Jump to content

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΙΑΤΡΙΒΕΣ


SleepWalker

Recommended Posts

Μια ερώτηση:

Επιτρέπεται νομικά η εκπόνηση ΠΑΡΑΛΛΗΛΩΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΩΝ ΔΙΑΤΡΙΒΩΝ σε 2 διαφορετικά εκπαιδευτικά ιδρύματα, το ένα εσωτερικού και το άλλο εξωτερικού;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερώτηση:

Επιτρέπεται νομικά η εκπόνηση ΠΑΡΑΛΛΗΛΩΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΩΝ ΔΙΑΤΡΙΒΩΝ σε 2 διαφορετικά εκπαιδευτικά ιδρύματα, το ένα εσωτερικού και το άλλο εξωτερικού;

Η γυναικα μου την εκανε παραλληλα μεταπτυχιακο στην Αγγλια και διδακτορικο στα Γιαννενα, και προκειμενου να μην αντιμετωπισει προβλημα καθυστερησε την καταθεση της διατριβης της στα Γιαννενα (κατοπιν συνενοησεως με τον επιβλεπων*) ωσπου να τελειωσει ακομη και με το τυπικο μερος (βλ. ΔΙΚΑΤΣΑ). Θωρητικα δεν επιτρεπεται, επισης το διακυνδινευεις σε περιπτωση που καποιος θελει να σου φαει ενδεχομενως θεση εαν το ψαξει... αλλα "ο τολμων νικα"!

*"Αντζελιζω" μερικες φορες, συγχωρεστε με! "Με τον επιβλεποντα" ειναι το σωστο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα δεν είναι αν επιτρέπεται αλλά κατά πόσο είναί αυτό εφικτό. Πώς θα είσαι εντάξει στα καθήκοντά σου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η γυναικα μου την εκανε παραλληλα μεταπτυχιακο στην Αγγλια και διδακτορικο στα Γιαννενα, και προκειμενου να μην αντιμετωπισει προβλημα καθυστερησε την καταθεση της διατριβης της στα Γιαννενα (κατοπιν συνενοησεως με τον επιβλεπων*) ωσπου να τελειωσει ακομη και με το τυπικο μερος (βλ. ΔΙΚΑΤΣΑ). Θωρητικα δεν επιτρεπεται, επισης το διακυνδινευεις σε περιπτωση που καποιος θελει να σου φαει ενδεχομενως θεση εαν το ψαξει... αλλα "ο τολμων νικα"!

αυτό το "δεν επιτρεπεται" το εχουμε πουθενα γραμμένο ή απλά το υποθέτουμε;

γιατί από όσο εχω ψάξει νομικά δεν προκύπτει πουθενά κανένα ασυμβίβαστο.

Rā's al Ghūl εσένα ποια ειναι η γνώμη σου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρτάται τί εννοείς παράλληλα δύο διατριβές;

Θες να κάνεις ΔΥΟ διατριβές και να πάρεις τίτλο και από τα δύο πανεπιστήμια ή θέλεις να κάνεις κάτι στο εξωτερικό και να το αναγνωρίσεις σαν διδακτορικό στην Ελλάδα;

Προφανώς τα προβλήματα που θα ανακύψουν είναι δύο

1) Ποιός θα σε πληρώνει; (αν σε πληρώνει το ίδρυμα του εξωτερικού για να κάνεις την έρευνα εκεί κι εσύ ασχολείσαι με άλλη έρευνα θα έχεις πρόβλημα σαφώς, επίσης αν έχεις πάρει υποτροφία από ελλάδα και πάλι δεν κάνεις την δουλειά για την υποτροφία που πήρες, πάλι φαντάζομαι θα έχεις πρόβλημα - αν και δεν είμαι σίγουρη, έχει review boards στις υποτροφίες που δίνουν;)

2) Authorship (οι έλληνες επιβλέποντες ή ο επιβλέπων πιθανώς θα σου ζητήσει κάποιο authorship, ακόμα και αν δεν είναι senior author)

Πρέπει να ρωτήσεις τον επιβλέποντα. Αν αυτός είναι ΟΚ δεν υπάρχει νομικό πρόβλημα. Όταν γίνεται τέτοια συνεργασία, συνήθως ο επιβλέπων έχει στείλει τον φοιτητή του στο εξωτερικό οπότε οι 2 supervisors (εδώ και έξω) συνεργάζονται και δεν δημιουργούνται τα παραπάνω προβλήματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να συμπληρώσω στα παραπάνω ότι δεν υπάρχει ξεκάθαρο νομικό πλαίσιο από το Υπουργείο Παιδείας. Για την ακρίβεια, αναμένεται υπουργική απόφαση που να ρυθμίζει λεπτομέρειες split διδακτορικών, δηλαδή διδακτορικών που μέρος τους έχει γίνει στην Ελλάδα και το υπόλοιπο στο εξωτερικό. Πανεπιστήμια του εξωτερικού, όπως πχ στη Μεγ. Βρετανία προβλέπουν τέτοιες διαδικασίες, αλλά η Ελλάδα δεν έχει ευέλικτο νομικό πλαίσιο και έτσι δεν μπορείς να γραφτείς πχ στο Yale και να συνεχίσεις στην Ελλάδα. Για το αντίστροφο, θα πρέπει να ρωτήσεις το Yale ή όποιο άλλο σε ενδιαφέρει. Μιλάμε πάντα για το τι μπορεί να κάνει 100% νόμιμα γιατί στο μιλητό γίνονται τα πάντα. Αλλά για να ρωτάς, μάλλον εννοείς τι ισχύει νομικά.

Πάρε ένα τηλ στο Υπ. Παιδείας για περισσότερα και για το πότε αναμένεται αυτή η Υπουργική Απόφαση (πριν 2 μήνες ήταν ακόμα στα σκαριά, με βάση ανάλογη ερώτηση που είχα κάνει).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά γνωρίζω άτομο που έκανε και συνεχίζει να είναι σε 2 διατριβές ταυτόχρονα. Βέβαια ξεκίνησε τη μία εδώ ελλάδα και την άφησε στην μέση για να την ολοκληρώσει όταν επιστρέψει στην πατρίδα. Αν αυτό το λές διατριβή εμένα να με χέ**ις :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά,

εννοώ 2 ξεχωριστές διατριβές σε 2 διαφορετικά πανεπιστημιακά ιδρύματα (ένα της ελλάδας και ένα του εξωτερικού).

Ουτε split ουτε συνεργασίες μεταξύ supervisors ουτε τίποτα... και νομιζω οτι ειμαι απόλυτα νόμιμος.

Νομικό πλαίσιο που να απαγορεύει ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ξεχωριστές διατριβές σε εσωτερικό και εξωτερικό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

(ΥΓ: Για να ρωτάω προφανώς έχω λύσει και το οικονομικό και προφανώς σκοπεύω να τα τελειώσω και τα 2...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανώς δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο. Ενδεχομένως να υπήρχε πρόβλημα σε παράλληλα διδακτορικά της χώρας μας, τα οποία χρηματοδοτούνται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σλιπγουόκα, φαίνεσαι πολύ σίγουρος για αυτό που κάνεις, δεν καταλαβαίνω απόλυτα τι ρωτάς ακριβώς :)

Όπως και να χει, εφ' όσον πιστεύεις ότι είσαι νόμιμος, επιβεβαίωσέ τον με τον/τους επιβλέποντές σου και τις αρχές των Πανεπιστημίων σου.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ξαναακούσει ανάλογη περίπτωση διπλού διδακτορικού, δεν βλέπω και σε τι ακριβώς εξυπηρετεί κιόλας. Πάντως δεν ξέρω πολλά σοβαρά Πανεπιστήμια που με βάση τους κανονισμούς τους να επιτρέπουν να κάνει κάποιος διδακτορικό χωρίς να είναι εκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ξαναακούσει ανάλογη περίπτωση διπλού διδακτορικού, δεν βλέπω και σε τι ακριβώς εξυπηρετεί κιόλας. Πάντως δεν ξέρω πολλά σοβαρά Πανεπιστήμια που με βάση τους κανονισμούς τους να επιτρέπουν να κάνει κάποιος διδακτορικό χωρίς να είναι εκεί.

Έχεις διαβάσει το νομικό πλαίσιο για τις διατριβές; Αν ναι, αυτό το συμπέρασμα απο που προκύπτει τόσο αβίαστα;

Εγώ εξάλλου έχω πει χιλιάδες φορές ότι για τις δυνατότητες μου όλα τα πανεπιστήμια όλου του κόσμου, είναι του κώλου :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα μείνω στα νομικά γιατί παράδρομοι υπάρχουν άφθονοι για όποιον θέλει να τους ανακαλύψει:

Καταλαβαίνω, από όσα λες Σλιπγουόκα, ότι δεν έχεις ξεκινήσει κάπου διατριβή. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

Πριν ξεκινήσεις λοιπόν, πρέπει να βάλει την τζίφρα του ο επιβλέπων καθηγητής σε ένα κειμενάκι που λέει ότι η έρευνα θα πραγματοποιηθεί στιν κλινική/στα εργαστήριά του. Όποιος εφαρμόζει το νόμο, εφαρμόζει κι αυτό. Άρα πρώτο συμπέρασμα: Αν κάνεις διδακτορικό στο Λαϊκό και πρέπει να χρησιμοποιήσεις εργαστηρία του Αγ. Σάββα, θέλεις ειδική εξουσιοδότηση. Πολύ περισσότερο αν δεν θες να είσαι ούτε καν εντός συνόρων. Προς πληροφόρησή σας, η νομοθεσία και οι κανονισμοί περί διδακτορικών διατριβών στην Ελλάδα θα γίνουν ακόμα πιο σαφείς και αυστηροί το επόμενο χρονικό διάστημα, κάτι που έχει ήδη αναφερθεί σε συνεδριάσεις Τομέα κλπ.

Απ' την ανάποδη τώρα, αν θέλεις να γραφτείς σε PhD στο εξωτερικό, το πρόγραμμα είναι αρκετά πιο δομημένο από ό,τι της Ελλάδας, απαιτεί από σένα transfer reports, presentations, progress meetings, courses κτλ κτλ. Εάν θέλεις να γραφτείς σε ένα τέτοιο πρόγραμμα full time, τότε θα θέλουν κι από σένα full time παρακολούθηση και στο τέλος, το αποτέλεσμα του full time έργου σου. Άρα και πάλι προβληματικά τα πράγματα.

ΚΑι έρχεται τέλος, αυτό που αναφέρθηκε και παραπάνω: Τα authorships. Αν έχεις 1-2 επιβλέποντες στην Ελλάδα κι άλλους τόσους στις ΗΠΑ, πχ, κι αν με τα projects σου ασχολούνται άντε να πούμε άλλα 1-2 άτομα max, τότε αμέσως αμέσως, αν το θέμα των δύο διατριβών είναι κοινό, θα έχουμε τουλάχιστον 8-10 άτομα να στριμώχνονται στο authorship. Κι αν όλη αυτή η τρελοπαρέα γνωρίζεται μεταξύ της και είναι ο Σάκης κι ο Μήτσος από την Ελλάδα που γνωρίστηκαν με τον John και τον Harry στο συνέδριο για τα αφροδίσια στη Μύκονο, τότε πάει και έρχεται.

Σε κάθε άλλη περίπτωση, την έκατσες και θα ξεκινήσεις 2 πράγματα αλλά θα σκοτωθείς έστω και ένα να τελειώσεις.

Συμπέρασμα: Κοίτα λίγο πέρα από το νομικό του πράγματος. Αν έχεις βυσματάρα κι έχεις φτιαχτεί σε δύο ηπείρους (Sleepwalker: Ο υπερδιδάκτορας των δύο ηπείρων) γαμώ για σένα, αλλά μάλλον δεν θα μας πολυρώταγες τώρα. Αν δεν έχεις τπτ από όλα αυτά, βρες ένα decent research program κάπου να το φχαριστηθείς και να κερδίσεις και το max που μπορεί να σου δώσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το φόρουμ καθημερινά με εκπλήσσει με το επίπεδό του!

Ένας ρωτά σχετικά με παράλληλες διατριβές και ο άλλος απαντά με λονδρέζικο accent! !

Σλιπγουόκα
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σοβ σωστά όλα αυτά που λες και φυσικά τα γνωρίζω.

Για να ρωτάω η λογική λέει ότι σίγουρα κάτι συγκεκριμένο θα έχω υπ'όψιν μου, τι λες;

Από όσο με ξέρεις με κόβεις να έχω τρελές γνωριμίες; η ικανότητες διηπειρωτικού διακτινισμού; ή πιστευεις ότι είμαι διανοητικά καθυστερημένος; :)

Είσαι λίγο απόλυτος (για τις ειρωνείες δε σου κρατάω κακία, άλλωστε μ'αρέσανε) αλλά το κυριότερο: Εχεις το ελάττωμα που έχουν όλοι οι γιατροί, κοιτάς τα πράγματα λίγο "στενόμυαλα".

Το ότι όλος ο κόσμος κάνει κάτι συγκεκριμένο και ακολουθεί συγκεκριμένο δρόμο δε σημαίνει ότι το κάνει αναγκαστικά επειδή είναι και το σωστό.

Ισως να μην έχει ψαχτεί καταλλήλως.

"If the facts don't fit the theory, change the facts not the theory"

Albert Einstein

ΥΓ: Btw βρηκα την ακρη. απαγορευεται ταυτόχρονη εκπόνηση διατριβής σε εσωτερικό και εξωτερικό ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ. Δηλαδή σε άλλα αντικειμενα np

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου κινείς την περιέργεια, τι θα μπορούσα να δω πιο ανοιχτόμυαλα;

btw, μόνο συμβατικό δρόμο δεν έχω ακολουθήσει στη ζωή μου :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου κινείς την περιέργεια, τι θα μπορούσα να δω πιο ανοιχτόμυαλα;

btw, μόνο συμβατικό δρόμο δεν έχω ακολουθήσει στη ζωή μου :)

What is right is not always popular and what is popular is not always right

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ από προηγούμενο post: Αν εννοείς ότι δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να κάνει κάποιος δύο διατριβές ταυτόχρονα, αυτό δεν σημαίνει ότι το βλέπω στενόμυαλα. Γιατί με αυτή τη λογική, όλοι οι Έλληνες είναι ανοιχτόμυαλοι (γιατί είναι πολύ της μόδας στην Ελλάδα να κάνεις 500 πράγματα ταυτόχρονα, πχ να κάνεις αγροτικό με απόσπαση στο Λαϊκό, κάνοντας την ίδια ώρα διδακτορικό και αναγνωρίζοντας ειδικότητα κλπ) και όλοι οι αμερικανοαγγλογαλλοσουηδοτέτοιοι είναι στενόμυαλοι, γιατί πιστεύουν ότι για να κάνεις ένα διδακτορικό σωστά πρέπει να αφοσιωθείς 100% σε αυτό.

Και στην τελική, να γραφτείς σε 2 και 3 και 10 διδακτορικά μπορεί να είναι απλό. Να πραγματοποιήσεις τόσα πράγματα ταυτόχρονα απαιτεί να είσαι κάτι διαφορετικό από τον μέσο έξυπνο άνθρωπο.

ΥΓ2: Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, ούτε ισχυρίζομαι ότι ξέρω κάτι παραπάνω από σένα, απλές απόψεις παραθέτω :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου κινείς την περιέργεια, τι θα μπορούσα να δω πιο ανοιχτόμυαλα; Αν εννοείς ότι δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να κάνει κάποιος δύο διατριβές ταυτόχρονα, αυτό δεν σημαίνει ότι το βλέπω στενόμυαλα. Γιατί με αυτή τη λογική, όλοι οι Έλληνες είναι ανοιχτόμυαλοι (γιατί είναι πολύ της μόδας στην Ελλάδα να κάνεις 500 πράγματα ταυτόχρονα, πχ να κάνεις αγροτικό με απόσπαση στο Λαϊκό, κάνοντας την ίδια ώρα διδακτορικό και αναγνωρίζοντας ειδικότητα κλπ) και όλοι οι αμερικανοαγγλογαλλοσουηδοτέτοιοι είναι στενόμυαλοι, γιατί πιστεύουν ότι για να κάνεις ένα διδακτορικό σωστά πρέπει να αφοσιωθείς 100% σε αυτό.

ελα τώρα... οι αμερικανοαγγλογαλλοσουηδοτέτοιοι ειναι ΖΩΑ. μη χεσω. εννοείται ότι ακόμα και ο μέσος έλληνας μπετατζής έχει περισσότερο μυαλό...

Και στην τελική, να γραφτείς σε 2 και 3 και 10 διδακτορικά μπορεί να είναι απλό. Να πραγματοποιήσεις τόσα πράγματα ταυτόχρονα απαιτεί να είσαι κάτι διαφορετικό από τον μέσο έξυπνο άνθρωπο.

ε τι ειμαι εγω; σαν τους άλλους; Φυσικά και είμαι πιο έξυπνος :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αμερικανοαγγλογαλλοσουηδοτέτοιοι πες μου ότι το έκανες copy-paste και δεν το ξανάγραψες!

Btw, ως προς το ακαδημαϊκό επίπεδο μάλλον θέλω να γίνω ένα στενόμυαλο ζώο τελικά. Ένα κοάλα ας πούμε :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω μπορείς να κάνεις και τα δύο .

Μπορείς πχ να κάνεις ένα "full time" διδακτορικό στην Ελλάδα και ένα part time ή e-learning μεταπτυχιακό στο ΗΒ ή ΗΠΑ ή όπου αλλού θέλεις ή και το αντίθετο.

Εκείνο που πρέπει να έχεις ,είναι χρήματα για δίδακτρα,μετακινήσεις κτλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αμερικανοαγγλογαλλοσουηδοτέτοιοι πες μου ότι το έκανες copy-paste και δεν το ξανάγραψες!

Btw, ως προς το ακαδημαϊκό επίπεδο μάλλον θέλω να γίνω ένα στενόμυαλο ζώο τελικά. Ένα κοάλα ας πούμε :D

Δεν ειναι ανάγκη να γινεις κοάλα. Μπορείς να γίνεις σαν το άλλο το ζώο που δημοσίευσε για το Γατο του οίκου ευγηρίας στο NEJM.

μιλάμε βαρβάτη έρευνα :)

Θέλει προσπάθεια όμως :)

Btw δευτερο σημαντικό ερώτημα:

Υποχρεούνται βάσει νόμου οι διδάκτορες ιατρικής να πληρώνουν 150 ευρώ στο ΤΣΑΥ μηνιαίως, καθολη τη διάρκεια της διατριβής τους;

Το ξερω οτι ακούγεται λίγο βλακώδες, αλλά επειδή το έχω ακούσει από 2 διαφορετικές πηγές θελω να το επιβεβαιώσω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, αν κάποιος δε δουλεύει και έχει όλο το χρόνο δικό του, ναι μπορεί π.χ. να κάνει διατριβή στην Ελλάδα και ένα part time μεταπτυχιακό στην Αγγλία.

ΑΛΛΑ.... είναι φυσικώς αδύνατο κάποιος να κάνει παράλληλα 2 διατριβές σε διαφορετικές χώρες. Εκτός αν αντίθετα σε όλους τους νόμους της φυσικής μπορεί να βρίσκεται σε δύο σημεία την ίδια στιγμή.

Και κάτι άλλο, ειδικά για τους Άγγλους... σαν λαός πολλά ελαττώματα και ναι ίσως και λίγο καθυστερημένοι. Έχουν όμως σύστημα και για αυτό πάνε μπροστά. Για αυτό μπορεί κάποιος να συγκρίνει την έρευνα και την εκπαίδευση (για την ιατρική μιλάω) μεταξύ Ελλάδας - Αγγλίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.