Jump to content

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ


thunderlord

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ! ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΟΦΟΙΤΟΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΔΙΟΤΙ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΤΕ ΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΔΙΔΑΣΚΕΣΤΕ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 2 ΕΞΑΜΗΝΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΕ ΑΝΑΤΟΜΙΑ,ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ,ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ , ΧΗΜΕΙΑ .ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΟΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εισαι σιγουρος οτι αυτο θελεις ? Το σκεφτηκες καλα ? Εχεις παρει την αποφαση να σπουδασεις ιατρικη ..μετα απο ωριμη σκεψη ? :splats:

Οσο για αυτα που ζητας ..μαλλον πως θα σε βοηθησουν τπτ πρωτοετακια ...γιατι εγω δεν τα εχω προσφατα (ασε που αλλαζουν καθε τοσο υλη και βιβλια) :P

Παντως γνωμη μου ειναι να το ξανασκεφτεις αυτο για την ιατρικη....(αχ μακαρι να ημουν 2-3 χρονια μικροτερη ..θα την ειχα κοπανησει ηδη απο την Ιατρικη ..και να φανταστεις οτι ηταν το ονειρο μου και αυτο που ηθελα παντα να κανω ....) emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανατομία: Κλινική Ανατομία του Moore εκδόσεις Πασχαλίδης, για Νευροανατομική κάνουμε κάτι σημειώσεις που μας μοιράζουνε από την Έδρα ή αυτές που κρατάμε από το Μάθημα. Καλό βιβλίο για νευροανατομική πάντως είναι η κλινική νευροανατομική του Snell

Φυσιολογία: Φυσιολογία του Ανθρώπου και μηχανισμοί των νόσων, Guyton (η μονότομη φυσιολογία του Guyton), μετάφραση Άγγελος Ευαγγέλου (ο καθηγητής της φυσιολογίας εδώ )

Βιοχημεία: Stryer πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης νομίζω (κοινώς τον Μπούλο), και σε εμάς στο Μάθημα, δεν ξέρω για τις κατατακτήριες ζητάνε και κάποια κεφάλαια από το Molecular Biology 5th edition, Lodish Darnell και άλλοι (αλλά να το επιβεβαιώσεις πρώτα από την έδρα για αυτό το βιβλίο)

Χημεία: Ένα βιβλίο του Σεφεριάδη (ο καθηγητής της Χημείας εδώ) που μας δίνουν, αρκετά μικρή ύλη

Το φυσικό μάλλον θα είναι στην κατηγορία με την οποία δίνουν και παιδιά από βιολογικά κτλ κτλ, γιατί υπάρχουν κάποιες πανεπιστημιακές σχολές οι οποίες δίνουν κατατακτήριες μαζί με αυτούς από ΤΕΙ (πχ παιδαγωγικό) ΝΟΜΙΖΩ.

Πάντως πρέπει να πέφτει γερό μέσο απ'ότι 'έχω καταλάβει. Έβλεπα τη λίστα των επιτυχόντων και πολλά ονόματα "συμπίπτανε" με ονόματα καθηγητών της σχολής...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ ότι ξέρω το Φυσικό στην Πάτρα είναι δύσκολη σχολή, αντί για 4 χρόνια ο μέσος όρος αποφοίτησης είναι στα 8. Οπότε είσαι σίγουρος ότι από Φυσικό Πάτρας θες να μπεις Ιατρική Ιωαννίνων; Από τη Σκύλα στη Χάρυβδη; Εξάλλου εδώ στα Γιάννενα πέφτει σίγουρα μέσο ειδικά γιαυτό το θέμα, έχουν ακουστεί πολλά. Οπότε ..remember to always think twice!

Bill

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ! ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΟΦΟΙΤΟΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΔΙΟΤΙ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΤΕ ΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΔΙΔΑΣΚΕΣΤΕ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 2 ΕΞΑΜΗΝΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΕ ΑΝΑΤΟΜΙΑ,ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ,ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ , ΧΗΜΕΙΑ .ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΟΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά,

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και θα σου πω να το ξανασκεφτείς...Έχεις ήδη ξοδέψει αρκετά χρόνια για την φυσική...Σκέψου πόσα ακόμα θα σου πάρει για να κάνεις αυτά που έχεις κατά νου...Στην τελική,αν το καλοσκεφτείς,πιο πολύ σε συμφέρει να προσπαθήσεις να κάνεις ένα καλό διδακτορικό και να ''μπλεχτείς'' με θεματα ιατρικής παρα να φοιτήσεις στη συγκεκριμένη σχολή...Βάλε κάτω τα χρόνια και λογάριασέ τα.

Αν απ'την άλλα αυτό είναι όνειρο ζωής για εσένα,τι να πώ...,κυνήγησέ το...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχήν έχω την εντύπωση ότι δεν δίνεις Φυσιολογία, Βιοχημεία, Ανατομία. Μέχρι και φέτος τουλάχιστον οι απόφοιτοι απο το τμήμα σου δώσανε Ιατρική Φυσική, Χημεία και Βιολογία. Κάτι ακούστηκε ότι μπορεί να αλλάξουν τα μαθήματα για την επόμενη αλλά κάθε χρόνο λέγονται πολλά. Έπειτα οι εξετάσεις δίνονται την πρώτη εβδομάδα του δεκεμβρίου οπότε νομίζω πως ο πιο κατάλληλος καιρός για να μάθεις πιο σίγουρα είναι ο επερχόμενος σεπτέμβρης. Αν θες μπορώ να σε βοηθήσω φέροντάς σε σε επαφή με παιδιά που πέρασαν στις κατατακτήριες και δώσανε τα μαθήματά σου. Αυτοί είναι οι πιο κατάλληλοι να σου πούνε τί διαβάζεις και πόσο.

Αλλά μέσα απο το forum χλωμό. Δώσε το e-mail σου καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως πρέπει να πέφτει γερό μέσο απ'ότι 'έχω καταλάβει. Έβλεπα τη λίστα των επιτυχόντων και πολλά ονόματα "συμπίπτανε" με ονόματα καθηγητών της σχολής...

Νομική και Πολυτεχνείο να δεις... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΟΛΟΙ ΣΕ 8 ΧΡΟΝΙΑ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ.ΕΑΝ ΗΜΟΥ 8ΕΤΗΣ ΔΕ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ. ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΑΓΕΝΗΣ

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΟΛΟΙ ΣΕ 8 ΧΡΟΝΙΑ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ.ΕΑΝ ΗΜΟΥ 8ΕΤΗΣ ΔΕ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ. ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΑΓΕΝΗΣ

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.

Μα δεν είπα ,για να σε θίξω, ότι το φυσικό Πάτρας το τελειώνουν στα 8, γενικά μιλούσα. Αν θες πραγματικά Ιατρική κυνήγησέ το, απλά , αντικειμενικά στο θέμα αυτό των κατατακτήριων εξετάσεων παίζει μέσο και πολλές αδικίες οπότε να είσαι προετοιμασμένος.

Bill

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΟΛΟΙ ΣΕ 8 ΧΡΟΝΙΑ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ.ΕΑΝ ΗΜΟΥ 8ΕΤΗΣ ΔΕ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ. ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΑΓΕΝΗΣ

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.

Μα κανείς δεν σου τα λέει αυτά για το κακό σου. Μακάρι να είχαν βρεθεί κι εμένα πριν 8 χρόνια κάποιοι να μου τα πουν αυτά. Όχι ότι θα τα άκουγα, όπως δεν θα μας ακούσεις εσύ τώρα και δεν θα το ξανασκεφτείς. Απλά θα ήμουν υποψιασμένος και δεν θα ζούσα στο συννεφάκι μου. Αγαπητέ μου, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Αν πάλι πιστεύεις ότι αυτό είναι ο σκοπός της ζωής σου ή ότι είσαι ο δεύτερος Ιπποκράτης, δώσε και ο Δίας στο πλευρό σου. Αν θέλεις αποκατάσταση και λεφτά, φύγε όσο είναι καιρός και όσο κρατά η τσέπη των γονιών σου για να σε στηρίζουν... Καλή επιτυχία στη ζωή σου είτε αυτό περιλαμβάνει την Ιατρική είτε όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΟΛΟΙ ΣΕ 8 ΧΡΟΝΙΑ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ.ΕΑΝ ΗΜΟΥ 8ΕΤΗΣ ΔΕ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ. ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΑΓΕΝΗΣ

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.

Φιλε Thunderlord σύμφωνα με το DSM-IX η διάγνωσης της ιατρικοφρένειας διδεται αν πληρείς τουλάχιστον 3 από τα παρακάτω κριτήρια εκ των οποίων ένα θα πρέπει να είναι το Α.

Α) έχεις έμμονες σκέψεις ότι θέλεις να σπουδάσεις ιατρική για τουλάχιστον ένα χρόνο

Β) οταν μπαίνεις σε νοσοκομείο έχεις ταχυπαλμία (όχι αυτή που έχεις όταν πας σε εξετάσεις αλλά αυτή που έχεις όταν είσαι ερωτευμένος)

Γ) θεωρείς ότι οι γιατρίνες ειναι οι πιο σεξυ γυναίκες στο κόσμο (ακόμα και με διόρθωση της μυωπίας)

Δ) αισθάνεσαι ότι η ζωή πλεον δεν έχει νόημα χωρίς την ιατρική

Ε) προτιμας να κοιμάσαι αγκαλιά με ενα βιβλίο ανατομίας παρά με τη κοπέλα σου τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα.

Αν το σκέφτεσαι για κάμποσο καιρό τώρα (και το εννοώ αυτό που γάφω για τουλάχιστον ένα χρόνο) τότε go for it. Μη μασας τίποτα. Εγώ ξεκίνησα ιατρική σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία από σένα και ήταν η καλύτερη απόφαση της ζωής μου. Δε μπορώ να σκεφτώ τίποτα πιο συναρπαστικό από την ιατρική και παρά τα μύρια (και είναι μύρια) προβλήματα αξίζει το κόπο! Βασικά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι παράλληλα θα πρέπει να δουλεύεις για να τα βγάλεις πέρα (και αυτό είναι παρα πολύ πιεστικό).

ΑΛΛΑ...τα παιδιά που σε συμβούλευσαν παραπάνω έχουν δίκιο σε αυτά που σου λένε...οι κατατακτήριες είναι διαβρωμένες. Αυτό, κατα την άποψη μου, είναι μεγάλο πρόβλημα. Θα σε σπάσει ασχημα να ξεσκιστείς στο διάβασμα μόνο και μόνο για να περάσει κάποιος άλλος που πιθανώς ξέρει τα θέματα.

Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να ψάξεις και εναλλακτικές λύσεις. Πχ να κάνεις A-levels ένα χρόνο και να δώσεις εξετάσεις βρετανία (αν και τα πράγματα είναι πολύ ανταγωνιστικά). Να ασχοληθείς με ιατρική έρευνα? Το πτυχίο φυσικής είναι ιδανικό αν θέλεις να ασχοληθείς με πχ απεικονιστικές μεθόδους στην ιατρική. Ίσως να άρχιζες ένα διδακτορικό στην ιατρική και παράλληλα να έδινες κατατακτήριες? Ίσως θα χρειαστεί να δώσεις περισσότερο της μιας φοράς. Αλλά στο μεταξύ θα έχεις μάθει αυτα που πρέπει να μάθεις...

Σου ευχομαι ολοψυχα καλή επιτυχία στη πραγματοποιηση του ονείρου σου :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω για την Ιατρική Ιωαννίνων, πάντως στην Αθηνών δεν παίζει και πολύ μέσο στις κατατακτήριες.

Παίζει, αλλά δεν είναι τόσο εύκολο, όσο ίσως είναι σε πιο μικρές σε αριθμό φοιτητών και προσωπικού σχολές.

Έχω δώσει κατατακτήριες στην Αθηνών, και αυτό που είδα είναι πως εάν διαβάσεις καλά, είναι σχεδόν σίγουρο ότι περνάς. Οπότε, αν παίζει τόσο πολύ βύσμα στην Ιωαννίνων (που δεν το πιστεύω πάντως ότι γίνεται σε τέτοιο βαθμό ώστε αν διαβάσεις καλά, να μην περάσεις), σκέψου και την Αθήνα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιρνάνε και παιδιά χωρίς βύσμα (και πολλά μάλιστα) στα Γιάννενα, απλά το βύσμα παίζει και το μεγάλο του ρόλο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Γνωρίζει κανείς την ύλη για τις κατατακτήριες στην Ιατρική Ιωαννίνων;

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία (έτος κατατάξης,προβλεπόμενος αριθμός εισαχθέντων κ.λ.π.) ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
Γνωρίζει κανείς την ύλη για τις κατατακτήριες στην Ιατρική Ιωαννίνων;

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία (έτος κατατάξης,προβλεπόμενος αριθμός εισαχθέντων κ.λ.π.) ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

Οι δηλώσεις για συμμετοχή στις κατατακτήριες γίνονται 1- 15 Νοεμβρίου.

Η ύλη για τις φετινές κατατακτήριες είναι..

1. Ιατρική Φυσική, που περιλαμβάνει:

-βιοηλεκτρισμός

-οπτική

-μηχανική για βιολογικές επιστήμες

-ακτινοφυσική

2. Χημεία, που περιλαμβάνει:

-ανόργανη χημεία

-οργανική χημεία

-χημεία βιομορίων

3. Βιολογία, που περιλαμβάνει:

-μέθοδοι μελέτης και καλλιέργειας κυττάρων

-πυρήνας, χρωματίνη, νουκλεοσώματα

-δίοδος, μετακίνηση, έξοδος πρωτεινών

-αναδίπλωση και τροποποιήσεις πρωτεινών

-μιτοχόνδρια, λυσοσώματα και υπεροξειδιοσώματα

-κυτταρικός σκελετός, διακυτταρικές συνδέσεις, συνδέσεις με το υπόστρωμα, μοριακοί κινητήρες

-κυτταρική διαίρεση

-κυτταρικός κύκλος: μηχανή και ρύθμιση

-κυτταρικός θάνατος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ THUNDERLORD σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να κυνηγήσεις το όνειρο σου αρκεί να το θες πραγματικά και όχι γιατί το ήθελαν οι γονείς σου η γιατί υποτίθεται πως έχει λεφτά η δόξα.Άλλωστε είναι καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες!

Βασικά έχω τελειώσει και εγώ ένα άλλο παν/μιο και μπήκα στην ιατρική με κατατακτήριες.Δεν ξέρω αν παίζει μέσο πάντως αν διαβάσεις δεν θα έχεις πρόβλημα.Στη δική μου χρονιά δώσαμε 7 παιδιά και πέρασαν τα 3 μεταξύ των οποίων και εγώ.Ο πρώτος ήταν ένας Κύπριος Οδοντίατρος ο οποίος ήταν εξαιρετικά διαβασμένος,δεύτερη εγώ και τρίτο ένα παιδί γιός δασκάλου.Οι άλλοι που κόπηκαν ήταν παιδιά γιατρών.

Γενικά μην στηρίζεσαι στις φήμες.Για το μέσο προσωπικά πιστεύω πως μέσο χρησιμοποιούν αυτοί που δεν αξίζουν.΄Οποιος είναι ικανός τα καταφέρνει και χωρίς μέσο με τίμημα βέβαια την μεγαλύτερη προσπάθεια.Τώρα για όσους λένε πως χωρίς μέσο δεν γίνεται τίποτα πιστεύω πως είναι μια καλή δικαιολογία ή πρόφαση για να χρησιμοποιήσουν και εκείνοι μέσο.

Τέλοσπάντων πολύ το φιλοσόφησα.Καλή επιτυχία αν δοκιμάσεις να εξεταστείς και καλώς ήρθες αν είσαι ήδη στη σχολή μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.