Jump to content

[Πληροφορίες για ειδικότητα] Στοματική και Γναθοπροσωπική Χειρουργική


Recommended Posts

Αλλο αν απο καθαρή έλλειψη συντονισμένων συνδικαλιστικών οργάνων και σύμπνοιας, ως πλαστικοί χειρουργοι, στερούμεθα σθεναρού αντίλογου αφήνοντας χώρο σε τυχοδίωκτες και επικίνδυνα ανεκπαίδευτους άλλων ειδικοτήτων να λυμαίνονται το γνωστικό αντικείμενο της Πλαστικής Χειρουργικής.

αυτο φιλε συμβαινει σε παρα πολλες ειδικοτητες που εχουν ορισμενα κοινα αντικειμενα. φυσικα ο καθενας απτην πλευρα του λεει πως ειναι ο καλυτερος και αναλογα με το ποσο ισχυρη "εταιρεια" εχει μια χωρα θα υπαρχει παραδοση να αναλαμβανει και αντικειμενα αλλων ειδικοτητων.

τον τραχηλο ποιος τον κανει; ο ωρλ η ο γενικος χειρουργος;

την ακρα χειρος ποιος την κανει; ο ορθοπεδικος η ο πλαστικος;

τη σπονδυλικη στηλη ποιος την κανει; ο νευροχειρουργος η ο ορθοπεδικος;

αναλογα με την παραδοση σε καθε χωρα οι ιατρικες εταιρειες εχουν επιβαλλει και την αντιστοιχη τεχνογνωσια, εξαλλου επιτρεπεται να υπαρχουν κοινα αντικειμενα που να απτονται δυο η περισσοτερων ειδικοτητων τοσο στην ευρωπη οσο στις ηπα.

Τροποποιήθηκε από xxxxxx
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είχα καμία διάθεση να γράψω σε αυτό το topic και να χαλάσω το Κυριακάτικό μου πρωϊνό, αλλά νομίζω πως πρέπει να ξεκαθαριστούν ορισμένα πράγματα:

1. Δεν υπάρχει ειδικότητα "Γναθοχειρουργική". Στην Ελλάδα η ειδικότητα καλέιται "Στοματική και Γναθοπροσωπική Χειρουργική" και στο εξωτερικό "Oral and Maxillofacial Surgery (OMFS)"

2. Στις περισσότερες χώρες του κόσμου, η έναρξη της ειδικότητας συνεπάγεται τη λήψη 2 πτυχίων: Ιατρικής και Οδοντιατρικής. Στις περισσότερες ευρωπαϊκες χώρες που διατηρούν ακόμα το μονό πτυχίο, αυτό είναι το της Ιατρικής. Επομένως, ο ειδικευόμενος ή ο ειδικευμένος διπλοπτυχιούχος Σττης ειδικότητας, δεν είναι λιγότερο (αλλά ούτε και περισσότερο, οπως ισχυρίζονται κάποιοι της ειδικότητας) γιατρος από οποιοδήποτε άλλο συνάδελφο.

3. Η ειδικότητα στην Ελλάδα είναι 5-ετής, και όχι 2.5 χρόνια, όπως γράφηκε κάπου σε αυτό το topic.

4. Είναι η μοναδική ειδικότητα στην Ελλάδα στην οποία υπάρχουν εξετάσεις εισαγωγής.

5. Στο εξωτερικό, η OMFS θεωρείται μαζί με την πλαστική χειρουργική και τη νευροχειρουργική, ως η τριάδα των ελίτ χειρουργικών ειδικοτήτων. Αυτό στηρίζεται σε αντικειμενικά κριτήρια, όπως το μισθολογικό και τη ζήτηση που υπάρχει από νέους γιατρούς.

6. Σαφώς και υπάρχουν αλληλοεπικαλύψεις μεταξύ των διαφόρων ειδικοτήτων. Είναι αυτονόητο. Αυτό που δυστυχώς δεν καταλαβαίνουμε σε αυτή τη χώρα με την απίστευτη καφρίλα που μας χαρακτηρίζει είναι πως οι ειδικότητες με επικαλυπτόμενο φάσμα πρέπει να συνεργάζονται για το καλό του ασθενούς και όχι να τρώγονται για το τι ανήκει στον καθένα. Ο φίλος plastic γράφει για τους κρημνούς με ένα ύφος ότι και καλά αυτά είναι κινέζικα για τους OMFS. Θα του ευχόμουν να έχει την τύχη να δει τον Mr. Vaughan, consultant OMFS στο Aintree, Liverpool, να σηκώνει pec-major σε 16 λέπτά.

7. Το φάσμα της ειδικότητας είναι σαφές και ξεκάθαρο. Παραπέμπω στο site baoms.org.uk όπου αναφερεται με λεπτομέρεια το φάσμα, καθώς και οι συνεργαζόμενες ειδικότητες (allied specialties, όχι ανταγωνιζόμενες ειδκότητες)

8. Συμφωνό απολύτως πως στην Ελλάδα δεν γίνεται εκπαίδευση για τους νέους OMFS. Αυτό όμως ισχύει για την πλειοψηφία των χειρουργικών ειδικοτήτων. Όσο νωρίτερα το καταλάβει κανείς και φύγει στο εξωτερικό, τόσο το καλύτερο.

9. Σε γενική εφημερία μου έτυχε να αντιμετωπίσω ένα τεράστιο θλαστικό, από το χείλος μέχρι το αυτί, όλο το πρόσωπο ανοικτό σαν τριαντάφυλλο. Η συρραφή έγινε από κοινού με τον πλαστικό, και ο καθένας είχε κάτι να διδάξει στον άλλο. Ο ασθενής πήγε πάρα πολύ καλά, και οι γιατροί μείναμε απολύτως ευχαριστημένοι. Αυτό ως απόδειξη ότι και στην Ελλάδα μπορεί να υπάρξει συνεργασία.

Cheers!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Κάποιος που την κάνει μπορεί να μου πει πως είναι στην Ελλάδα; Έχω πάει σε εφημερία γναθοχειρουργικής κάποιες φορές αλλά τα πράγματα ήταν ψόφια. Δεν ξέρω κατά πόσο ήταν αντιπροσωπευτική η εμπειρία μου γιατί είδα 6-7 εφημερίες γναθο και πέραν από κάτι τελειωμένα δόντια που θέλαν εξαγωγή και ένα σαγόνι που έφυγε όλα τα άλλα ήταν για άλλες χειρουργικές ειδικότητες. Δηλαδή τραυματιολογία έχω ακούσει μόνο από το αμφιθέατρο. Επίσης φαντάζομαι ότι δεν μαθαίνει κάποιος να βάζει εμφυτεύματα εκεί ε; Γιατί δεν νομίζω ότι στην Ελλάδα βάζεις σε νοσοκομείο εμφυτεύματα. Όλα αυτά τα λέω γιατί είμαι σε δίλημμα ειδικότητα γναθοχειρουργικής και μεταπτυχιακού οδονταφτνιακής χειρουργικής στην Οδοντιατρική. Θα ήθελα να μου πει κάποιος την εμπειρία του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο ΕΣΥ απαγορευονται τα χειρουργεια για εμφυτευματα. Αλλο η ΣΓΠΧ αλλο η οδοντοφατνιακη χειρουργικη. πολυπλοκο και πολυπλευρο το θεμα που θιγεις. εξαρταται τι αγαπας και θελεις. η μια ειναι διπλη ειδικοτητα και δη νοσοκομειακη και για τα μειζονα χειρουργεια. το αλλο ειναι μεταπτυχιακο διπλωμα ειδικευσης και αφορα καθαρα οπως το λεει οδοντοφατνιακη χειρουργικη, οπου και υπαρχουν μυριαδες προγραμματα στο εξωτερικο. Διαλεγεις αναλογα με διαθεση, σκεψη χρονων που διαθετεις και δυναμης και θυσιας και εαυτου και παιρνεις. τοσα χρονια απλα για εμφυτευματα με τοσο τρεξιμο ταπεινη αποψη δωρο αδωρο αν τουλαχιστον δεν συμπληρωνεις με καποια μεγαλα χειρουργεια εστω σαν συνεργατης καπου. 

(Δεν καταλαβαινω το point ολα τα αλλα ηταν για χειρουργικες ειδικοτητες. Χειρουργικη ειδικοτητα ειναι. και μαλιστα διπλοπτυχιακη. για αυτο λεγεται και Στοματικη και Γναθοπροσωπικη Χειρουργικη. )

Αυτα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 16/2/2019 at 3:50 ΜΜ, madmaxfax said:

Στο ΕΣΥ απαγορευονται τα χειρουργεια για εμφυτευματα. Αλλο η ΣΓΠΧ αλλο η οδοντοφατνιακη χειρουργικη. πολυπλοκο και πολυπλευρο το θεμα που θιγεις. εξαρταται τι αγαπας και θελεις. η μια ειναι διπλη ειδικοτητα και δη νοσοκομειακη και για τα μειζονα χειρουργεια. το αλλο ειναι μεταπτυχιακο διπλωμα ειδικευσης και αφορα καθαρα οπως το λεει οδοντοφατνιακη χειρουργικη, οπου και υπαρχουν μυριαδες προγραμματα στο εξωτερικο. Διαλεγεις αναλογα με διαθεση, σκεψη χρονων που διαθετεις και δυναμης και θυσιας και εαυτου και παιρνεις. τοσα χρονια απλα για εμφυτευματα με τοσο τρεξιμο ταπεινη αποψη δωρο αδωρο αν τουλαχιστον δεν συμπληρωνεις με καποια μεγαλα χειρουργεια εστω σαν συνεργατης καπου. 

 (Δεν καταλαβαινω το point ολα τα αλλα ηταν για χειρουργικες ειδικοτητες. Χειρουργικη ειδικοτητα ειναι. και μαλιστα διπλοπτυχιακη. για αυτο λεγεται και Στοματικη και Γναθοπροσωπικη Χειρουργικη. )

Αυτα. 

Εννοούσα ότι ερχόταν πχ ένας μαχαιρωμένος (όχι στο πρόσωπο) και ο ειδικευόμενος της γνάθο δεν ασχολιόταν πήγαιναν οι άλλοι ειδικευόμενοι σε αυτόν (οι άλλοι δεν ξέρω τι ειδικευόμενοι ήταν, απλά ήμασταν δύο παιδιά και είχαμε από πίσω τον ειδικευόμενο της γναθο) και αυτές τις 6-7 φορές θεωρώ ότι ο γναθο δεν είχε γενικά περιστατικά, αλλά ίσως απλά να έτυχε. Εγώ οδοντίατρος είμαι οπότε η απόφαση να γίνω γναθο προυποθέτει και 3 χρόνια ιατρικής πριν την ειδικότητα στα οποία αυτά 3 χρόνια θα μπορούσα να είχα την ειδικότητα της οδοντοφατνιακής. Τα εμφυτεύματα τα έθιξα όχι επειδή με ενδιαφέρει να το κάνω, απλά όλο ακούω πήγαινε στον τάδε γναθο για να σου βαλει εμυφτεύματα και πάντα το είχα απορία αν το μάθαιναν στην ειδικότητα ή αν έκαναν μόνοι τους κάποια εκπαίδευση.
Τώρα στο τι αγαπάω όπως το έθεσες, μου αρέσει το ιατρικό κομμάτι του πράγματος. Καλές οι προσθετικές, τα εμφυτεύματα και όλα τα παρελκώμενα αλλά αυτό που θα με έκανε χαρούμενο θα ήταν να έχω έναν τραυματία και να του προσφέρω τις υπηρεσίες μου (και ογκολογικό φυσικά θα με ενδιέφερε, αλλά το τραύμα πάντα με τράβαγε περισσότερο). 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 4 χρονια Ιατρικης και ενα για να διαβασεις ουσιαστικα 5. και γω οδοντιατρος ειμαι. στο ΕΣΥ απαγορευονται τα εμφυτευματα. απο κει και περα υπαρχουν απειροι τροποι να μαθεις. ( νοων νοειτο)

Η οδοντοφατνιακη εδω εχει πολλα νομικα κωλλυματα. Ευρωπη ειναι παρα πολυ δυνατα διαρθρωμενη. 

Αν θες οδοντοφατνιακη κοιτα Ελβετια, Γερμανια και τελευταια Αγγλια μεσω NHS ως ειδικοτητα επι πληρωμη εκει 4ετη.

Ωραια αν το αγαπας καντο.

( Μονο σκεψου τις συνθηκες εργασιας και μετα αποκατασταση πχ δεν προκυρησσονται θεσεις στο ΕΣΥ πια και ιδιωτικα μενει μετα μονο ουσιαστικα με ενα παραθυρο για ΕΣΥ η ιδιωτικα νοσοκομεια για χειρουργεια που και εκει αν σπανιζουν τα περιστατικα)

Καλη τυχη ολοψυχα σε οτι κανεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τα εμφυτεύματα την γνωρίζω τη μπίζνα δυστυχώς.. τώρα που αναγνωρίστηκε η ειδικότητα της οδοντοφατνιακής πιστεύω θα είναι καλύτερα τα πράγματα αλλά και πάλι δε θα είναι καλά. Προσπαθώ να καταλάβω πως είναι στο εξωτερικό. Θέλω να πάω έξω γιατί α) εδώ δεν έχω κάποιον οδοντίατρο γνωστό να κρατήσω το ιατρείο β) το ξέρω το εργάκι να πάω σε κάποιον "μεγάλο" και να παίρνω τον βασικό (ή ούτε και αυτόν) οπότε έξω τουλάχιστον θα αμοίβομαι καλά ελπίζω. Οδοντοφατνιακή αν πληρώνομαι έξω φεύγω τρέχοντας. Την αγαπώ τη γνάθο αλλά οικονομικά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να μην δουλεύω τόσα χρόνια δυστυχώς. Οπότε θα μπορούσα να κάνω έξω την οδοντοφατνιακή  αν με πληρώνει. Για τα κωλλύματα μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής. Ευχαριστώ για τις ευχές σου εύχομαι και εγώ καλή τύχη και σε σένα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για γναθο παραλληλα με σχολη μπορεις να δουλευεις. ειναι πιο ηρεμο το ωραριο. καμια σχεση. ναι πληρωνεσαι για οδοντοφατνιακη. μπες british association of oral surgeons και απο κει ψαξε να δεις διαρθρωση. υπαρχουν θεσεις στο NHS σε ΣΓΠΧ κλινικες 4ετη με μισθο ολα κανονικα. Ielts αδεια και ψαξου. αν θες κατι στειλε pm. η μετα oral chirurgie γερμανια αν εχεις C1 και να περασεις τα dental boards σε οποια πολιτεια σε ενδιαφερει.

 

Τροποποιήθηκε από madmaxfax
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
On 3/3/2019 at 1:06 ΠΜ, madmaxfax said:

 4 χρονια Ιατρικης και ενα για να διαβασεις ουσιαστικα 5. και γω οδοντιατρος ειμαι. στο ΕΣΥ απαγορευονται τα εμφυτευματα. απο κει και περα υπαρχουν απειροι τροποι να μαθεις. ( νοων νοειτο)

Η οδοντοφατνιακη εδω εχει πολλα νομικα κωλλυματα. Ευρωπη ειναι παρα πολυ δυνατα διαρθρωμενη. 

Αν θες οδοντοφατνιακη κοιτα Ελβετια, Γερμανια και τελευταια Αγγλια μεσω NHS ως ειδικοτητα επι πληρωμη εκει 4ετη.

Ωραια αν το αγαπας καντο.

( Μονο σκεψου τις συνθηκες εργασιας και μετα αποκατασταση πχ δεν προκυρησσονται θεσεις στο ΕΣΥ πια και ιδιωτικα μενει μετα μονο ουσιαστικα με ενα παραθυρο για ΕΣΥ η ιδιωτικα νοσοκομεια για χειρουργεια που και εκει αν σπανιζουν τα περιστατικα)

Καλη τυχη ολοψυχα σε οτι κανεις

Επειδή  και εγώ ενδιαφέρομαι για γναθο, θεωρεις οτι δεν εχει καλες προοπτικες αποκαταστασεις; Συγκριτικά με τις άλλες ιατρικές ειδικότητες και συγκριτικά με τον γενικό οδοντίατρο. Με ενδιαφέρει κάποια χειρουργική ειδικότητα, μαρεσει το αντικείμενο της γναθο, αλλα μαρεσει και η γενικη χειρουργικη για παραδειγμα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Τελικά τόσα χρόνια μετά, αξίζει όλο αυτό; Δηλαδή αξίζει για να γίνεις ο συγκεκριμένος χειρουργός τόσα χρόνια; Πρώτα 5 χρόνια οδοντιατρική και μετά 3,5 χρόνια ιατρική; Ενώ όλες οι άλλες ιατρικές ειδικότητες θέλουν απλά τα 6 χρόνια της ιατρικής για να τις ξεκινήσεις; Και οκ σίγουρα ένας οδοντίατρος τελειώνοντας την οδοντιατρική δεν μπορεί την άλλη μέρα να ξεκινήσει τη γενική χειρουργική (το γενικό μέρος της γνάθο) αλλά μήπως θα έπρεπε να βρεθεί ένας άλλος τρόπος; Δλδ ένα πρόγραμμα σπουδών ιατρικής που να λέει: τι σου λείπει για να μπορέσεις ννα αρχίσεις γνάθο; Στα μαζεύω όλα σε 1-1,5 χρόνο τα περνάς και μπορείς να ξεκινήσεις την ειδικότητα. Ενώ τώρα πας ιατρική από οδοντιατρική και μπορείς να γίνεις και ψυχίατρος άμα θες. Αλλά αυτό δεν έχει πολλή λογική. έπρεπε να υπάρχει ένας πιο σύντομος δρόμος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Comfortably Numb changed the title to [Πληροφορίες για ειδικότητα] Στοματική και Γναθοπροσωπική Χειρουργική
  • 1 year later...

Προτεινομενη διαταξη απο δημοσια διαβουλευση νομοσχεδιου  http://www.opengov.gr/yyka/?p=3426

«β.2. Η Στοματική και Γναθοπροσωπική Χειρουργική καθορίζεται ως ιατρική και οδοντιατρική ειδικότητα που απαιτεί τις γνώσεις της ιατρικής και της οδοντιατρικής επιστήμης.»

Η διαταξη ως σημερα ηταν ετσι

"β.2. Η Στοματική και Γναθοπροσωπική Χειρουργική καθορίζεται ως ιατρική ειδικότητα που απαιτεί τις γνώσεις της ιατρικής και της οδοντιατρικής επιστήμης"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

48 λεπτά πριν, iceman said:

Προτεινομενη διαταξη απο δημοσια διαβουλευση νομοσχεδιου  http://www.opengov.gr/yyka/?p=3426

«β.2. Η Στοματική και Γναθοπροσωπική Χειρουργική καθορίζεται ως ιατρική και οδοντιατρική ειδικότητα που απαιτεί τις γνώσεις της ιατρικής και της οδοντιατρικής επιστήμης.»

Η διαταξη ως σημερα ηταν ετσι

"β.2. Η Στοματική και Γναθοπροσωπική Χειρουργική καθορίζεται ως ιατρική ειδικότητα που απαιτεί τις γνώσεις της ιατρικής και της οδοντιατρικής επιστήμης"

Αλλάζει κάτι; Αφού χρειάζεσαι και τα 2 πτυχία όπως και να χει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.