Jump to content

ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΧΩΡΟ...


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο topic με ανάλογο θέμα,αλλά κοιτάζοντας γύρω-γύρω στο σπίτι μου, θέλησα να μοιραστώ μαζί σας την ικανότητά μου να αποδομώ την έννοια της διακόσμησης και της τάξης!!!!Όσοι διαθέτετε ανάλογες ικανότητες,μη ντραπείτε,θα μας δώσετε ιδέες για περισσότερο οικιακό μπάχαλο!!

Και ξεκινώ:

Στο σπίτι μου έχω δύο γραφεία και ένα τραπέζι στο δωμάτιό μου, γιατί βαριέμαι να διαβάζω σε ένα μέρος,θέλω να αλλάζω θέση συνεχώς.Είναι το επονομαζόμενο σπίτι - αναγνωστήριο. :o

Μέσα στο δωμάτιό μου -το τονίζω αυτό- έχω και το ποδήλατό μου!!Πως θα μπορούσα να αφήσω το αγαπημένο μου mountain bike μοναχούλι του;; :blink:

Που απλώνω τα ρούχα σε σκοινί,σε σύρμα,σε απλώστρα; Όχι αγαπητοί μου,έχω δέσει στο μπαλκόνι,πλαστικά σωληνάκια από συσκευές ορού!! :blink::blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα τελευταια 3 χρονια κοιμαμαι στο σαλονι μιας που βαρεθηκα να μοιραζομαι το ιδιο δωματιο με την αδερφη μου και δεν ηθελα να την ενοχλω μπαινοβγαινοντας μεσα την ωρα που κοιμαται... Ετσι κοιμαμαι στο σαλονι, σε ενα καναπε διπλα ακριβως απο την εξωπορτα. Κατεληξα λοιπον να εχω στο δωματιο ενα αδειο κρεβατι το οποιο σκεφτηκα πως ειναι κριμα να μενει ανεκμεταλλευτο... κι ετσι το βαφτησα βιβλιοθηκη! :ph34r::withstupid::splaaaats: Εκει πανω λοιπον αφηνω ολα μου τα βιβλια-περιοδικα-χαρτια-cd-dvd (και πιστεψτε με ειναι παρα πολλα!) καθως επισης τα ρουχα μου και το ο,τι αλλο βαριεμαι να κραταω εκεινη τη στιγμη στα χερια μου...Ομως ηρθε η στιγμη που το κρεβατι γεμισε απο βιβλια και αλλα συμπαραμαρτουντα και επρεπε να βρω και αλλο μερος... Ποιο καλυτερο απο το κενο κατω απο το κρεβατι??? Τωρα πια και αυτο ειναι full απο βιβλια, χαρτια και φακελους... Πριν λιγο καιρο με ειχε πιασει μια μανια γυμναστικης (καλοκαιρι γαρ) και αγορασα κατι αλτηρες και μια σουηδικη μπαλα... Τα πρωτα βρισκονται κατω απο το κρεβατι στηριζοντας μια ετοιμορροπη στιβα βιβλιων και χαρτιων ενω η δευτερη πανω σε μια κουτα απο το amazon την οποια θελω να παω για ανακυκλωση (δε χωραει στο ταχυδρομικο σακκο στον οποιο ηρθε η κουτα και ο οποιος ειναι και αυτος γεματος με ανακυκλωσιμα) αλλα βαριεμαι και τη κραταω εκει κανενα μηνα... B)embyebyeemboxed

Απεναντι ακριβως ειναι το γραφειο της αδερφης μου η οποια αφου εχει τελειωσει εδω και πολλα χρονια με τα διαβασματα το εχει μετατρεψει σε μπουντουαρ (σωστα το ειπα???) αφηνοντας ολη τη σειρα Nivea-Loreal-Fructis-Organics-Christian Dior που εχει μαζι με κατι φαρμακα(!) και λουτρινα embear ζωακια καθως επισης και τα 3 τεραστια μαξιλαρια απο τον (τελειο) καναπε-κρεβατι της. Αναμεσα σε αυτο το "γραφειο" και τη παρακειμενη βιβλιοθηκη υπαρχει ενα κενο το οποιο περιεχει λουτρινα embeaver και ρουχα πεταμενα, ολα στιβαγμενα πανω σε ενα μεταλλικο σκαμπω.

Περιττο να σας πω οτι το συγκεκριμενο δωματιο ειναι restricted zone emnuke για ολους πλην της αδερφης και εμου... Εχω πατερα με καρδια embrokenheart , μανα σε θεραπεια ορμονικης υποκαταστασης emdevilemdevilemdevil (παρεπιμπτοντως κανω ΕΚΚΛΗΣΗ για ΝΕΑ και ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΕΡΑ φαρμακα!!! :splaaaats: )... Ουτε να το συζητατε...!!!

emoopsembandanaembaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμπληρωση στα παραπανω: Παρολο το μπαχαλο που επικρατει πανω εκει, μπορω να βρω αυτο που θελω μεσα σε λιγα δευτερολεπτα, σε αντιθεση με το τι συμβαινει οταν τα συμμαζευω (μια φορα το χρονο, κυριως για να πεταξω οσα δε θελω πλεον). Ειχα διαβασει παλια σε μια ερευνα οτι υπαρχουν ανθρωποι στους οποιους αρεσει η ταξη και αλλους στους οποιους δεν αρεσει και οτι αυτο καθοριζεται γενετικα... δεν ξερω κατα ποσο ισχυει... Παντως σε καμια περιπτωση δε σχετιζεται η καθαριοτητα με τη ταξη... Δεν ειναι λιγες οι φορες που με το φακιολι στο κεφαλι κανω τη καλη νοικοκυρουλα με τη σφουγγαριστρα στο χερι.... γκρρ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι πολύ θα ήθελα να είναι όλα τακτοποιημένα και στην θέση τους, αλλά δεν μπορώ να αντιταχθώ στον 2ο νόμο της θερμοδυναμικής που λέει ότι η εντροπία του σύμπαντος διαρκώς αυξάνεται. Με το που τα τακτοποιώ όλα ωραία και καλά, δεν ξέρω τί γίνεται (περνάει ο άσπρος σίφουνας άζαξ) και μου τα κάνει πάλι όλα άνω κάτω. Και φυσικά ψάχνω με τις ώρες να βρω τα πράγματά μου και όταν φεύγω τρέχοντας γιατί έχω καθυστερήσει το σπίτι μοιάζει να το έχει χτυπήσει αεροπλάνο ταλιμπάν και τσουνάμι ΜΑΖΙ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup emarup 1ον και κυριότερον: εσύ και η αδερφή σου θα γίνετε μέλη της ηρωικής ΚΟΥΑΓ πάραυτα! :P

Και 2ον αποκλείεται να καθορίζεται γενετικά γιατί το χάος που επικρατεί στο δικό μου σπίτι δεν το έχω κληρονομήσει από πουθενά emdevil

Που λέτε, η δική μου διακοσμητική δημιουργικότητα εξαντλείται στις παρτιτούρες. Νότες νότες νότες και ξανά νότες (ααααα και νότες) παντού, αλλά όταν λέμε παντού εννοούμε ΠΑΝΤΟΥ. Το σπίτι μου είναι 2άρι, με ένα σαλόνι και ένα υπνοδωμάτιο. Στο σαλόνι υπάρχει πιάνο πάνω στο οποίο είναι στοιβαγμένα βιβλία μουσικής, και φωτοτυπημένες παρτιτούρες με πρόσφατα μελετημένο ρεπερτόριο. Στο σκαμπώ του πιάνου (καθότι σπανίως πλέον το χρησιμοποιώ για να κάθομαι) επίσης στοιβαγμένες παρτιτούρες. Το σκαμπώ ανοίγει και το περιεχόμενό του είναι παλιά σολφέζ που "κάποτε" δίδασκα σε πιτσιρίκια. Επί του καναπέος πεταμένες σε χαοτική διάταξη παρτιτούρες απο πρόσφατες χορωδιακές συναυλίες. Διπλα υπάρχει μια κούτα με ολοκληρωμένα έργα (κι όχι φωτοτυπημένα μέρη τους) που έχω κάνει σπιράλ και -υποτιθεται- ταξινομήσει (παρόλα αυτά κάπου έχω χάσει ένα Stabat Mater με αφιέρωση) :angry: Από την άλλη μεριά πάνω σε ένα τραπεζάκι βρίσκονται παρτιτούρες από παλιό ρεπερτόριο τραγουδιού, προγράμματα της Λυρικής (τα συλλέγω και τα μελετάω) και σιντί που επίσης μελετάω.

Στο υπνοδωμάτιο βρίσκονται οι παρτιτούρες τρεχουσών συναυλιών, παρουσιολόγια και διάφορα υπηρεσιακά έγγραφα μέσα σε διαφάνειες. Στη συρταριέρα δίπλα στο κρεβάτι μου να μην τα ξαναλέμε....παρτιτούρες αταξινόμητες και τα βιβλία με τραγούδια που τώρα μελετάω. Στο γραφείο μου εκτός από το πισί υπάρχουν επίσης σιντάκια που μελετάω, ντιβιντάκια που βλέπω ξανά και ξανά (με κιν. σχέδια :P ) Στρεψίλς (αναγκαίο υλικό) το κινητό μου (επίσης αναγκαίο κακό και εργαλείο γμτ) και κάτι δισεκατομμύρια ποστ-ιτ με διάφορες υπενθυμίσεις, διευθύνσεις, μαιλς, τηλέφωνα και κωδικούς :blink:

Και στο χωλ σε μια μικρή βιβλιοθήκη εχω στοιβάξει σε καναδυό ράφια τα βιβλία της νομικής (μπλιαξ) και σε όλα τα υπόλοιπα...τι άλλο? Νότες! :P :P :P Α και τα βιβλία της εφορίας :rolleyes:

Η μαμά παθαίνει το άνωθεν προαναφερθέν καρδιακό επισόδιο κάθε φορά που εισέρχεται...και εννοείται ότι απαγορεύεται να τακτοποιήσει, γιατί μέσα σ'ολο το χάος εγώ βρίσκω άκρη μια χαρά, ενώ μια φορά που πήγε να μαζέψει λίγο, παραλίγο να χάσω το μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών emoops

ΥΓ: Στο μπάνιο δεν υπάρχουν παρτιτούρες (περιέργως!) :P Εκεί όμως είναι ο ναός της ΚΟΥΑΓ και η χαρά του καλλυντικάδικου (με χιλιάδες μπουκαλάκια σαμπουάν σαπουνάκια κλπ κλπ...) Α και τα κραγιόν μου τα έχω στο ψυγείο :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιποοοοον εγω απο τοτε που εχω μετακομισει,δλδ σχεδον 3 χρονια.,ολο λεω οτι θα παρω ενα καναπε-κρεβατι.Μαντεψτε αν το πηρα :cool10: Καθε φορα τα χρηματα πηγαιναν αλλου :splaaaats: Οι φιλοι μουρμουρανε οταν ερχονται σπιτι γιατι πιανεται ο emkwlos τους!

Για 1 χρονο ημουνα χωρις κουρτινες emoops

Εχω μια μικρη βιβλιοθηκη κ μπροστα απο τα βιβλια εχει ολες τις κρεμες μου....χμμμμ μαλλον πρεπει να πανε στο μπανιο!

Διπλα στο κρεβατι.....αλλα κατω εχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!Τηλεφωνα,ξυπνητηρι,βιβλια....βασικα το πατωμα ειναι το κομοδινο που δε εχω emdevil

Αφου σας εχω πει οτι βαριεμαι να παω στο ΙΚΕΑ τι να κανω ......το'χω αναλυσει στο αντιστοιχο θεμα emcool

ΥΓ Ωραιο τοπικ emcolgateemclaps

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόοοον...μένω σε ένα διάρι...στο υπνοδωμάτιο, κραβάτι, γραφείο, ελάχιστα βιβλία, ραδιόφωνο-σιντι, υπολογιστής, μερικά dvd... στον τοίχο του γραφείου πίνακας ανακοινώσεων, με όλα τα άσχετα εκτός από ανακοινώσεις, πάνω από εκεί ένας χαρταετός (ναι καλά ακούσατε!) κολλημένος στον τοίχο, να φαίνεται σαν να πετάει και απέναντι, πάνω από τον τοίχο του κρεβατιού, αφίσα με δελφίνια και μάυρα πουλιά (γλάροι) κολλημένα στον τοίχο.Και φυσικά οι πόρτες της ντουλάπας κολλάζ από αγαπημένα μέση, αποσπάσματα ποιημάτων και φωτογραφίες...

Στο χωλ, αποξηραμένα λουλούδια και μια γωνιά με φωσφορίζοντα αστεράκια, που δίνουν ωραία ατμόσφαιρα στο Χριστουγεννιάτικο δέντρο :blink: (όταν έρχονται Χριστούγεννα, δεν το έχω όλη τη χρονιά!)

Στο σαλόνι, μαύρα πουλιά κολλημένα στον τοίχο, δίνουν μια αίσθηση ελευθερίας και ουρανού, γενικά έχω πολλά βιβλία (εκεί και στο χωλ ) και πολλά πολλά κεριά! Και όχι, δεν είμαι (τόσο ) πυρομανής!!! :lol:

Εδώ είναι το περσινό χριστουγεννιάτικο δέντρο μου :wub: (επιφυλάσσομαι για τους γλάρους! :lol: )

ααα μ άρεσε αυτό το θέμα...βασικά μου είχαν πει ΄πως είμαι καλή στη διακόσμηση emblush (και μετριόφρων! :splaaaats: )

post-621-1118177999.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνεχίζω:

Στο σπίτι μου έχω 4 βιβλιοθήκες τόσο γεμάτες που έχω αρχίσει να βάζω βιβλία και μέσα στις ντουλάπες,στο πατάρι και αλλαχού..Επίσης μου αρέσει να αλλάζω θέση στα βιβλία και τις σημειώσεις μου,με αποτέλεσμα την τελευταία φορά να περισσέψουν τόσες σημειώσεις που γέμισαν 2 κούτες!!!Μα καλά πως χώραγαν προηγουμένως και τώρα δεν χωράνε;;;; :wacko:

Η ακαταστασία στο σπίτι μου εμφανίζει περιοδικότητα που ακολουθεί τις εξετάσεις..

Καθώς πλησιάζουν οι εξετάσεις, οι στοίβες των βιβλίων και των σημειώσεων γιγαντώνονται και σε ύψος και σε πλάτος,ευρισκόμενες πάντα στο πάτωμα..

Όταν τελειώσουν οι εξετάσεις ακολουθεί ύφεση -συμμάζεμα και ταξινόμηση δηλαδή.

Επίσης κατά τη διάρκεια των εξετάσεων θα βρει κανείς τα απαραίτητα -ακόμη και στα πιο απίθανα μέρη- τασάκια με αποτσίγαρα,άδεια και γεμάτα πακέτα τσιγάρα,αναπτήρες,ποτήρια από φραπέ με τα καλαμάκια τους,άδεια κουτάκια από coca cola light καθώς και κάμποσα ρούχα πεταμένα,και τις απαραίτητες εφημερίδες να συμπληρώνουν το ντεκόρ(είπαμε εξεταστική αλλά να μην παραμελούμε και την ενημέρωσή μας!!!).Τα πιο πάνω αντικείμενα εμφανίζονται και εκτός εξεταστικής αλλά σε μικρότερους πληθυσμούς... :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι;;;Δεν έχεις ακούσει για το γάτο μου,τον πολυθρύλητο Σωκράτη;;;Αδιάβαστος, θα σε μαλώσω,τςτςτςτςτς!!!

Βέβαια έχεις κάπου δίκιο γιατί τα ζωάκια είναι έργα τέχνης :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω εχω παλι σχεδον μονιμα τη σιδερωστρα στο σαλονι .......

Εμ, βάλε κουρτίνες. Έτσι θα μπορείς να διπλώνεις την σιδερώστρα και να την βάζεις πίσω από τις κουρτίνες, εγώ έτσι έκανα μέχρι πολύ πρόσφατα. Στο καινούργιο σπίτι δεν ξέρω ακόμα που βρίσκεται η σιδερώστρα, αλλά αυτό δεν με ανησυχεί ιδιαίτερα. emlookaround

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το δικό μου δωμάτιο ειναι ΠΑΝΤΑ συγυρισμένο γιατι δεν αντέχω την ακαταστασία... :angry: είμαι άρρωστη το ξέρω αλλα δεν μπορώ να λειτουργήσω οταν ο χώρος μου είναι άνω κάτω. Το πρώτο πράγμα που κάνω μολις επιστρέψω απ΄τη δουλειά είναι να τακτοποιήσω οτιδήποτε χαλά την "εντέλεια" του δωματίου

emfreak!

Υπάρχει παράθυρο, μεγάλη μπαλκονόπορτα και μπαλκόνι, ετσι έχει αρκετό φώς πάντα. Πάνω στα ερμάρια και στο ταβάνι και γενικώς στους τοιχούς του δωματίου έχω κολλήσει αστεράκια glow in the dark όλων των ειδών, μεγεθων και χρωμάτων. Τη νύχτα έιναι σαν planetarium το δωμάτιο μου και όταν πάω για ύπνω περνώ λίγη ώρα θαυμάζοντας το χώρο και ονειροπολώντας! Στους τοίχους έχω μεγάλες αφίσες απο Ελληνικά νησιά- φωτογραφίες του ξακουστού Georges Meis και επίσης έχω και 2 αφίσες απο ένα κανάλι στη Βενετία και επίσης το Ponte dei Sospiri - Γέφυρα των Στεναγμών. :wub:

Δίπλα από το κρεβάτι μου υπάρχει ενα streetsign που λέει "Maremagnum - Barcelona", είναι απο την Ισπανία, το αγόρασα από το Maremagnum, ενα τεράστιο εμπορικό κέντρο κτισμένο πάνω στη θάλασσα που συγκοινωνεί με τη ξηρά μέσω μιας προκυμαίας. Στις βιβλιοθήκες βρίσκει κανείς πολλά files και βιβλία συσσωρευμένα απο 6 χρόνια σπουδών, και βρίσκει επίσης λογοτεχνία ισπανική, ιταλική και πορτογαλική, που είναι τα κατάλοιπα των 6 ετών σπουδών της αδερφής μου. :rolleyes:

Σε ένα ξεχωριστό κομμάτι του τοίχου, είναι η γωνιά - σουβενίρ, όπου εκεί υπάρχουν αγαπημένα μου σουβενίρ - εισητήρια από τη συναυλία του Eros Ramazzotti, εισητήρια από το μετρό της Βαρκελώνης, κουπόνι για κρεβατακι στην playa san sebastian στη Βαρκελώνη, εισητήριο του μετρό της Αθήνας, καμιά δεκαριά αποξηραμένα τριαντάφυλλα από διάφορες επετείους και χρονολογίες, αποκόμματα απο περιοδικά, και τέλος υπάρχουν και μερικές αγαπημένες φωτογραφίες απο το πανεπιστήμιο. B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανένα κατοικίδιο, κορίτσια;

Γιατί μόνο κορίτσια καλέ? Εμείς (σαν την ηρωική ΚΟΥΑΓ) :lol: δεχόμαστε και άντρες στο τοπικ :splaaaats:

Εγώ έχω το μωρό μου που τον φωνάζουμε "Σκύλο" γιατί το Ρωμύλος που ήθελε η γιαγιά έχει περιπέσει στα αζήτητα, και όταν πρωτόρθε στο σπίτι δεν μου'κοψε να τον βγάλω Βάγκνερ που ηθελα :angry: Βέβαια ο σκύλος είναι στη μαμά, δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει στο δικό μου σπίτι να μου το τιγκάρει στην τρίχα (λες και δε φτάνουν όλα τα υπόλοιπα) και να μου φάει καμιά παρτιτούρα...

Νάτος emardownemardown

post-614-1118216491.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η σιδερωστρα ειναι μονιμη στο σαλονι για να σιδερωνω το πρωι.

Κατοικιδιο emitaly δε εχω.....emgreece εχουμε ενα διαολογατο emdevil2emcat2

Το σπιτι το εβαψα μονη μου......πορτες-παραθυρα το κυκλαδιτικο μπλε,στο υπνοδωματιο εκει που κανει γωνια το κρεβατι ειναι ανοιχτο ροδακινι και στο σαλονι εκει που επρεπε να ειναι ο καναπες φυστικι.Ε αφου ο ηλιος ειναι σπανιο πραγμα εδω πανω ειπα να βαλω λιγο χρωμα!

Τα επιπλα ειναι ΙΚΕΑ...κλασικα!

Πρεπει να βρω καναν αντρα να μου κρεμασει τον καθρεφτη :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανένα κατοικίδιο, κορίτσια;

Eγώ είχα παλιά κουνέλι... :)

Το οποίο απο τόσο δα μικρό που το είχα πάρει μεγάλωσε...και έγινε ένα τέρας που έτρωγε το κρεβάτι, τα καλώδια ακόμα και τα βιβλία μου... :P

Α πριν απο το κουνέλι είχα χελώνα(τον Νίκο) και ένα παπαγαλάκι... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το δικό μου δωμάτιο ειναι ΠΑΝΤΑ συγυρισμένο γιατι δεν αντέχω την ακαταστασία...  :angry: είμαι άρρωστη το ξέρω αλλα δεν μπορώ να λειτουργήσω οταν ο χώρος μου είναι άνω κάτω. Το πρώτο πράγμα που κάνω μολις επιστρέψω απ΄τη δουλειά είναι να τακτοποιήσω οτιδήποτε χαλά την "εντέλεια" του δωματίου

emfreak!

Cyprus 12 points... B)

Κι εγώ μαζί σου... emgoalemhehe

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α) Σιδερώστρα μονίμως ανοιχτή YES (Αν και εσχάτως διαπραγματεύομαι μια πρέσσα ατμού, βαρέθηκα το σίδερο, θα βρω να παντρευτώ γιαυτό το λόγο).

Β) Καταιγίδα ρούχων YES (Μόνο σε επιλεγμένες περιπτώσεις βρίσκουν το δρόμο προς ντουλάπα, για να ευκολύνομαι για το Α).

Γ) Πιάτα άπλυτα ΝΟ (από τον καιρό που βγήκαν τα πλυντήρια, δεν παντρεύομαι γιαυτό το λόγο πλέον).

Δ) Καταιγίδα βιβλίων ΚΑΡΑYES (Νόμος: Όποια γυναίκα πατήσει σπίτι ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ όπου κι αυτά βρίσκονται).

Ε) Κατοικίδια μέσα στο σπίτι NONONO emnono (έξω, και μέχρι την πόρτα όσα θελετε. Το πρωί προτιμώ να ξυπνάω με το να με φιλάει άνθρωπος, όχι ζώο -Αν και δεν έχω δει διαφορά εδώ που τα λέμε...).

ΣΤ) Κρεββάτι στρωμένο? Γιατί, αφού θα ξανακοιμηθούμε το βράδυ :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΤ) Κρεββάτι στρωμένο? Γιατί, αφού θα ξανακοιμηθούμε το βράδυ  :lol:

Σωστόόόόόός

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο κωλοακομοντέισον της κωλοαγγλίας, ο προσωπικός μου χώρος είναι ο εξής:

1) Ένα κρεβάτι

2) Μια ντουλάπα

3) Ένα γραφείο

4) Σε 3 τετραγωνικά

5) Τίποτα άλλο

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Γκουντμπάι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άρρωστη μαλλον με το καθαρο και συγυρισμένο δωματιο!και καλά λέω ότι έχω αλλεργία στη σκόνη και έτσι πείθω τον ευατο μου όταν βαριέται να πιάσει το AZAX. :blink:

οπως η Winmx το έβαψα μόνη μου , σε μια περίοδο εικαστικών παρεμβάσεων με τρομερα μεγάλη ταχύτητα στη ζωή μου ,δυστυχώς δεν είχα το ελεύθερο να πάρεμβω σε ολοκληρο το σπίτι, είναι λίγο οικογενειακη τρέλα το βαψιμο και στα τρια αδερφια , συχνα πυκνα αλλάζουμε χρώματα και σχέδια!

το δωματιο μου πεθαίνει να λούζεται στο φως , για αυτο μόνιμα η σχεδον διαφανη κουρτίνα είναι τραβηγμένη .

το χρώμα του είναι τα εξής δυο-φουξια έντονο και ροζ,σε μια προσπάθεια να ντυθούν οι τοιχοι με αισιοδοξία έγιναν και κάποια σχέδια ,μισος τοίχος φούξια,μισος ροζ ή οι γωνίες μόνο φουξια ,δηλαδη τραβηχτήκαν γραμμές που τότε μου φαινονται τελείως ίσιες ,τώρα αποτελούν πειστήριο ότι και οι γραμμες στο δωμάτιο ακολουθουν τον γενικότερο κανόνα ανισορροπίας του μυαλου μου.να σημειώσω ότι βάφτηκε και το ένδοξο καλοριφέρ με το υπολοιπο φούξια!

δεν είναι μόνο οι τοίχοι που ακολουθουν το νόμο του ροζ!στην πιο περίοπτη θέση κατοικοεδρευει και καμαρώνει ένα φουξια τραπεζακι , δωρο του πιο καλου φίλου απο το ΙΚΕΑ που λειτουργει σαν κομοδίνο και επάνω του έχει ένα επίσης φούξια πορτατιφ που ντυνει τα δωματιακα μου βραδια με έντονα κοκκινοφουξια χρώματα τα οποια ανακαλυψα ότι φαινονται και απο το μπαλκόνι και όπως είπε ο αδερφός μου κινδυνεύουμε να μας βάλουν κόκκινο φωτακι έξω απο την πορτα με αυτον τον φωτεινο ερωτισμο! :angry::P

τα βιβλια που δεν ξεκουραζονται στις βιβλιοθήκες ,χρησιμεύουν για να ακουμπάει η τεραστια κούκλα μου ,πορσελάνινη ,ντυμένη με καφε φόρεμα εποχης ,δωρο της κυπριακης περιόδου του αγαπημένου μου αδερφου.

το πιο αγαπημένο μου αντικείμενο είναι τα εξής-(μα πως να ξεδιαλέξεις αναμεσα σε αγαπημένες αναμνήσεις?)ένας πινοκιο , απο την Φλωρεντια ,μια επίσης φούξια μπαλόνένια καρδια που κρέμεται απο το ταβανι , ένας τεραστιος γουρούνος ροζ που τελεί χρεη αγκαλιαδόρου ,όταν δε μας βρίσκεται εύκαιρος ο αληθινος γουρουνος :bloodomen: που τον αγόρασε όπως και χρεη εισπράκτορα θυμωμένων βλεμματων(πάλι όταν δεν μας είναι ευκαιρος ο αληθινος γουρουνος emheheemiloveyou ), ένα κόκκινο ξωτικο ,ένας χοντρος Φοιβος απο τους Ολυμπιακους Αγωνες ,ένα καπέλο που κατοικει στο δωματιο ασχέτως αν έξω χιονίζει ,πολλά πολλα κερια σε όλα τα χρώματα , αλλα το πιο αγαπημένο μου ένα τεράστιο σε κόκκινες αποχρώσεις που έχει μέσα του κόκκινα ροδοπέταλα,αποξηραμένα τριανταφυλλα που θελουν να αυξηθούν :rolleyes: συντομα και τα οποία στα μάτια μου έχουν φτιάξει την πιο όμορφη ανθοδέσμη του κόσμου ,μια αποξηραμένη γαρδένια που κάνει παρέα σε ένα περίεργο μουσικο κουτακι :wub: και ένα καραβακι φτιαγμένο απο αποξηραμένη μελιτζανα .

δεν υπάρχουν καδρα η αφισες στους τοίχους ,εκτος απο ένα ασημένιο φεγγαρι που φιλάει ένα αστέρι.

στο γραφειο χαιρεται μια κούπα γεμάτη με μολυβια και στυλο παραδοσιακα απο ξένες χώρες(τα οποια επίσης θελουν να αυξηθουν πολύ συντομα).

υπάρχει και μια ροζ κουρτινα τραβηγμένη στην γωνια και στην πορτα σε ξεπροβοδίζουν δυο αρλεκίνοι ,κομμένοι απο κάποια αφισα και ζωγραφισμένοι με τα πιο βαθια μωβ και κόκκινα χρώματα!

το μελανο σημειο ειναι η απουσια των αγαπημένων μου λογοτεχνικών βιβλιων :( ,δε θα χωρούσαμε όλοι εδω μέσα ,η τα ιατρικα βιβλια ή τα λογοτεχνικά , είναι πολλά πολλά ,μένουν στο δωματιο του αδερφού μου και στην κρεβατοκαμαρα των γονιων μου ,πάλι με χρόνους και καιρούς όμως θα επανέλθουν στον οικειο χωρο τους μαζι με το ονειρο μου -μια βιβλιοθήκη με προγραμματα και βιβλια απο θεατρικές παραστασεις ! emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μέχρι εσχάτως, το μοναδικό άσχετο στο δωμάτιο ήταν το dvd που μάθαινε ισορροπία πάνω στον Η/Υ (αλλιώς δεν έφταναν τα καλώδια στην τηλεόραση!) αλλά Ο.Κ, ας είναι καλά ο τεχνικούλης που ήρθε και μου πέρασε το προγραμματάκι στον Η/Υ κι έτσι το dvd γύρισε σε ποιο στέρεο έδαφος. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.