Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Hitch


Recommended Posts

The cure for the common man είναι αυτή η ταινία.

Ο Will Smith είναι ο Alex 'Hitch' Hitchens, ο γιατρός του έρωτα. Ο μετρ του ζευγαρώματος! Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του dating game θα λέγαμε. Στην ταινία, γνωρίζει μια "δημοσιογράφο" [την Eva Mendes (Sara) αρθρογράφο σε κουτσομπολίστικη στήλη περιοδικού στιλ "Λοιπόν", εξ ου και τα εισαγωγικά], ερωτεύεται και τα υπόλοιπα είναι σινεμά. Η Amber Valletta (Allegra στην ταινία) είναι μια Θεά με Θ κεφαλαίο που την ερωτεύεται ο χοντρούλης γκαφατζής λογιστής της Kevin James (Albert) και προσλαμβάνει τον Hitch για διδάσκαλο.

Την ταινία θα τη λατρέψετε για τρεις λόγους:

1. ύμνος στον έρωτα, τον αγνό και άδολο, που υπερνικά τα εμπόδια

2. ύμνος στην τέχνη του φλερτ, που έχει χαθεί στις μέρες μας και πρέπει να καταφύγουμε όλοι σε έναν γιατρό των ραντεβού για να μας σώσει (ή να δούμε 100 φορές σε επανάληψη το Hitch για να διδαχτούμε)

3. αστείρευτα, αβίαστα γκαγκ που χωρίς χυδαιότητα οπωσδήποτε θα σας κάνουν να γελάσετε!

empopcorn empopcorn empopcorn empopcorn empopcorn /5 γιατί δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ καλύτερος τρόπος να ξοδέψετε 5,5 ευρώ (φοιτητικό στο ΑΘΗΝΑΙΟΝ) και 2 ώρες. ΚΑΝΕΝΑΣ.

IMDB http://www.imdb.com/title/tt0386588/

ΠισωΛ, τρέχα να τη δεις. Σοβαρά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Μετά από αυτό, νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αποχωρήσω από το site...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

!!!Περιεργο,διοτι δε τα πηγε καλα στις κριτικες!!!Μιλουσαν για μια μαλλον προβλεψιμη ταινια!!!Παντως χαιρομαι γιατι τον παω τον Γουιλ(το μαυρο θερμαστη)!!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emexcl Λύθηκε το μυστήριο…Στο πρώτο post ξεχάσατε το γνωστό υστερόγραφο:

ΥΓ. KonstantinosMD από ξένο υπολογιστή γιατί βαριόταν να κάνει log In εκ νέου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emexcl Λύθηκε το μυστήριο…Στο πρώτο post ξεχάσατε το γνωστό υστερόγραφο:

ΥΓ. KonstantinosMD από ξένο υπολογιστή γιατί βαριόταν να κάνει log In εκ νέου.

ορίστε;

:wacko::wacko::wacko:

όχι όχι, εγώ κοιμόμουν σπιτάκι μου! :) :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι κριτική Σαράντου ρε παιδιά αυτή...Δεν συμβαδίζει αυτή με τις άλλες...Είμαι καλά, αυτός δεν είναι ο Σαράντος.

Είπα μιας κι εσύ είσαι ο πιο ευαίσθητος ότι κρύβεσαι πίσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε περίπτωση που δεν έγινε κατανοητό, έκανα πλάκα. Αν ο KonstantinosMD ή ο Σαράντος νιώθουν προσβεβλημένοι, δεν το ήθελα και ζητώ συγνώμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ καλή ταινιούλα για να περάσεις ευχάριστα 2 ωρίτσες.......

κάποιοι/ες μπορεί να νιώσουν και λίγο άβολα βλέποντάς την :P

Υ.Γ. 40........ την βρήκα τελικά,aka 2 avi, aka no cent to spend ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα παίζει να είμαι εγώ ο ποιό ευαίσθητος εδώ μέσα γαμώτο μου... :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Περαστικά σου! :P:P:P

Σήμερα λέω να την δώ πάντως την ταινία αλλά είμαι βέβαιη ότι εγώ δεν θα μεταλλαχθώ.

edit: Δεν την είδα τελικά, φαντάσου πόσο δεν πείστηκα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπον, την είδα και εγώ! :P

Δύο ευχάριστες, ξεκούραστες, διασκεδαστικές, όμορφες ώρες!!

Δεν είναι η ξεκαρδιστική ταινία, είναι ακριβώς ότι λέει η λέξη: ΚΟΜΕΝΤΙ!

Έχει αρκετό γέλιο, τα αστεία είναι όμορφα και περιποιημένα, που αν και δεν παίρνουν δάφνες πρωτοτυπίας, δεν είναι ηλίθια ή χοντροκομμένα και σε καμία περίπτωση χυδαία!

Το περισσότερο γέλιο είναι μάλλον στο 1ο μέρος, αλλά λογικό γιατί στο 2ο πρέπει να ασχοληθεί και λίγο περισσότερο με τα συναισθήματα.

Η ταινία παιρνει την αφορμή της από το πρόβλημα των σύγχρονων σχέσεων και του φλερτ συγκεκριμένα και πως όλοι είναι ανασφαλείς, φοβισμένοι, μετατρέπουν την συμπεριφορά τους για να μπορέσουν να πλησιάσουν τον άνθρωπο για τον οποίο ενδιαφέρονται. Εδώ μπαίνει ο Χιτς, ο οποίος παρά τις δικές του άσχημες εμπειρίες, οι οποίες λειτουργουν μάλιστα ως κίνητρο, βοηθάει άνδρες να ξεπεράσουν τους φόβους τους και να παραμερίσουν τις ανασφάλειες των γυναικών. Αρχίζει λοιπόν να βοηθάει έναν "δειλό" και άχαρο λογιστούλη να πλησιάσει την μοστ wanted κληρονόμο της Νέας Υόρκης. Στην πορεία αποφασίζει να τα ρίξει ο ίδιος σε μια κοπέλα ενδιαφέρουσα και πιο δύσκολη από όσο άλλες που γνωρίζει σε ένα μπαρ, η οποία όμως είναι και κύρια αρθρογράφος σε κουτσομπολίστικο περιοδικό.....

Έξυπνοι διάλογοι, ωραίο στυλ, χάπι έντ κλασικά όπως το περιμένεις και το θέλεις....

Μόνη παραφωνία η εποχή που βγήκε!!! Θα την προτιμούσα καλοκαίρι σε θερινό! :)

emstaremstaremstaremstar /5 . Πάρα πολύ καλή κομεντί :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ένα ευχαριστο ξεκούραστο δίωρο , το ξέρεις ότι πας σε κομεντι οπότε δεν περιμένεις ουτε να προβληματιστεις ιδιαιτερα , ούτε να αγγιξει και τις πιο ευαισθητες χορδές σου...προβλέψιμη αμερικανοταινια ...

Μ αρεσε πολύ ο Γουιλ Σμιθ αλλά και ο λογιστης!Ατακες που κάποιες φορές σου χαριζουν το γέλιο.

Και το θεμα της ταινίας ειδωμένο επιφανειακα , ισως έτσι να είναι καλύτερα γιατι το φλέρτ , ο έρωτας , όλα τα συναισθηματα είναι προσωπική υπόθεση του καθενός ,οπότε ο καθενας την αναλυει όπως θελει μετά , απο την άλλη απλά αμερικάνικη κομεντι είναι , πόσο βαθιά θέλει αρχικά και μπορεί σε δευτερο επίπεδο να φτασει?Love story με την ευπεπτη σημασια του όρου...

Τελικα εχουμε μπει σε ένα φοβισμένο παιγνιδι γύρω απο το φλέρτ , οι άνδρες πουλάνε αυτο που θέλει η καθε φορά μελλοντικη κοπέλα τους , οι γυναικες φοβούνται και αρνούνται να μπουν στη διαδικασια μήπως είναι αυτος ο πρίγκηπας?

ο καθένας κουβαλάει τα βιωματα του που καθορίζουν και τη συμπεριφορα του προς τις επόμενες σχεσεις?και βιαζόμαστε να καταδικάσουμε το νέο στο πρωτο λάθος του ,προτιμώντας να κλειστούμε στην ασφάλεια της μοναξιάς μας παρά να πούμε αυτο το μήπως είσαι εσύ το όνειρο μου και ας περιέχει τον κίνδυνο να απαντήσουμε μετά όχι?

όλοι μάλλον ψαχνουμε αυτο το διαφορετικο , αυτο που θα νιώσεις απο την πρώτη στιγμή οτι αυτος είναι ο ένας ή η η μια ,απο το πρώτο βλέμμα , απο την πρώτη κουβέντα , απο το πρώτο φιλι...και είναι αλήθεια ότι φοβομαστε και άλλοι αυτον τον φόβο τον καμουφλάρουν σε επίθεση , άλλοι σε άμυνα , άλλοι σε πουλάω κάτι που δεν είμαι εγω ...

τελικά δε μπορείς όμως να δειχνεις σε βάθος χρόνου κάτι που δεν είσαι , οπότε καλύτερο και τιμιοτερο το αυτος είμαι και αν θα κάνουμε μαζι ή χώρια δεν έχει να κάνει με το ότι εσυ είσαι ο κακος και εγώ ο καλός αλλά με το αν ταιριαζουν οι αποχρώσεις των σκέψεων μας...δεν είναι κακη η έκθεση ,τουλαχιστον στο άτομο που μας ενδιαφέρει , το ξεγύμνωμα και των κακων σημείων μας και των αδυναμιων μας και των μικρών λεπτομερειων μας , αυτες άλλωστε είναι που μας κάνουν διαφορετικους και ιδιαιτερους απο τον διπλανο ...

εύπεπτη ταινια που κι εγώ θα προτιμούσα σε καποιο θερινο σινεμα... emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ταινιούλα βλέπεται ευχάριστα....

Βρίσκω την ανάλυση της Ήρας που είναι μόλις 20 αράδες πιο ενδιαφέρουσα και βαθυστόχαστη από όσα προσπαθεί να μας πει το δίωρο σενάριο της ταινίας.

Το 5/5 είναι υπερβολή ρε παιδιά....και το 3/5 επίσης!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Will Smith είναι ο Alex 'Hitch' Hitchens, ο γιατρός του έρωτα.

Πόσα είνα τα χρόνια αναμονής για την απόκτηση αυτής της ειδικότητας; :lol:emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.