Jump to content

ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ (προβολή ταινιών)


thes1os

Recommended Posts

Στα πλαίσια του προγράμματος «Αναμόρφωση των Προπτυχιακών Προγραμμάτων Σπουδών» του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων / ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ, θα γίνουν και εφέτος, όπως και πέρυσι, προβολές ταινιών που αφορούν ιατρικά θέματα. Ακολουθεί συζήτηση με συντονιστή διαφορετικό κάθε φορά καθηγητή της σχολής μας ανάλογα το θέμα που διαπραγματεύεται η ταινία. Το πρόγραμμα για όσους δεν τους αρέσει να διαβάζουν τις ανακοινώσεις στους τοίχους είναι:

Κάθε ΤΡΙΤΗ ώρα 20:00 – 22:00 στην Αίθουσα Λόγου και Τέχνης (απέναντι από το μεταβατικό, στο κτίριο που βρίσκεται το κυλικείο για τις εστίες, όπως μπαίνετε δεξιά).

emarright Τρίτη 14 Μαρτίου

“SUPER SIZE ME”

Θέμα: Διατροφή και παχυσαρκία

Εισήγηση/σχόλια: Δ. Κιόρτσης – Επ. Καθ. Φυσιολογίας

Τρίτη 21 Μαρτίου

“SOMETHING THE LORD MADE”

Θέμα: Συγγενής καρδιοπάθεια

Εισήγηση/σχόλια: Γ. Δρόσος – Αν. Καθ. Καρδιοχειρουργικής

Τρίτη 28 Μαρτίου

“INSIDER”

Θέμα: Κάπνισμα και υγεία

Εισήγηση/σχόλια: Σ. Κωνσταντόπουλος – Καθ. Πνευμονολογίας

emarright Τρίτη 4 Απριλίου

“MAR ADENTRO” (Η θάλασσα μέσα μου)

Θέμα: Ευθανασία και ζωή

Εισήγηση/σχόλια: Γ. Παπαδόπουλος – Καθ. Αναισθησιολογίας

Τρίτη 11 Απριλίου

“HABLE CON ELLA” (Μίλα της)

Θέμα: Κώμα και ζωή

Εισήγηση/σχόλια: Γ. Νάκος – Αν. Καθ. Εντατικολογίας

Πέρυσι τα είχα παρακολουθήσει σχεδόν όλα. Στις περισσότερες ακολούθησε πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Το ενδιαφέρον για ‘μένα δεν είναι στις ταινίες. Τις έχω δει σχεδόν όλες, και πέρυσι και φέτος, καθότι οι περισσότερες είναι καταπληκτικές. Το καλό είναι η συζήτηση που ακολουθεί (εκτός από την ενημέρωση βέβαια για μη σχετικούς). Αυτό που περιμένω για φέτος είναι κυρίως η ταινία “MAR ADENTRO”. Επιτέλους ανοίγει συζήτηση σε θέμα που καίει. Και δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος – δεν συζητώ για γιατρό - που δεν έχει προβληματιστεί για το θέμα. Θέλει «κότσια» η συζήτηση αυτή και δεν είναι εύκολη. Ελπίζω να τα πούμε και από κοντά στην αίθουσα. Αφήστε τα πληκτρολόγια και ελάτε να τα πούμε face to face.

Εννοείται ότι δεν υπάρχει εισιτήριο (αυτό έλειπε) και ότι οι προβολές είναι ανοιχτές για όλους, φοιτητές και μη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.