Jump to content

magic the gathering?


indy

Recommended Posts

Είναι ένα παιχνίδι με κάρτες και κάτι δράκους... ή όχι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαν αυτες του Γιου Γκι Ο δηλαδη :P ?Πλακα θα χει τοτε...βεβαια μαλλον θα μου αρεσε περισσοτερο αν πηγαινα δημοτικο ξερω γω :lol: ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι αυτό πρέπει να είναι πιο σοβαρό...κάτι σαν Τόλκιν ένα πράμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Magic the Gathering????????? :blink:

Πού το θυμηθήκατε αυτό!!!!!! Πω πω, στο γυμνάσιο αυτό το παιχνίδι ήταν η αιτία που κοιμόμουν αργά το βράδυ ( τα άλλα 2 ήταν το Τέκεν και το φίφα :P )

Λοιπόν το παιχνίδι έχει ως εξής:

Υπάρχουν πεντε είδη μαγείας (μπλε :wub: , κόκκινη, λευκή :wub: , μάυρη και πράσινη) Κάθώς και τα λεγομένα άρτιφακτς ( καμία σχέση με ιστολογία και μικροσκόπιο) τα οποία παίρνουν δύναμη απο οποιάδηποτε μορφή μαγείας. Σκοπός είναι να φτάσεις τη ζωή του αντιπάλου απο το 20 στο 0 πριν το κάνει αυτός/αυτή σε σένα. Αυτό επιτυγχάνεται είτε μέσω τεράτων είτε μέσω μαγικών :splats:

Το μάτζικ εντάσεται στην κατηγορία των Trading Card Games, δλδ έχει στοιχεία RPG αλλά δεν είναι το κατεξοχήν. Μάλλον πιο πολύ σε στρατηγική φέρνει.

Η αλήθεια είναι οτι το σπορ το έχω αφήσει, έπαιζα μέχρι την 6η έκδοση. Καλό θα ήταν η τράπουλά σας να αποτελείται από γύρω στα 60 χαρτιά, και τα μισά να είναι με τέρατα και μαγικά. Τα υπόλοιπα εννοείται μάνα (κάτι σα λεφτά μέ ένα από τα διαφορετικά χρώματα)

Αει στον άνεμο συγκινήθηκα τώρα.........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

σωστοοοοοοοοςς , οπως τα λες ειναι !

εε!!! :) λιγο αργα το εμαθα!! αλλα και παλι μου αρεσει!

εχει βεβαια και κατι πιτσιρικια που παιζουν αλλα δεν πτοουμαι , γιατι ειναι και καποιοι αλλοι μεγαλυτεροι απο μενα!!

:rolleyes:

M@N1I< εχει ενα prerelease την αλλη κυριακη αν σε ενδιαφερει παντως , λενε οτι θα εχει πολυ κοσμο , γυρω στα 250 ατομα !!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έγω έπαιρνα μέρος σε διαγωνισμούς Magic. Έχω ΠΑΡΑ πολλές κάρτες. Θυμάμαι τότε που αγόραζα εγώ κάρτες υπήρχε η έκδοση Mirage! Πλέον έχω σταματήσει και απλά είμαι συλλέκτης. Το παιχνίδι θέλει πάρα πολύ σκέψη πάντως και είναι πολύ σοβαρό, καμία σχέση με pokθmon και Yi-gi-oh.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως το Magic είναι παιχνίδι βαριάς στρατηγικής από ένα σημείο κσι μετά.. Ξέρεις πιθανές τράπουλες του αντιπάλου, πιθανούς συνδυασμούς, απαντήσεις δικές σου στα δυνατά σημεία του αντιπάλου.. Φαίνεται στατικό αλλά είναι ΠΟΛΥ βαθύ...

Θέλει ώρα, μέχρι ένα σημείο χρήματα, έχει παγκόσμια τουρνουά, πανελλήνια κατάταξη κλπ κλπ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν το παράτησα εγώ υπήρχε και η δυνατότητα να παίξεις μέσω υπολογιστή και με αντίπαλο τον υπολογιστή και μέσω νετ: το αντίστοιχο πρόγραμμα λεγόταν Magic: The Gathering ManaLink (της Microprose) και Apprentice32 (freeware).

Το παιχνίδι μετά από ένα σημείο ήταν πάρα πολύ δύσκολο, τόσο γιατί οι στρατηγικές με τις νέες κάρτες γινόντουσαν σε κάθε έκδοση όλο και πιο σύνθετες όσο και γιατί για μια "αξιοπρεπή" τράπουλα έπρεπε να δαπανήσει κανείς ένα πολύ σεβαστό ποσό σε boosters...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαιχτο παιχνίδι!!! Έπαιζα κι εγώ λίγο, πριν κάτι χρόνια. Εξου και οι επιρροές του nickname, ως ένα σημείο, μαζί με τον Tolkin.

Ακόμα έχω καταχονιασμένες κάπου κάτι κάρτες!

Deck; Μπλε - μαύρη!

Την μύηση τη χρωστάω βέβαια στον μετρ του παιχνιδιού, τον γνωστό στο forum Azrai (να μη λες οτι δε σε μνημόνευσα!!!).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μμμμμμ χρώματα τί να πω; Σίγουρα κανα 2 άρτιφακτς στάνταρ το άσπρο μέσα κατ'εμε (αν θες άμυνα και έξτρα προστασία από τα μαγικά). Τα υπόλοιπα κανονίζονται..... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω τωρα στα type2 παιζω ασπροκοκκινο winnie , γρηγορο και πολυ ξυλο !!

στα draft παιζω πρασινο μαυρο ή ασπρο -κοκκινο- πρασινο!!!!

και τωρα ωρα για να γελασετε!!! εχει κανεις την black lotus ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

την έχω πιάσει στα χέρια μου, αλλά οχι δε την έχω emhehe

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω τωρα στα type2 παιζω ασπροκοκκινο winnie , γρηγορο και πολυ ξυλο !!

στα draft παιζω πρασινο μαυρο ή ασπρο -κοκκινο- πρασινο!!!!

και τωρα ωρα για να γελασετε!!! εχει κανεις την black lotus ???

Είχα τυπώσει μια ψεύτικη πάνω σε χαρτόνι και - ως πιτσιρικάς παλαιότερα -

την έδειχνα από μακριά στους άλλους. Δεν την έχω αγγίξει ποτέ και φυσικά

δεν την έχω. Πωλούν κάτι καλά πακετάκια με σπάνιες κάρτες στο ebay πάντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το εχω δει αυτο που λες στο Ε-ΒΑΥ αλλα ειναι μουφα!!

βγαζουν πολλα λεφτα στελνοντας σου μπουστερακια και στην ουσια δεν παιρνεις κατι καλο!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Έχουν προσθέσει τώρα κάτι περίεργα ABILITIES στις κάρτες και το παιχνίδι γίνεται μπερδεμένο λίγο (π.χ. flanking) αλλά το παιχνίδι έχει σίγουρα ΠΟΛΥ βάθος. Στο ebay πάντως φίλε υπάρχουν κάποιοι που πολλούν συλλογές και όχι ανάμικτες κάρτες από booster packs.

Για παράδειγμα, ρίξε μια ματιά εδώ:

http://cgi.ebay.com/HUGE-MTG-Collection-Co...1QQcmdZViewItem

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οπως θα εχετε διαπιστωσει και απο τη φωτο μου , το παιχνιδι το γνωριζω ...αρκετα θα ελεγα!!!

το παρακολουθουσα απο την 2nd edition μεχρι την 6...

πολλες ωρες κολληματος και παιχνιδιου.

ειναι στρατηγικη, αλλα και πολυ τυχη. Βεβαια εαν εχεις ξοδεψει αρκετα μπορεις να φτιαξεις ενα ντεκ που θα τουσ σκιζεις...!

πρεπει να πω οτι οι νεες ιδιοτητες καπου κουραζουν, αλλα μηπως ετσι δεν ειναι και σ ολα τα παιχνιδιο?

μου εχουν μεινει καποιες καρτες σπανιες και συλλεκτικες! δεν θα εχετε δει ευκολα mana source plain - forest που ειναι ντυμενη στα χιονια...!!! emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.