Jump to content

ΠΑΓΩΤΟ!!!!


Recommended Posts

emicecream Λοιποοοοον......επειδη κατα καιρους εχουμε πει για παγωτα στο Περί ανέμων και υδάτων πιστευω οτι πρεπει να αφιερωσουμε ενα τοπικ :Demcolgate

Ποσες φορες δε εχω παει με φιλους για παγωτο ειδικα το καλοκαιρι μετα το σινεμα ή μετα τα Fridays emhehe (εχει διπλα το χααγκεν....μη κουραζομαστε emdevil )

Οπως ειπα σε σχετικο τοπικ ενα απο τα αγαπημενα μου ειναι:

Vanilla Caramel Brownie

Discover your passion for golden caramel blended with dark, rich brownies – all in a bed of heavenly-scented vanilla ice cream. Smooth, creamy vanilla Häagen-Dazs with luscious pieces of chocolate brownie and rich swirls of caramel… relax, unwind and enjoy the pleasure

valcarmbro_mini.gif

Απο δωδωνη παρφε κρεμα με μπολικα αμυγδαλα.....μετα απο την Εβγα ξυλακι βανιλια με μαυρη λεπτη σοκολατα απ'εξω (απ'αυτα 2-3 τουλαχιστον :lol: )

Εδω emitaly οταν ερθει το καλοκαιρι ειναι γαματες οι γευσεις απο φρουτα πεπονι,καρπουζι,ροδακινο,συκο κτλ κτλ βαζουν φρεσκα φρουτα :wub:

Ααααα αυτο ειναι αφιερωμενο στην Ηρα :wub: για κρισεις σοκολατας παγωτο Baci

Μιλκ-σεικ φυσικα......πωωωωω πως τα ξεχασα αυτα B)

Ωωωωωω φραπε-παγωτο!!!! Το καλυτερο στη Πεντελη B) ( emoops μηπως θα παω τον αλλο μηνα; embaaaembaaa Ηηηρα ετοιμασου emiloveyou )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Applebees.... Death by Chocolate... τριπλό Brownie με παγωτό...... γιαμ γιαμ γιαμ emicecreamemlicklips

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από Δωδώνη τα αγαπημένα μου είναι στρατσιατέλλα και γρανίτα φράουλα ενώ από Χάγκεν το Vanilla...

Επεδή όμως μ'αρέσει η αυτονομία και ο πειραματισμός έχω πάρει παγωτομηχανή και το καλοκαίρι κυρίως, φτιάχνω διάφορους παγωμένους πειρασμούς..Το πρόβλημά μου -φαντάζομαι συμβαίνει σε πολλούς- είναι ότι η παρουσία παγωτού στο ψυγείο με βασανίζει αφόρητα,πρέπει να το εξαφανίσω,να το εκμηδενίσω αλλιώς δεν ησυχάζω :P !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το παγωτό του Κωνσταντινίδη (ξέρετε αυτό το μαγαζί που είναι δίπλα στο Σεξ Σόπ) είναι απαράμμιλο,ειδικά το καϊμάκι του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aπο τα Χαγκεν... emarright κρέμα με κομμάτια φράουλας και τσιζκεικ και σοκολάτα με κομμάτια μπισκότου...μιάμ μιάμ... emlookaround

Ααααα και σιροπάκι σοκολάτα γάλακτος... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ χμ... δεν θέλω να περιαυτολογήσω, αλλά επειδή μόλις το δοκίμασα και είμαι ακόμα υπό την επήρρειά του, έχω να δηλώσω πως το σπιτικό παγωτό είναι το καλύτερο!!!Συνήθως φτιάχνω σοκολάτα και μόκα με μικρά κομμάτια πτι-μπερ μέσα.... ένα σας λέω...κόλαση!!!!Και όταν φτιάχνει ο καιρός το παράγω με ρυθμούς ζαχαροπλαστείου :splaaaats:

(Y.Γ:την πρόσκληση από τη Δωδώνη την απέρριψα emdevilemhehe:blink: empswnio)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τα καλύτερα παγωτά- παιδικές αναμνήσεις ήταν το τρινιτά της ΕΒΓΑ, κυπελάκι με σοκολάτα, βανίλια και κάτι άλλο που δεν το είχα προσδιορίσει, αλλα δεν μπορώ να το ξεχάσω, και η ανάλογη έκδοσή του σε ξυλάκι το ΤΡΟΪΚΑ!!!! τώρα πια δεν υπάρχουν :angry:

ααααααααααααχ ΩΡΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τον Ιανουάριο είχα φάει από Δωδώνη ένα παγωτο με ρούμι... Πώπωωωωωωωω κορυφί έ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενα Καν-Καν με 0,50 ευρώ και είμαι άρχων!  :)  B)

Κυκλοφορεί ακόμα το καν-καν;;; Τι καλοκαίρια έχω περάσει συντροφιά του... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα αγαπημένα μου είναι μάλλον ροδίτικα:

Βανίλια από Στάνη και Σοκολάτα Νουτέλα (γιαμμμμμμ) από Mike's

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τον Ιανουάριο είχα φάει από Δωδώνη ένα παγωτο με ρούμι... Πώπωωωωωωωω κορυφί έ!

Το κορυφί.... του κορυφέος... :Pemiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τα καλύτερα παγωτά- παιδικές αναμνήσεις ήταν το τρινιτά της ΕΒΓΑ, κυπελάκι με σοκολάτα, βανίλια και κάτι άλλο που δεν το είχα προσδιορίσει, αλλα δεν μπορώ να το ξεχάσω, και  η ανάλογη έκδοσή του σε ξυλάκι το ΤΡΟΪΚΑ!!!! τώρα πια δεν υπάρχουν  :angry:

ααααααααααααχ ΩΡΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ!  :D

Η τρίτη γεύση του τρινιτά ήταν η άπαιχτη πραλίνα της ΕΒΓΑ τότε,αχ! τι μου θύμησες,

οικογενειακές διακοπές στην Πελοπόννησο σε μια εποχή που πολλά πράγματα ήταν

τόσο διαφορετικά...

Υ.Γ.το Manhattan της ΕΒΓΑ το θυμάστε;Παγωτό σοκολάτα με κομματάκια σοκολάτας,

αμύγδαλα και σιρόπι σοκολάτας. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Πωπωπω ναι τι μου θύμισες....! emlicklipsemicecream

Ήταν και το Σικάγο, αντίστοιχο αλλά με κρέμα αντί για σοκολάτα...

Ουααααααααααα έχω να φάω παγωτό κάτι χρόνια... άτιμη κενωνία εγώ και οι φωνητικές μου χορδές!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα αγαπημένα μου είναι μάλλον ροδίτικα:

Βανίλια από Στάνη και Σοκολάτα Νουτέλα (γιαμμμμμμ) από Mike's

Από την Στάνη έχω φάει φοβερό μπακλαβά στην πενταήμερη!!! σλουρπ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

emarright Παγωτό μηχανής (ανάμικτο σοκολάτα-βανίλια) rules!!!!!!!!!! emicecream

emarright Παγωτό γιαούρτι (frozen yogurt) με γεύση νεσκαφέ [κομμάτια κατεψυγμένου γιαουρτιού μπαίνουν σε μια ειδική μηχανή -μαζί με μια κουταλιά νεσκαφέ- και ...τσουπ! βγαίνει παγωτό] Πολύυυυ ωραίο (ελαφρύ και υγιεινό)!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarright Παγωτό γιαούρτι (frozen yogurt) με γεύση νεσκαφέ [κομμάτια κατεψυγμένου γιαουρτιού μπαίνουν σε μια ειδική μηχανή -μαζί με μια κουταλιά νεσκαφέ- και ...τσουπ! βγαίνει παγωτό] Πολύυυυ ωραίο (ελαφρύ και υγιεινό)!

Θα μου αρέσει... emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά εμένα 2 πράγματα θα βρει κάποιος αν με ''ανοίξει'' γλυκά-παγωτά και μακαρόνια... :D

Ως προς το πρώτο μου κομμάτι λοιπόν:Τρελαίνομαι για τον συνδυασμό μπανάνα-καραμέλα από Δωδώνη,πάντα αυτό τρώω.Άντε να προσθέσω καμιά φορά κι αυτό το μήλο-κανέλλα... :rolleyes:

Επίσης είναι θεικός ο συνδυασμός που τρώω (τούτι φρούτι,αμύγδαλο και καραμέλα....άπαιχτο!!! emclappingemthumbsupemicecreamemicecream ) από ένα μαγαζί που είναι στην λεωφόρο Μαραθώνος.... B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

emarup:wub: Τρέχω με τη μαγική μου σκούπα στο πλησιέστερο ανοικτό περίπτερο! Παγωτό και καφές, οι δύο απολαύσεις σε μια συσκευασία! (Θες μια πτήση και μαζί μου; Το χαλί της Ηρούλας είναι σαν αυτοκίνητο του αέρα, η σκούπα μου όμως είναι σαν μηχανή.)

Για να σας προλάβω, η καλή μάγισσα υποθέτω, αν και είναι υπό συζήτηση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο πάει και χειροτερεύει η κατάστασή σου...ο θηλυκός Harry Potter...:D emsorry

Αγαπημένο είναι το παγωτό γιαούρτι γιατί γενικά δεν μπορώ τα πολύ γλυκά...με λιγώνουν. Και καμιά γρανίτα λεμόνι...ε ξινά γενικώς :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup:P Είδες zkw, υποτροπίασα πάλι από την χαρά μου να σε πάω βόλτα...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για μένα το παγωτό είναι η πιο ευχάριστη παρέα όταν περπατάω alone.Για να μη νιώθω μοναξιά βρε παιδί μου...

Πάντως πιστεύω ότι για να είσαι σίγουρος για το αγαπημένο σου πρέπει να τα δοκιμάσεις ΌΛΑ!!!

Σκεφτείτε πόσες στιγμές ευτυχίας και απόλαυσης προσφέρει κάτι τέτοιο...

Συμφωνώ με τη μαγεία του σπιτικού παγωτού,επιδίδομαι κι εγώ.

Α,επειδή κάποιος ανέφερε και Κωνσταντινίδη προτείνω ανεπιφύλαχτα το μιλφέιγ του...Δεν έχω φάει καλύτερο!! emcat

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Hμερομηνία : 06-07-07

Τα παγωτά των θαλασσινών η νέα μόδα στην Ιαπωνία

Επιμέλεια: Νίκος Ιτσινές

ΠΑΓΩΤΑ με γεύση θαλασσινών είναι η νέα μόδα που έχει κυριεύσει τη χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου. Φανταστείτε αντί για παγωτό ανανά να σας φέρουν στο τραπέζι παγωτό με γεύση χέλι και αντί για παγωτό καρύδα να δοκιμάσετε ένα φρεσκότατο παγωτό με γεύση κάβουρα. Μπορεί σ' εμάς τους Δυτικούς ν' ακούγεται ολίγον αποκρουστικός ο συνδυασμός αυτός, όμως δεν παύει να είναι ένα παιχνίδι με τις αισθήσεις και τις γεύσεις.

Ο βασιλιάς του παγωτού θαλασσινών είναι ο ζαχαροπλάστης Γιοσιάκι Σάτο από την πόλη Ισινομάκι της Βόρειας Ιαπωνίας, ο οποίος στη συνέχεια δημιούργησε 80 γεύσεις. Ωστόσο, λίγα χρόνια νωρίτερα ο σεφ Χ. Μπλούμενταλ στο εστιατόριο «Fat Duck» του Λονδίνου κέρδισε το πρώτο του αστέρι Μισελέν με τα παγωτά του με γεύση αυγό, μπέικον, καβούρι και μουστάρδα. Ένας κριτικός που δοκίμασε τα παγωτά του Μπλούμενταλ, τα χαρακτήρισε εκπληκτικά και σχολίασε τότε: «Μόνο και μόνο επειδή είναι παγωτό περιμένει κανείς, ότι θα πρέπει να είναι και γλυκό. Κι όμως το βρίσκουμε γλυκό, παρότι δεν είναι. Παίζουμε με τις αισθήσεις μας». Ο Μπλούμενταλ προσφέρει σήμερα το ριζότο φίδι προς 100 λίρες τη μερίδα.

Τα μπλογκς και ιστοσελίδες με θεματολογία το γκουρμέ φαγητό υποδέχτηκαν το νέο αυτό ιαπωνικό εφεύρημα με ενθουσιασμό και το κατέταξαν στην κατηγορία παγωτό ντιζάιν, ωστόσο πολλοί επισκέπτες σχολίασαν αρνητικά το νέο είδος παγωτού. Μάλιστα δεν ήταν και λίγοι αυτοί που έκαναν ρατσιστικά σχόλια κάνοντας λόγο για «βλακεία», για «Μενού Καμικάζι» και για «επιδόρπιο Χαρακίρι».

Η νέα αυτή γεύση στο παγωτό δεν προκαλεί αντιπαράθεση μόνο στους Ευρωπαίους, αλλά και στους ίδιους του Ιάπωνες, οι οποίοι βρίσκουν αηδιαστική την μυρωδιά των θαλασσινών. Ακόμη και τα φαγητά τους που περιέχουν θαλασσινά δεν επιτρέπεται να έχουν καμία μυρωδιά ψαριού. Για παράδειγμα η πίτα Unagi ή πίτα χελιού, που θεωρείται εξαιρετικό γλύκισμα στην Ιαπωνία δεν «μυρίζει» καθόλου. Η αλήθεια είναι ότι στην Ιαπωνία πολλά γλυκίσματα είναι αλμυρά ή έχουν γεύση ρυζιού. Η σως σόγιας με ζάχαρη θεωρείται εξαιρετικός συνδυασμός.

Και για όσους αγαπούν τις περίεργες γεύσεις, σας παραθέτουμε την συνταγή του Χ. Μπλούμενταλ.

Παγωτό με γεύση κάβουρα

Συστατικά:

12 κρόκοι αυγών

120 γραμμάρια ζάχαρη

300 γραμμάρια καβούρια

15 γραμμάρια σκόνη γάλακτος

1 δόση μπράντι

1 δόση βερμούτ

1 δόση λευκό κρασί

και από μία πρέζα σκόνη καρότο, κρεμμύδι, σκόρδο και ντομάτα

κολίανδρο

γαρύφαλλο

Star Anise

Προετοιμασία

Ψιλοκόβουμε τα καβούρια μαζί με το κέλυφος και τα τσιγαρίζουμε στο τηγάνι, ενώ τα σβήνουμε με το μπράντι, το βερμούτ και το λευκό κρασί. Στη συνέχεια τα σουρώνουμε και παίρνουμε μισό λίτρο από τη «μείγμα», την οποία χτυπάμε με τους κρόκους των αυγών και τη ζάχαρη.

Ζεσταίνουμε το μείγμα μέχρι να αρχίσει να κοχλάζει, το βγάζουμε από τη φωτιά, το ανακατεύουμε και το ξαναβάζουμε για λίγο στη φωτιά. Το βάζουμε αμέσως μετά στην κατάψυξη, ενώ κάθε 15 λεπτά το ανακατεύουμε. Ύστερα από τρεις ώρες το παγωτό είναι έτοιμο να σερβιριστεί.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από SPIEGEL ONLINE

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.