Jump to content

Αφήστε το παιδί να εκφραστεί!!!


Amelie

Recommended Posts

Όλοι οι άνθρωποι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο έχουμε βρει στη ζωή μας κάποιες διεξόδους. Σε στιγμές μεγάλης χαράς ή και μεγάλης θλίψης έχουμε βρει τρόπους για να βγάζουμε όλα αυτά τα συναισθήματα που κρύβουμε μέσα μας και που αρκετές φορές αναγκαζόμαστε να καταπιέσουμε. Αυτοί οι τρόποι είναι διαφορετικοί για τον καθέναν και αρκετά συχνά ταυτίζονται με αγαπημένες συνήθειες και χόμπυ. Π.χ. ξέρω κάποιον που όταν περνάει μεγάλα ζόρια παίρνει παραμάσχαλα ένα καλάμι ψαρέματος και βουρ για την πλησιέστερη παραλία για "κυνήγι" ψαριών. Ή κάποιον άλλο που πάει για τρέξιμο απλά και μόνο για να εκτονωθεί κάπως (και ουχί δια να γυμναστει! :P ). Μια φίλη βρίσκει απίστευτη ανακούφιση όταν παίζει τρομπόνι-τους καημένους τους γείτονες- και όπως λέει είναι σαν να φυσάει κάθε θλίψη έξω από την ψυχή της! Εγώ πάλι...ζωγραφίζω. Ζωγραφίζω μέχρι να με πονέσουν τα χέρια μου και να γίνω ολόκληρη ένα μάυρο πράγμα από τα μολύβια και το κάρβουνο (διότι με χαρακτηρίζει και μια κάποια τσαπατσουλιά.... ).

Εσείς πώς εκφράζετε την χαρά και την θλίψη σας; Ποια είναι τα χόμπυ σας και γενικότερα τι διεξόδους έχετε βρει για να απελευθερώνετε τα συναισθήματά σας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Last Reply

Εγω ασχολουμαι με την Μαγειρικη!!! Η 8η τεχνη. Και δεν εννοω μονο τη διαδικασια του να ανοιξω ενα βιβλιο με συνταγες και να μαγειρεψω. Τα περιλαμβανω ολα μεσα. Την αναζητηση πρωτων υλων, την ιστορια πισω απο καθε συνταγη, τις παραλλαγες της ανα την Ελλαδα και τον κοσμο κτλ. Ειναι ενα πρωτης ταξης χομπυ για να γνωρισεις τον κοσμο, σου δινεται ευκαιρια για εκδρομες με αφορμη την αναζητηση υλικων και γνωριζεις και την κουλτουρα της καθε περιοχης.

Ετσι λοιπον αναζητω καππαρη στην Τηνο και στην Συρο (οπου ενα οικοπεδο ανεβαινει σε αξια οσο περισσοτερες "ριζες" καππαρης εχει), κριταμο στα Κυθηρα και στα Χανια, ασπρες μελιτζανες στην Σαντορινη.

Τελευταια μου ανακαλυψη η αγρια ροκα που βρηκα σε χωραφι στην Σχοινουσα. Καμια σχεση με αυτη του supermarket! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Amelie να σε καλωσορίσω κι εγω!Μ αρεσουν πολύ όσα γραφεις! emrose

Καπια χρονια όταν ένιωθα άσχημα ζωγραφιζα μπατικ-είναι ζωγραφική πάνω σε ύφασμα ,έχει έρθει απο την μακρινη Ιαβα και το καλό ότι είναι απλά τεχνική...το τελικο αποτέλεσμα ήταν μόνο ένας ολοκληρωμένος πίνακας ...

Μεχρι πέρσι όταν ήμουν λυπημένη έπαιζα πιάνο, υπάρχει μαλιστα ένα συγκεκριμένο κομματι , πολύ απλο και ευκολο απο άποψη δεξιοτεχνίας , που την πρώτη φορά που το έπαιξα μου φανηκε παραξενα οικειο , δεν υπάρχει περιπτωση να σιγήσει το πιάνο χωρις να ακουστει και αυτο το τραγουδάκι...δυστυχώς τον τελευταιο χρόνο μόνιμα κάποιος θα διαβαζει μέσα σε αυτό το σπίτι οπότε το πιάνο κάνει υπομονή για να αγαπηθεί πάλι με πάθος...

Οταν ειμαι πιεσμενη , μ αρεσει να οδηγώ με το τουτου μου για πολλές ώρες ,παρεα με την πιο καλη μου φίλη έχουμε κάνει ένα στάνταρ δρομολόγιο απλά για να καλησπερίσουμε την τρίτη της παρέας ...όταν είμαι μόνη μου πάντα δυνατα τη μουσική -μαλλον και αυτο καταλοιπο από την απαιτούμενη ησυχία στο σπίτι λόγω εξετάσεων των πάντων-ή στον Διεση ή στον Red , αγαπημένη διαδρομή η φωτισμένη Πανεπιστημίου , η περιφεριακη Γαλατσιου για να απαλύνουμε κάπως την ασχημια την Αθηνούλας θαυμάζοντας απο ψηλά τα φώτα της και τώρα που μπήκε η ανοιξη ηδιαδρομή για Νεα Μακρη απο την Πεντέλη γιατι εκεί βλέπεις ανθισμένα κίτρινα λουλουδια στιςδυο μεριες του δρόμου , κέντημα της φύσης...

Στα πολύ πολύ μεγάλα σύννεφα του μυαλου , γραφω ατέλειωτες σελίδες σαν να θέλω να διώξω πάνω στο χαρτί ότι μέσα μου βαραίνει και ομολογώ ότι το γράψιμο είναι εξουθενωτικό μεν αφου μετά νιώθω αδεια αλλα απελευθερωτικο δε γιατι όντως κομματακι κομματακι φεύγει η στεναχώρια ...

Και πολύ πολύ περπάτημα , με ηρεμεί όταν έχω νευρα , ξεκουραζει την ψυχή μου όταν έχει συννεφα ,με ακουστικά στα αυτιά , υπάρχουν φορές που έχω κρατηθεί για να μην αρχίσω να τραγουδάω στο δρόμο όταν πάιζουν τραγούδια που μου αρέσουν ...σχεδον χοροπηδάω όταν είμαι χαρούμενη...

Οτι και να κάνει ο καθένας , είναι όμορφα και αισιοδοξα να ξέρεις οτι με μια τόση δα μικρη ασχολία με κάτι που λατρευεις αλλαζει όχι μονο η ρουτίνα αλλα και αυτη η σταση μας απεναντι της ,όσες φορές είπα αμαν κοιτώντας τες απο μακρια ήταν γιατι είχα καιρο να κάνω κατι που μ αρεσει ,χρειάζονται αυτα τα μικρά δωράκια στις ψυχές μας για να αντεχει όλα τα άλλα το μυαλουδακι μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ παιδιάμ έκανα το χόμπυ μου επάγγελμα. Τη μουσική μου πλέον δεν την χρησιμποιώ για να εκτονωθώ, αφού όλη μέρα μετέχω αυτής με τον ένα ή τον άλλο τρόπο... Δεν αντέχω να ακούω μουσική στον ελεύθερο χρόνο μου (τον ποιο? :unsure: ) γιατί με κουράζει πια... και γιατί στο άκουσμα μιας μελωδίας αυτομάτως πλέον καταλήγω να τη μελετώ... και emeleos:o

Μερικές φορές παίζω πιάνο όμως για να ξεδώσω, ζωγραφίζω και γράφω... κι άλλες φορές όταν βαριέμαι να κάνω ακόμα κι αυτά, μιλάω στον εαυτό μου ή στέλνω αυτο-ψυχαναλυτικά μαιλς στην κολλητή μου emxmm

Δυο φορές στη ζωή μου ήμουν τόσο χάλια ώστε πήγα στο Πολυτεχνείο (2 βήματα είναι :) ) και περπάτησα ώσπου νύχτωσε τη μια φορά και με έπιασε μπόρα την άλλη... emoops

Και πριν κάτι μήνες που πάλι συνέβαιναν τρελές σουρεάλες απλά έβαλα τα κλάματα. Απίστευτη η λύτρωση που ένιωσα :) (άσε που καθαρίζουν και οι φακοί :splaaaats: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω οταν εχω ελευθερο χρονο η ειμαι η ταυτοποιηση της καταθλιψεως ακουω μουσικη με τις ωρες η βλεπω τον ουρανο η ΚΟΙΜΑΜΑΙ!!! :D Δηλαδη,τιποτα δημιουργικο,αλλα τουλαχιστον ΦΤΙΑΧΝΩ ΔΕΡΜΑΤΑΚΙ!!! :) (εν ολιγοις ειμαι ενας τελειως αδιαφορος ανθρωπακος... :mellow: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λουκρητια στο προσωπο σου βλεπουμε εναν αξιο συνεχιστη του Μαμαλακη!!!Οσο ν'αφορα με τα επιπλα απο σκουπιδια,πως το εννοεις??? :blink: Για δωσε κανα παραδειγμα!!!

Αμελι,πολυ ρομαντικο και σουρεαλ το τοπικ σου,αι λαικ ιτ!!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίρνω το αυτοκίνητο... μόνος μου πάντα.. το γεμίζω... και ανάλογα με τα κέφια... αν είμαι πολύ χάλια...ανοίγω παράθυρα βγαίνω εθνική... την τελευταία φορά που το έκανα ήταν με ένα 2CV... πήγαινα σταθερά με 60km/h και έφτασα Κυπαρρισία χωρίς να το καταλάβω....

τα τελευταία χρόνια η παίρνω το 4x4 για ειδική στο βουνό.. ή παίρνω το mazdaκι και κάνω μια super ειδική Πάτρα - Αθήνα... είναι φορές που απλά έπαιρνα τον κολλητό... φεύγαμε 01:00 από Πάτρα και επιστρέφαμε κατά τις 5 αφού είχαμε πάει βόλτα στην Κηφισιά... τώρα το κάνω μόνος μιας και είναι Εδιμβούργο

άλλες στιγμές ακούω δυνατά μουσική.... κλείνομαι στο σαλόνι.. και βάζω αγαπημένα μου κομμάτια και πάντα με κλειστά μάτια αραγμένος στον καναπέ...

επίσης... χμ... καλοκαίρι... άραγμα στην παραλία... μόνος και το κύμα να σκάει δίπλα... το Γιανισκάρι προσφέρεται γιατί δεν έχει κόσμο... :) και αν έχει και πανσέληνο ακόμα καλύτερα!

γενικά πάντως φρικάρω όταν δεν έχω πράγματα να κάνω... είναι το χειρότερο πράγμα που μπορεί να μου τύχει πιστεύω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω πάθος με τον κινηματογράφο...όπως ίσως έχετε καταλάβει. Πέρα από το να βλέπω πρόσφατα τελείωσα και το δικό μου σενάριο μεγάλου μήκους (3 χρόνια μου πήρε...). Τώρα κάθομαι και το κοιτάζω απλά, διότι σιγά που θα βρω να το πουλήσω...:(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ όπως ο Χάρης και η Ήρα. Αυτοκινητάκι, μουσικούλα και πάω, μονολογώ, βρίζω βλέπω ταμπέλα Μέτσοβο ή Ζαγόρια (εξαρτιόταν από το προς τα πού έφευγα) και γυρίζω νυσταγμένη, πεινασμένη και τελείως καλά :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ όπως ο Χάρης και η Ήρα. Αυτοκινητάκι, μουσικούλα και πάω, μονολογώ, βρίζω βλέπω ταμπέλα Μέτσοβο ή Ζαγόρια (εξαρτιόταν από το προς τα πού έφευγα) και γυρίζω νυσταγμένη, πεινασμένη και τελείως καλά :D

δε με παίρνεις και μένα να με πας καμιά εκδρομούλα που μου έχει λείψει η griechenland??? emplease

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρομαι που σας άρεσε :)

Να προσθέσω...

Πως φέτος εξελίχθηκα επίσης σε "μουτζαλωτή" μπουκαλιών. Αυτό ξεκίνησε ως εξής- είχαμε βρεθεί σε ένα ρεμπετάδικο το καλοκαίρι, όπου αφού πληρώσαμε τον λογαριασμό, με τα ρέστα μας έφεραν ένα μπουκαλάκι ρακί. Ήταν ένα απλό, μικρό μπουκαλάκι, αλλά τόσο όμορφα ζωγραφισμένο που ένας φίλος μου το ζήλεψε και σκεφτόταν να κάνει διαπραγματεύσεις για να τους το αγοράσει! :P Φυσικά και του αρνήθηκαν και όχι μόνο αυτό, αλλά αρνούνταν να του πουν και από που το είχαν προμηθευτεί! :blink: Η απογοήτευσή του ήταν τόσο μεγάλη emconfused που σχεδόν χωρίς να σκεφτώ αν μπορούσα να το κάνω, του είπα πως μέσα στην άλλη βδομάδα θα αποκτούσε ένα τέτοιο μπουκαλάκι φτιαγμένο από τα χεράκια μου. Έτσι και έγινε-βγήκα την επόμενη κιόλας μέρα για αγορά χρωμάτων και τελικά μετά κόπων και βασάνων έκανα το πρώτο μου μπουκαλάκι και μετά ένα δεύτερο κι ένα τρίτο... Και τολμώ να πω πως τα κατάφερα πάρα πολύ καλά emblush Έτσι μου κόλλησε και αυτό..

Εννοείται βεβαίως πως η μουσική είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μου. Στις μεγάλες χαρές τραγουδάω δυνατά (κι ας ενοχλεί τον κόσμο :P )ενώ στις μεγάλες λύπες δεν βγάζω κιχ.. (πέραν του ότι εξαφανίζομαι από τον πλανήτη γη και ο κόσμος αγνοεί την ύπαρξή μου.. :unsure: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρομαι που σας άρεσε :)

Και τολμώ να πω πως τα κατάφερα πάρα πολύ καλά emblush Έτσι μου κόλλησε και αυτό..

τώρα την πάτησες.. στην φορουμοσυνάντηση αν θα γίνει θα πρέπει να φτιάξεις ένα για τον καθένα emdevilemdevilemdevil

φυσικά θα βάλεις και κόστος.. και θα είμαστε οι τυχεροι θα είναι συλλεκτικά κομμάτια για ότνα γίνεις μεγάλη και τρανή!!!

καλα καλα μη βαράτε μια πλάκα κάναμε οοοοοοοο :lol::P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ενώ στις μεγάλες λύπες δεν βγάζω κιχ.. (πέραν του ότι εξαφανίζομαι από τον πλανήτη γη και ο κόσμος αγνοεί την ύπαρξή μου.. :unsure: )

Εγω στις μεγαλες μου λυπες πηδαω απο το παραθυρο! -_-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emoops Ενταξυ=ενταξει (κεκτημενη ταχυτητα...) :wub:

βρε Ζουλιέτ σιγά μην είναι και με  ήτα... :P

Είδα ότι ο Φιλ δεν έκανε την απαραίτητη διόρθωση και σκέφτηκα να τον αντικαταστήσω προσωρινά... :lol:emblush

Λουκρητία, nothing personal, keep walking :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ ελεύθερος χρόνος ε?

Τι είναι αυτό? :Pemstupid

Παλιά πήγαινα και μάθαινα παραδοσιακούς χορούς... :cool05:

Γενικώς όταν βρίσκω χρόνο μ'αρέσει να σχεδιάζω-ζωγραφίζω...άντε να φτιάξω και κανένα πήλινο...μέχρι εκεί φτάνει η χάρη μου... emermmemblushemhehe

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να γράφω μέχρι αύριο και επειδή μετά από ένοπλη επίθεση και απόπειρα βιασμού δεν έχω το κουράγιο, τα παρατάω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.