φαινόταν απίθανο να ακολουθήσεις αλλά η αναμονή όταν έπρεπε να δηλώσεις φάντασε λιγότερο δυσβάσταχτη!

Μήπως πρέπει να ανησυχούμε για το μετά την ειδικότητα;

Υπάρχει κανά τόπικ που μας αναφέρει κατά πόσο είναι βιώσιμη κάθε ειδικότητα ανά νομό της χώρας;

Απλά επειδή κάθε βήμα που κάνουμε εμφανίζει κι ένα ποτάμι που πρέπει να διασχίσουμε...

εξετάσεις

εισαγωγή στην ιατρική

εξεταστικές

ΔΙΚΑΤΣΑ για όσους έπρεπε να έρθουν απ'έξω (υποθέτω)

ειδικότητα...

μήπως πρέπει να προσθέσω και την παράμετρο

καριέρα (?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι ειναι το ποιο ευκολο πραγμα να συμπεριφερομαστε σαν κομμουνιστες -να απορριπτουμε τα παντα χωρις ομως να προτινουμε τιποτα-

Δεν ξέρω αν κατάλαβες που διαφωνώ..

Αναφερομαι στην ταση να καταδικαζουμε οτιδηποτε προτινουν οι αλλοι χωρις οι ιδιοι να προτινουμε κατι αλλο.

Χαα!! Σ' αυτό είμαι ο πρώτος που θα συμφωνήσω!!

Οκ, ίσως να ήμουν λίγο υπερβολικός στο χαρακτηρισμό. Αλλά αυτό που λες για τους κομμουνιστές... emeleos Φαίνεται ότι είσαι από δεξιά παράταξη (εξ' ου και η πλύση εγκεφάλου) και επιπλέον φαίνεται η αμάθειά σου.

Αν εχεις να προτινεις κατι πες το, αλλιως μπορεις να γραφεις κενα posts, αφου προφανως γραφεις για να αυξανεις τον αριθμο σου.

:lol: Ωραίο κι αυτό!! Λοιπόν: 1) Αυξημένος αριθμός ποστ δεν προσφέρει τπτ.

2) Δε θα σου ζητήσω την άδεια για να γράψω ό,τι θέλω.

3) Αν εσύ δεν καταλαβαίνεις κάτι, δε σημαίνει ότι αυτό το κάτι είναι ηλίθιο, σπαμ, κενό κλπ κλπ.

4) Απ' τη στιγμή που είσαι νέος σε ένα χώρο και επιτίθεσαι μ' αυτό τον τρόπο σε κάποιο άλλο (βλέπε και εδώ) δείχνεις κάποια στοιχεία του χαρακτήρα σου (ειδικά όταν δεν ξέρεις κάποια πράγματα για το χρήστη στον οποίο απευθύνεσαι...). Δε θα μπω στον κόπο να γίνω πιο συγκεκριμένος. <_<

Τελευταίο και σημαντικότερο: Απ' ότι φαίνεται μιας και είμαστε ίδια σχολή, ίδιο έτος και είσαι και συνδικαλιστής, μπορούμε να τα πούμε από κοντά κάποια απ' αυτές τις μέρες στη σχολή.. Από κοντά λύνονται πολλές παρεξηγήσεις.

Φιλικά, Μιχάλης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.