Jump to content

Βοήθεια από Helmsic!


John Doe

Recommended Posts

Γεια σας,

Πρόσπαθω να βρω πληροφορίες σχετικά με τις δυνατότητες Erasmus στη σχολή μας και νομίζω πως τελικά μόνο εσείς μπορεί να ξέρετε κάτι. Έχω προσπαθήσει κι άλλες φορές για κάτι αντίστοιχο αλλά δυστυχώς βρήκα μόνο κλειστές πόρτες. Επειδή είμαι ενεργό μέλος και μιας άλλης φοιτητικής οργάνωσης (που αφορά φοιτητές από κάθε σχολή) η οποία σχετίζεται με ανταλλαγές φοιτητών (και νέων γενικότερα), ψάχνω κάποια προγράμματα ανταλλαγών, μέσω των οποίων όμως να υπάρχει και κάποιο αντίκρυσμα στη σχολή. Ελπίζω να μπορείτε να βοηθήσετε (αν και συντακτικά δε βγάζει και πολύ νόημα αυτό που έγραψα, αλλά anyway...)

Gracias!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποιας οργανωσης εισαι μελος?AIESEC?

στη σχολη υπαρχουν τα προγραμματα ανταλλαγης που διοργανωνει χελμσικ και χονδρικα ειναι δυο ειδων (τα εργαστηριακα και τα κλινικα) που διαρκουν συνηθως 1 μηνα και αφορουν χωρες σε ολο το κοσμο. η συμμετοχη γινεται με εξετασεις αγγλικων ή/και γερμανικων (οχι ορολογια) και για περισσοτερες λεπτομερεις στο γραφειο της χελμσικ στο αναγνωστηρι...

οσον αφορα το ερασμους, πρεπει να πας στα κεντρικα του παν/μιου (στην παν/μιου) και εκει να ρωτησεις ποιοι καθηγητες συμμετεχουν στο προγραμμα και μετα να πας στον καθηγητη και να τα κανονισεις μαζι του...

οσο για το αντικρυσμα, τι εννοεις?αναγνωριση μαθηματων και κλινικων?

αυτο εξαρταται απο τον εδω καθηγητη, αν θα το δεχθει ή οχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυο πράγματα που ίσως σε βοηθήσουν είναι τα εξής. Κάποια στιγμή, η κ.Τριχοπούλου (το γραφείο της είναι κάπου στην έδρα της επιδημιολογίας) πρέπει να είχε κάποια σχέση με τις ανταλλαγές με Σουηδία. Αν δε βρεις άκρη, δοκίμασε να την ρωτήσεις. Επίσης, ο πρόεδρος της Helmsic (πρέπει να είναι ακόμα πρόεδρος) έκανε φέτος Erasmus. Αν πας στo γραφείο της Helmsic Παρασκευές στις 2, τα παιδιά σίγουρα θα ξέρουν να σου πουν περισσότερα, ειδικά αν βρεις τον ίδιο. Καλή τύχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H AIESEC (αν γράφεται ετσι) από όσο ξέρω απευθύνεται μόνο σε φοιτητές της ΑΣΟΕΕ και του ΠΑ.ΠΕΙ. Η οργάνωση στην οποία αναφέρθηκα ονομάζεται AEGEE και απευθύνενται σε κάθε νέο από 18 εως 30 ετών. Βασικά μέσω της AEGEE ξεκίνησε πριν 20 χρόνια το Erasmus, αλλά πλέον δεν είναι στα χέρια της. Όταν αναφέρθηκα σε αντίκρυσμα, εννοούσα κάποια αναγνώριση κλινικών (είμαι σε κλινικό έτος), η οποία από όσο ξέρω δεν παρέχεται με τα προγράμματα ανταλλαγής της Helmsic. Πέρυσι, είχα μιλήσει με την κυρία Κιτράκη για το Erasmus, η οποία ήταν άκρως εξυπηρετική, αλλά δυστυχώς μπορούσε μόνο να μου δώσει αναγνώριση μόνο σε μαθήματα επιλογής. Το θεωρώ λίγο υπερβολικό, να χάσεις ένα ολόκληρο εξάμηνο για δυο-τρια επιλογής... Τέσπα, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ελπίζω τα παιδιά από τη Helmsic να μπορούν να βοηθήσουν κάπως. Μου κάνει εντύπωση πάντως το γεγονός ότι είμαστε η μοναδική σχολή, στην οποία κανείς δεν ενδιαφέρεται για Erasmus και ταξίδια στο εξωτερικό. Τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω κανέναν. Anyway, thanks!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωμη αποφοιτου και τεως ’’Χελμσικου’’:Δυστυχως ειμαστε απο τις λιγες σχολες που δεν ενδιαφερονται για πααααρα πολλα ομορφα και ουσιωδη πραγματα(τουλαχιστον το 90% των συμφοιτητων μας)...Στο χερι σας,βεβαια ειναι να αλλαξτε προς το καλυτερο οτι εμεις δεν καταφεραμε(π.χ. περισσοτερες θεσεις για Ερασμους,επιδοτηση-τυπου Πολυτεχνειου-για εκδρομη ετους στο εξωτερικο(ελεος πια με την εμμονη στη Μυκονο:)...Ηδη ,παντως ,για τον Ερασμο εχουν αυξηθει καπως οι θεσεις,ειδικα για χωρες οπως η Γερμανια...Παρασκευη στις 2 στο γραφειο της Χελμσικ στο Παπουλακειο(μην ξεχναμε κ τους ευεργετες:),καποιος θα βρεθει να σε ενημερωσει-νομιζω αυτες τις μερες επιστρεφει κ ο προεδρος(Ορεστης) απο Γερμανια...Επισημη ενημερωση,βεβαια,απο τα κεντρικα της Πανεπιστημιου.Καλα ταξιδιαααααα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

O μήνας της Helmsic μπορεί, μετά από συνεννόηση με την έδρα, να σου αναγνωρισθεί ως χρόνος άσκησης, αν είναι σε σοβαρή χώρα. Π.χ., αν κάνεις ένα μήνα παθολογίας στην Ελβετία ή στη Γερμανία κτλ. και μετά ξεκινήσεις το 6ο έτος εδώ, υπάρχει πιθανότητα να κάνεις 2, αντί 3 μήνες παθολογίας. Εξετάσεις θα δώσεις κανονικά, βέβαια, και δεν ξέρω και κατά πόσο έχει νόημα να διεκδικήσεις την αναγνώριση του μήνα, απλώς είναι πιθανό να το δεχθούν.

Επίσης, ο Κρεατσάς έλεγε πέρυσι ότι θα ξεκινήσει συνεργασία με Αμερική (Mayo Clinic ίσως), ώστε να μπορούν Έλληνες φοιτητές να κάνουν την κλινική άσκηση της γυναικολογίας εκεί. Δεν ξέρω αν το εφαρμόζει, αλλά μπορείς να ρωτήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αχ, ναι! παντα μπερδευα τα ονοματα αυτων των δυο οργανωσεων...σορρυ emoops

παντως πηγαινε στα κεντρικα του παν/μιου και θα βρεις ποιοι καθηγητες τα οργανωνουν... απο οτι θυμαμαι απο παλια που το ειχα κοιταξει ο πιτσιος κανει στη γερμανια και η νικολοπουλου καπου αλλου και ο ροζενμπεργκ και διαφοροι αλλοι που μποπει τωρα θα εχουν αλλαξει...

παιζει ρολο και το ετος που εισαι.. ο ορεστης εκανε στη γερμανια παθολογια και χειρουργικη ή κατι τετοιο που και εδω ειναι 2 3μηνα οπως και κατι αλλες φιλες μου το 2003 ή 2004 και τους αναγνωριστηκαν...

γενικα ειναι καλυτερα να πας στο 6ο ετος αν θες να σου αναγνωριστουν οι κλινικες(οχι πως δεν θα δωσεις εδω το μαθημα)...

οσον αφορα τα γενικοτερα ενδιαφεροντα των της σχολης, μη το ψαχνεις... ειμαστε λιγο μονοδιαστατοι... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έκανα μια έρευνα μέσω ίντερνετ, όπου στην ιστοδελίδα του ΕΚΠΑ, μπορεί κανείς να βρει ποιοι καθηγητές ασχολούνται και με ποια πανεπιστήμια. Τα ονόματα που είδα είναι ΜΟΝΟ οι Ρόζενμπεργκ, Κιτράκη, Πίτσιος (ούτε στον εχθρό μου) και Νικολοπούλου με 2 πανεπιστήμια ο καθένας, τη στιγμή που για τους νομικάριους υπάρχουν τουλάχιστον 5 συνεργαζόμενα πανεπιστήμια σε ΚΑΘΕ χώρα της Ευρώπης. ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!! Anyway μάλλον θα βάλω το θέμα στην κατάψυξη αφού ενδιαφέρομαι για το έκτο έτος (είμαι τέταρτο).

Μια ερώτηση μόνο: η Νικολοπούλου ποια είναι??? Ήμουν λίγο τουρίστας τα πρώτα χρόνια της σχολής και δεν την έχει πάρει το αυτί μου ποτέ... Είμαστε για κλάματα πάντως σα σχολή... Δεν μπορώ να χωνέψω πως σε μια σχολή που υποτίθεται πως εισάγονται μερικοί από τους "υποσχόμενους" μαθητές (πολύ υποτίθεται όμως), κανείς δε δίνει δεκάρα για θέματα που κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να αφορούν κάθε νέο άνθρωπο. Καλά κάνουν και μας θεωρούν φυτά τελικά. Φιλοσοφική και πάλι φιλοσοφική!!!

Συγγνώμη αν ανέβασα λίγο τον τόνο, αλλά με πνίγει το παράπονο....

Φιλικά,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η Νικολοπουλου ειναι στη παθ/αν, το γραφειο της ειναι στον 1ο οροφο διπλα στη γραμματεια...

οσο για το αλλο, δε θα διαφωνησω πως το μονο που μας χαρακτηριζει ειναι το επαγγελμα μας (?) και σχεδον τιποτα αλλο (και ειμαστε και πολυ περηφανοι για αυτο) αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καποια σημαντικά tips γι αυτούς που θέλουν να πάνε ERASMUS...

Επειδή τρεις συμφοιτητές μας, δυστυχώς, την πάτησαν φέτος και δε θα πάνε τελικά και δε το θέλουμε αυτό για κανένα άλλο...

Αφού δείτε ποια χώρα σας ενδιαφέρει, πριν πάτε στον καθηγητή-ακαδημαικό υπεύθυνο, τσεκάρετε πρώτα αν το συμβόλαιο είναι για προ-πτυχιακούς ή για μεταπτυχιακούς φοιτητές.Αυτό, δεν το γράφει ούτε η ανακοίνωση στο Internet (η οποία σημειωτέον μπορεί να είναι παλιά και να μην περιλαμβάνει τα νέα συμβόλαια με τη χωρα "οπου είναι το όνειρό σας" να πάτε...) αλλά ούτε και το ενημερωτικό φυλλάφιο που δίνουν από τα κεντρικά. Υποτίθεται ότι αυτό το γνωρίζει ο καθηγητής...αλλά δε συμβαίνει πάντα. Καλή ιδέα είναι να στείλετε από νωρις mail στα γραφεία διεθνών σχέσεων των ξένων πανεπιστημίων που σας ενδιαφέρουν ή να το μάθετε από τα κεντρικά (Κα Φρύδα 2103689713-με φοβερη υπομονη, νηστεία κ ταπείνωση από μέρους σας, για να μη λέτε ότι δε σας λέω όλα τα μυστικα)

Όσο για την αναγνώριση μαθημάτων, ξέρω ότι από τη στιγμή που υπάρχει Learning Agreement υπογεγραμμένο και από τα δύο πανεπιστήμια και πιστοποίηση ότι έγιναν κανονικά τα μαθήματα στο πανεπιστήμιο υποδοχής, η αναγνώριση, αν δε γινει από μια κλινική, πάει στη δέυτερη, μετά στην τρίτη, κυκλικά κ αν αρνηθούν όλεσ, τελικά από τον πρόεδρο της σχολής. Αυτά, σύμφωνα με την Αναγνωστοπούλου... Τελικα θα ξέρω περισσότερα όταν επιστρεψω κ εγώ...

Καλό κουράγιο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.