Jump to content

Μπάσκετ:νέα του αθλήματος!!


Αρμεγογελαδών

Recommended Posts

Αποφασισα ν'ανοιξω αυτο το τοπικ για ενα και μονο λογο...

...γιατι αυτο το αθλημα,το μπασκετ,που τοσες χαρες μας εχει προσφερει προσφατα,αλλα και παλιοτερα,πιστευω δεν εχει τη θεση που του αξιζει στη συνειδηση του φιλαθλου κοινου!!Ασχολουμαστε συνεχεια με το ποδοσφαιρο,με τις ομαδες μας να προσφερουν τραγικο θεαμα και ακομη πιο τραγικα αποτελεσματα στην Ευρωπη και μας διαφευγει οτι εχουμε 2 ομαδες στους 16 της Ευρωλιγκας,αλλες 2 στους 16 του ULEB CUP και παει λεγοντας...Εγω προσωπικα ειμαι φανατικος μπασκετοφιλος,οποτε εχω ελευθερο χρονο προτιμω να παω να παιξω μπασκετ και ποτε ποδοσφαιρο,προτιμω να παρακολουθησω ενα ματς της Α1 παρα της Α Εθνικης και στο XBOX παιζω NBA LIVE και οχι pro evolution :D !!H κουλτουρα του μπασκετ πιστευω ειναι αρκετα διαφορετικη απο αυτη του ποδοσφαιρου,οπως και το κοινο τους...Η καφριλα της μπαλας δεν ειναι τοσο συνηθισμενη στο μπασκετ,μια και οι βαρβαροι του ποδοσφαιρου μονο σε κανα ντερμπι αξιωνονται να πατησουν στο γηπεδο μπασκετ...Εγω προσωπικα,αν και βαζελος στο ποδοσφαιρο,δεν μπορεσα ποτε να βγαλω απ'την καρδια μου και το μυαλο μου την ομαδα μπασκετ του Αρη και την υποστηριζω φανατικα μεχρι σημερα,απο τις ημερες της δοξας της μεχρι τα πετρινα χρονια...

Οποιος λοιπον εχει διαθεση ας γραφει εδω ο,τι θελει σχετικα με το μπασκετ,νεα της ομαδας του,αποψεις για το αθλημα,ΝΒΑ,εθνικη ομαδα και γενικα οτι τραβα η ψυχη του για αυτο το παρεξηγημενο αθλημα emrockon ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Last Reply

Αν και νομίζω ότι το κάνεις γιατίμ κατά βάθος σε πικράνει το ποδόσφαιρο και το μπάσκετ είναι το μοναδικό αποκούμπι των βάζελων την τελευταία δεκαετία, θα επικροτήσω το τόπικ.

Σήμερα ο ΟΛΥΠΙΑΚΟΣ με τον πανελλήνιο έπαιξε ολοκληρωμένο μπάσκετ και μάλιστα με μία ομάδα που είχες 8 σερί νίκες και ήταν αήττητη στην έδρα της από το Νοέμβριο.Η διαφορά είχε φτάσει μέχρι και τους 30 πόντους!Ακόμα η ομάδα θέλει δουλειά και παρά το γεγονός πως η φετινή χρονιά είνα αναγνωριστικη, ο κόσμος έχει ανταποκριθεί γεμίζει το ΣΕΦ και είναι πρώτη σε εισιτήρια με διαφορά από άλλους που σαρώνουν τους τίτλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω προσωπικα ειμαι φανατικος μπασκετοφιλος,οποτε εχω ελευθερο χρονο προτιμω να παω να παιξω μπασκετ και ποτε ποδοσφαιρο,προτιμω να παρακολουθησω ενα ματς της Α1 παρα της Α Εθνικης και στο XBOX παιζω NBA LIVE και οχι pro evolution :D

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!! Απαιτώ να απαιτηθεί ο δέοντας σεβασμός στο μοναδικό υποκατάστατο ποδοσφαιροκατάνυξης :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είναι δυνατόν να προβάλονται τέτοιες ανατρεπτικές και ανυπόστατες ιδέες στο φόρουμ. Να επανορθώσει ο συνάδελφος παίζοντας μόνο προ για τις ερχόμενες 15 ημέρες.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χα χα :lol: το περιμενα οτι ο Νικος ή καποιος αλλος γαβρος θα μου χτυπαγαν το σχετικα με την απογοητευση απο το ποδοσφαιρο,αλλα καμια σχεση embaaa ...

Ειμαι πολυ πωρωμενος με τον Αρη και γενικα το μπασκετ και οι χαρες που πηρα οταν σηκωσαμε τα τρια ευρωπαικα κυπελλα δε συγκρινονται με τιποτα ποδοσφαιρικο :D ...

Χαρηκα πολυ με τη νικη του Ολυμπιακου επι του Πανελληνιου,γιατι ετσι ο Αρης ειναι 4ος μαζι του :lol: και συμφωνω οτι ο ΟΣΦΠ εχει πολυ δυναμικο ακομη μεσα του,θα τα γραψω καποια στιγμη,που θα εχω χρονο...

Προς kostask19 & M@N1I<,το μονο pro που επαιξα μετα μανιας ηταν το iss pro evolution 2 στο ps-one :D ...Τα αλλα που βγηκαν μου φανηκαν περισσοτερο simulation απο ο,τι θα ηθελα και παρα που εχω το προ 2005,δεν το παιζω καθολου :lol: !!Κολλημενος με το ΝΒΑ LIVE :lol: και τωρα ψαχνω το ΝΒΑ 2Κ6,αλλα δε το βρισκω πουθενα...

Και να προσθεσω τη μεγαλη εκτος εδρας νικη της ομαδας μου...

Η παράδοση που θέλει τον ΑΡΗ να κερδίζει τον Μακεδονικό στην Κοζάνη, επιβεβαιώθηκε για μια ακόμη φορά. Οι Κίτρινοι επικράτησαν 60-75 και συνεχίζουν να βρίσκονται σταθερά στις πρώτες βαθμολογικές θέσεις του ελληνικού πρωταθλήματος.

Η αναμέτρηση ωστόσο ήταν αμφίρροπη κατά το μεγαλύτερο διάστημα, άσχετα αν το τελικό αποτέλεσμα μαρτυράει το αντίθετο. Οι αντίπαλοι αποδείχθηκαν σκληρά… καρύδια, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να τους βρει μπροστά με 21-19 στο δεκάλεπτο και 34-28 στο ημίχρονο.

Το σκηνικό όμως διαφοροποιήθηκε στην επανάληψη, όταν ο Ράιαν Στακ άρχισε να ξεδιπλώνει το πλούσιο ταλέντο του στο παρκέ. Αυτομάτως ακολούθησε ένα σερί 9-3 για τον Αυτοκράτορα, που του έδωσε την ώθηση να προσπεράσει με 37-39. Στον Μακεδονικό όμως αρνούνταν να τα παρατήσουν και απαντώντας με ένα δικό τους σερί 5-0, προηγήθηκαν εκ νέου με 43-39, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (46-46). Όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες, μέχρι την στιγμή βέβαια που ο Στακ με τον Πάντιους πήραν την κατάσταση στα χέρια τους. Κάνοντας… μαγικά πράγματα στην επίθεση, εκτόξευσαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και οδήγησαν εκ του ασφαλούς τον ΑΡΗ σε μια ακόμη εκτός έδρας επιτυχία!

Πλέον, το συγκρότημα του Αντρέα Ματσόν στρέφει την προσοχή του, στην ρεβάνς της Τρίτης με τον Πανιώνιο για το ULEB Cup. Μια αναμέτρηση άκρως σημαντική για τους Κίτρινους, αφού θα διεκδικήσουν την πρόκριση τους στους «8» του θεσμού. Και για να συμβεί αυτό, ο κόσμος της ομάδας πρέπει να κάνει για άλλη μια φορά το καθήκον του, γεμίζοντας ασφυκτικά το Αλεξάνδρειο.

Δεκαλεπτα 21-19,34-28,46-46,60-75

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ

Μπρέσι 7,Φίλιπς 13,Χαραλαμπίδης 17,Τότσιος,Καράμπουλας,Μπράουν 13(14ρ),Τζακόπουλος,Δάλιαρης,Πέτρουλας 6,Καραποστόλου 1(0/5τρ),Γκιζογιάννης 3

ΑΡΗΣ

Καστλ 8,Ορφανός.Σιγάλας,Καμπερίδης 3,Τέιλορ 8(2/3τρ),Χαριτόπουλος 4,Ασημακόπουλος 6,Πάντιους 17 (5/11δ,1/5τρ),Πέτροβιτς 5,Στακ 22(5/10δ,1/2τρ),Κουλ 2

Απο arisbc.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε άσε τον Άρη, τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό.

Εδώ υποβαθμίζεις χωρίς αιδώ το προ και δείχνεις και αμετανόητος.

Σοβαρά τώρα.,

Γούστα είναι αυτά, αλλά δε συγκρίνω το μπάσκετ με την μπάλα.

Χθες π.χ στην τουβου είχε τον Ολυμπιακό στο μπάσκετ και την Καλαμαριά με την Ξάνθη. Την μπάλα είδα και ας είμαι γαύρος μέχρι.. παρεξηγήσεως.

Στις μόνες φάσεις που ασχολήθηκα με το τόπι με τα σπυριά, ήταν οι αγώνες της εθνικής σε μεγάλες διοργανώσεις, οι ευρωπαΪκοί αγώνες του Άρη όταν κόλλαγε όλη η χώρα και ο γαύρος όταν ήμασταν για φάπες στο ποδόσφαιρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωριζω οτι οι περισσοτεροι εχουν την ιδια αποψη με τον kostask19!!Για την ακριβεια ειναι ακριβως οσα λενε!Φυσικα ειναι γουστα αυτα,δεν ειναι τυχαιο οτι το ποδοσφαιρο ειναι το δημοφιλεστερο αθλημα!Εγω απλως θα ηθελα να σημειωσω οτι η πρωτοκαθεδρια του ποδοσφαιρου στις καρδιες των φιλαθλων,θα μπορουσε να μη συνοδευεται απο την απαξιωση που βιωνει το μπασκετ,ειδικα στη χωρα μας!Πολλοι "παραγοντες" ειδαν το μπασκετ ως μια ευκαιρια να κανουν μια αρπαχτη,να γινουν γνωστοι ή να εισχωρησουνε μετα στο χωρο του ποδοσφαιρου!Και για καποιο λογο οι του ποδοσφαιρου βλεπουν ανταγωνιστικα το μπασκετ,λες και θα χασουν κερδη αν ο κοσμος δεν βλεπει μονο μπαλα!Αυτο φαινεται απο τις βλακειες που κανουν στις τηλεοπτικες μεταδοσεις,που βαζουν επιτηδες το ματς του μπασκετ μαζι με του ποδοσφαιρου για να μην εχουμε δυνατοτητα να τα δουμε και τα δυο!!Δεν τους περασε ποτε απο το μυαλο οτι μπορουν να τα κονομανε εξισου και απο τα 2 αθληματα,οπως κανουν π.χ. Ιταλοι και Ισπανοι που εχουν απο τα καλυτερα πρωταθληματα!!

Ομως εχω τη γνωμη πως το μπασκετ παει περισσοτερο στους Ελληνες και εχουμε να κερδισουμε απο αυτο περισσοτερα σε σχεση με την μπαλα...Ειναι σαφως οικονομικοτερο να φτιαξεις μια ομαδα μπασκετ παρα μια ποδοσφαιρικη!Αλλο να πληρωνεις 12 συμβολαια και αλλο 22-24!Και ας ειμαστε ρεαλιστες...οσο καλες και αν γινουν οι ομαδες μας στο ποδοσφαιρο,τι ελπιδες εχουν να φτασουν σε ενα τελικο C.L.?Tου Ουεφα?Το ποδοσφαιρο δεν ειναι πια ιδιο οπως αυτο του 1996,οπου ο ΠΑΟ παραλιγο να παει τελικο...Οι μεγαλες ευρωπαικες ομαδες εχουν ξεφυγει πολυ σε επιπεδο αγωνιστικο και οικονομικη αξια για να τις κοντραρει ο οποιοσδηποτε ΠΑΟ η ΟΣΦΠ...Ισως δεν ειναι μακρια η ωρα που οι ομιλοι στο C.L. θα συγκροτουνται απο ομαδες με εγγυημενα πολυετη συμβολαια,οπως ηδη γινεται στο μπασκετ...και δικαιως κατ'εμε,γιατι δεν ειναι δικαιο να βγει καποια Μαντσεστερ Σιτι στο Τσου Λου,επειδη της εκατσε καλα μια χρονια και οχι η Τσελση των δισεκατομμυριων και των παικταραδων εξαιτιας καποιας γκαντεμιας...Βεβαια ολοι θελουμε να προκοβει ο καλυτερος στον αγωνιστικο χωρο και οχι ο πιο πλουσιος!Δυστυχως ομως συνηθως ο πλουτος και η αγωνιστικη αξια συμβαδιζουν και η νικη του φτωχου πλην τιμιου δεν εκτιμαται οσο θα πρεπε στο συγχρονο επαγγελματικο ποδοσφαιρο...

Γι'αυτο πιστευω πως αξιζει να επενδυσουμε στο μπασκετ...Μπορουμε να φτιαξουμε(και εχουμε φτιαξει) καλες ομαδες με λιγα,σχετικα,χρηματα...Ψηλα παιδια και αθλητικα εχουμε...ποσο πιθανο μια χωρα των 10 εκατ. να βγαλει τους μπαλαδορους που βγαζει η πολυπληθης Βραζιλια...ενω μπακετμπολιστες ανετα βγαζουμε...Τα γηπεδα που μπορουν να φτιαχτουν ειναι πιο μαζεμενα και οικονομικα στη συντηρηση...η διαιτησια δεν μπορει να παιξει το ρολο που παιζει στη μπαλα(ειδικα στο ΝΒΑ εχουν καθιερωσει και το instant replay για τις κρισιμες φασεις)...Παραγοντες ισχυρους στη διεθνη ομοσπονδια εχουμε...Ελληνες προπονητες-πρωην παικτες σοβαρους και με γνωσεις εχουμε(Γιαννακης,Κακιουσης,Κατσικαρης,Πεδουλακης κτλ),σε αντιθεση με πολλους γραφικους και ακαλλιεργητους παλαιμαχους προπονητες της μπαλας(ονοματα δε λεμε)...Γενικα ολες οι προυποθεσεις φωναζουν μπασκετ και οχι ποδοσφαιρο για την Ελλαδα...Σιγουρα να γινει το δημοφιλεστερο αθλημα δεν προκειται ποτε,αλλα ανετα θα μπορουσαμε να γινουμε μια παγκοσμια δυναμη σαν τη Λιθουανια φερ ειπειν,που οι εθνικες της ομαδες και οι παικτες της τυγχανουν καθολικης αναγνωρισης...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαν σκεπτικό έχεις απόλυτα δίκιο. Το κακό όμως είναι ότι χρησιμοποιείς τη λογική για την μπάλα. Κάτι που είναι πολύ αστείο και είμαι σίγουρος ότι συμφωνείς και εσύ. Και η απόδειξη είναι πολύ απλή: κάτσε να δεις παιχνίδι του βάζελου αντικειμενικός και απαθής. Γίνεται;; Όπου υπάρχει το πάθος η λογική πάει περίπατο.

Τα Γιάννενα κάθε Κυριακή έχουν πάνω από 10.000 εισητήρια (άσε και τις μετακινήσεις) και παίζουν Γ' εθνική. Είναι δυνατόν να μάζευε τόσο κόσμο αν είχε ομάδα μπάσκετ στην Α1; Και μιλάμε για επαρχία, που διψάει για αθλητικά γεγονότα.

Οι Λαρισαίοι που θα πάνε περισσότερο, σε αγώνα πρωταθλήματος στο μπάσκετ με το βάζελο ή σε φιλικό των "βυσσινί" με τον Πανελευσινιακό;

Δεν προσπαθώ να μειώσω το μπάσκετ ως άθλημα, απλά πιστεύω ότι το ποδόσφαιρο "γράφει" διαφορετικά. Και απαντώντας στο ζήτημα που έθεσες, αυτός είναι ο λόγος που ένας παράγοντας θα σπρώξει πολλαπλάσια χρήματα σε μια μικρή ομάδα Β' εθνικής, από όσα θα χρειαζόντουσαν για να αναλάβει μια μικρομεσαία ομάδα της Α1.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βεβαια!!Συμφωνω απολυτως οτι τη δυναμικη του ποδοσφαιρου το μπασκετ δε θα την αποκτησει,ο κοσμος να χαλασει!!Το θυμικο του φιλαθλου κοινου κανεις δεν μπορει να το ελεγξει!Εγω δεν ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι φταιει ο κοσμος που δεν παει στο γηπεδο.Φταινε οι διοικουντες που με τις πολιτικες τους απαξιωσαν ενα προιον ιδιαιτερα αγαπητο και επιτυχημενο την προηγουμενη δεκαετια.Δεν ειναι αναγκαιο να πανε 10.000 κοσμος σε ενα παιχνιδι μιας επαρχιακης μπασκετικης ομαδας!Πρωτα απο ολα δεν υπαρχουν τετοια γηπεδα!Και πουθενα στον κοσμο ενα γηπεδο μπασκετ δεν ξεπερναει τις 20.000 θεσεις,ακομα και στο ΝΒΑ!Το Αλεξανδρειο που ειναι ενα κολαστηριο,ποσο κοσμο νομιζεις χωραει?5.000!!Γι'αυτο γεμιζει!!Δε χρειαζεται παραπανω κοσμος για να εχεις μια αξιοπρεπη εδρα!Δεν πιστευω οτι εναι παραλογο για μια επαρχιακη ομαδα να γεμιζει καθε Σαββατο ενα μικρο γηπεδο των 2.000-3.000 θεσεων.Δεν μπορει,ουτε και θελει το μπασκετ να αγγιξει τα νουμερα του ποδοσφαιρου!Απο τους 2.000 ομως στους 3 και ο κουκος υπαρχει μεγαλη διαφορα!

Για αυτο πιστευω οτι πιο πολλα κερδη θα εχει ενας επιχειρηματιας να βαλει λεφτα σε μια μικρη ομαδα της Α1,παρα να αντιμετωπισει τον αδυσωπητο ανταγωνισμο της Β Εθνικης...Και επιπλεον ας το δουμε και απο την πλευρα της προοπτικης...Τι στοχο εχει μια ομαδα Β Εθνικης?Να ανεβει κατηγορια!Και μετα?Να ζει μια ολοκληρη χρονια μες στο αγχος για να μην πεσει!!Ενω με καποια χρηματα στο μπασκετ μπορει μεχρι και καποιο ευρωπαικο τροπαιο να διεκδικησει,οπως το Μαρουσι ή ο Μακεδονικος!!!

Εμενα με ενοχλει η απαξιωση του αθληματος και οχι η φυσιολογικη δευτεροκαθεδρια του,αν μου επιτρεπεται ο βαρβαρισμος...Απαξιωση απο την οποια δε γλυτωσε και το ποδοσφαιρο,αφου πολλα ματς Α Εθνικης γινονται παρουσια δεκαδων θεατων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λαός στις επάλξεις (06/02/2006)

Ο αυριανός αγώνας κόντρα στον Πανιώνιο, με φόντο την πρόκριση στους «8» του ULEB Cup, αν μη τι άλλο εμπεριέχει και ένα στοίχημα το οποίο καλούνται να κερδίσουν οι φίλοι της ομάδας. Να αποδείξουν σε όλη την Ευρώπη ότι δεν χαρακτηρίζονται τυχαία το πιο μπασκετικό κοινό στην Ελλάδα, αλλά και ένα από τα καλύτερα στην Ευρώπη.

Όλοι στον ΑΡΗ (παίκτες, τεχνική ηγεσία, διοίκηση) πασχίζουν για να οδηγήσουν τον Αυτοκράτορα στα ύπατα αξιώματα του ευρωπαϊκού μπάσκετ και πρέπει ο κόσμος να συνταχθεί στο πλευρό τους. Πως θα γίνει αυτό; Με το να γεμίζουν το Αλεξάνδρειο σε κάθε εντός έδρας αναμέτρηση. Όπως είναι γνωστό, για να μετάσχει ένας σύλλογος στην Ευρωλίγκα, οφείλει να πληροί κάποιες προϋποθέσεις. Μια από αυτές είναι και ο μέσος όρος θεατών που έχει ανά παιχνίδι. Και αυτός πρέπει να είναι από 4.000 και πάνω. Το ευτύχημα για τον ΑΡΗ είναι ότι διαθέτει ποιοτικούς φιλάθλους που του συμπαραστέκονται τόσο στις καλές, όσο και στις άσχημες στιγμές. Ειδικότερα δε, σε μια εποχή που το μπάσκετ δεν έχει την λάμψη του παρελθόντος, με αποτέλεσμα το φαινόμενο των άδειων γηπέδων να γίνεται ολοένα και εντονότερο. Η συσπείρωση και η ενότητα όλων των Αρειανών στην οργανωμένη προσπάθεια που γίνεται στην «κίτρινη» Κ.Α.Ε. είναι αυτό που χρειάζεται για να φτάσει η ομάδα εκεί που ονειρεύεται κάθε γνήσιος φίλαθλος της. Ας γίνει από αύριο κιόλας η αρχή…

Έτοιμος για την πρόκριση

Κορυφώνονται οι ρυθμοί προετοιμασίας στο «κιτρινόμαυρο στρατόπεδο», ενόψει του μεγάλου αυριανού αγώνα. Οι παίκτες του Αντρέα Ματσόν προπονήθηκαν το πρωί, ενώ το ίδιο πρόκειται να κάνουν και το απόγευμα. Βελτίωση παρουσιάζει παράλληλα, η κατάσταση της υγείας του Μάικ Γουίλκινσον, ο οποίος θα βρίσκεται στη διάθεση του ιταλού τεχνικού.

Κατά τα άλλα, μεγάλη ζήτηση παρατηρείται για τα εισιτήρια της αναμέτρησης και όλα δείχνουν, ότι στο Αλεξάνδρειο θα επικρατεί «καυτή» ατμόσφαιρα.

Απο www.arisbc.gr

Ελα Αρειαναρα μου,γερα για την προκριση αποψε!!

Αρης-Πανιωνιος(20:15,ET-3)

emclapemclappingemclapemclappingemclap

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεε Αρη...τι προκριση!!!

Είναι αδικία να μην υπάρχει ισοπαλία ή κοινή πρόκριση. Είδαμε τον αγώνα της χρονιάς, την απόλυτη διαφήμιση του μπάσκετ από τον Άρη και τον Πανιώνιο. Μετά από δύο παρατάσεις οι κιτρινόμαυροι πήραν την πρόκριση με 112-105 αλλά θα ήταν άδικο να μην χειροκροτήσει κανείς τους παίκτες του Λινάρδου.

Ποιον όμως να χειροκροτήσεις; Το απίστευτο καμ μπακ του Άρη που κάλυψε 10 πόντους σε 90 δεύτερα ήταν σίγουρο ότι συγκλονιστικότερο έχουμε δει μαζί και με την μεγάλη ανατροπή της εθνικής. Η κιτρινόμαυρη καρδιά του θεού του μπάσκετ κτύπησε πιο δυνατά και στα σημεία νίκησε μία συγκλονιστική παρέα από πάνθηρες.

Μία μόνο σημείωση: Οι διαιτητές θα πρέπει άμεσα να μπουν σε ένα εκχιονιστικό μηχάνημα και να πάνε σπίτια τους. Τα σφυρίγματά τους για τρία δεκάλεπτο τραγικά ενώ αν δεν προκρινόταν ο Άρης είναι βέβαιο, με βάση την πολιτική της ULEB, ότι η αναμέτρηση θα επαναλαμβανόταν καθώς το καλάθι του Χάρβεϊ στο τέλος της πρώτης παράτασης ήταν εμφανώς εκπρόθεσμο. Στο ίδιο εκχιονιστικό βάλτε και τον Έλληνα κομισάριο. Αλλά αυτοί οι μικροί δεν μπορούν να αλλοιώσουν έναν μοναδικό όμορφο αγώνα. Αύριο να βγει σε DVD. Στην φάση των οκτώ ο Άρης θα αντιμετωπίσει την Βιλερμπάν.

ΑΡΗΣ: Πέτροβιτς 9(2), Καστλ 23(11-18β), Στακ 34(9-17δ, 10-12β, 2-2τρ), Ουίλκινσον 13, Καμπερίδης 5, Σιγάλας 6, Χαριτόπουλος 8, Πάντιους 10(1), Ασημακόπουλος, Τέιλορ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κέκελης 9(1), Περπέρογλου, Ηλιάδης 34(13-15β, 9-13διπ, 9ρ), Χάρβεϊ 7, Ταπούτος, Μαρμαρινός 8, Οικονόμου 29(8-9β, 6-9διπ, 3-7τρ), Έιβερι 6, Κατζιούλις 3, Αγγελόπουλος 2, Πετρόπουλος 7.

Απο www.contra.gr

Εγω τι να προσθεσω?Οτι ενα λεπτο πριν το τελος αλλαξα καναλι,οπως και στο ματς της Εθνικης με τη Γαλλια,στον ημιτελικο?Που βρηκαν το κουραγιο να ανατρεψουν το σκορ,απεναντι σε μια ομαδα,που ο,τι εκανε της εβγαινε?Ακομα και οταν το Αλεξανδρειο ειχε παγωσει,κουρασμενο να τους βλεπει να παιζουν 2,5 ωρες και,τι τους εσπρωξε στην ανατροπη?Να πιστεψουν αυτο που δεν πιστευε κανενας?

Περα απο τον ενθουσιασμο,ας βαλουμε μερικα πραγματα στη θεση τους...Ο Αρης χθες ηταν πολυ κακος...και ο Πανιωνιος πολυ καλος...Ο Αρης επαιζε στο 10% των δυνατοτητων του και ο Πανιωνιος στο 110%...Ο Καστλ εγκλωβισμενος απο την αμυνα ζωνης δεν εδωσε τους ποντους του,παρα στο τελος και χανοντας(αφυσικα)πολλες βολες...Ο Παντιους εξισου αρνητικος...Εμεινε ο Στακ να παλευει μονος του και φορτωμενος με φαουλ...τι αλλο?Α,η απαραδεκτη διαιτησια που αφησε ολους παραπονεμενους(κυριως τον Αρη) με αποκορυφωμα το καλαθι του Χαρβει που ηταν εκπροθεσμο και οδηγησε στη 2η παραταση(στο ΝΒΑ το instant replay τα εχει λυσει αυτα προ πολλου...) και η απαραδεκτη συμπεριφορα απεναντι στο Νικο Οικονομου με υβρεις και προπηλακισμο στο τελος...Πρεπει να ειμαστε αψογοι ακομη και οταν δεν ξερουν οι κουτοφραγκοι πως βριζουμε για να μας τιμωρησουνε...

Η φωτο ειναι απο το www.arisbc.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανακοινώθηκαν οι υποψήφιοι dunkers

Το φετινό Αll Star Game του ΝΒΑ πλησιάζει και στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού ετοιμάζονται πυρετωδώς για την μεγαλύτερη γιορτή του μπάσκετ (17/2-19/2). Τα αστέρια του ΝΒΑ θα παρελάσουν φέτος από το Toyota Center στο Χιούστον και ήδη ανακοινώθηκαν οι υποψήφιοι του διαγωνισμού καρφωμάτων που θα γίνει το Σάββατο (18/2). Ο περσινός νικητής, Τζος Σμιθ (Ατλάντα) θα δώσει το παρών, προσπαθώντας να διατηρήσει τον τίτλο του και να γίνει ο τρίτος παίκτης στην ιστορία, που θα κερδίσει δύο συνεχόμενες χρονιές το τρόπαιο.

Απέναντι του θα έχει τον Αντρέ Ιγκουοντάλα (Φιλαδέλφεια Σίξερς) και τους ρούκι Χακίμ Oυόρικ (Μέμφις Γκρίζλις), Νέιτ Ρομπινσον (Νιου Γιορκ Νικς). Ο τελευταίος έχει ύψος μόλις 1.75, εννιά πόντους περισσότερους από τον νικητή του 1986, Σπαντ Ουέμπ (1.66). Την κριτική επιτροπή του φετινού διαγωνισμού, θα απαρτίζουν οι Κλάιντ Ντρέξλερ, Έλβιν Χέιζ, Μόουζες Μαλόουν, Κένι Σμιθ και Ρούντι Τομιάνοβιτς. Άπαντες στο παρελθόν έχουν υπηρετήσει τους οικοδεσπότες, Χιούστον Ρόκετς.

Στους διαγωνιζόμενους θα μοιραστούν συνολικά 89.750 δολάρια, με τα 35.000 να πηγαίνουν στον νικητή, τα 22.500 στον δεύτερο και 16.125 στον τρίτο και τον τέταρτο.

Οι προηγούμενοι νικητές:

1984 - Λάρι Νανς, Φοίνιξ

1985 - Ντόμινικ Ουίλκινς, Ατλάντα

1986 - Σπαντ Ουέμπ, Ατλάντα

1987 - Μάικλ Τζόρνταν, Σικάγο

1988 - Μάικλ Τζόρνταν, Σικάγο

1989 - Κένι Γουόκερ, Νέα Υόρκη

1990 - Ντόμινικ Ουίλκινς, Ατλάντα

1991 - Ντι Μπράουν, Βοστώνη

1992 - Σέντρικ Σεμπάλος, Φοίνιξ

1993 - Χάρολντ Μάινερ, Μαϊάμι

1994 - Αϊζέια Ράιντερ, Μινεσότα

1995 - Χάρολντ Μάινερ, Μαϊάμι

1996 - Μπρεντ Μπάρι, Λος Άντζελες Κλίπερς

1997 - Κόμπι Μπράιαντ, Λος Άντζελες Λέικερς

2000 - Βινς Κάρτερ, Τορόντο

2001 - Ντέσμοντ Μέισον, Σιάτλ

2002 - Τζέισον Ρίτσαρντσον, Γκόλντεν Στέιτ

2003 - Τζέισον Ρίτσαρντσον, Γκόλντεν Στέιτ

2004 - Φρεντ Τζόουνς, Ιντιάνα

2005 - Τζος Σμιθ, Ατλάντα

Απο www.sportime.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έστω και δύσκολα, ο Άρης κατάφερε να επικρατήσει του Γ.Σ. Λάρισας με 79-68 και να παραμείνει ζωντανός για την είσοδο στην πρώτη τετράδα. Οι «κίτρινοι» έκαναν ντέρμπι την αναμέτρηση στο μεγαλύτερο διάστημα και κατάφεραν να βρουν τις λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφήνοντας τους Θεσσαλούς στην προτελευταία θέση.

Οι «πράσινοι» ήθελαν τη νίκη για να συνεχίσουν να ελπίζουν για την παραμονή τους και μπήκαν απποφασισμένοι στο παρκέ, μην αφήνοντας τους παίκτες του Αντρέα Ματζόν να κάνουν το παιχνίδι τους. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, όμως στη δεύτερη περιόδο οι παίκτες του Κώστα Πιλαφίδη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με κορυφαίους τους Παπανικολόπουλο και Μάσεϊ, προηγήθηκαν με δυο πόντους στο ημίχρονο. Η τρίτη περίοδος βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με έναν πόντο, με τον Παπανικολόπουλο να κάνει ότι θέλει στην κίτρινη ρακέτα. Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους και με ένα σερί 13-0 πήραν διαφορά 12 πόντων. Οι προσπάθειες των νεοφώτιστων δεν έφεραν αποτέλεσμα και το τελικό αποτέλεσμα ήταν αναπόφευκτο.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 40-42, 56-57, 79-68.

ΑΡΗΣ (Αντρέα Ματσόν): Καστλ 8, Σιγάλας 5 (1), Ορφανός, Τέιλορ 5 (1), Χαριτόπουλος 8, Ασημακόπουλος 7 (1), Πέτροβιτς 5 (1), Πάντιους 18 (5), Στακ 21, Κουλ 2.

Γ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Πιλαφίδης): Γκάρνερ 8 (1), Λεπόγεβιτς, Παπανικολόπουλος 23 (2), Παπαχρήστος 1, Κατσαρές, Μπόγδανος 3, Παυλίδης 6 (2), Δεληχρήστος 3 (1), Μάσεϊ 17, Τόμας 7.

Aπο www.sport-fm.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον αυτος ειναι ο ομιλος μας!Δεν κρατιομαστε για ΠΡΑΓΑ λεμε!!!

1. ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

2. εφές

3. μπένετον

4. τσιμπόνα

Οι απογονοι μας γλιτωσανε, αποφυγανε το μεγαθηριο...Κατα τα λοιπα,η εφες ειναι η πιο δυνατη αντιπαλος μας,τους ειχαμε αντιμετωπισει και την προηγουμενη χρονια.Εχει σχετικα καλο συνολο,(Popovic πολυ καλος περιφερειακος,Domercant,Peker,τον center Prkacin και τον αμερικανο Granger που επαιζε cska παλια)αλλα οχι τιποτα το τρομερο.Η benneton ειναι η πιο μετρια των τελευταιων ετων.Ξεχωριζει ο περιφερειακος αμερικανος Νicholas(απο τους πρωτους σκορερ της διοργανωσης)και ο Ζησης.

Η Cibona περασε τελευταια πισω και απο το γαυρο,σαν καλυτερη εκτη.Της πλακας ιστορια,απλα θα εχει εχθρικη ατμοσφαιρα στο zagreb λογω Tomacevic,Zots,Scepanovic,Sakota.

Με λιγα λογια περναμε για πλακα και μονο με αυτοκτονια χανουμε την πρωτη θεση.Ουτε να το σκεφτομαστε βεβαια.Ο καλος ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ κανει απο 0 εως 1 ηττα.

Πρώτη αγωνιστική: 22-23 Φεβρουαρίου

Παναθηναϊκός-Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ

Δεύτερη αγωνιστική: 1-2 Μαρτίου

Παναθηναϊκός-Εφές Πίλσεν

Τρίτη αγωνιστική: 8-9 Μαρτίου

Μπενετόν-Παναθηναϊκός

Τέταρτη αγωνιστική: 15-16 Μαρτίου

Τσιμπόνα-Παναθηναϊκός

Πέμπτη αγωνιστική: 22-23 Μαρτίου

Παναθηναϊκός-Μπενετόν

Έκτη αγωνιστική: 29-30 Μαρτίου

Εφές Πίλσεν-Παναθηναϊκός

Τελος ο ομιλος μας διασταυρωνεται με Tau,CSKA,Lietuvos,Bamberg.

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ 4ο ΣΗΚΩΣΩ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΛΑΒΩΣΩ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

NBA All-Star Weekend 2006,Houston,17-19 Φεβρουαριου

Πλησιαζουν οι μερες για το μεγαλυτερο παρτυ του μπασκετ!!Το 55ο ολ-σταρ τριημερο θα φιλοξενηθει φετος στο Χιουστον,στην εδρα των Χιουστον Ροκετς,το Τογιοτα Σεντερ...Τυχεροι οσοι εχουν Σουπερσπορ και θα το απολαυσουνε :P ...εμεις οι υπολοιποι...απο τις εφημεριδες την επομενη μερα emno ...

Οι συνθεσεις:

Δυση:Στηβ Νας(Φοινιξ Σανς),Κομπε Μπραιαντ(Λος Αντζελες Λεικερς),Τρεισι Μακγκρειντι(Χιουστον Ροκετς),Τιμ Ντανκαν(Σαν Αντονιο Σπερς),Γιαο Μινγκ(Χιουστον Ροκετς)

Αναπληρωματικοι:Ρει Αλεν(Σηατλ Σουπερσονικς),Ελτον Μπραντ(Λος Αντζελες Κλιπερς),Κεβιν Γκαρνετ(Μινεσοτα Τιμπεργουλφς),Παου Γκασολ(Μεμφις Γκριζλις),Σον Μαριον(Φοινιξ Σανς),Ντιρκ Νοβιτσκι(Νταλας Μαβερικς),Τονι Παρκερ(Σαν Αντονιο Σπερς)

Προπονητης:Ειβερι Τζονσον(Νταλας Μαβερικς)

Ανατολη:Αλεν Αιβερσον(Φιλαδελφεια 76ερς),Ντουειν Ουειντ(Μαιαμι Χιτ),Λε Μπρον Τζεημς(Κληβελαντ Καβαλιερς),Σακηλ Ο Νηλ(Μαιαμι Χιτ),*Ζερμειν Ο Νηλ(Ιντιανα Πεισερς)

*Τραυματιστηκε και δε θα αγωνιστει.Τη θεση του πηρε ο Γκιλμπερτ Αρινας(Ουασιγκτον Ουιζαρντς)

Αναπληρωματικοι:Τσανσι Μπιλαπς(Ντητροιτ Πιστονς),Κρις Μπος(Τοροντο Ραπτορς),Βινς Καρτερ(Νιου Τζερσει Νετς),Ριτσαρντ Χαμιλτον(Ντητροιτ Πιστονς),Πολ Πηρς(Μποστον Σελτικς),Μπεν Ουαλας(Ντητροιτ Πιστονς),Ρασιντ Ουαλας(Ντητροιτ Πιστονς),*Γκιλμπερτ Αρινας(Ουασιγκτον Ουιζαρντς)

Προπονητης:Φλιπ Σοντερς(Ντητροιτ)

Να σημειωθει οτι το Ντητροιτ θα εκπροσωπηθει απο 4 παικτες στο παιχνιδι...

Περσι νικησε η Ανατολη με 125-115,ΜVP o Αιβερσον με 15π,9ασ,5κλ

Ο αγωνας θα γινει στις 19 του μηνα.

Την προηγουμενη μερα ο Τζος Σμιθ(Ατλαντα Χοκς),στις 18 Φλεβαρη,θα υπερασπιστει τον τιτλο του στο διαγωνισμο καρφωματων,απεναντι στον Αντρε Ιγκουονταλα(Φιλαδελφεια),τον ρουκι Νειτ Ρομπινσον(Νεα Υορκη),εναν "highflyer τσεπης",με υψος μολις 1.75μ και τον επισης ρουκι Χακιμ Ουαρικ(Μεμφις)...

Να θυμισω οτι περσι το διαγωνισμο κερδισε ο Τζος Σμιθ φορωντας τη φανελα των Χοκς με το Νο 21 του Ντομινικ Ουιλκινς,μεσα σε μια συγκινησιακα φορτισμενη ατμοσφαιρα και τον Ντομινικ παροντα...

Στις 18 Φλεβαρη θα διεξαχθει και ο διαγωνισμος τριποντων,με τον Κουεντιν Ριτσαρντσον(Νεα Υορκη) επισης να υπερασπιζεται τον δικο του τιτλο απεναντι στους Ρει Αλεν(Σηατλ,νικητη του ιδιου διαγωνισμου το 2001),Ντιρκ Νοβιτσκι(Νταλας),Ρατζα Μπελ(Φοινιξ),Τσανσι Μπιλαπς(Ντητροιτ),Τζεισον Τερι(Νταλας)

Επισης στις 18 Φλεβαρη γινεται και ο διαγωνισμος δεξιοτεχνιας με τους Στηβ Νας(Φοινιξ,περσινο νικητη),Κρις Πολ(Νεα Ορλεανη/Οκλαχομα),Λε Μπρον Τζεημς(Κληβελαντ),Ντουεην Ουεηντ(Μαιαμι)

Το παιχνιδι μεταξυ πρωτοετων-δευτεροετων ειναι προγραμματισμενο για την πρωτη μερα του τριημερου,17 Φλεβαρη,με τον Αντριου Μπογκουτ(Νο 1 στα ντραφτ του 2005 απο το Μιλγουοκι) και τον Ντουαιτ Χαουαρντ(Νο 1 στα ντραφτ του 2004,Ορλαντο) να ηγουνται των πρωτοετων και δευτεροετων αντιστοιχα!

Καλη σας διασκεδαση :lol: !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αποτελεσματα των διαγωνισμων του All-Star του Ηοuston:

http://www.sportime.gr/basket_inside.asp?article_id=8062

Λοιποοοον...Ο πιτσιρικας που πηρε το διαγωνισμο καρφωματων,μαλλον λογω(μικρου...) υψους το πηρε!Το καρφωμα οπου υποτιθεται περασε 2 φορες την μπαλα κατω απο τα ποδια...αυτο εγινε ενω ηταν στο εδαφος,τρεχοντας δηλαδη...λογικο...δεν ειναι πουλι,ανθρωπος ειναι...Κατα τ'αλλα,μαλλον ο Ιγκουονταλα ηταν πιο εντυπωσιακος,αλλα και ο Ρομπινσον ηταν ολα τα λεφτα οταν περασε πανω απο τον Ουεμπ...

Και το προχθεσινο παιχνιδι που εκλεισε την αυλαια του Ολ Σταρ:

Ανέτειλε ο Λε Μπρον

Η Ανατολή ήταν η μεγάλη νικήτρια στο All Star Game που διεξήχθη στο Toyota Center του Χιούστον. Οι νικητές, με κορυφαίο τον ΛεΜπρόν Τζέιμς, που πέτυχε 29 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ, κατάφεραν να ανατρέψουν διαφορά 21 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο και να πάρουν την νίκη. Ο άσος του Κλίβελαντ, έγινε ο νεότερος παίκτης που ψηφίζεται ΜVP σε All Star Game.

Η Ανατολή μετά την ανατροπή που έκανε στην τρίτη περίοδο, έφτασε να προηγείται με 10 πόντους διαφορά λίγο πριν το τέλος (117-107). Κάπου εκεί η παρέα των δυτικών αποφάσισε να κάνει το comeback και ο Κόμπι Μπράιαντ ισοφάρισε με fade away σουτ ισοφάρισε 32 δεύτερα πριν το τέλος σε 120-120. Ο Ντουέιν Ουέιντ έκανε το 122-120 με λέι απ και στην τελευταία επίθεση ο ΜακΓκρέιντι σούταρε για την ισοφάριση αλλά ο ΛεΜπρόν Τζέιμς χτύπησε το χέρι του χωρίς να το δουν οι διαιτητές. Κορυφαίος παίκτης των δυτικών ήταν ο Τρέισι ΜακΓκρέιντι με 36 πόντους και είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι αν η Δύση έπαιρνε την ρεβάνς φέτος, θα ήταν ο πολυτομότερος παίκτης.

ΔΥΣΗ (Έιβερι Τζόνσον): ΜακΓκρέιντι 36, Ντάνκαν 15(10ριμπ.), Μάριον 14, Μπραντ 12, Μπράιαντ 8(8ασ.), Πάρκερ 8, Άλεν 8, Νας 2, Γκαρνέτ 2, Μινγκ 5, Νοβίτσκι 10, Γκασόλ(12ριμπ.).

ΑΝΑΤΟΛΗ (Φλιπ Σόντερς): Τζέιμς 29, Ουέιντ 20, Σ.Ο’Νιλ 17(9ριμπ.), Μπίλαπς 17, Άιβερσον 12, Μπος 8, Πιρς 7, Χάμιλτον 6, Κάρτερ 5, Ρ.Ουάλας 2, Αρίνας 1, Μπ.Ουάλας.

Απο www.sportime.gr

Και στις 17 Φλεβαρη,στο παιχνιδι πρωτοετων-δευτεροετων...

Ρεσιτάλ καρφωμάτων... μία μέρα νωρίτερα

Ο Αντρέ Ιγκουοντάλα έδωσε άλλο ενδιαφέρον στην άνετη επικράτηση των δευτεροετών επί των ρούκις με 106-96. Ο άσος των Σίξερς, έκανε μία μίνι προθέρμανση εν όψει του αυριανού διαγωνισμού καρφωμάτων και πέτυχε 30 πόντους με τέσσερα τρίποντα και πολλά καρφώματα, κερδίζοντας δίκαια τον τίτλο του MVP. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι δύο παίκτες των Μπουλς, Μπεν Γκόρντον (17π.)-Αντρές Νοτσιόνι (13π.) και ο Ντελόντ Ουέστ των Σέλτικς με 15 πόντους.

Από τους "ρούκις" ο Κρις Πολ έκλεψε την παράσταση με 8 πόντους, 11 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Βιλανουέβα-Χεντ που σημείωσαν από 18 πόντους.

Δευτεροετείς-Ρούκις 106-96

Δευτεροετείς: Χάρις 6(7ασ.), Γκόρντον 17 (3), Ντενγκ 10, Ιγκουοντάλα 30 (4), Χάουαρντ 4, Νοτσιόνι 13 (1), Φορντ 3(5ασ.), Κρστιτς 8 (1), Ουέστ 15 (1).

Ρούκις: Ρόμπινσον 13 (1), Πολ 8 (11ασ), Φρέι 9, Γκρέιτζερ 9 (2), Μπόγκατ 14 (11ριμπ.), Βιλανουέβα 18 (1τριπ., 12ριμπ.), Γιασικεβίτσιους 3 (1), Ουίλιαμς 4, Χεντ 18 (2).

Νωρίτερα πραγματοποιήθηκε ο αγώνας των σελέμπριτις, όπου βρέθηκαν πολλοί αστέρες της μουσικής σκηνής και του κινηματογράφου. Ice Cube (ηθοποιός), Nelly (Hip-Hop), Bow Wow (Hip-Hop) έδωσαν το παρών, ενώ προπονήτριες των δύο ομάδων ήταν η εκ των... "νοικοκυρών", Έβα Λονγκόρια και η Κουίν Λάτιφα. Νικήτρια ήταν η ομάδα της δεύτερης με 37-33, με τον Bow Wow να πετυχαίνει 9 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Nelly πέτυχε... νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Απο www.sportime.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τερελ Καστλ:Αφου δεν παιζω στο ΝΒΑ,θελω να παιξω με τον Αρη στην Ευρωλιγκα...

Για τις αντίπαλες άμυνες αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνου. Ικανός να κάνει τη ζημιά με κάθε τρόπο και ανά πάσα στιγμή, ο Τερέλ Κάστλ αποτελεί τη φετινή σεζόν ένα από τα πιο σημαντικά «όπλα» του ΑΡΗ τόσο εντός, όσο και εκτός συνόρων.

Για την «κίτρινη» οικογένεια είναι ο «Τέρι» (όπως τον αποκαλούν χαϊδευτικά), ένας άψογος επαγγελματίας, μα πάνω από όλα εξαιρετικός χαρακτήρας. Το «Κάστρο» του «Αυτοκράτορα» αποκαλύπτεται σήμερα στο ARISBC.GR, για χάρη των φιλάθλων της ομάδας και υπόσχεται παράλληλα πολλές διακρίσεις στο άμεσο μέλλον…

Τερέλ, στον δεύτερο χρόνο παρουσίας σου στον ΑΡΗ, δείχνεις να είσαι μεταμορφωμένος προς το καλύτερο. Μια σύγκριση εξάλλου με τους περσινούς σου αριθμούς αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Πως εξηγείς την ραγδαία αγωνιστική σου άνοδο και ειδικότερα στο σκοράρισμα;

«Απλά νιώθω πιο άνετα. Πέρσι ήρθα στον ΑΡΗ μετά την προετοιμασία και ήμουν λίγο «σφιγμένος» γιατί δεν με ήξεραν οι συμπαίκτες μου. Φέτος όμως έχω ήδη ένα χρόνο παρουσίας στην ομάδα και έχω μάθει κάποια στοιχειώδη πράγματα. Έχω αναλάβει επίσης ηγετικό ρόλο και απολαμβάνω την εμπιστοσύνη των συμπαικτών μου. Πάντως αυτό που με χαροποιεί περισσότερο είναι να βοηθώ την ομάδα και όχι μόνο μέσω του σκοραρίσματος. Θέλω επίσης να κάνω εύκολη τη ζωή των συμπαικτών μου, δίνοντας τους καλές πάσες, να παίζω καλή άμυνα, αλλά και να «φορτώνω» τους αντίπαλους αμυντικούς με φάουλ, κάθε φορά που επιχειρώ μια διείσδυση προς το καλάθι».

Δεν νομίζεις όμως ότι σε βοήθησε ψυχολογικά και το γεγονός ότι η Διοίκηση ανανέωσε το συμβόλαιο σου για δύο ακόμη χρόνια;

«Σίγουρα νιώθω καλύτερα που θα μείνω για δύο ακόμη χρόνια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα επαναπαυτώ κιόλας. Θέλω να κερδίζω αυτά τα δύο χρόνια που θα είμαι παίκτης του ΑΡΗ».

Κύριος φετινός στόχος του ΑΡΗ είναι η έξοδος στην Ευρωλίγκα. Πόσο εφικτό μπορεί να είναι αυτό;

«Και βέβαια μπορούμε να βγούμε στην Ευρωλίγκα. Δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτα λιγότερο. Προσωπικά, από τη στιγμή που δεν παίζω στο ΝΒΑ, θέλω να μετέχω στο κορυφαίο πρωτάθλημα της Ευρώπης. Και το αξίζουμε αν λάβει κανείς υπόψη την βαθμολογική μας θέση στο ελληνικό πρωτάθλημα, αλλά και την πορεία μας στο ULEB Cup. Βέβαια είναι εξαιρετικά δύσκολο να δίνεις δύο αγώνες την εβδομάδα. Πρέπει όμως να αντέξουμε αν θέλουμε να πετύχουμε τον στόχο μας. Από εκεί και πέρα, θα έχουμε και σκαμπανεβάσματα στην απόδοση μας. Υπάρχει άλλωστε καμία ομάδα που να μην έχει; Το θέμα είναι να τα περνάμε όσο πιο ανώδυνα γίνεται. Αν καταφέρουμε να βγούμε στην Ευρωλίγκα, είμαι βέβαιος ότι η Διοίκηση θα κάνει ότι είναι δυνατόν για να ενισχύσει ακόμη περισσότερο το ρόστερ. Για να αντέξεις εξάλλου σε μια τέτοια διοργάνωση, πρέπει να διαθέτεις 12 ισάξιους παίκτες».

Ευρωλίγκα θέλει και ο κόσμος του ΑΡΗ. Αλήθεια, σε επηρεάζει η πίεση των φιλάθλων μας για άμεσα αποτελέσματα;

«Όχι, γιατί αντιμετωπίζω κάθε παιχνίδι, σαν να είναι το τελευταίο μου. Ο κόσμος θέλει να βλέπει τους παίκτες να τα δίνουν όλα στο γήπεδο. Μόνο έτσι θα κερδίσουν το χειροκρότημα τους, άσχετα αν κερδίσουν ή χάσουν. Εμείς στον ΑΡΗ έχουμε το προνόμιο να διαθέτουμε ένα ένθερμο κοινό που είναι πάντα στο πλευρό μας. Τόσο στις καλές, όσο και στις κακές στιγμές. Αυτό άλλωστε τους κάνει να ξεχωρίζουν από τους υπόλοιπους και είναι τιμή μας να παίζουμε γι’ αυτούς».

Ποιο ήταν όμως το πιο δύσκολο πράγμα που συνάντησες ερχόμενος στον ΑΡΗ;

«Ότι έπρεπε να μάθω να παίζω σύμφωνα με τα κριτήρια των Ελλήνων διαιτητών. Κάθε χώρα έχει τα δικά της στάνταρ και στο Ελληνικό πρωτάθλημα συνάντησα πέρσι πολλά προβλήματα με τους διαιτητές. Συνεχώς με «φόρτωναν» με επιθετικά φάουλ, κάθε φορά που προσπαθούσα να κάνω μια διείσδυση. Γι’ αυτό και δεν μπορούσα να μείνω για πολύ ώρα στο παρκέ. Τώρα μπορώ να πω ότι έχουν βελτιωθεί τα πράγματα. Όταν αμφιβάλλω για κάποιο σφύριγμα, πηγαίνω στον διαιτητή και του λέω: «Γιατί μου δίνεις φάουλ τη στιγμή που και ο αντίπαλος παίκτης κάνει το ίδιο πράγμα όταν είμαι εγώ στην επίθεση; Ή θα δίνεις και σε αυτόν φάουλ, ή μην δίνεις τίποτα». Τους σέβομαι όμως και δεν τους κατηγορώ. Κανείς άλλωστε δεν είναι τέλειος».

Όσο γι’ αυτό που σου άρεσε περισσότερο;

«Χωρίς αμφιβολία οι φίλαθλοι του ΑΡΗ μου έκαναν την καλύτερη εντύπωση. Ξέρουν να δημιουργούν εκπληκτική ατμόσφαιρα και δεν ήταν λίγες οι φορές που κερδίσαμε χάρη στην δική τους παρουσία. Μου αρέσει επίσης που μας κάνουν πλάκα, αν χάσουμε κάποια ελεύθερη βολή…».

Όχι πάντα όμως. Στον επαναληπτικό με τον Πανιώνιο, ήσουν σε κακή μέρα από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και οι φίλαθλοι του ΑΡΗ δεν φάνηκε να κάνουν πλάκα…

«Όντως. Και λογικό άλλωστε, αφού ήταν πολύ κρίσιμος αγώνας και δεν υπήρχαν πολλά περιθώρια για λάθη. Σε εκείνη την αναμέτρηση έχασα αρκετές βολές. Δεν ξέρω τι μου συνέβη. Το θεωρώ μεμονωμένο περιστατικό. Σε γενικές γραμμές δεν έχω πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα».

Ποιο ήταν το δίδαγμα από εκείνο τον αγώνα, αλλά και από αυτόν που ακολούθησε κόντρα στον Γυμναστικό;

«Ότι δεν πρέπει να χαλαρώνουμε ούτε μια στιγμή, αν θέλουμε να φεύγουμε νικητές από το γήπεδο».

Αποσπασμα της συνεντευξης του Τερελ Καστλ στο www.arisbc.gr

Ολοκληρη τη συνεντευξη θα τη βρειτε εδω:

http://www.arisbc.gr/index.php?SCREEN=page&PageID=471

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περίπατο το ντέρμπι ο Άρης

Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης δεν πρόσφερε ανάλογες συγκινήσεις με αυτό του α’ γύρου, όταν ο Άρης είχε επικρατήσει στην Πυλαία στο εξτρά πεντάλεπτο με 76-79, με τον Γιώργο Σιγάλα να φωνάζει στην τελευταία -χαμένη- επίθεση στον Γιάννη Γκαγκαλούδη: «Έλα αγόρι μου»! Ο αρχηγός των «κιτρίνων» έκανε... συντήρηση των φωνητικών του δυνάμεων, καθώς Πάντιους και Στακ φρόντισαν να φτάσει η ομάδα τους άνετα στη νίκη με 91-79, βάζοντας τέλος στο σερί του Δικεφάλου (μετρούσε 5 συνεχόμενες νίκες).

Highlights: Μέχρι το 5ο λεπτό το ματς είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι (11-11), όμως, η πιεστική άμυνα του Άρη ανέτρεψε τις ισορροπίες. Ο ΠΑΟΚ αποσυντονίστηκε, καθώς οι παίκτες του αδυνατούσαν να συνεργαστούν, με αποτέλεσμα να κάνουν την μία λάθος επιλογή μετά την άλλη. Οι γηπεδούχοι, λοιπόν, εκμεταλλεύτηκαν την... σύγχυση του αντιπάλου τους και με οδηγό τον Πάντιους έχτισαν μια διαφορά 10π. (23-13, στο 9), χάρη σε ένα επί μέρους σκορ 12-2.

Δια χειρός Σίμονς ο Δικέφαλος μείωσε σε 25-17 (στο 10), ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έκανε καλή δουλειά κάτω από το καλάθι και έριξε την διαφορά ακόμη περισσότερο, στους 5π. (25-20). Ο Άρης, ωστόσο, δεν πτοήθηκε... Συνέχισε να πιέζει στην άμυνα, ενώ την ίδια ώρα οι Χαριτόπουλος και Στακ έστησαν «τρελό» πάρτι μέσα στην ρακέτα, αυξάνοντας και πάλι τις αποστάσεις (12π., 32-20 στο 14). Τελικά, η αμυντική... χαλάρωση των παικτών του Αντρέα Ματζόν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να μειώσει στους 9π. (44-35), με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Πάντιους και Στακ συνέχισαν να «φορτώνουν» ακατάπαυστα το καλάθι του ΠΑΟΚ, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τον δείκτη της διαφοράς στο +15 (56-41). Για τον Δικέφαλο ανέλαβε να απαντήσει ο Τρε Σίμονς, ο οποίος με 5 σερί προσωπικούς του πόντους μείωσε στους 10π. (56-46). Σύμμαχοι του Αμερικανού στην προσπάθεια για ανατροπή ήταν οι Μαυροκεφαλίδης και Γκαγκαλούδης, όμως, στο29ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν 68-61, ο Γιάννης Γκαγκαλούδης χρεώθηκε με τεχνική ποινή και έδωσε την ευκαιρία στον Άρη να... απομακρυνθεί για μία ακόμη φορά (75-63, στο 30).

Τα 4 φάουλ που χρεώθηκαν οι Λουκάς Μαυροκεφαλίδης και Τρε Σίμονς ανάγκασαν τον Σούλη Μαρκόπουλο να τους «τραβήξει» στον πάγκο. Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από τον Εντιαγέ και μείωσε σε 75-67 (στο 32). Όμως, ο Πάντιους «χτύπησε» ξανά και μαζί με τον Γιώργο Σιγάλα «σφράγισε» μια και καλή την υπόθεση νίκη (83-69), αφού οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν είχαν άλλες δυνάμεις να παλέψουν για την ανατροπή.

Εντύπωση προκάλεσε η κίνηση του κόουτς του Άρη, Αντρέα Ματζόν, ο οποίος 21 δευτερόλεπτα πριν το τέλος απέσυρε όλους τους –βασικούς- παίκτες που ήταν στο παρκέ (!), προφανώς για να έχει την ευκαιρία ο φίλαθλος κόσμος της ομάδας, που γέμισε ασφυκτικά το Αλεξάνδρειο, να τους αποθεώσει.

Εσύ σούπερ σταρ: Νικολάι Πάντιους! Ο Ρώσος φόργουορντ έμοιαζε να κάνει... πλάκα στον ΠΑΟΚ, καθώς κάθε φορά που μείωνε στο σκορ και προσπαθούσε να επανέλθει στο παιχνίδι, εκείνος αναλάμβανε δράση, αυξάνοντας τις αποστάσεις. Σε 33:45 λεπτά πέτυχε 25 πόντους με 3/7 βολές, 5/6 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Επίσης, μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα, μοίρασε 3 ασίστ και κέρδισε 10 φάουλ!

Έτσι το είδαμε: Η αγωνιστική ανωτερότητα του Άρη, στην συγκεκριμένη τουλάχιστον, αναμέτρηση, ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής. Η ομάδα του Αντρέα Ματζόν έπαιξε σεμηναριακή άμυνα, γύρισε την μπάλα στην επίθεση, είχε υπομονή και κυρίως είχε διάθεση να κυνηγήσει τα ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά, ο ΠΑΟΚ έμοιαζε με ομάδα χωρίς συνοχή και ακαθόριστους ρόλους. Η πιεστική άμυνα των «κιτρίνων» τον αποσυντόνισε και οι μόνοι που μπόρεσαν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων ήταν οι ψηλοί (Μαυροκεφαλίδης και Εντιαγέ), οι οποίοι, ωστόσο, δεν τροφοδοτήθηκαν όσο θα έπρεπε.

Δεκάλεπτα: 25-17, 44-35, 75-63, 91-79.

Διαιτητές: Μαστραφτσής, Πηλοϊδης, Ηλιόπουλος.

Άρης (14/25 βολές, 28/42 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 32 ριμπάουντ, 13 λάθη, 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα): Καστλ 15 (1), Σιγάλας 14 (2), Ορφανός, Πέτροβιτς 2, Τέιλορ, Χαριτόπουλος 10, Ασημακόπουλος 2, Ουίλκινσον 6, Πάντιους 25 (4), Καραβανάς, Στακ 15, Κουλ 2.

ΠΑΟΚ (15/22 βολές, 23/37 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 27 ριμπάουντ, 15 λάθη, 19 ασίστ, 4 κλεψίματα): Ξανθόπουλος 6 (1), Μανωλόπουλος 2, Βεργίνης, Βασιλειάδης 14 (2), Μακσάντεφ 7, Γκαγκαλούδης 11 (1) και 8 ασίστ, Μαυροκεφαλίδης 18 (1), Σίμονς 7 (1), Γεωργίτσης, Χένιακ 2, Εντιαγέ 12.

Απο www.sportime.gr

Για πλακα τα παιζαμε τα ΠΑΟΚΙΑ,για πλακα!!!Χα χα χα!!Η πιο φορμαρισμενη ομαδα του πρωταθληματος :lol: !!Μην ξερασω!! :splats::splats::splats:

Και αυτες οι φωτο για να μην ξεχνιομαστε με τους πελατες μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Φιλαρακι, σε ποια κατηγορια παιζει ο Αρης στο ποδοσφαιρο;

Ελπιζω να παιζει ακομα σε επαγγελματικη κατηγορια :P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Φιλαρακι, σε ποια κατηγορια παιζει ο Αρης στο ποδοσφαιρο;

Ελπιζω να παιζει ακομα σε επαγγελματικη κατηγορια :P:P

Ωπααααα!!

Τι εισαι εσυ μεγαλε?Παοκοτουρκος emfez ?Καλως τον πελατη :lol: !!Μαθε λοιπον οτι ειμαι Αρης στο μπασκετ,βαζελος στα υπολοιπα...Αν και ο Αρης στην μπαλα καλα ακουω οτι πηγαινει με Αναστο στη Β...σε αντιθεση με τον ΠΑΟΚ που ακουγεται οτι παει για Δ με τον Γουμενο :D ...

Φιλαρα,αν εισαι οντως ΠΑΟΚι να γραφεις πιο συχνα εδω...Εχω βαρεθει να σπαω πλακα μονο με τους γαβρους στην μπαλα...δεν εχει γουστο πια B) ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[quote name='arianos' date='Feb 23 2006, 15:19 ' post='112306

Μαθε λοιπον οτι ειμαι Αρης στο μπασκετ,βαζελος στα υπολοιπα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Μεγαλε επεσες στην περιπτωση :D !!Με εμενα εγινε το αντιστροφο :lol: !!Παντως να 'σαι καλα φιλαρακι(και το εννοω)...μου εφτιαξες τη διαθεση σημερα :cool05: ...δεν εχω ξανασυναντησει ΠΑΟΚτζη στη ζωη μου :lol: ...ουτε και Αρειανο(απο κοντα)...βλεπεις γεννηθηκα και μενω Πελοπονησο...Να μπαινεις εδω να λεμε καμια π@π@ρια να περναει η ωρα emrockon:D !!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα θα κανεις :D ...μονο να μπεις στο αντιστοιχο τοπικ τους στο ποδοσφαιρο...εδω ειναι για μπασκετ :lol: ...αν ομως τους νικησετε στο μπασκετ,εισαι ευπροσδεκτος :cool10: !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε πάτε καλά ? τι συζητάτε?

Ο ΘΡΥΛΟΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗ ΜΑΛΑΓΑ ΜΕ 87-84 ΣΤΟ ΣΕΦ.ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ Η ΜΑΛΑΓΑ ΕΙΧΕ ΚΕΡΔΙΣΕΙ 2(!_ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΒΑΖΕΛΟ...ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΧΤΕΣ Η ΚΟΝΑΔΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ ΓΙΑΤΙ ΧΤΕΣ ΤΟΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Η ΤΣΙΜΠΟΝΑ(Η ΕΚΤΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΓΥΡΟΥ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ...ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΥ Η ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΗΧΩ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ Η ΚΛΗΡΩΣΗ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΗΚΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΣΑΜΕ ΜΑΖΙ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.