Jump to content

[Ταινιοκριτική] Η χορωδία του Χαρίτωνα


sunshine

Recommended Posts

Η ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΧΑΡΙΤΩΝΑ

Περίληψη

Άνοιξη του '68.

Μια μικρή επαρχιακή πόλη βρίσκεται σε αναβρασμό. Όλοι ζουν στο ρυθμό του Ετήσιου Διαγωνισμού Χορωδιών της περιοχής. Ο Χαρίτων, διευθυντής του Γυμνασίου, εμπνέει και καθοδηγεί τη σχολική χορωδία. Ο νεοαφιχθείς Διοικητής του στρατοπέδου της πόλης έρχεται να "αναμορφώσει" τις συνήθειες των κατοίκων. Οι ήρωες όμως του "γαλατικού" αυτού χωριού θα αφοπλίσουν με χιούμορ και "τρέλλα" τη χούντα και τον απεσταλμένο της διοικητή. Θα νικήσει η ομορφιά, η αθωότητα, ο έρωτας για τη ζωή και το όνειρο.

Η πρωτότυπη κωμωδία του Γρηγόρη Καραντινάκη είναι μια ωδή στην εποχή της αθωότητας και στην ελληνική επαρχία του '60. Μία ωδή στις χαρές και τους χυμούς της ζωής.

Σχόλια

Πάρα πολύ καλή..!!!Αλήθεια πέρα από τις ερμηνείες, η σκηνοθεσία και όλη η ιδέα της ταινίας είναι πάρα πολύ καλή...Σε γεμίζει με αισιοδοξία καθώς και το οτι ταιριάζει με την περίοδο αυτή(τη γιορτή του Πολυτεχνείου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια....χαμογελαστή ταινία!

όμορφο πλάσιμο χαρακτήρων, η ιστορία ενδιαφέρουσα και η απόδοση πολυ ικανοποιητική τοσο απο σκηνοθεσία όσο και απο τις ερμηνείες των ηθοποιών. Μου θύμισε λογοτεχνικό βιβλίο του Μαρκές ή του Καρνέζη ή Αστεριξ ή ένα γλυκο τρελό παραμύθι....Πολλοί γνωστοί και αξιόλογοι ηθοποιοί υποστηρίζουν την ταινία...Ο Γ.Χωραφάς πολύ καλός, η Ναυπλιώτου.....μας αφήνει άφωνους από την ομορφιά της και τη γοητεία της, καλή εντυπωση μου έκανε ο Αλ.Λογοθέτης με την εκφραστικότητα του προσώπου του...προσωπικά, πέρασα καλάααααα....

empopcorn empopcorn empopcorn empopcorn/ 5

υγ:από τις λίγες φορές που άκουσα τους αντρες της παρέας να σχολιάζουν τα ρούχα της Ναυπλιώτου, τους εντπωσίασαν....(τα ρούχα) ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Σίγουρα τα ρούχα..!!! ;) Πραγματικά είναι πανέμορφη και για μένα πολύ καλή ηθοποιός..!!! emiloveyou

Πάντως όντως όλοι οι ηθοποιοί ήταν πάρα πολύ καλοί..Και στη τελική μου αρέσει να πηγαίνω σινεμά και να βλέπω Έλληνες ηθοποιούς!!!Θυμάμαι και στην Πολίτικη κουζίνα, καταπληκτική ταινία..!!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.