Jump to content

[θέατρο] Εγω δεν....


Recommended Posts

"Εγώ δεν..." του Βασ.Αλεξάκη

θέατρική σκηνή "Αθηναϊς" (ερχόμενοι απο το κέντρο,στην Ιερα οδό, μετά τις γραμμές του τρένου 1ή 2ο τετράγωνο δεξιά)

πρωταγωνιστεί ο Κων/νος Τζούμας

φοιτητικό:15€

πρόγραμμα:5€ (με 3 απο τα κείμενα της παράστασης)

Παράσταση για ένα άτομο βασισμένη σε 5 κείμενα του Αλεξάκη, κείμενα χιουμοριστικά, σπιρτόζα, παιχνιδιάρικα...σε καθένα απο αυτά μπορεί -εκτός απο το γέλιο- να βρεί ο θεατής και κάτι που θα τον εντυπωσιάσει, θα του αγκιστρώσει τη σκέψη...

Ο Κων/νος Τζούμας με τη χαρακτηριστική κωμική του φύση ειναι απολαυστικός!

Με την ερμηνεία του (αλήθεια , ερμηνεύει;...τόσο πολύ του ταιριάζει, που φαινέται σαν κάτι το φυσικό ), αναδεικνύεται το κείμενο.

Σε καθένα απο τους μονολόγους ξετυλίσσεται η προσωπικότητα ρομαντικών, "περιθωριακών" τύπων. Στον πρώτο έχουμε τη διήγηση μια πολύ- πολύ παλιάς ιστορίας, στο δεύτερο μας κάνει μάθημα ένας περίεργος,ρομαντικός καθηγητής, στο τρίτο ένας θαμώνας καφενείου βιώνει την ....άκρα...επανάσταση/ανεξαρτητοποίηση, στο τέταρτο ένας φοιτητής σε πάρκο συναντά το παρόν και το παρελθον, και στο πέμπτο ο ήρωας δεν ολοκληρώνει ποτέ τις φράσεις του , κι όμως γίνεται πέρα ως πέρα κατανοητός.

Ο πρωτος και ο προτελευταίος μονόλογος μου άρεσαν πολύ, αλλά πολύ περισσότερο μου άρεσε ο τελευταίος ("εγώ δεν...")

Η παράσταση διαρκεί λιγότερο απο 1 ώρα (γύρω στα 50-55 λεπτά) και , δυστυχώς , δεν χορταίνεις....θέλεις κι άαααλλο....και οι θεατές δεν βιάζονται να σηκωθούν απο τις θέσεις, το συζητάνε λιγάκι, ανταλλάσσουν ατάκες απο το έργο μαζί με τα σχόλια και τις εντυπώσεις τους.

Αν σας αρέσει ο ηθοποιός αυτός , νομίζω οτι θα ήταν μια καλή πρόταση για μια ευχάριστη βραδιά ή για την ακρίβεια...για την αρχή μιας ευχάριστης βραδιάς ( η παράσταση διαρκεί λιγότερο απο μία ώρα, το Γκάζι με κάθε λογής μπαράκι, η Ιερά οδός με τα νυχτερινά κέντρα ειναι κει κοντά...)

Όσοι πάτε, θυμηθείτε να έχετε έναν αναπτήρα μαζί σας, ακόμη και αν δεν καπνίζετε.... ;)

Το θέατρο ειναι όμορφα διακοσμημένο και άνετο και βρίσκεται εντός του πολυχώρου "Αθηναϊς". ;Ήταν γεμάτο , και το κοινό κυρίως νεανικό.

...εγω δεν....οχι...δεν....αντίθετα, πέρασα....ναι...ναι...καλά...και γέλιο...και μια ευεξία, ένα καρδάμωμα....βαθμό;....4/5...οχι, δεν σε ....γνώμη μου....εσύ...εσύ αμα θέλεις....ευχάριστα...θέατρο....σειρά σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.