Jump to content

Ειδικότητα χωρίς αμοιβή


xalia

Recommended Posts

όντας επί πτυχίω, η επαφή μου με το νοσοκομείο έχει ελαχιστοποιηθεί εδώ κ ένα χρόνο περίπου. Μέσα σε αυτό το χρόνο συνειδητοποίησα πόσο εύκολα μπορείς να χάσεις την επαφή σου με το αντικείμενο εαν δεν το ασκείς, ειδικότερα αν στοχεύεις για ειδικότητα όπως η παθολογία η οποία καλύπτει ένα τόσο μεγάλο εύρος αντικειμένου. Ό,τι και να επιλέξω να κάνω τον καιρό της αναμονής, σίγουρα θα συμμετέχω τακτικά σε εφημερίες σε κάποιο νοσοκομείο. Άμμισθος, ωστόσο, δεν θα δούλευα, γιατί σκοπός μου εκείνο τον καιρό θα είναι να εφαρμόζω τις γνώσεις μου και να συμπληρώνω κενά, όχι να εξουθενόνωμαι στο νοσοκομείο για να βγάζω "λάτζα" χωρίς να με πληρώνουν... η απόλυτη εκμετάλλευση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Last Reply

Mα γιατι να μην κανουμε ειδικοτητα αμμισθι :huh: ?

Αφου απο χομπυ σπουδαζουμε :D !!Εδω κανουμε την τρελα μας,θελουμε και λεφτα :o ?Μαλιστα εγω προτεινω ουτε οι επιμελητες να πληρωνονται,ουτε οι καθηγητες,ουτε κανενας!!Αυτο που κανουμε ειναι λειτουργημα και αλλωστε ποιος δε θελει,αλλα "6 χρονια φοιτητικης ζωης" :cool05: ?

Και οσο για το που θα βρισκουμε τα λεφτα να ζησουμε :huh: ?Ελατε τωρα <_< !!Θα δουλευουμε 20 ωρες την ημερα(οι απειροελαχιστοι,αφου ως γνωστον οι περισσοτεροι ειμαστε μεγιστανες φιλανθρωποι emgreedy ) ή στην αναγκη θα εκδιδουμε τις γυναικες μας,οι οποιες αλλωστε ετσι και αλλιως θα μας emkeratas ,αν κανουμε 2 και 3 δουλειες :rolleyes: !!Και αν ζορισουν πολυ τα πραγματα :unsure: ,θα αρχισουμε να δινουμε και μεις λιγο emkwlos στη Συγγρου να βγαλουμε κανα φραγκο,αλλωστε μπρος στην κοινωνικη προσφορα "ποναν ωρε τα παληκαρια?" :)

Εμπρος λοιπον :cool11: !!Ας καταργησουμε τους μισθους :cool10: !!Ποιος τους εχει αναγκη :cool05: ?

Στηστε ολοι τους emkwlos σας :) Ειναι για το καλο της πατριδας emgreece !!Πώς θα πληρωσει η κυρια Καραμανλη τα 10.000 ευρω που κανουν τα παπουτσια που αγοραζει στη Ναυαρινου :o ?Πως θα παχυνουν κι αλλο τα μαγουλα του Πρωθυπουργου μας emfood ,που καθε μηνα κουμπωνει και ενα κουμπι λιγοτερο στο σακακι,κινδυνευοντας αυτα που εχουν μεινει να εκσφενδονιστουν καποια στιγμη και να βγαλουν κανα ματι empokeye ?Πως θα κανει ο Αβραμοπουλος συντριβανια στις εισοδους των νοσοκομειων :anavwfwties: ?

Ειδικοτητα χωρις αμοιβη λοιπον :huh: ?

Ε.... ΝΑΙ

:anavwfwties::cool05::cool10::cool11::wub:B)embandembounce8emclappingemclapemcubaemdrunk

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπαρχει βεβαια και η επαναστατικωτερη εκδοχη να πληρωνουμε για να κανουμε ειδικοτητα

ο αβραμω χρειαζεται λεφτα για να καταργησει τα κρυμμενα ραντζα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπαρχει βεβαια και η επαναστατικωτερη εκδοχη να πληρωνουμε για να κανουμε ειδικοτητα

Γιατι οχι;;; Οπως στις...Ρουμανοβουλγαριες!!!! :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απορώ με αυτά που γράφουν ορισμένοι εδώ μέσα.Μου φαίνεται κανένας τους δεν έχει δει πως είναι η ζωή στην ειδικότητα και τί χρόνος περισσεύει (αν περισσεύει!).Ο γιατρός πάνω από όλα αγαπητοί μου πρέπει να είναι αξιοπρεπής.Και ελάτε να μου πείτε πώς θα είσαστε αξιοπρεπείς αν δεν πληρώνεστε-όταν εκ των πραγμάτων θα κοιτάτε τον ασθενή στην τσέπη του πριν τον εξετάσετε.Και μη μου πείτε ότι δεν θα το κάνετε αυτό γιατί θα είσαστε ή βαθιά νυχτωμένοι για τη ζωή ή απλώς ψεύτες.

Αν θέλετε να γίνουμε πιο "επαναστατικοί" ακόμη να προτείνουμε να βγαίνουν σε πλειστηριασμό οι θέσεις ειδικότητας και όποιος προσφέρει περισσότερα να τις κερδίζει.Μάλιστα για να βγάζει και τα έξοδά του θα μπορεί να τις μεταπωλεί σε όποια τιμή θέλει (προσφορά και ζήτηση).

Μα τί λέτε τώρα!!! emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θέλετε να γίνουμε πιο "επαναστατικοί" ακόμη να προτείνουμε να βγαίνουν σε πλειστηριασμό οι θέσεις ειδικότητας και όποιος προσφέρει περισσότερα να τις κερδίζει.Μάλιστα για να βγάζει και τα έξοδά του θα μπορεί να τις μεταπωλεί σε όποια τιμή θέλει (προσφορά και ζήτηση).

Μα τί λέτε τώρα!!! emeleos

Αφού λοιπόν τελειώσουμε την τζάμπα ειδικότητα, καταργούμε τα ιατρεία και ανοίγουμε ''ασθενεία'', στα οποία θα πηγαίνει ο ασθενής, στο γραφειάκι του, ενώ στην αίθουσα αναμονής θα περιμένουν οι ιατροί για να τον εξετάσουν με τη σειρά τους, αφού πρώτα του πληρώσουν την επίσκεψη. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θέλετε να γίνουμε πιο "επαναστατικοί" ακόμη να προτείνουμε να βγαίνουν σε πλειστηριασμό οι θέσεις ειδικότητας και όποιος προσφέρει περισσότερα να τις κερδίζει.Μάλιστα για να βγάζει και τα έξοδά του θα μπορεί να τις μεταπωλεί σε όποια τιμή θέλει (προσφορά και ζήτηση).

Μα τί λέτε τώρα!!! emeleos

ΠΟλύ καλή ιδέα!! Οπως με τις αδειες για τα φαρμακεία!! 35.000 Ευρώ για θέση γυναικολογίας στο Αρεταίειο 1.....2...... κατωχυρώθηκε....

Και μετά να φτιαχτεί και numerus clausus για το πόσοι ιατροι θα είναι σε κάθε νομό, οπως γίνεται με τους συμβολαιογράφους για παράδειγμα, και τα παιδιά των γιατρών να κληρονομούν το δικαίωμα να διαδεχθούν( ή να κληρονομήσουν) τις αδειες των γονιών τους ή να τις πουλήσουν εαν θέλουν....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή η πλάκα αγαπητοι συνάδελφοι, αλλά δυστυχώς τα πράγματα είναι απογοητευτικά σοβαρά.

Αν και πραγματικά ζηλευτός ο ρομαντισμός της drkg καλό θα ήταν να επισυμανθούν τα εξής:

- οι θέσεις ειδικότητας είναι και θέσεις εργασίας, αν ισχύσει η αμισθί ειδικότητα οι έμμισθες θέσεις θα

ελαχιστοποιηθουν, η ανεργία των νέων ιατρών θα μεγιστοποιηθεί, και τελικά μονο οι έχοντες οικονομική

υποστήριξη θα παίρνουν ειδικότητα και η εξειδικευμένη τουλάχιστον ιατρική στη χώρα μας θα αφορα μια

ανώτερη οικονομικά ελίτ.

- όσον αφορά τις συνθήκες στην ειδικότητα. Οι εφημερίες πληρώνονται ανα τρίμηνο-τετράμηνο και αν...

Όσες εφημερίες και να κάνει ο ειδηκευόμενος τελικά πληρώνεται 10 εφημερίες το μήνα. Και ναι,

υπάρχουν ειδηκευόμενοι που κάνουν 16-18 εφημερίες το μήνα και μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις

υπό άθλιες συνθήκες σε κλινικές που δεν έχουν καν εφημερείο. Στο φοιτητή που έρχεται να βοηθήσει

συνήθως όλοι φέρονται με συμπάθεια και τα λάθη είναι αναμενόμενα και ανεκτά, ο ΓΙΑΤΡΟΣ όμως δεν δικαιούται να κάνει λάθη ούτε και μετά από 60 ώρες εργασίας -για δύο εφημερίες εν σειρά μιλάω. Επιπρόσθετα έχει να ανεχθεί και τα συμπλέγματα του κάθε επιμελητή. Ποιός θα ανταπεξέλθει σε αυτές τις συνθήκες και μάλιστα αμισθί; Στο νοσοκομείο ως ειδικευμένος βρίσκεσαι πρώτα ως υφιστάμενος δημοσίων υπαλλήλων και μετά ως εκπαιδευόμενος, και αυτό δεν θα αλλάξει αν δεν πληρώνεσαι

Υπάρχουν κι άλλα τα οποία όπως και τα ανωτέρω είναι γνωστά, αλλά η ώρα είναι περασμένη emnysta

Ας μην προσπαθούμε να βρίσκουμε ασυνάρτητες "λύσεις" σε ένα σύστημα υγειας που έχει σκοπίμως καταντήσει όπως έχει καταντήσει, διότι απλώς διευκολύνουμε κάποιους να παρουσιάζουν τα παράλογα για λογικά, και ένας θεός ξέρει τί άλλο θα δουμε και θα ακούσουμε emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το σύστημα είναι ούτως ή άλλως παράλογο. υπάρχει η διαφθορά που ούτως ή άλλως υπάρχει σε όλο το δημόσιο (εγώ μόλις έχασα παράταση στο νοσοκομείο γιατί μας έρχεται φυτευτή φιλενάδα της Νατάσας από το κέντρο υγείας) και υπάρχει ο μεγάλος ανταγωνισμός μεταξύ όλων.

των επιμελητών μεταξύ τους για τις κρίσεις, των διευθυντών για το ποιος θα βγει πρώτος στα συμβουλια και θα κάνει κουμάντο. των δοικητών που πατάνε όποιον μικρό βρούνε ( σε μας απολύουν τους αγροτικούς και δεν τους δίνουν παρατάσεις στα αζήτητα ιατρεία τους και κόβουν τις εφημερείες από τους παρατασιακούς για να χτυπάνε ενεργές εφημερείες οι μικροβιολόγοι, οι παθολογοανατομοι κτλ)

εχω 4 χρόνια αναμονή και ειμαι σε επαρχιακή πόλη. για προσωπικούς λόγους δεν μπορώ να φύγω και να κάνω τουριστοιατρική ούτε έχουμε ιδιωτικό τομέα αναπτυγμένο να αποροφηθώ κάπου. στην καλύτερη περίπτωση με το νέο σχολικό έτος να παραδίδω κάποια μαθήματα. για να μην χάσω την επαφή θα επιδιώξω να πάω στο νοσοκομείο της πόλης μου όπου περιμένω. τα 4 αυτα χρόνια που θα πηγαίνω ούτως ή αλλώς δεν θα με χάλαγε να μου αναγνωρίζονταν ειδικότητα από το να πηγαίνω 4 χρόνια τώρα και αλλα 4 μετά, το σύνολο 8 για να αναγνωρίσω ειδικότητα.

ο καθένας επιλέγει ανάλογα με τις ανάγκες του. και μην αποπαίρνετε τους νεώτερους για την επιλογή του. και μας μας αποπαίρναν στη σχολή και μου έσπαγε φοβερά τα νεύρα. όλοι κάναμε αγώνα για να μπούμε σε αυτή τη σχολή. ας μην τον απαξιώνουμε λοιπόν λέγοντας ας αλλάξουνε σχολή. και ας λέμε ότι αν τα ξέρα εγώ θα έκανα αλλιώς. πιστεύω ελάχιστοι θα το κάνανε. ειδικά αν έχουν δουλέψει και παρόλες τις δυσκολίες βρήκαν κάτι που να το αγαπάνε στην ιατρική...

καλή επιτυχία σε όλους παιδιά

βέβαια κάπως έτσι θα καταλήξουμε και μεις

Υπάλληλοι νέου τύπου και καμίας προσδοκίας

Οι αφηγήσεις των νέων που παρέχουν την εργασία τους υπό ασαφές εργασιακό καθεστώς, που προσομοιάζει περισσότερο στον χαρακτηρισμό «εκμετάλλευση», είναι χαρακτηριστικές των προοπτικών που οι ίδιοι βλέπουν για το μέλλον τους. Με μελανά χρώματα περιγράφουν τον αγώνα που δίνουν μήπως και τελικά βρουν μια μόνιμη απασχόληση, καθώς και την αγωνία τους για το αύριο.

«Είμαστε όμηροι της ανασφάλειας»

Ο Δήμος είναι 25 χρόνων και δουλεύει στις τράπεζες. Είναι τραπεζοϋπάλληλος, αλλά... νέου τύπου. Δεν είναι γραμμένος στην ΟΤΟΕ ούτε πληρώνεται με βάση τις συλλογικές συμβάσεις των τραπεζών. Είναι εργαζόμενος σε μια από τις πολλές εταιρείες που προσφέρουν επινοικιαζόμενο προσωπικό στις τράπεζες. Ο Δήμος είναι απόφοιτος του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών της Νομικής Αθηνών, αλλά όπως και πολλοί συμφοιτητές του κατέληξε στις εταιρείες επινοικίασης, καθώς δεν έβρισκε αλλού δουλειά. «Δουλεύουμε κανονικά στις τράπεζες, μόνο ταμείο δεν κάνουμε. Από την άλλη, βέβαια, όταν υπάρχει χαμαλίκι και βαρετή δουλειά γραφείου σε μας καταλήγει. Παρ’ όλα αυτά παίρνουμε περίπου τα 2/3 ή και λιγότερο των αμοιβών των νέων τραπεζοϋπαλλήλων. Είμαστε σε διαρκή ανασφάλεια, καθώς οι συμβάσεις δεν ξεπερνούν τον ένα χρόνο. Και ας ανανεώνονται διαρκώς. Είμαστε όμηροι. Φυσικά, σχεδόν κανείς δεν είναι συνδικαλισμένος, εξάλλου η ΟΤΟΕ δεν μας περιλαμβάνει στο δυναμικό της. Κάποια φορά που πήγαν να αντιδράσουν κάποια παιδιά που δούλευαν νοικιασμένοι στην Εθνική, δεν τους ξαναπήραν. Ο θεσμός επεκτείνεται. Μόνο στην Εθνική ξέρω πέντε εταιρείες που δίνουν επινοικιαζόμενους. Εκατοντάδες νέα παιδιά, πολλά απόφοιτοι ΑΕΙ. Μοιάζει με σκλαβοπάζαρο. Δεν μπορώ να σκεφτώ ότι αυτό είναι το μέλλον μου...».

«Γίναμε πιο μαύροι κι απ’ τον Τουρέ»

Ο Μπάμπης δουλεύει πιτσαδόρος. «Είμαι 27 χρόνων, πια. Ξεκίνησα στα ντελίβερι με τη λογική ότι είναι για προσωρινά. Καθώς όμως δεν έβρισκα άλλη δουλειά, κόλλησα. Κοίταξε να δεις, μεροκάματο βγαίνει. Καλούτσικο. Αλλά είναι σκότωμα πάνω στο μηχανάκι. Με κρύο, με βροχές, με κάψες. Ηδη με πονάει η μέση μου. Και το χειρότερο, δεν υπάρχει ασφάλιση. Τα φράγκα... μαύρα. Είμαστε πιο μαύροι και από τον Τουρέ. Αν ζητήσεις ασφάλιση, το αφεντικό γελάει». Κι αν συμβεί κανένα ατύχημα με τη μηχανή, ρωτάμε. «Κοίταξε, εξαρτάται από το αφεντικό. Πολλές φορές σε βοηθάει. Εχω ακούσει όμως και περιπτώσεις που τα παρατήσαν τα παιδιά. Οσο για σύνταξη, αυτό ούτε που το σκέφτομαι. Ακούω καμιά φορά τις συζητήσεις για το ασφαλιστικό, τα όρια ηλικίας κ.λπ. και σκέφτομαι ότι αυτά εμένα δεν με αφορούν. Αλλά ώς πότε;».

«Μεγαλώνω δίχως τίποτα σταθερό»

Ο Θεοδόσης είναι 30 χρόνων, απόφοιτος του ΕΜΠ. Προσλήφθηκε πριν από τέσσερα χρόνια από μεγάλη μελετητική εταιρεία. Δεν μπήκε στο μισθολόγιο, αλλά θεωρήθηκε «συνεργάτης». Εκοβε αποδείξεις παροχής υπηρεσιών. «Τι να κάνω; Σχεδόν το σύνολο των συμφοιτητών μου έβρισκε δουλειά με μπλοκάκι. Η κανονική πρόσληψη θεωρείται ξεπερασμένη. Επαιρνα 800 ευρώ τον μήνα, αλλά είχα να πληρώνω και ένα μέρος της ασφάλισης. Οσο για το ωράριο; Ακαθόριστο και για υπερωρίες ούτε λόγος. Μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες και την πτώση των κατασκευών, μπήκε ζήτημα απολύσεων. Τότε εμφανίσθηκε ο εργοδότης και μας είπε ότι δεν μπορεί να διώξει υπαλλήλους μεγάλης ηλικίας με παιδιά και ότι, δυστυχώς, πρέπει να φύγουν μερικοί νέοι. Επεσε και σε μένα ο κλήρος. Βρέθηκα στον δρόμο χωρίς αποζημίωση, χωρίς ταμείο ανεργίας. Τώρα γελάω όταν ακούω για “συνεργάτες”. Μεγαλώνω και δεν έχω τίποτα σταθερό».

«Μας είχαν μόνο για αγγαρείες»

Η Διονυσία είχε τελειώσει το λύκειο και έψαχνε μάταια για δουλειά. Οταν εντάχθηκε στο πρόγραμμα Stage για την εκπαίδευση ανέργων, με αμοιβή, δεν μπορούσε να κρύψει τη χαρά της. Οι διαψεύσεις άρχισαν αργότερα. «Πήγα σε μια μεγάλη επιχείρηση, με σύμβαση εννιάμηνη. Το ημερομίσθιό μου ήταν μόλις 20 ευρώ, ενώ είχα μόνο ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και όχι ένσημα ασφάλισης. Ολα αυτά δεν μας απασχολούσαν ιδιαίτερα, γιατί λέγαμε ότι θα μάθουμε μια δουλειά, ίσως μας κρατήσουν και μετά. Δεν λέγαμε σε τίποτα όχι. Στην πορεία όμως είδαμε ότι κάναμε όλες τις αγγαρείες και τις περιφερειακές δουλειές και κανείς δεν μας εκπαίδευε για τίποτα. Υστερα από εννιά μήνες το όνειρο έσβησε. Ούτε καν απόλυση δεν μας έκαναν, ώστε να μπούμε στο επίδομα ανεργίας. Τώρα, ύστερα από δύο χρόνια ψάξιμο εργάζομαι σε ένα σούπερ μάρκετ. Σκούρα τα πράγματα και εκεί...».

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articl.../03/2006_178570

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδια τι το συζητατε προκειται για μια αθλια χωρα μεχρι το κοκκαλο!Το λιγοτερο που εχει να κανει καποιος που σεβεται τον εαυτο του ειναι να φυγει δια παντως απο εδω και να παει καπου στο εξωτερικο να ζησει!!

Και ξερεται κατι δεν ειναι τυχαιο που πας στο εξωτερικο και τους λες Ελληνας και σε κοιτανε καπως καλυτερα απο Αλβανο!Μη θεοποιουμε τους εαυτους μας και μη δημιουργουμε μυθοι και ψευτικες εικονες!Ποια ειναι η Ελλαδα;;;;Μια χωρα απο τις τελευταιες της Ευρωπης!Συντομα,χωρες οπως η Τσεχια και η Ουγγαρια θα την ξεπερασουν!Οι ρυθμοι αναπτυξης μηδενικοι,σαν χωρα δεν ειμαστε ικανοι ουτε σπιρτα να παραγουμε!Μπηκαμε σε μια ΟΝΕ ξεβρακωτοι εντελως οπου οι πασης φυσεως πολιτικοι πουλανε παραμυθια στον κοσμο και ο λαος καθοδηγειται σαν τα ζωα στην κυριολεξια απο τα μεσα μαζικης ενημερωσης!

Αλλα το κυριοτερο ο Ελληνας ο ιδιος που εχει μεσα του εμφυτη τη νοοτροπια της αρπαχτης,του βολεματος του σε βαρος του αλλου!Η χωρα μαστιζεται απο μια καθετη διαφθορα σε ολους τους τομεις!!Κοιταξτε γυρω σας τι γινεται....Θελετε στο χωρο της δικαιοσυνης,της εκπαιδευσης,του αθλητισμου,της υγειας,στον εργασιακο χωρο,στο δημοσιο βιο;;;Πειτε μου που λειτουργει κατι σωστα,πειθαρχημενα και καλα;Πουθενα τα φαινομενα στο χωρο της υγειας και στον εργασιακο τομεα για τους ιατρους αποτελουν απλα μερος του ολου προβληματος μια σταγονα στον ωκεανο στην ουσια για ολη την κοινωνια της χωρας!Μιας σταγονα ομως που μας καιει ολους μας!

Το κυριοτερο ομως ειναι οτι οι προοπτικες για κατι καλυτερο για το μελλον ειναι μηδενικες!Ειναι δεδομενο οτι οι τιμες και το κοστος ζωης αυξανεται μερα με τη μερα!Οι μισθοι και οι αμοιβες των επαγγελματιων,που δεν θελουν να γινουν λαμογια και απατεωνες,συνεχως μικροτερες!Πειτε μου για ποιο λογο να μεινει καποιος εδω;;Επειδη η Ελλαδα εχει ωραιο ηλιο;Επειδη εδω μεγαλωσε;Επειδη η οικογενεια του ειναι εδω;;Η μηπως για τη δοξα της Ελλαδας και των προγονων;;;Αξιζουν ολοι αυτοι οι λογοι για να θυσιασει καποιος το μελλον του και να παει χαμενος αδικα,ειδικα οταν εχει τις δυνατοτητες για κατι καλυτερο και του δινεται η ευκαιρια για μια καλυτερη τυχη στο εξωτερικο;;Εγω προσωπικα δεν το νομιζω!ισως καποιος αλλος εχει αλλη αποψη,δεκτη και προβλημα του!

Τελος θα αναφερω μια ιστορια που χαζη μεν αλλα λεει πολλα!

Καποιος γνωστος μου προσφατα επισκεφθηκε τη Γερμανια και ειδικοτερα το Βερολινο!Μιας και βρισκοταν εκει ειπε να αγορασει ενα στερεοφωνικο απο εκει,επειδη του περισσεψαν κατι λεφτα.Πηγε σε ενα απο τα γνωστα καταστηματα και ζητησε να του δειξουν καποια μοντελα.Ο Γερμανος υπαλληλος του εδειξε καποια μοντελα ενα απο αυτα του αρεσε και οταν ρωτησε τιμη του ειπε 350ευρω!!Του φανηκανε πολλα οποτε σκεφτηκε να του προτεινει τη γνωστη λαμογια της Ελλαδας:"Κυριε δεν μπορουμε να κανουμε μια καλυτερη τιμη ας πουμε 300ευρω και να μην κοψουμε αποδειξη;;;"..Ο Γερμανος καπως ενοχλημενος του απανταει μα τι λετε αυτα εδω δεν γινονται η τιμη που σας ειπα ειναι τελικη και αδιαπραγματευτη!!!Και αυτος απανταει μα γιατι;Κερδιζω και εγω που δινω λιγοτερα αλλα και εσεις γιατι τα λεφτα ειναι καθαρα χωρις αποδειξη και φορους!!Ναι του απανταει εχεις δικιο...Κερδιζω και εγω και κερδιζεις και εσυ...αλλα ξερεις κατι δεν κερδιζει η ΓΕΡΜΑΝΙΑ!!! :P

Και φυσικα ο αλλος εδωσε τα 350 ευρω και πηρε αυτο που ηθελε!

Καταλαβατε λοιπον γιατι στην Ελλαδα η σημερινη κατασταση δεν προκειται ποτε να αλλαξει;;;

Γιατι πολυ απλα κανενας απο εμας δεν θα θελει ποτε να κερδισει η Ελλαδα!!! αλλα μονο η τσεπη του και τιποτα αλλο!! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πειτε μου για ποιο λογο να μεινει καποιος εδω;;Επειδη η Ελλαδα εχει ωραιο ηλιο;Επειδη εδω μεγαλωσε;Επειδη η οικογενεια του ειναι εδω;;Η μηπως για τη δοξα της Ελλαδας και των προγονων;;;Αξιζουν ολοι αυτοι οι λογοι για να θυσιασει καποιος το μελλον του και να παει χαμενος αδικα,ειδικα οταν εχει τις δυνατοτητες για κατι καλυτερο και του δινεται η ευκαιρια για μια καλυτερη τυχη στο εξωτερικο;;

Ακριβώς για όλα αυτά που είπες και για πολλούς άλλους λόγους!! (ντάξει βγάλε αυτό με τους πρόγονους, νομίζω το έχουμε ξεπεράσει).

Προσωπικά δεν θα άφηνα την Ελλάδα απλώς για μια επαγγελματική καριέρα, και στο κάτω κάτω πολλοί από εμάς νομίζουν οτι μόλις περάσουν τα σύνορα αμέσως θα αναγνωριστεί το πόσο γαμάτοι γιατροί είναι και θα τους υποδεχθούν μετά βαίων και κλάδων, δεν πιστεύω οτι είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

Εξάλλου ποιότητα ζωής δεν είναι απλώς να έχεις μια καλή θέση σε ένα νοσοκομείο και να παίρνεις καλά λεφτά, είναι κι άλλα πράγματα τα οποία δεν είναι σίγουρο οτι θα τα βρεις σε μια ξένη χώρα, φυσικά δεν έχω ζήσει στο εξωτερικό πάνω από δύο μήνες και δεν ξέρω αλλα φαντάζομαι οτι τα πράγματα δεν είναι και τόσο ρόδινα όσο τα παρουσιάζουμε, ας πει και καποιος με την ανάλογη εμπειρία τη γνώμη του, θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω αποψεις για αυτό το θέμα :P

Φυσικά ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του και βάζει τις προτεραιότητες του και μακάρι όλοι όσοι "μεταναστεύσουν" να βρουν αυτό που περίμεναν αλλά δεν πιστεύω οτι η λύση αυτή είναι πανάκεια, θα παραμείνω αφελής και θα αποδεχθώ οτι η αναγνώριση σε αυτό που θα κάνω δεν θα μου έρθει με υπέρογκους μισθούς και φοβερά πτυχία, αλλά μέσα απο το ευχαριστώ ενός ασθενή και την εκτίμηση έστω και ενός συναδέλφου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα δύο προηγούμενα posts ουσιαστικά εκφράζουν τις συλλογισμούς που κάνουμε όλοι μας όταν σκεφτόμαστε την μετανάστευση σαν λύση...

Οι αποφάσεις αυτές δεν είναι εύκολες.

Εξαρτώνται από την προσωπικότητα, τον κοινωνικό περίγυρο και τις προτεραιότητες του καθενός μας. -_-

Ρόδινα δεν είναι πουθενά τα πράγματα. Ούτε στην Ελλάδα, ούτε έξω...

Διαφορές όμως υπάρχουν. Και αυτές οι διαφορές καθορίζουν τις αποφάσεις μας:

emstar Ωραίο ήλιο βρίσκεις και έξω.

emstar Έξω όμως δεν μεγάλωσες. Απομακρύνεσαι από την πατρίδα σου. Από την οικογένεια και τους παιδικούς σου φίλους.

Η τεχνολογία ευτυχώς σε αυτό το σημείο βοηθάει. Μιλάω με τους δικούς μου σε καθημερινή βάση. Παρακολουθώ τις ελληνικές εφημερίδες και το ραδιόφωνο. Κρατώ επαφές με δυο-τρεις φίλους. Κάνω και νέες γνωριμίες μέσω του GM :lol:

Ωστόσο πάντα θα υπάρχουν πράγματα που θα σου λείπουν και πράγματα που οι 2-3 εβδομάδες τον χρόνο που θα γυρίζεις πίσω δεν θα μπορούν να τα αναπληρώσουν.

emstar Από την άλλη το έξω είναι ευκαιρία να αποκτήσεις νέες εμπειρίες. Να γνωρίσεις καινούργιους ανθρώπους και νοοτροπίες. Ειδικά στο επάγγελμα μας θα βρεις συναδέλφους από όλα τα σημεία του πλανήτη. Και πολλές φορές θα διαπιστώσεις πως αυτά που σε ενώνουν μαζί τους είναι περισσότερα από αυτά που σε χωρίζουν. :)

emstar Την δόξα της Ελλάδας και των προγόνων την υπηρετείς και με την παρουσία σου έξω.

emstar Οι κόποι σου σίγουρα αναγνωρίζονται πιο εύκολα. Η αξιοκρατία είναι ένα από τα μεγάλα ατού της μετανάστευσης.

emstar Η επαγγελματική καριέρα είναι καλύτερη και έρχεται πιο γρήγορα. Άλλο ένα αδιαμφισβήτητο ατού.

emstar Η ποιότητα ζωής εξαρτάται πολύ από το που είσαι και το τι κάνεις αλλά και από το τι θέλεις στην ζωή.

Άλλο να ζεις στην Αθήνα και άλλο στο Διδυμότειχο. Κάποιοι προτιμούν την πόλη και άλλοι την επαρχία.

Ομοίως άλλο να ζεις στην Arizona και άλλο στο San Francisco.

Επίσης πιο δύσκολα αποφασίζεις να φύγεις από την Εκάλη για να πας στο Bronx και πιο εύκολα θα αφήσεις τον Κορυδαλλό για να πας στο Malibu...

Όλα είναι σχετικά :rolleyes:

Πάντως στο επάγγελμά μας ένα μεγάλο μέρος της ζωής μας, τουλάχιστον το 30%, το περνάμε μέσα στα νοσοκομεία και στα ιατρεία μας. Το άλλο 30% στην πόλη που ζούμε και το υπόλοιπο... στο κρεβάτι μας.

Συνεπώς η συμβουλή μου είναι:

Πρώτα από όλα βρες καλή παρέα για το κρεβάτι. :P

Μετά διάλεξε μια πόλη στην οποία δεν θα πλήξεις και βρες ένα καλό νοσοκομείο να δουλέψεις.

Αν μπορείς να τα κάνεις αυτά στην Ελλάδα και να είσαι ικανοποιημένος/η έχει καλώς. Αλλιώς σκέψου και την λύση του έξω.

emstar Οπωσδήποτε η μετανάστευση δεν είναι πανάκεια και οπωσδήποτε δεν αρκεί από μόνη της για να αναγνωριστούν οι κόποι σου ή για να γίνεις ευτυχισμένος/η. -_-

emstar Πάντως και στο εξωτερικό ακούει κανείς ευχαριστώ από τους ασθενείς του, όπως επίσης βρίσκει εκτίμηση από τους συναδέλφους του. <_<

Τέλοσπάντων. Είμαι (και πάλι)

emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως στο επάγγελμά μας ένα μεγάλο μέρος της ζωής μας, τουλάχιστον το 30%, το περνάμε μέσα στα νοσοκομεία και στα ιατρεία μας. Το άλλο 30% στην πόλη που ζούμε και το υπόλοιπο... στο κρεβάτι μας.

usmeds, αν και, συνηθως, δε συμφωνω με τις αποψεις σου, βρισκω πολυ σωστη τη παραπανω προσεγγιση στο θεμα της ζωης ενος γιατρου στις μερες μας.

Ο καθενας μας θετει τις προτεραιοτητες του και αναλογως πραττει. Εγω εζησα επτα χρονια (και κατι ψιλα) στην Ιταλια. Ηταν αρκετα για να καταλαβω οτι, ακομα και μια γειτονικη χωρα που (υποτιθεται οτι) εχει παρομοιους ρυθμους ζωης με αυτους της Ελλαδας, δε μου ταιριαζει. Το τιμημα της επιστροφης μου ειναι να περιμενω αρκετα χρονια ανεργος εν αναμονη της εναρξης ειδικοτητας ενω αφηνω πισω μου (στην Ιταλια) μια σιγουρη θεση στην ειδικοτητα που θα ηθελα να κανω.

Η επιλογη, λοιπον, του καθενος, βρισκεται στο ποιο απο τα ποσοστα που αναφερει ο usmeds ειναι πιο σημαντικο απο τα αλλα. Προσωπικα, εβαλα στη κορυφη της λιστας το μερος της ζωης μου εκτος επαγγελματικου χωρου το οποιο, πιστευω οτι (και παλι) ειναι διαφορετικης φυσης για τον καθενα μας...

Βεβαια, για να ξεσοβαρεψω και λιγο...Ολα εξαρτωνται και απο τη προελευση μας... ;) Εχω ξαναγραψει οτι ειναι μεγαλη τυχη αλλα και καταρα να εχει γεννηθει καποιος στη Θεσσαλονικη...Τυχη επειδη ειναι η πιο cool πολη της Ελλαδας (και οχι μονο)...Καταρα επειδη οπου και να παει, ειναι καταδικασμενος αργα 'η γρηγορα να θυμηθει που ηταν πριν και να ξενερωσει 4ever... :o

Και για να μην παραμεινω οφ τοπικ, ειμαι υπερ της ειδικοτητας ανευ αποδοχων αλλα οχι για ολοκληρη τη διαρκεια της...Εναλλακτικα, ειμαι, επισης, υπερ της ειδικοτητας με μειωμενη αμοιβη μετα απο διαγωνισμο μεταξυ των υποψηφιων ειδικευομενων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να δω ένα γκάλοπ σχετικά με τις απόψεις των ιατρών για να κάνουν ειδικότητα χωρίς ουσιαστική αμοιβή!

Θέλω επιχειρήματα και ό,τι άλλο θέλετε να γράψετε!

Εγώ από το να περιμένω άλλα 5 χρόνια...θα έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη... και κάτι θα έβρισκα να κάνω για να ζήσω μεχρι τότε!

δεν εισαι μικρο παιδακι να παιζεις με παιχνιδακια.

αυτο δεν ειναι συζητηση.

δηλαδη να το κανεις τι το τοπικ;

στατιστικη μαθαινεις;

ή τι νομιζεις αν σου πουμε "ναι θα το εκανα", βγαινει τιποτα;

δεν εχεις με κατι πιο σημαντικο να ασχοληθεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν εισαι μικρο παιδακι να παιζεις με παιχνιδακια.

αυτο δεν ειναι συζητηση.

δηλαδη να το κανεις τι το τοπικ;

στατιστικη μαθαινεις;

ή τι νομιζεις αν σου πουμε "ναι θα το εκανα", βγαινει τιποτα;

δεν εχεις με κατι πιο σημαντικο να ασχοληθεις;

κοιταξε φιλε μου,ολα τα τοπικ που μπαινουν ως θεματα προς συζητησιν ειναι και θεματα προς προβληματισμο. Εγω δε θα εγραφα ποτε σ'αυτο το τοπικ αν δεν εβλεπα το απαξιωτικο σου ποστ, σ'ενα υφος τοσο ειρωνικο που πιστευω δεν ταιριαζει σ'αυτο το φορουμ,ουτε σε γιατρο. Αλλα ναι το θεμα αυτου του τοπικ με προβληματισε,γιατι ως φοιτητρια ακομα δεν ειχα σκεφτει μεχρι τωρα για το αν θα εκανα ποτε η οχι ειδικοτητα χωρις αμοιβη,και ειναι τραγικο που αυτο το θεμα υπαρχει ως λυση στο μυαλο συναδελφων,αλλα υπαρχει για καποιο λογο, και αυτο απο μονο του ειναι ακομα κατι που πρεπει να μας προβληματισει.

Στο κατω κατω αμα δε σε εκφραζει το τοπικ μην απαντησεις και μην το διαβασεις,αφου εχεις κατι πιο σημαντικο να ασχοληθεις (σορυ δεν αντισταθηκα στον πειρασμο να απαντησω στο ιδιο υφος με σενα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοιταξε φιλε μου,ολα τα τοπικ που μπαινουν ως θεματα προς συζητησιν ειναι και θεματα προς προβληματισμο. Εγω δε θα εγραφα ποτε σ'αυτο το τοπικ αν δεν εβλεπα το απαξιωτικο σου ποστ, σ'ενα υφος τοσο ειρωνικο που πιστευω δεν ταιριαζει σ'αυτο το φορουμ,ουτε σε γιατρο. Αλλα ναι το θεμα αυτου του τοπικ με προβληματισε,γιατι ως φοιτητρια ακομα δεν ειχα σκεφτει μεχρι τωρα για το αν θα εκανα ποτε η οχι ειδικοτητα χωρις αμοιβη,και ειναι τραγικο που αυτο το θεμα υπαρχει ως λυση στο μυαλο συναδελφων,αλλα υπαρχει για καποιο λογο, και αυτο απο μονο του ειναι ακομα κατι που πρεπει να μας προβληματισει.

Στο κατω κατω αμα δε σε εκφραζει το τοπικ μην απαντησεις και μην το διαβασεις,αφου εχεις κατι πιο σημαντικο να ασχοληθεις (σορυ δεν αντισταθηκα στον πειρασμο να απαντησω στο ιδιο υφος με σενα)

ναι ειναι τραγικο.συμφωνω.

ομως τι ρολο παιζει ο προβληματισμος σε αυτο το τοπικ;

τοτε θα επρεπε να σκεφτουμε οτι μερικοι οταν κανουν ειδικοτητα εχουν ηδη οικογενεια.καλως ή κακως δεν ειμαστε φοιτητες.πως θα επιβιωσεις;δεν μπορεις να συζητας τετοιο θεμα εφοσον ειναι a priori διχως απαντηση.μη εφαρμοσιμο.εαν και εφοσον πρεπει να ξεκινησεις ειδικοτητα αμισθι, και δεχεσαι,τοτε εισαι ιεροκυρηκας.στην πραγματικοτητα δεν ειμαστε.γιατι ετσι δεν λειτουργει το κρατος.απλα αυτο.

επι την ευκαιρια ζητω συγγνωμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ/ή Anything,

Το θέμα όχι μόνο δεν είναι ανύπαρκτο, αλλά νομίζω πως αυτός που το έθεσε ήταν και πολύ καλά πληροφορημένος σχετικά με τις βαθύτερες προθέσεις των συμβούλων του Υπουργείου Υγείας. Όταν ο Πρόεδρος του ΚΕΣΥ κάνει διερευνητική ερώτηση πριν από έναν ήδη χρόνο στο ΔΣ του ΣΑΙΕΠ σχετικά με τις απόψεις μας για την άμισθη ειδικότητα, όταν η υπεραριθμία των Ψυχιάτρων στην Παθολογία είναι σχεδόν αποφασισμένη και όταν το κράτος προσπαθεί να λύσει το πρόβλημα της ανεργίας των νέων γιατρών με πενιχρά διαθέσιμα χρήματα (για την Υγεία, γιατί για τα εξοπλιστικά τα διαθέτει με περισσή απλοχερία), τότε μόνο να κατηγορήσουμε δεν μπορούμε όποιον ανοίγει ένα τέτοιο θέμα σε ένα τέτοιο φόρουμ.

Στο greekmeds έχουν ανοιχτεί κατά καιρούς επικών διαστάσεων θέματα όπως τα "ποιο είναι το αγαπημένο σας χρώμα", "πώς να χωρίσετε την γκόμενα" και "πώς παίζεται η μπουκάλα". Αλήθεια πιστεύεις ότι το παρόν θέμα είναι τόσο άχρηστο; Αν υπάρχει μερίδα συναδέλφων που θα έμπαιναν άμισθοι για ειδίκευση τότε υπάρχει πραγματικά σοβαρό πρόβλημα εξαθλίωσης στις τάξεις των ανειδίκευτων και οφείλουμε να το συζητάμε και να το αφουγκραζόμαστε.

Κάποτε σημαντικός πολιτικός είχε πει ότι η κατάσταση στο χώρο της Υγείας θα αλλάξει μόνο όταν 5.000 γιατροί κατέβουν έξω από το Υπουργείο Υγείας. Ίσως... Αλλά μέχρι να βρούμε έστω και μία θέση που να μας ενώνει όλους, έχουμε δρόμο πολύ. Και εκεί στηρίζονται οι ενδόμυχες σκέψεις της εκάστοτε πολιτικής ηγεσίας για άμισθες εργασίες και όλα αυτά τα όμορφα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μάλλον έρχομαι κόντρα με το ρεύμα αλλά προσωπικά θεωρώ ότι θα έχω μικρότερο οικονομικό κόστος αν κάνω ειδικότητα άνευ αποδοχών κ έχω τον τίτλο μετά από 5 χρονάκια στο χέρι κ μετά μπορώ να δουλέψω , μη έχοντας χάσει επαφή με το αντικείμενο παρά να περιμένω την αναμονή μου μη μπορώντας να κάνω κάτι το ουσιαστικό ή μπαίνοντας σε ένα αμφιβόλου ποιότητας κ αδιαβλητότητας σύστημα εξετάσεων με πάρα πολ΄λούς υποψηφίους για ελάχιστες θέσεις . η άμισθη ειδικότητα θα μπορούσε ως ένα σημείο να ξεμπλοκάρει τη κ τη λίστα.είναι 'περίεργη' πρόταση αλλά ίσως κ αποτελεσματική αφού μάλλον το υπουργείο δεν προτίθεται να δώσει χρήματα για νέες-πλην αναγκαίες- θέσεις.η γενικότερη θέση μου είναι διατήρηση της λίστας,όμως κάθε νέα θέση που ανοίγει να προσφέρεται μαζί με άλλες νέες υπό μορφή πακέτου σε γραπτό διαγωνισμό κ ίσως κάποιες θέσεις άμισθων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτός ήταν και ο σκοπός μου, να προβληματίσω και άλλους με τον ίδιο προβληματισμό που είχα κι εγώ!

Η ζωή είναι πράγματι δύσκολη και το να εργαστεί κάποιος χωρίς παροχές θα την έκανε πολύ πιο δύσκολη!

Ομως το να βγεις στην παραγωγική διαδικασία πιο νωρίς δεν είναι κάτι που επιθυμούμε όλοι!

Δηάδή τα 6 νεκρά από άποψη ιατρικής χρόνια που μεσολαβούν (είτε γιατί κάνεις κάτι άσχετο με την ιατρική αλλά πληρώνεσαι είτε για τί κάνεις κάτι σχετικό με την ιατρική σε κάποιο βαθμό αλλά με χαμηλές απολαβές) για την έναρξη της ειδικότητας, δεν είναι εξίσου επιζήμια για την επαγγελματική ανέλιξη του καθενός;

....άλλωστε ο όγκος των ειδικευομένων θα αυξανόταν σε τέτοιο βαθμό που θα αντιστοιχούσαν 2 εφημερίες το μήνα ανά ειδικευόμενο!

Αυτό επειδή κάποιοι φοβήθηκαν για το φόρτο εργασίας!

ΔΕ φοβάμαι τη δουλειά

την ανεργία τρέμω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο μυαλό μου εχει αρχίσει να διαμορφώνεται ήδη ξεκάθαρα η εικόνα περί ανεργίας μετά τη λήξη της ειδικότητας!

Επομένως το σενάριο να περιμένω άλλα 5 χρονια για να δουλέψω 5-6 χρόνια ίσως σπαστά με αποδοχές της τάξης των 1300 ευρώ και να μείνω στη συνέχεια κοντά στα 40 μου άνεργος φαντάζει άκρως εφιαλτικό!

Ίσως να είναι και ένας τρόπος να αποσυμφορηθούν λίγο οι λίστες...

Ίσως.....!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ετοιμάζεται μεγάλο μπαμ για τις ειδικότητες

οι καιροι ειναι πονηροι...

Τι εννοείς AMANDA; Μήπως ξέρεις κάτι που αγνοούμε οι περισσότεροι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.