Jump to content

[θέατρο] Όσκαρ


Recommended Posts

"Όσκαρ" του Σμιτ (2η χρονιά παραστάσεων, πέρυσι τιμήθηκε με το βραβείο κοινού του περ."Αθηνόραμα")

θέατρο Ιλίσια -Βολανάκης (Παπαδιαμαντοπούλου , κοντά στη στάση μετρό "Μέγαρο Μουσικής")

πρωταγωνιστούν: Δ.Λιγνάδης,Τζ.Ρουσσέα

φοιτητικό εισιτήριο: 18€

πρόγραμμα: 4€ (μόνο με φωτογραφίες των ηθοποιών και 2 παιδικά ποιηματάκια)

βιβλίο με το κείμενο (σε μετάφραση Μιμής Ντενίση) :10€

Ενα ετοιμοθάνατο 10χρονο αγοράκι , ο Όσκαρ, αρχίζει να γράφει γράμματα προς το Θεο κατόπιν προτροπής της εθελόντριας, που του κάνει παρέα, της γιαγιάς-Ροζ. Η γιαγιά-Ροζ έχει , επίσης, επινοήσει ένα παιχνιδάκι , κατά το οποίο, καθεμία απο τις 12 τελευταίες μέρες του χρόνου - δυστυχώς, και τελευταίες μέρες της ζωής του Όσκαρ-θα αντιστοιχεί σε μια δεκαετία ζωής, έτσι ώστε μέχρι να μπεί ο νέος χρόνος ( ή αλλιώς...να έρθει ο θάνατος) να έχει το αγοράκι προλάβει να ζήσει!....ναι , να ζήσει ως τα 120! Και , έτσι ο Όσκαρ να φύγει έτοιμος, με αξιοπρέπεια , δίχως φόβο , συμφιλιωμένος με την ιδέα του θανάτου και ...γεμάτος εμπειρίες!!!

Η παράσταση αυτή αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση...δεν γίνεται καθόλου μελό ...το θέμα ειναι δύσκολο και στενάχωρο....Το γέλιο αρχίζει να σχηματίζεται δειλά-δειλά στα πρόσωπα των θεατών και απο καποια στιγμή και μετά -σαν να δίνεται η "άδεια" , το "ΟΚ" απο τον Όσκαρ- απλώνεται κατά κύματα στην ατμόσφαιρα....Πώς δίνεται αυτή η "άδεια" ; Μα,με τη στάση , που κρατά το ίδιο το παιδί,την τόσο αληθινή, την τόσο δυνατή, την τόσο ζωντανή!..και τότε, το αρχικό πάγωμα που νιώθει ο θεατής λύεται και το γέλιο έρχεται λυτρωτικό...

Στη σκηνή, υπάρχει θέση δίπλα στον Όσκαρ για ένα ακόμη άτομο, παρόλο που στη ζωή του μικρού αγοριού επιδρούν αρκετοί : απο τους γονείς του, τους φίλους του ως τους γιατρούς και τις νοσηλέυτριες.Και , όμως, δίπλα του, φυσική υπόσταση αποκτούν μόνο όσοι του λεν την αλήθεια, όσοι τον αντιμετωπίζουν με ειλικρίνεια...όλοι οι άλλοι ειναι αόρατοι....ετσι,δίπλα του στέκεται μοναχά η γιαγιά-Ροζ.

Το κείμενο μου φάνηκε σε κάποια σημεία απλοϊκό , ενώ σε κάποια άλλα έφθανε στα όρια του μαυρου χιούμορ....δεν θα μου δινόταν αυτή η εντύπωση,αν το κείμενο ήταν εξαρχης γραμμένο απο ένα μικρό παιδί,αλλά τώρα γνωρίζοντας οτι ειναι γραμμένο απο ένα μεγάλο που χρησιμοποιεί τον παιδικό λόγο ένιωσα οτι σε αυτά τα σημεία ακολουθήθηκε η εύκολη οδός στερώντας απο τον παιδικό λόγο τη γνησιότητα ....

Το έργο αυτό ειναι κυρίως για έναν πρωταγωνιστή, σχεδόν μονόλογος.

Ο Λιγνάδης καλός στην ερμηνεία του...και στη σκηνοθεσία! Στο παίξιμό του αναγνώρισα ένα μικρό αγόρι, με το πειραχτικό βλέμμα, την κυκλοθυμία, την ανεξικακία,τις γκριμάτσες, τις χειρονομίες, το λεξιλόγιο, το χαρακτηριστικό βάδισμα και στάση σωματος...Η Ρουσσέα ειχε κυρίως υποβοηθητικό ρόλο. Πάντως, κατάφερε να αποδώσει την αίσθηση της γλυκιάς και τρυφερής γιαγιάς...Όμως, αυτο που δεν μου άρεσε και το θεώρησα περιττό ειναι ο μονόλογος της γιαγιάς-Ροζ μετά το θάνατο του Όσκαρ...μερικά πράγματα για να ειπωθούν δεν χρειάζονται λέξεις....γιατί τις έχουν ήδη ξεπεράσει...

το θέατρο ειναι μικρό, υπόγειο, μάλλον πρωην παρκινγκ. Τα καθίσματα ειναι ξύλινα παγκάκια με μαξιλαράκια....

3,5/5 ...δεν με συνεπήρε τόοοσο όσο θα περίμενα ...ειχα σχηματίσει υψηλές προσδοκίες ( την παράσταση αυτή την κυνηγούσα από πέρυσι..)

ίσως χρειαστείτε και χαρτομάντηλα μαζί σας....(καλάαα...να μην το κρύψω...βούρκωσα λιγουλάκι....γκουχ..γκουχ...εεεχμ...οκ...δεν ειναι και δύσκολο με μένα...αλλά νταξ)

"...έψαξα σε ένα ιατρικό λεξικό να βρω τις λέξεις

"Θεός","αγάπη","φιλία","πίστη" και δεν τις βρήκα...

Και έτσι κατάλαβα οτι αυτά δεν ειναι αρρώστιες!..."

"...η λύση στη ζωή ειναι να την ζεις!..."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τικ τακτούλι!!

αυτην την παρασταση κι εγω την κυνηγαω από πέρσι!

την ειδε η μαμα μου και γύρισε σαν πρησμένο κολοκυθι από το κλάμα ! emblush

θα σπευσω!!!

ανοιξιατικο μου , χαρούμενο μου τικτακτούλι emthanx !για την υπενθύμηση ! :wub:

συγγνώμη για το μπαχαλεμα αλλα καταχαρηκα ! μα και βιβλίο με το κείμενο? :D

ευτυχία! emblushemhehe

και απο τη χαρα μου έκανα 800 λάθη και 800 edit!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

emarup

εϊ, παιζάκι....πες μου οτι δεν το έχασες....οτι πρόλαβες και το είδες :rolleyes:

...στάνταρ... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup την είδε, την είδε! :P

Λοιπόν, πολύ όμορφη παράσταση! :)

θα συμφωνήσω με την τικ-τακ στα σχόλιά της, αν και προσωπικά δεν συγκινήθηκα ιδιαίτερα περισσότερο μάλλον λόγω κάποιων μικρών βιωμάτων αλλά και απόψεων σε κάποια θέματα.

θα διαφωνήσω για τον μονόλογο στο τέλος :) :) εμένα μου άρεσε! :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

tik takτουλι emrose μου την είδα!και θα επανελθω δριμύτερη με κριτική!σε ευχαριστώ γιατι η δική σου κριτική ήταν ένα γλυκο σκουντηγμα για να τη δούμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.