Jump to content

Γκάφες με τα ....gadgets μας!


tik-tak

Recommended Posts

Φωτογραφικές μηχανές, κινητά, mp3player και πολλά άλλα gadgets πέφτουν κατα καιρούς θύματα είτε των νόμων φυσικής (έλξη της βαρύτητας , νόμος της αδράνειας , εντροπία κοκ ) είτε της απροσεξίας μας....

emaits

Στο ...παρόν τοπικ , μπορείτε να περιγράψτε τις κωμικοταγικές εκείνες καταστάσεις , που έβαλαν σε δοκιμασία την επιβίωση των συσκευών σας.

Ποιές ήταν οι συνέπειες και η κατάληξη;

Πώς αντιδράσατε και τι κινήσεις κάνατε για να τα επαναφέρετε "στη ζωή";

Η αντιδρασή σας έφερε αίσιο αποτέλεσμα;

υγ: η ιδέα ειναι μια προσφορά του συλλόγου ευεγερτηθέντων εκ emkwlosφαρδιας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Last Reply

Ααααχ ωραίο θέμα!!!

Λοιπόοον είμαι γενικά πάααρα πολύ απρόσεκτη...

Ιστορία πρώτη:

Ξυπνάω η καλή σου το πρωί ενός Σαββάτου, φουριόζα για την σαββατιάτικη φασίνα, ανοίγω παράθυρα μπαλκόνια, παίρνω κλινοσκεπάσματα και πάω να τα τινάξω από το παράθυρο και να τα αφήσω να αεριστούν. Παίρνω τα πάπλωμα φλαπ φλαπ το αφήνω να αεριστεί, παίρνω το σεντόνι φλαπ μια φλαπ δύο ΜΠΑΜ ΣΚΡΑΑΑΑΤΣ, κοιτάω κάτω και βλέπω το κινητό μετά από μια ηρωική πτώση να έχει διαλυθεί στα εξ΄ον συνετέθη...Κατεβαίνω μοιρολογώντας και βρίζοντας, βάζω κάρτα, βάζω μπαταρία πάω να το ανοίξω...μια χαρά δούλευε το καμάρι μου! Και το κράτησα για χρόνια μετά (ένα panasonic από τα πρώτα...αθάνατο κινητό...). Την ίδια τούμπα επειδή το είχα ξεχάσει μέσα στα σεντόνια έχει φάει και το τηλεκοντρόλ...αν εξαιρέσει κανείς το πορτάκι της μπαταρίας και ότι κανα δυο κουμπιά δεν πατιούνται, μια χαρά επιβίωσε κι αυτό...

Ιστορία δεύτερη:

Ταξιδεύω για Γιάννενα με το ΚΤΕΛ. Έχω πάρει το λάπτοπ μαζί και επειδή με βάραινε στα πόδια το ακουμπάω από πάνω, εκεί που βάζουμε διάφορα πράγματα σαν ράφι. Φτάνουμε στην Κλεισούρα (οι εξ Ιωαννίνων ξέρουν) και εκεί έχει πολλές στροφές.. Ο οδηγός κλασσικά επειδή είχε μαμακιστεί όλο τον δρόμο, βλέπει ότι έχει μισή ώρα να κάνει την διαδρομή μέχρι να μας φτάσει on time στα Ιωάννινα, πατάει γκάζια, αρχίζει να παίρνει τις ανηφορικές στροφές με λύσσα, όλο το λεοφωρείο πήγαινε πέρα δώθε. Και σε μια ηρωική στροφή εκεί κοντά στο Χάνι Τερόβου, μπαααμ πέφτει το λαπτοπ από το ράφι του. Κλαίω οδύρομαι εγώ...πάω σπίτι...το ανοίγω...ΜΙΑ ΧΑΡΑ το λαπτοπάκι! Βέβαια απεβίωσε πριν λίγους μήνες από μικρότερη πτώση, όταν κόπηκε το λουρί από την τσάντα που το κρατούσα... :( Πώς από 2 μέτρα ύψος δεν έπαθε τίποτα ενώ από 50 cm χάλασε όλη η οθόνη ακόμα προσπαθώ να το καταλάβω...

Ιστορία τρίτη (και τελευταία):

Πέρυσι κι ενώ είχα πάρει ένα σούπερ ντούπερ κινητό που μέχρι παντόφλες και πρωινό στο κρεβάτι έφερνε, αποφασίζουμε στις διακοπές να πάρουμε μια βάρκα να γυρίσουμε κάτι έρημες παραλίες. Πάμε στην έρημη παραλία (που ήταν πολύ μικρή), αράζουμε, κάνουμε μπάνιο όλα καλά και ξαφνικά, το απογευματάκι, πιάνει ένα κύμα...στην αρχή παίζουμε χαιρόμαστε κλπ και ξαφνικά σηκώνεται ένα κύμα, σκεπάζει όλη την παραλία που ήμασταν και για να μην μας πάρει σκαρφαλώσαμε στα βράχια της παραλίας. Ε με αυτό το κύμα παρασύρθηκαν ψάθες πετσέτες, τσάντες και το κινητό μου...όταν το ψάρεψα...είχε πια παραδώσει το πνεύμα του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξεκινω..... :P

η αναλογική φωτογραφική μου έχει πέσει πάααρα πολλες φορές, αλλά ευτυχώς ως τώρα δεν έχει πάθει ολέθρια ζημιά...από τις συγκρούσεις της με άσφαλτο, χώμα, ξύλο κοκ εχει βγει νικηφόρα...αφου τώρα πια , έχω πάψει να ανησυχώ μετά απο κάθε πεσιμό της...

μετά το φετινό καλοκαίρι , όπου την είχα πάρει μαζί μου στην αμμώδη παραλία της Ελαφονήσου, πρέπει να έχει "φάει" ο φακός της άμμο και έχει αλλάξει ο ήχος που κάνει στο ζουμάρισμα.

τα κινητά που έχω πάρει διέπονται απο τα εξής χαρακτηριστικά: ειναι αδιάβροχα και άθραυστα.(των φρονίμων τα παιδια.... :P )

κινητό νο1: είχα πάει πεζοπορία ένα Σαββατοκύριακο που η ΕΜΥ προειδοποιούσε για πολύ κακό καιρό....αγνοώντας αυτές τις προειδοποιήσεις , βρέθηκα να επιστρέφω σπίτι το βράδυ μετά απο 10ωρη ταλαιπωρία εντελώς μες τη λούτσα!! Η βροχή είχε διαπεράσει και το μπουφάν και τα ρούχα ήταν όλα βρεγμένα...έσταζαν οι τσέπες...μπήκα στο Μετρό και αισθανόμουν άσχημα γιατί άφηνα πίσω μου βρόχινα ιχνη....στο τέλος , είχα τόσο εκνευριστεί απο την κατάστασή μου , που δεν μπήκα καν στον κόπο να ανοίξω την ομπρέλα... το κινητό βρισκόταν μέσα σε τσέπη , η οποία και συγκρατούσε τα νερά...κολυμπούσε....ευτυχώς , δεν έπαθε τίποτα.

κινητο νο2: μετά απο μια κουραστική μερα και ξενυχτι , πέφτοντας στο κρεβάτι αφημένη ολότελα στην αγκαλιά του Μορφέα, ήρθε μια θολή σκέψη οτι το κινητό ίσως να έπεσε όταν έβγαινα απο το αυτοκίνητο....ήταν τόση η κούραση , που δεν μπορούσα να σηκωθώ να ελέγξω αν ήταν όντως έτσι....αρκέστηκα στο να εκφράσω μια βύθια επιθυμία να μην έχει γίνει έτσι ή τουλάχιστον να μην το βρεί κανέις μέχρι να πάω εγώ το επόμενο πρωί.....το επόμενο πρωί , μεταξύ του πεζοδρομίου και του αυτοκινήτου βρισκόταν μπρούμυτα το κινητο....και απο πάνω του περνούσε ρυάκι υδάτων με παρασυρόμενα φύλλα....οι ενδείξεις του βγαίναν στα κινέζικά...το ανοίγω , το διαχωρίζω στα μέρη του και το καθένα το καθάρισα και το τύλιξα με χαρτομάντηλα....για το υπόλοιπο της ημέρας η κατάσταση ήτο κρίσιμη, αλλά μετά απο πολλές προσευχές επανήλθε την επόμενη μέρα και απο τότε διάγει βίον καλον....

εχω και μια ιστορία με το DVDplayer του υπολογιστή, αλλά ο RR μόλις την άκουσε σοκαρίστηκε.... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarright Σε άλλο τοπικ έχω παραθέσει τη φωτό του σκύλου μου.

emarright Ο σκύλος τρώει τα πάντα.

emarright Ο σκύλος μια μέρα αποφάσισε να μου φάει την φωτογραφική μηχανή μου :blink: Περιέργως η μηχανή ζει ακόμα μετά από μικρή επισκευή, αλλά δε λειτουργεί το φλας.

emarright Μια άλλη μέρα ο σκύλος αποφάσισε να φάει τα γυαλιά μου (οράσεως) :wacko: Καινούρια γυαλιά, τα ξέσκισε. Πάω στο οπτικάδικο, τους διηγούμαι την ιστορία και φυσικά ξεράθηκαν στα γέλια. Πάω να τα πάρω μετά από 1 βδομάδα.

Εγώ-Γεια σας, λέγομαι Τάδε ήρθα για κάτι γυαλιά οράσεως...

Υπάλληλος-Μισό λεπτό να κοιτάξω..δε βλέπω το όνομά σας....

Εγώ-Είμαι εγώ με το σκύλο.

Υπάλληλος-ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ναι ναι εδώ είστε σας βρήκα :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ι βλέπω το κινητό μετά από μια ηρωική πτώση να έχει διαλυθεί στα εξ΄ον συνετέθη...

Ναι, αν ήταν ένα κομμάτι. Αλλά ξέχασα, εσείς οι γαλλομαθείς δυσκολεύεστε στις απλές γλώττες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το καλύτερο που έχω ακούσει είναι για ένα φαντάρο που έπαιζε Τέτρις στο κινητό την ώρα που την είχε αράξει (τρόπος του λέγειν) στην τούρκικη. Γλιστράει το κινητάκι, φλατς μέσα στην φρεσκογεμισμένη τρούπα :lol: . Το ψάρεψε μετά, όμως το κινητάκι είχε παραδώσει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α καλά, με το κινητό την έχω πάθει κι εγώ! Και μάλιστα, επρόκειτο για κινητό δώρο, απο πολύ καλό μου φίλο τονίζω, που είχε εξαιρετική σημασία για εμένα. Το είχα μόλις 10 μέρες (max) και ήμουν στην παραλία, το είχα ακουμπησμένο πάνω σε ένα βράχο. Πιάνει κύμα και μου παίρνει το κινητούλι μου... Ευτυχώς έσωσα τη sim...

Το κακό είναι ότι έπρεπε να ξαναχρησιμοποιήσω την παντόφλα που μόλις είχα βάλει στην άκρη (μιλάμε για το σωτήριον έτος 1999). Πάντως, το έκλαψα πολύ εκείνο το κινητό. Ευτυχώς, μου πήρε άλλο μετά! :P (σε άλλο χρώμα όμως!) :P

Κι άλλη μια φορά που έπεσε πορτοκαλάδα στο πληκτρολόγιο και κολλήσανε τα πλήκτρα, πάταγα το "γ" (τυχαίο είναι το γράμμα :P ) και μου έβγαζε "δφγηξ"!

Πολύ γέλιο! Και στην αρχή ο βλαξ, δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι αυτό συνέβαινε λόγω πορτοκαλάδας! Νόμιζα ότι έφταιγε το φτηνό πληκτρολόγιο!

(Τώρα που πήρα ακριβό, αποφεύγω τις πορτοκαλάδες δίπλα στον Η/Υ :P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γμτ εγώ emofftopic μεν αλλά την έχω πατήσει κι εγώ με καινουριο κινητό...

Μόλις είχα πάρει δώρο το Νοκια 8310 (αχχχχχ αθάνατο κινητούλι) και δεν είχα συμπληρώσει μήνα και μου το κλέβουν μες στο λεωφορείο γμτ! :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ εκτός θέματος, αλλά πέρυσι τον Αύγουστο (τελικά τον περασμένο Αύγουστο πολλά κακά με βρήκανε :P )μου κλέψανε τη τσάντα μέσα απο το ταξί. Μέσα είχα και το κινητό το Nokia 6660.

Γυρίζω σπίτι, απελπισμένη, και πάω καπάκι να αγοράσω καινούργιο κινητό. Παίρνω το Nokia το 7610, και γυρίζω σπίτι όλο χαρά. Κι ανακαλύπτω ότι στη χάρτινη τσάντα που κρατούσα, βρισκόταν το Nokia 6660, το είχα βάλει εκεί κατά λάθος!

Η ΠΙΚΡΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, αν ήταν ένα κομμάτι. Αλλά ξέχασα, εσείς οι γαλλομαθείς δυσκολεύεστε στις απλές γλώττες...

Αν ήταν ένα, δε θα ήταν εξ' ου? :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Λυσσάξατε! Είναι εξ ών συνετέθει. Εκ των οποίων συνετέθει. Το όν είναι εκ του οποίου. Το εξ ου είναι μάλλον ξού! :lol:

Και δεν θέλει απόστροφο το εξ (ο emkwlos σου να φεξ')

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Το συνετέθη με ήτα (παθ. αόριστος βου) :bloodomen:

Αχαχαχαχαχαχα θα ανοίξω ρε τοπικ με ορθογραφία, δε την γλιτώνετε :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον παίζει γραμματική-εννοιολογική παρεξήγηση :splats:

Δε τ'αφήνετε για τους 3/δεσμίτες λέω γω :rolleyes:emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ήταν ένα κομμάτι ρε πώς μπορεί να διαλυθεί στα εξ ων συνετέθη...; Το πολύ πολύ να σπάσει... :lol:

Σα να λέμε: μονιλιθική κατασκευή με τούβλα...; ΚΚΕ το κάναμε...; :lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Πες τα (αυτό είπα κι εγώ, αλλά με πήραν απ'τα μούτρα περί σύνταξης της πρόθεσης εκ με γενική πτώση)

Ρε συ V23 παίζει να είσαι Ζυγός με ωροσκόπο Παρθένο? είσαι ο μόνος/η που κατάλαβε την εννοιολογική διαφορά του λογικού αδυνάτου σύνθεσης από ένα κομμάτι... emypoklinomai

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ εκτός θέματος, αλλά πέρυσι τον Αύγουστο (τελικά τον περασμένο Αύγουστο πολλά κακά με βρήκανε  :P )μου κλέψανε τη τσάντα μέσα απο το ταξί. Μέσα είχα και το κινητό το Nokia 6660.

Γυρίζω σπίτι, απελπισμένη, και πάω καπάκι να αγοράσω καινούργιο κινητό. Παίρνω το Nokia το 7610, και γυρίζω σπίτι όλο χαρά. Κι ανακαλύπτω ότι στη χάρτινη τσάντα που κρατούσα, βρισκόταν το Nokia 6660, το είχα βάλει εκεί κατά λάθος!

Η ΠΙΚΡΑ!

emarup Ω ΘΕΕ! ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ!

Υ.Γ. Και δείχνεις μια χαρά από κοντά! :D Εμένα θα μου είχε αφήσει σημάδια κάτι τέτοιο... :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ναι, ναι! Απο κοντά δε δείχνω εντελώς φυσιολογική?? :P:P

Juliette: Εγώ είμαι Παρθένος με ωροσκόπο Ζυγό, τι λένε τα άστρα???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ότι ταιριάζεις με Ζυγούς με ωροσκόπο παρθένο ;)

Άντρες - γυναίκες? :P:P:P:P

(το τόπικ εμπαχαλεύθη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ερωτησεις για ζωδια στην Νοτβαδ

Χμμμ εμενα τα κινητα ευτυχως μου εχουν πεσει λιγες φορες,συνηθως ειναι μεσα στην τσαντα κι ετσι δε εχω προβλημα.Με το κομπιουτερ.... :rolleyes: ολα καλα.....δε μου'ρχεται τπτ στο μυαλο ρε γμτ -_-

Ξερω ομως μια ιστορια πολυυυυυ γνωστου μελους emdevil που κερασε το κινητο του καπουτσινο :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευτυχώς που η Γουιν το επανέφερε γιατί ήμουν στο τσακ να κάνω αττατς μια φωτό.... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ ξέρω μια κοπέλα που είχε πάρει το κιν της στο μπάνιο για να απαντήσει σε μήνυμα στο αγόρι της και όταν σηκώθηκε από το στόμιο...(χαχα)...τσουπ πάρτο μέσα στη λεκάνη!!!

Ξαναχαχαχαχα!

Το απολύμανε μετά κτλ,αλλά απέθανε τελικά :P:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χτες καθόμασταν σε ένα ιταλικό, τρία άτομα. Κινητά, κλειδιά, πορτοφόλια, όλα πάνω στο τραπέζι. Μου λέει ξαφνικά η μια κοπέλα "σήκω ήρεμα, χωρίς να φωνάξεις κι έλα απο την πλευρά μου". Σηκώνομαι υποθέτοντας ότι ήθελε να μου δείξει κανέναν που πέρναγε και της άρεσε, πάω απο την πλευρά της και μου δείχνει ακριβώς δίπλα απο την καρέκλα που καθόμουν, στον τοίχο, μια κατσαρίδα νααααα - με το συμπάθειο. Αυτή έχει ψιλοφρικάρει και της λέω "έλα ρε μη φοβάσαι, θα τη διώξω" και παίρνω μια χαρτοπετσέτα και τη ρίχνω απο τον τοίχο. Ξανακάθομαι, τελειώνουμε το φαγητό και κάποια στιγμή, εκεί που γελάμε ξεκαρδιστικά, πετάγεται ανάμεσα σε εμένα και στο παιδί που καθόταν δίπλα μου, η κατσαρίδα, ιπτάμενη! Εγώ ούρλιαξα, γιατί φοβήθηκα, το παιδί παραλίγο να πέσει απο την καρέκλα και η κοπέλα πετάχτηκε απο την καρέκλα και ρίχνει το ποτήρι της με τη μπύρα, πάνω στο δικό της - ευτυχώς - κινητό. Το καθαρίζει πάνω -πάνω, ανοίγει το πορτάκι - συρταράκι, κι εκεί μπύρα, την καθαρίζει κι απο εκεί, το κινητό επέζησε, αλλά βρωμοκοπάει μπύρα! Τα κλειδιά της που είχαν επάνω μια βλακειούλα που την πάταγες κι έλεγε το αρκουδάκι κάτι κουταμαρίτσες που ποτέ δεν κατάλαβα, μας άφησε χρόνους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.