Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Η ΠΤΩΣΗ


Recommended Posts

DER UNTERGANG Ιστορική 2004 (Έγχρ.) Διάρκεια: 157'

Γερμανική ταινία σε σκηνοθεσία Όλιβερ Χισμπίγκελ, με τους: Μπρούνο Γκαντζ, Τζούλιαν Κέλερ, Αλεξάντρα Μαρία Λάρα, Τόμας Κρέτσμαν

Οι τελευταίες ημέρες του Χίτλερ, τον Απρίλιο του 1945 στο καταφύγιό του στο Βερολίνο, η εμμονή του να συμπαρασύρει στην πτώση του και όλο το γερμανικό έθνος, η μάχη του Βερολίνου ενάντια στα σοβιετικά στρατεύματα, το τέλος του Τρίτου Ράιχ. Ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων, γιατί "εξανθρωπίζει" τον Χίτλερ, η αξία της όμως ως ιστορικό ντοκουμέντο είναι αδιαφιλονίκητη. Ρεσιτάλ ερμηνείας από τον Μπρούνο Γκαντζ.

Απίστευτα δυνατό. Θα μπορούσε να είναι ντοκυμαντέρ, όμως είναι ταινία. Θα μπορούσε να είναι ταινία, αλλά είναι ντοκυμαντέρ. Αυτό πραγματικά, είναι ένα έργο που αξίζει ο καθένας να δει, είτε είναι ιστορικά ευαισθητοποιημένος, είτε όχι. Μπορεί κάποια πράγματα να παρουσιάζονται όπως τα είδε η γραμματέας του Χίτλερ (η ταινία στηρίζεται στην αυτοβιογραφία της) και άρα μονόπλευρα, όμως σε καμία περίπτωση δε συμφωνώ με κριτικές που υποστηρίζουν πως εξανθρωπίζεται ο Χίτλερ. Κι αυτό γιατί πολύ απλά, ο φύρερ ΗΤΑΝ άνθρωπος και το πιο σοκαριστικό ήταν ακριβώς αυτό! Η δαιμονοποίηση τέτοιων παρανοϊκών είναι που δημιουργεί την ψευδαίσθηση ασφάλειας και απόστασης από το ολοκαύτωμα, όχι η εξανθρωποίηση.

Για όσους έχουν διαβάσει λίγο παραπάνω, η ταινία αποτελεί απίστευτη αναπαράσταση όσων δεν τολμήσαμε να φανταστούμε ποτέ. Το καστ, ως ένα βαθμό παρόμοιο με το Das Experiment, και ο σκηνοθέτης της ίδιας ταινίας, κάνουν πραγματικά θαύματα μπροστά στην κάμερα.

Κι αν η διάρκειά της δεν την ανάγκαζε να κάνει 1-2 κοιλιές, τότε θα μιλούσα για ένα αριστούργημα.

Το μόνο σίγουρο; Για περίπου ένα δεκάλεπτο μετά, δεν μπορούσα παρά να σκέφτομαι όσα είχα δει για πάνω από 2 ώρες, στην ανακαινισμένη αίθουσα του "ΝΙΡΒΑΝΑ".

Αξίζει. Άνευ βαθμολογίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πιο δυνατό ψυχογράφημα του Χίτλερ ποιός να φανταστεί ότι δεν ήταν βιβλίο αλλά ταινία! Η αμφιλεγόμενη προσωπικότητα δοσμένη από μέσα από μια καταπληκτική ερμηνεία που ΠΕΙΘΕΙ. Παρόλο που τέτοιες ταινίες είμαι καταδικασμένη να τις βλέπω μόνη (μέχρι και η αίθουσα άδεια ήταν) δεν μετανιώνω που το κάνω καμιά φορά. Πάντως, κι εγώ μετά ήμουν αφηρημένη για ώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απίστευτα δυνατό. Θα μπορούσε να είναι ντοκυμαντέρ, όμως είναι ταινία. Θα μπορούσε να είναι ταινία, αλλά είναι ντοκυμαντέρ. Αυτό πραγματικά, είναι ένα έργο που αξίζει ο καθένας να δει, είτε είναι ιστορικά ευαισθητοποιημένος, είτε όχι. Μπορεί κάποια πράγματα να παρουσιάζονται όπως τα είδε η γραμματέας του Χίτλερ (η ταινία στηρίζεται στην αυτοβιογραφία της) και άρα μονόπλευρα, όμως σε καμία περίπτωση δε συμφωνώ με κριτικές που υποστηρίζουν πως εξανθρωπίζεται ο Χίτλερ. Κι αυτό γιατί πολύ απλά, ο φύρερ ΗΤΑΝ άνθρωπος και το πιο σοκαριστικό ήταν ακριβώς αυτό! Η δαιμονοποίηση τέτοιων παρανοϊκών είναι που δημιουργεί την ψευδαίσθηση ασφάλειας και απόστασης από το ολοκαύτωμα, όχι η εξανθρωποίηση. Για όσους έχουν διαβάσει λίγο παραπάνω, η ταινία αποτελεί απίστευτη αναπαράσταση όσων δεν τολμήσαμε να φανταστούμε ποτέ. Το καστ, ως ένα βαθμό παρόμοιο με το Das Experiment, και ο σκηνοθέτης της ίδιας ταινίας, κάνουν πραγματικά θαύματα μπροστά στην κάμερα.

Το πιο δυνατό ψυχογράφημα του Χίτλερ ποιός να φανταστεί ότι δεν ήταν βιβλίο αλλά ταινία! Η αμφιλεγόμενη προσωπικότητα δοσμένη από μέσα από μια καταπληκτική ερμηνεία που ΠΕΙΘΕΙ. Παρόλο που τέτοιες ταινίες είμαι καταδικασμένη να τις βλέπω μόνη (μέχρι και η αίθουσα άδεια ήταν) δεν μετανιώνω που το κάνω καμιά φορά. Πάντως, κι εγώ μετά ήμουν αφηρημένη για ώρα.

emarup Η ταινία όπως λέει στο τέλος δεν βασίζεται στην αυτοβιογραφία της Φράου Τρουντλ-αυτό ήταν περσινό ντοκιμαντέρ αν θυμάστε ακριβώς με τον τίτλο αν θυμάστε "η γραμματέας του Χίτλερ",όπου είχε και τη συνέντευξη μια μέρα πριν πεθάνει όπου έλεγε ότι μετανοεί για όλα-αλλά στο βιβλίο του Γιοάχιμ Φεστ,όπως γράφει και στους τίτλους τέλους.Το βιβλίο βασίζεται κυρίως στις αφηγήσεις της Τρουντλ,αλλά και του Σπεερ,καθώς και στο βιβλίο του Τρέβορ Ρόπερ "the last days of Hitler".Όσοι κάνατε τον κόπο να δείτε την ταινία-απίστευτος ο Μπρούνο Γκάνζ-εδώ και 1 εβδομάδα κυκλοφόρησε το βιβλίο του Φεστ στα ελληνικά από τις εκδόσεις Ποταμός.

Υ.Γ.Δεν έχω δει το Experiment,αλλά πολλοί στο καστ είχαν παίξει και στο καταπληκτικό προ δεκαετίας Stalingrad-δείτε το και αυτό!Τελικά μόνο ένα Γερμανός μπορεί να παίξει αυθεντικά τον ναζί!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
Τελικά μόνο ένα Γερμανός μπορεί να παίξει αυθεντικά τον ναζί!

Πράγματι, αν το σχόλιό σου δεν είναι κακεντρεχές(που το πιστεύω) B) στη συγκεκριμένη ταινία οι τύποι που παίζανε τους Ναζί ήταν πραγατικοί ναζιστές και όπως μπορείς να καταλάβεις γούσταραν τη στολή που φόραγαν με τα χίλια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ βαριά ταινία....Θλιβερή σαν Μεγάλη Παρασκευή με τις βόμβες υπόκρουση μέσα στα σκοτεινά σκηνικά με τα φώτα να τρεμοπαίζουν εξαιτίας της μειωμένης παροχής απ΄τις γεννήτριες , με τους καταρρακωμένους ψυχικά ανθρώπους να περιφέρονται στους διαδρόμους των καταφυγίων απελπισμένοι ή μεθυσμένοι και να κρέμονται οι περισσότεροι από τα χείλη του Φύρερ που ήταν στην ...κοσμάρα του. Μόνο που σε κάποιο σημείο μου θύμισε τις ταινίες που προβάλουν τη Μ. Εβδομάδα για τις τελευταίες μέρες του Χριστού και μου χτύπησε κάπως...άσχημα να γίνεται αυτός ο παραλληλισμός του Λόγου του Κυρίου με τον παράφρονα.Ίσως είχαν δίκιο κάποιοι που ταύτισαν τον Αντίχριστο στο πρόσωπό του....

Ως αρνητική θα παρατηρούσα την εστίαση σε προσωπικές στιγμές και συζητήσεις των προβαλλόμενων προσώπων που όμως ουδεμία σημασία είχαν για τα τεράστιας και παγκόσμιας εμβέλειας τεκταινόμενα στο Βερολίνο εκείνων των ημερών.

Επίσης μπορεί οι αυτοκτονίες των πρωτοπαλήκαρων του Χίτλερ, όπως ο Γκέμπελς, και του ιδίου να ήταν σκληρές σκηνές αλλά θεωρώ κάπως άχρηστο το να προσπαθείς να προκαλέσεις συμπόνοια για αυτούς που αιματοκύλησαν την Οικουμένη και αποφάσισαν να την απαλλάξουν από την παρουσία τους όχι διότι μετανόησαν αλλά διότι δεν μπορούσαν να παραδεχτούν την ήττα.

Τελικά πιστεύω ότι αποτελεί πολύ αξιόλογη προσπάθεια με πολύ καλό αποτέλεσμα αντικειμενικής καταγραφής ή μάλλον προσπάθεια να διηγηθεί μια ιστορία μέσα σε ρεαλιστική ατμόσφαιρα όπως την είδαν και οι δύο πλευρές και όχι μόνο οι νικητές και θα προσελκύσει όσους ενδιαφέρονται για τα ιστορικά γεγονότα και τα παραλειπόμενα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ταινία είναι πολύ καλή, στο τμήμα που παρουσιάζει την οπτική γωνία ορισμένων πρωταγωνιστών των γεγονότων.

Λείπουν όμως καίρια γεγονότα για το ψυχογράφημα των εμπλεκόμενων: η σύγκρουση του Χίτλερ με τους στρατηγούς του δεν περιλαμβάνει τα προγενέστερα επεισόδια, με Ρόμμελ κυρίως και φον Μανστάιν λιγότερο (στην - πολύ κοντά στα γεγονότα που εξιστορούνται αναλυτικά - αντεπίθεση στις Αρδέννες). Εκεί φαίνεται ότι το ανθρωπάκι που παρουσιάζεται ως Χίτλερ δεν ήταν ακριβώς ένας ψυχοπαθής χωρίς επαφή με την πραγματικότητα.

Οι "επιστήμονες" των Ναζί πάλι μας παρουσιάζονται ίσως με υπερβολικά ανθρώπινο πρόσωπο (ίχως εξαιτίας της συμβολής του Σπέερ ως πηγής) και δε μαθαίνουμε λχ ούτε για τον εκλεκτό συνάδελφο Μένγκελε ούτε για τα μέλη του προγράμματος αεριωθούμενων (το τελευταίο Messerschmitt ήταν το πρώτο αεριωθούμενο!) και βαλλιστικών πυραύλων (πχ V2), που κατέληξαν όλοι με μια ιδιότυπη "αμνηστία" στο πρόγραμμα πυραύλων των ΗΠΑ.

Κατά τ' άλλα, ήταν μια πολύ δυνατή ταινία, που αν δεν τη δει κάποιος από την ιστορική σκοπιά (που οι ελλείψεις είναι εμφανείς και δε γίνεται φυσικά προσπάθεια να κρυφτούν) δείχνει σε όλο της το μεγαλείο την καταστροφή του πολέμου, με σκηνικά και βιαιότητες ανάλογα του Στρατιώτη Ράιαν και του Πλατούν (γνώμη μου βέβαια).

empopcorn empopcorn empopcorn /5 άνετα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν την εχω δει την ταινια,αλλα δεν μπορω να ηρωποιησω και να δω εναν σφαχτη γενεων και γενων να εχει και ψυχολογικες ανησυχειες...Παει λιγο υπερβολικο...Οταν τους σκοτωνε ηταν ομορφα και μετα του χαλασε το παιχνιδι???

χαιρω πολυ... :angry:

Βεβαιως,δεν αντιλεγω πως για να πεισει τοσα εκατομμυρια ανθρωπους ειχε καποιο χαρισμα... :mellow:

Οσο ν'αφορα τους Γερμανους μην ξεχναμε οτι κανουν πειραματα σε ζωα και μαλιστα σε σκυλους!!!! :( Κατι αιμοβορο εχει το αιμα τους(?),ο καιρος(?),το κλιμα(?),η μπυρα(?)???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Επειδή το αρχικό post είναι άψογα τεκμηριωμένο, ξαναδιάβασε αυτό και δες την για να έχεις άποψη.

.....σε καμία περίπτωση δε συμφωνώ με κριτικές που υποστηρίζουν πως εξανθρωπίζεται ο Χίτλερ. Κι αυτό γιατί πολύ απλά, ο φύρερ ΗΤΑΝ άνθρωπος και το πιο σοκαριστικό ήταν ακριβώς αυτό! Η δαιμονοποίηση τέτοιων παρανοϊκών είναι που δημιουργεί την ψευδαίσθηση ασφάλειας και απόστασης από το ολοκαύτωμα, όχι η εξανθρωποίηση....

Αυτό με τους Γερμανούς είναι ρατσιστικό σχόλιο και οι γενικεύσεις δεν τιμούν κανένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο ν'αφορα τους Γερμανους μην ξεχναμε οτι κανουν πειραματα σε ζωα και μαλιστα σε σκυλους!!!! :(  Κατι αιμοβορο εχει το αιμα τους(?),ο καιρος(?),το κλιμα(?),η μπυρα(?)???

Συμφωνώ ότι αυτή η δήλωση είναι ταυτόχρονα foul και out... :angry:emno

Μόνο οι γερμανοί κάνουν πειράματα σε ζώα; Ξέρω καθηγητάδες συμπατριώτες μας που έχουν ξεσκίσει τις γάτες. Καλά για τα ποντίκια, τα κουνέλια και άλλα συναφή δεν το συζητάμε....

Δεν είναι λόγοι αυτοί να τους αποκαλούμε αιμοδιψείς....

Κάποτε κάποιοι τους εξαπάτησαν και τους έφεραν σε αντιπαλότητα με όλον τον κόσμο, τώρα οι εποχές έχουν αλλάξει έχουν πληρώσει το τίμημά τους και φέρουν και ένα στίγμα ως λαός....

Όμως έκτοτε έχουν φιλοξενήσει και έχουν θρέψει στη χώρα τους εκατομμύρια μετανάστες από όλο τον κόσμο, έχοντας μετετρέψει την κοινωνία τους σε έναν διαπολιτισμικό παράδεισο και ακόμα έκαναν την υπέρβαση γκρεμίζοντας το Τείχος του Βερολίνου και σαν λαός έδωσαν μια γερή γροθιά στο στομάχι των καθεστωτικών του Ψυχρού Πολέμου. Αυτά όπως επίσης η εργατικότητα και η υψηλή τεχνολογία τους και πολλά άλλα τους κάνουν έναν αξιοθαύμαστο λαό που μοιράζεται απλόχερα τα πλούτη και τις αρετές του με τον υπόλοιπο κόσμο.....

(Μήπως να σχολιάσουμε ότι ο μέσος Γερμανός μαζί με το μέσο Γάλλο έχουν αναλάβει να πληρώνουν το κόστος της ανάπτυξης σε υπανάπτυκτες και κακοδιαχειριζόμενες χώρες όπως η δική μας, τη στιγμή που και στις δικές τους χώρες αντιμετωπίζουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα και μεγάλη ανεργία; )

Δεν τους αξίζει όπως δεν αξίζει σε κανέναν η ρατσιστική αντιμετώπιση.Πρόκειται για έναν λαό σπουδαίο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarupemarup

Uber alles Deutschland -πώς μπαίνουν τα umlaut; Δεν την έχω δει την ταινία αλλά με αυτά που είδα εδώ -και λόγω των φιλογερμανικών αισθημάτων μου- θα πάω οπωσδήποτε να τη δω.

Ten Ten, γιατί δεν είπες τίποτα να πηγαίναμε μαζί βρε;;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Show mercy!!!!

Το τελευταιο ηταν απλο χιουμορ!!!!!ΠΑΠΕΒΑΒΕΟΥΕ!!!!Δεν το περιμενα πως θα ξεσηκωνε τετοια θυελλα αντιδρασεων!!!!!

Η Γερμανια και το Βελγιο εχουν καταγγελθει παγκοσμια για την συστηματικη κακοποιηση ζωων.Αν ξερεις καποιον που κακοποιει ζωα,να μαζευτουμε να τον δειρουμε φυσικα!!!

Οσο ν'αφορα τα σχολια περι ρατσισμου οταν βριζουν τους γκευ η τους μαυρους ολοι το βουλωνουν... :angry:

ΑΝΤΕ ΜΗ ΤΑ ΠΑΡΩ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΕΜΕΝΑ ΒΡΗΚΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΙΤΕ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νικιτα,συμφωνω πως ηταν ανθρωπος και φυσικα δεν τον δαιμονοποιω,αλλα δε θα παω να δω την ταινια για να τον λυπηθω κι ολας.Οτι εκανε εκανε,και η ιστορια εκει διαχεεται απο μια αιματινη βουλα.Σεβασμος σε οσους πεθαναν.Φυσικα οπως ειπα,δεν εχω δει την ταινια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Η ταινία δεν έχει σκοπό να σε κάνει να τον λυπηθείς, κάθε άλλο. Το μεγάλο πλεονέκτημά της είναι ότι σε βοηθάει να φτιάξεις ένα ψυχολογικό προφίλ γι' αυτό τον άνθρωπο. Αν αυτό δεν ανήκει στους στόχους σου, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Για μένα αυτό είναι τα πάντα και επίσης τυγχάνει να μου αρέσει πολύ η ιστορία.

Αν το σχόλιό σου για τους Γερμανούς δεν αντικατοπτρίζει ρατσισμό, ήταν απλά ατυχής ο τρόπος που εκφράστηκες. Εγώ δεν έχω σκοπό να την πώ σε κανένα, πόσο μάλλον σε κάποιον που δεν γνωρίζω, υπερασπίστηκα κάτι που πίστευα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φυσικα και δεν ηταν ρατσιστικο!!!Ηταν απλως ηλιθιο χιουμορ!!!! emeleos

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΚΟ emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emlookaround Ε καλά δεν έγινε και πανικός ούτε πέσαμε να σε φάμε.Μόνο που με αφορμή τα σχόλιά σου θέλουμε να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα και ούτε πίστεψα κάποια στιγμή ότι μπορεί να είσαι ρατσίστρια, απλά όπως λέει και η ΝΙΚΙΤΑ ,φταίει ο τρόπος που εκφράστηκες. Πάντως είσαι πράγματι αυστηρή μαζί τους....Δεν νομίζω να έχουν κάτι εναντίον... των σκύλων ως λαός ( η γάτα κυνηγάει το πoντίκι, ο σκύλος τη γάτα και ο ...Γερμανός το σκύλο!Ή αλλιώς και ο σκύλος θέλει το Γερμανό του:D), ούτε οι Ισπανοί με τους τάυρους, ούτε οι Μεξικάνοι με τα κοκόρια, ούτε οι Γιαννιώτες με τα βατράχια (οι παρόντες μπορούν να το επιβεβαιώσουν αν θέλουν) απλά κάποιες συνθήκες ευνόησαν κάποιες δραστηριότητες μη φιλοζωικές....

Τέλος πάντων χιούμορ κάνουμε κι εμείς...Ας γυρίσουμε στα της ταινίας :)emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:)emrose
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.