Jump to content

ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ..Ο ....ΟΙΚΟΣ......


nickaop

Recommended Posts

ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΚΑΘΗΓΗΤΟΚΕΝΤΡΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΙΧΑΘΕΙ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ. ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ, ΛΑΘΗ ΙΑΤΡΙΚΑ ΠΟΥ ΠΑΝΤΟΥ ΜΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΚΥΝΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ, ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΤΩΝ ΕΠΙΜΕΛΗΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ, ΚΑΝΕΝΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΔΑΚΤΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΝ, ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ.....ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΟΧΟ ΟΙΚΟ......

ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ...ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΠΙΜΕΛΗΤΕΣ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΙΣ ΑΠΕΙΡΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΟΙΜΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ 400 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ.....ΤΙ ΨΕΥΤΕΣ...ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΑΗΘΕΙΣ ΕΙΝΑΙ....ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΩΣ ΟΤΑΝ Η ΩΡΑ ΠΑΕΙ 12 ΦΕΥΓΟΥΝ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΓΙΑ ΨΩΝΙΑ.....Ο,ΤΙ ΝΑ ΝΑΙ...

ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΟΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΨΕΥΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΗΘΕΝ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΑΔΕΙΕΣ.....ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ......

ΟΡΓΑΝΩΘΕΙΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τί ειδικότητα κάνεις αν επιτρέπεται συνάδελφε; αν δεν θες να πεις δημόσια, στείλε μου pm...

πάντως, γενικά αυτά παντού ισχύουν...δυστυχώς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο συναδερφους ρουφιανους χορτασαμε.....ειδικα οι γυναικες ειναι....τι να πω; εσυ που υπηρετεις; αλλα και οι επιμελητες τοσο ρομπες; παντρεμενοι και να χαριεντιζονται με τις ειδικευομενες; ελεος πια.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτά που λες μπορεί να γίνονται. Αλλά με το να μιλάς ανώνυμα και να λες τόσο βαριά πράγματα και να καλείς μάλιστα και σε αγώνα (έναντι ποιου αφού δεν ξέρουμε για ποιόν ή ποιους μιλάς) είναι τουλάχιστον ανεπίτρεπτο. Σε ποια κλινική, για ποια ειδικότητα και μήπως αν σου δώσουν κι εσένα ένα διδακτορικό σταματήσουν πια να σε ενοχλούν αυτά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλος ενας ευνοημενος του συστηματος.....εσυ φιλε μου μιλας επωνυμα; ξερω το ονομα σου; ξερω ποιος εισαι; τι μου λες τωρα; οταν κληθω να μιλησω επωνυμα θα παω στους αρμοδιους φορεις οπως κι εχει γινει....και θα καταθεσω την αποψη μου. δεν εθιξα κανενα επωνυμα....η σποντα σου περι διδακτορικου ειναι ολα τα λεφτα. αν αυτο καταλαβες φιλε μου απο ολα αυτα τι να σου πω. μας αξιζει και μας συμπεριφερονται ορισμενοι σαν ζωα.

επισης οποιος διαβαζει και ειναι απο το αλεξανδρα μπορει να μου στειλει pm και να οργανωθουμε...οκ φιλε νασο; αν δουλέυεις στο αλεεξνδρα ησουν στη συναντηση των ειδικευομενων για τα προβληματα μας περσι; θυμασαι; ελαχιστοι ημασταν.....αυτο δεν δειχνει κατι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεδομένο Νο 1: Ο χώρος της δουλειάς μας είναι μικρογραφία της κοινωνίας στην οποία ζούμε, κινούμαστε, μεγαλώνουμε τα παιδιά μας.

Δεδομένο Νο2 (συνέπεια του 1): Τη συμπεριφορά που έχουμε ως μέλη μιας κοινωνίας, την ίδια ακριβώς συμπεριφορά έχουμε και ως μέλη των μικρόκοσμων μας (οικογένεια, δουλειά, παρέα κ.λ.π.)

Δεδομένο Νο 3 (προσθέτοντας τα 1 και 2): Τον μαλάκα, τον κάφρο, τον γλείφτη, τον ρουφιάνο και τον κομπλεξικό τον βρίσκουμε μπροστά μας είτε είμαστε στον μικρόκοσμο μας είτε στην ευρύτερη κοινωνία.

Το ότι παντού και πάντα υπάρχουν αυτοί που θίγουν και αυτοί που θίγονται είναι ένα άλλο δεδομένο και ίσως το βέβαιο όλων. Το θέμα είναι από ποια πλευρά είναι ο καθένας, πόσο στα σοβαρά παίρνει τη θέση του, τι κάνει για να την αλλάξει εάν δεν του αρέσει και, το πιο σημαντικό από όλα, τί θα έκανε εάν βρισκόταν στην "απέναντι πλευρά"!

Έχοντας πολλάκις παίξει το ρόλο του θιγομένου (ή και του θύματος!) αυτό το οποίο κατάλαβα είναι πως εάν δε μιλήσεις, εάν δε διεκδικήσεις στα ίσα, εάν δε φοβηθείς και εάν δε χτυπήσεις το χέρι στο τραπέζι κατεβάζοντας και κανα καντήλι τότε τσάμπα συγχύζεσαι και θέτεις γερές τις βάσεις για το έμφραγμα και το εγκεφαλικό που θα έρθει να σε βρει. Όταν όμως αποφασίσεις να τα κάνεις όλα αυτά θα πρέπει να τα κάνεις παντού. Και στο μικρόκοσμο της δουλειάς σου, και στον κοινωνικό σου κύκλο, και παντού.

Ο συνάδελφος nickaop έθεσε ένα θέμα και κάλεσε (έστω και από εδώ) τους συναδέλφους του σε "οργάνωση". Κατ' εμέ Μπράβο του! Αντί λοιπόν να του κάνουμε επίθεση (ποιος είσαι, γιατί είσαι, που είσαι) ας κοιτάξουμε να πάρουμε καμιά ιδέα μπας και βελτιώσουμε ο καθένας τον δικό του μικρόκοσμο γιατί ΟΛΟΙ μας εδώ μέσα (και εκεί έξω!) αντιμετωπίζουμε, άλλος λιγότερο και άλλος περισσότερο, τις ίδιες καταστάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν κατάλαβες φίλε μου εγώ μαζί σου μπορεί να είμαι και φυσικά δεν είμαι ευνοημένος του συστήματος αλλά άσε με εμένα τώρα. Για να βρεις το δίκιο σου όμως πρέπει να κάνεις κάποια πράγματα και το να κάνεις καταγγελίες ανώνυμα δεν είναι ένα από αυτά. Εγώ δεν έχω λόγο να πω το όνομά μου αν και δεν έχω κανένα πρόβλημα γιατί δεν λέω κάτι σημαντικό, αλλά κάνω κάτι σαν chat.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεδομένο Νο 1: Ο χώρος της δουλειάς μας είναι μικρογραφία της κοινωνίας στην οποία ζούμε, κινούμαστε, μεγαλώνουμε τα παιδιά μας.

Δεδομένο Νο2 (συνέπεια του 1): Τη συμπεριφορά που έχουμε ως μέλη μιας κοινωνίας, την ίδια ακριβώς συμπεριφορά έχουμε και ως μέλη των μικρόκοσμων μας (οικογένεια, δουλειά, παρέα κ.λ.π.)

Δεδομένο Νο 3 (προσθέτοντας τα 1 και 2): Τον μαλάκα, τον κάφρο, τον γλείφτη, τον ρουφιάνο και τον κομπλεξικό τον βρίσκουμε μπροστά μας είτε είμαστε στον μικρόκοσμο μας είτε στην ευρύτερη κοινωνία.

Το ότι παντού και πάντα υπάρχουν αυτοί που θίγουν και αυτοί που θίγονται είναι ένα άλλο δεδομένο και ίσως το βέβαιο όλων. Το θέμα είναι από ποια πλευρά είναι ο καθένας, πόσο στα σοβαρά παίρνει τη θέση του, τι κάνει για να την αλλάξει εάν δεν του αρέσει και, το πιο σημαντικό από όλα, τί θα έκανε εάν βρισκόταν στην "απέναντι πλευρά"!

Έχοντας πολλάκις παίξει το ρόλο του θιγομένου (ή και του θύματος!) αυτό το οποίο κατάλαβα είναι πως εάν δε μιλήσεις, εάν δε διεκδικήσεις στα ίσα, εάν δε φοβηθείς και εάν δε χτυπήσεις το χέρι στο τραπέζι κατεβάζοντας και κανα καντήλι τότε τσάμπα συγχύζεσαι και θέτεις γερές τις βάσεις για το έμφραγμα και το εγκεφαλικό που θα έρθει να σε βρει. Όταν όμως αποφασίσεις να τα κάνεις όλα αυτά θα πρέπει να τα κάνεις παντού. Και στο μικρόκοσμο της δουλειάς σου, και στον κοινωνικό σου κύκλο, και παντού.

Ο συνάδελφος nickaop έθεσε ένα θέμα και κάλεσε (έστω και από εδώ) τους συναδέλφους του σε "οργάνωση". Κατ' εμέ Μπράβο του! Αντί λοιπόν να του κάνουμε επίθεση (ποιος είσαι, γιατί είσαι, που είσαι) ας κοιτάξουμε να πάρουμε καμιά ιδέα μπας και βελτιώσουμε ο καθένας τον δικό του μικρόκοσμο γιατί ΟΛΟΙ μας εδώ μέσα (και εκεί έξω!) αντιμετωπίζουμε, άλλος λιγότερο και άλλος περισσότερο, τις ίδιες καταστάσεις.

Όποτε ακούω τέτοιες ιστορίες σαν αυτή του topic θυμάμαι το φίλο και συνάδελφο που έβαλε βύσμα για να πάει στρατό στη Δράμα όπου είχε ένα "μωρό", και η μοναδική μονάδα που βρήκε διαθέσιμη ήταν αυτή των ΛΟΚ(!), όπου τελικά του έβγαλαν την πίστη και ήθελε να αυτοκτονήσει...

Επειδή κάναμε ακριβώς την ίδια κουβέντα το πρωί για άλλη μεγάααααλη Κλινική γειτονικού προς το "Αλεξάνδρα" Νοσοκομείου της Αθήνας, πιθανόν πολύ πιο "σκληρή" από ότι περιγράφηκε παραπάνω, όπου ακόμα και οι Επιμελητές Β' τα έχουν πλέον "παιγμένα" και φεύγουν για Αγγλία, οφείλω να πω ότι συμφωνώ σε θεωρητικό επίπεδο με όσα λες. Στην πράξη όμως, όταν βάζεις κάπου τα χαρτιά σου, πρέπει να ξέρεις για ποιο λόγο τα βάζεις εκεί κι αν σου ταιριάζει αυτό που υποψιάζεσαι (ή ήδη γνωρίζεις) πως θα συναντήσεις.

Η κατάσταση στα 5-6 κεντρικά νοσοκομεία της Αθήνας είναι γνωστή, μπετόν αρμέ και δεν αλλάζει με τίποτα. Μην πιάσουμε τώρα Πανεπιστημιακές Κλινικές που είναι 5% Ιατρική (και 95% όλα τα υπόλοιπα) γιατί δεν θα τελειώσουμε ποτέ. Υπάρχουν δεκάδες άλλες επιλογές να πάει κάποιος, τουλάχιστον στο Λεκανοπέδιο. Αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην πράξη όμως, όταν βάζεις κάπου τα χαρτιά σου, πρέπει να ξέρεις για ποιο λόγο τα βάζεις εκεί κι αν σου ταιριάζει αυτό που υποψιάζεσαι (ή ήδη γνωρίζεις) πως θα συναντήσεις.

Ναι...οκ...πολλές φορές όμως, πολλοί από εμάς, από το να περιμένουμε 40 χρόνια για να ανοίξει η θέση εκεί που θέλουμε ή μας ταιριάζει καλύτερα ή στο κάτω κάτω είναι κοντά στο σπίτι μας, αναγκαζόμαστε να γίνουμε πρόσφυγες κάπου αλλού που ξέρουμε ότι θα είναι πολύ χειρότερα. Παρόλο λοιπόν που ξέρουμε τις φρίκες που θα φάμε, επιλέγουμε να πάμε εκεί που "δε μας κάνει" για τους χ ψ λόγους αλλα αυτό δε δίνει σε κανένα το δικαίωμα να μας αντιμετωπίζει σα ζώα και κυρίως αυτό δε σημαίνει πως επειδή το επιλέξαμε από ανάγκη θα κάτσουμε να μας πηδήξουν κιόλας χωρίς να κάνουμε κάτι.

Το "Η κατάσταση στα 5-6 κεντρικά νοσοκομεία της Αθήνας είναι γνωστή, μπετόν αρμέ και δεν αλλάζει με τίποτα" το αφήνω εντελώς αχολίαστο γιατί τουλάχιστον από εσένα δεν περίμενα να το ακούσω ποτέ! Δηλαδή όλα τα άλλα μπορούν να αλλάξουν και αυτο όχι! Τελικά....θα πάω όντως να ζητήσω πολιτικό άσυλο στη Γκάνα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το να αλλάξει προς το καλύτερο μια Κλινική επειδή έτυχε να βρεθεί εκεί τη συγκεκριμένη στιγμή μια συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων, δεν σημαίνει πως από θαύμα θα αλλάξουν τα πράγματα σε όλα τα μεγάλα νοσοκομεία της Ελλάδας. Κι εγώ στη δική μου Κλινική πέρασα και θα περάσω στο μέλλον "δια πυρός και σιδήρου", με γερό στομάχι και την τύχη να βρεθούν εκεί συγκεκριμένοι άνθρωποι που ήταν τα τελευταία 250 χρόνια στην Αμερική και στην Αγγλία και δεν υπολόγιζαν "τζάκια", έχοντας άλλη εκπαίδευση και άλλο όραμα. Αλλιώς, ξέρεις πως τώρα θα σε περίμενα κι εγώ στη Γκάνα και όχι στην Αθήνα. ;)

Όσον αφορά τις επιλογές, στην Αθήνα υπάρχουν άπειρες. Στη Θεσσαλονίκη και στην υπόλοιπη Ελλάδα είσαι εγκλωβισμένος. Στην Αττική είναι δεκάδες τα νοσοκομεία που δίνουν ειδικότητα.

Edit: Το μόνο που θα αλλάξει είναι πως οι Τακτικοί Καθηγητές αντί για τα 67 θα βγαίνουν στη σύνταξη στα 70, ώστε να τους έχουμε για 3 επιπλέον χρόνια στο κεφάλι μας. Ήδη πανηγυρίζουν. Τί άλλο περίμενες να αλλάξει δηλαδή? :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"...αναγκαζόμαστε να γίνουμε πρόσφυγες κάπου αλλού που ξέρουμε ότι θα είναι πολύ χειρότερα. Παρόλο λοιπόν που ξέρουμε τις φρίκες που θα φάμε, επιλέγουμε να πάμε εκεί που "δε μας κάνει" για τους χ ψ λόγους..."

Μπα, μπα, τώρα τα διάβασα καλύτερα...."αναγκάζεσθε", ε? Για πές κι άλλα για την "προσφυγιά" που σε περιμένει, τις "φρίκες που θα φας" και τους "χψ λόγους".... :) :) :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νικαοπ την αμερικη την ανακαλυψε ο κολομβος ουυυυυ πολλα χρονια τωρα , επισης στο φεγγαρι πηγαμε το 69 (ισως και να μην πηγαμε αλλα ειναι αλλη κουβεντα αυτο) εσυ δεν πρεπει να εβγαινες πολυ απο το σπιτι και δεν ξερεις , πρεπει να διαβαζες ε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.