Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Million Dollar Baby


bromptonista

Recommended Posts

Χαριτωμένη ταινία, βλέπεται ευχάριστα σε DivX μετά από μια νύχτα κραιπάλης. Ο Κλιντ έχει δυστυχώς απομακρυνθεί από το αγαπημένο όλων πρότυπο του Dirty Harry, δυστυχώς οι παλιές καλές μέρες έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί.

Μια ταινία με πολύ δυνατές ερμηνείες, "οσκαρικού" σχεδόν χαρακτήρα παρά την ενασχόληση με ένα θέμα που εκ πρώτης όψεως παραπέμπει σε "αριστουργήματα" όπως Rocky κλπ, καθώς πραγματοποιει μια θεαματική τουλάχιστον στροφή στο επίπεδο. Το 8,4/10 στο IMDB (9000 ψήφοι) είναι δηλωτικό απλά του πόσο πραγματικά αρέσει η ταινία.

Το Million Dollar Baby είναι η φανταστική ιστορία μιας τριαντάρας που θέλει να γίνει πρωταθλήτρια πυγμαχίας (η Χίλαρι Σουάνκ στο ρόλο της Μάγκι). Ο Κλιντ παίζει τον γεροπροπονητή Φρέντι, που στην αρχή δεν τη δέχεται αλλά την παιρνει μετά παρότρυνση του επιστάτη του γυμναστηρίου και παλιού πρωτοπυγμάχου του (Μόργκαν Φρίμαν). Ξέχασα να σας πω ότι και οι δυο έχουν ολίγον τι διαλυμένες οικογένειες... Η γκομενίτσα θα φτάσει τελικά στον τελικό... και από κει τη συνέχεια διαβάστε τη αν σας αρέσουν τα σπόιλερ.

------------------------------------------------------------

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΑΝ ΔΕ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ SPOILER

------------------------------------------------------------

Λοιπόοον. Στον τελικό με τη "βρώμικη" αντίπαλο, η Μάγκι τρώει μερικές φάπες παραπάνω, αλλά εκεί που ξεκινά να κερδίζει, τρώει μια σβουριχτή εκτός φάσης και προσγειώνεται με τον αυχένα στο σκαμνάκι του μποξέρ... Μια ύπουλη κριτική ματιά στην εξέλιξη της σύγχρονης νευροχειρουργικής (γύρισα όλους τους γιατρούς και τα νοσοκομεία ένα πράγμα) την αφήνει παράλυτη από το λαιμό και κάτω (βλέπε Mar Adentro) και κατάκοιτη σε ένα κρεβάτι να μην μπορεί να χαρεί το εκατομμύριο δολλάρια...

Η εξέλιξή της είναι προϊούσα από κει και πέρα, τσακώνεται με την οικογένειά της που θέλει να της φάει τα λεφτά χωρίς να νοιάζεται ντιπ γι' αυτήν, της μένει μόνο η πατρική φιγούρα του Φράνκι, από τις κατακλίσεις χάνει το πόδι της, χάνει τελείως το κουράγιο της και παίρνει τη μεγάλη απόφαση να ευθανασιωθεί (πέρασε τα 25 χρόνια σκέψης του Mar Adentro σε μερικους μήνες ένα πράγμα).

Ο Φράνκι που κάθε μέρα πάει στην Εκκλησία και παρακαλάει να γυρίσει πίσω η κόρη του στην αρχή αρνείται, αλλά μετά (αφού η Μάγκι κάνει την εκπληκτική προσπάθεια να αυτοκτονήσει δαγκώνοντας τη γλώσσα της (!!!) ) πείθεται να της κάνει την ενεσούλα και να τη στείλει στο καλό. Αυτά σε γενικές γραμμές, χωρίς το συναίσθημα που ξεχειλίζει από κάθε γωνιά της τηλεόρασης και του πανιού και που έδωσε στην ταινία τις υποψηφιότητες για όσκαρ κλπ κλπ.

Σεξ δεν έχει, dirty talking ούτε, εξώκοσμη βία σίγουρα όχι, οπότε γιατί να πάτε να τη δείτε; Γιατί είναι μια ταινία που ρίχνει φως στην αμερικανική "Do it boss" ματιά στην ευθανασία, και είναι μια από τις αξιολογότερες ταινίες που κυκλοφορούν ΧΩΡΙΣ σεξ και εξώκοσμη βία :P:P:P

empopcorn empopcorn empopcorn empopcorn /5 γιατί μάλλον τα αξίζει, παρότι η πολλή κουλτούρα είναι σαν το κύριε ελέησον και τη βαριέται και ο αρχιμανδρίτης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαριτωμένη ταινία, βλέπεται ευχάριστα σε DivX μετά από μια νύχτα κραιπάλης. Ο Κλιντ έχει δυστυχώς απομακρυνθεί από το αγαπημένο όλων πρότυπο του Dirty Harry, δυστυχώς οι παλιές καλές μέρες έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί.

Σεξ δεν έχει, dirty talking ούτε, εξώκοσμη βία σίγουρα όχι, οπότε γιατί να πάτε να τη δείτε;

μάλλον τα αξίζει, παρότι η πολλή κουλτούρα είναι σαν το κύριε ελέησον και τη βαριέται και ο αρχιμανδρίτης.

emexclΜια ματιά στην κριτική που έγραψε το μέλος Σαράντος:

Η χθεσινή σου μέρα ήταν μέσα στην κραιπάλη, όπως εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς. Γυρίζεις σπίτι ο έρμος σε άθλια κατάσταση και μαντεύω μόνος. Θέλοντας να ξεχάσεις την πίκρα της μοναξιάς και μέχρι να ξεμεθύσεις σου έρχεται η ιδέα να βάλεις να δεις την ταινία που προαναφέρθηκε. Αυτό σαφώς το κάνεις με την ελπίδα ο Κλίντ να μην έχει απομακρυνθεί από το αγαπημένο σου πρότυπο του Dirty Harry! :antegeia::splaaaats:

Η τύχη δεν είναι με το μέρος σου και σου παίζει τρελά παιχνίδια! Αλίμονο!!! Η ταινία, sex δεν έχει, dirty talking ούτε, εξώκοσμη βία σίγουρα όχι, οπότε γιατί να τη δεις; Η κουλτούρα δεν ήταν αυτό που έψαχνες σαν πιστός και φανατικός οπαδός του τίτλου του αρχιμανδρίτη… :P:P:P

Αποφασίζεις να γράψεις ταινιοκριτική στο greekmeds μέχρι να πιάσεις δουλειά (αφού ξενέρωσες αρκετά προσπαθώντας να πιάσεις το νόημα της ταινίας μέσες-άκρες, έτσι για την τιμή των όπλων…) στην οποία ταινιοκριτική τελικά ήσουν απόλυτα ειλικρινής, δεν έκρυψες τίποτα, οφείλω να το πω. Και όπως ετοιμάζεσαι, ξαφνικά γυαλίζει το μάτι σου και πατάς ευτυχισμένο κλικ στο «ερωτόμετρο», που έχει επανέλθει στο προσκήνιο… :o:o:o Συνεχίζω εκεί…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

1) Δεν είδα χτες την ταινία, αλλά και την Τετάρτη η νύχτα ήταν νύχτα κραιπάλης. Όλες οι νύχτες έτσι είναι!

2) ΕΙΔΑ την ταινία. Σημαντικό αυτό. Εσύ;

3) Νομίζω το νόημα της ταινίας το έπιασα αρκετά καλά (την είδα εξάλλου). Ήξερα κιόλας πριν τη δω ότι δεν είχε σχέση με τον παλιό καλό Κλιντ του Dirty Harry (ξέρεις, όταν οι υπόλοιποι είμαστε ακόμα παιδιά κι εσύ γεροντοκόρη :P:P:P:P )

4) Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που θέλουν να γυρίσουν στην πολυθρόνα τους για να δουν το Million Dollar Baby με παρέα;;; To Crash θα δω τώρα με παρέα... -_-:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Κι εγώ την είδα παλικάρι μου και το post αυτό είχε ως σκοπό να σε πάει στο ερωτόμετρο, μην παρεξηγείς.

ΥΓ. Δεν είμαι γεροντοκόρη, πως σου ήρθε αυτό;;;

edit: Μου αρέσει που ζήτησα και να μην παρεξηγηθεί κι όλας. Διαπραγμάτευση με τον Αττίλα τον Ούννο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To Crash θα δω τώρα με παρέα... -_-  :)

To Crash του Κρόνενμπεργκ;;; Αυτό με το Τζέημς Σπέηντερ και τη Χόλι Χάντερ με κάτι ανωμαλίες σε ένα αμάξι; Μώρε μπράβο.... :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χιχιχι,πολυ μ'αρεσουν τα σατανικα σχολια στο τελος... emdevil Την ταινια σκοπευα να τη δω,και μαλιστα με μανια,αλλα λατρευω τα spoiler κι επειδη το τελος μου φαινεται καπως πιο παταττενιο απο οτι περιμενα παει... :antegeia: Καλα,πολυ θλιψη!!!Θελει να αυτοκτονησει δαγκωνοντας τη γλωσσα της... :huh: Δεν κραταει την αναπνοη της καλυτερα??? :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

φεύγοντας απο το σινεμα , ήταν σαν να είχε περάσει οδοστρωτήρας απο πάνω μου , πολύ πολύ σκληρή ταινία

όμως ταυτόχρονα αληθινή και ανθρώπινη

προσωπικά μ αρεσει πολύ η στροφή του Ιστγουντ , αυτός ο άνθρωπος επιδεικνύει μια σκληρότητα που σαν πάγος σε παγώνει , σου κόβει τα συναισθήματα σε χίλια δυο κομμάτια ,πλακωνει την ψυχή σου και ταυτόχρονα όλο αυτο δε το βαφτίζεις ψευτοκουλτούρα και είμαι βαρύς κι ασήκωτος μόνο και μόνο για να εντυπωσιασω ,αλλα όταν περάσει το πρώτο σοκ ,λειτουργεί σαν νυστέρι που καθαρίζει βαθιά το τραύμα και πονάς μαζί αλλα ξέρεις ότι αυτος είναι ο δρόμος για τη λύτρωση...

δεν έχω συνηθισει να ΄βλέπω ταινίες με τόση σωματική βία και αυτό με διέλυσε κατα τη διάρκεια της ταινίας , είναι όμως και η βία ένας δρόμος για την καθαρση των ηρώων , όπως λεει ο παλαιμαχος προπονητής ο καλός πυγμαχος διαφέρει από τους άλλους ότι όταν αυτός πονάει συνεχίζει...

δευτερη ταινια που θιγει το θέμα της ευθανασίας φέτος και όμως τόσο διαφορετικά ειδωμένο από τη θάλασσα μέσα μου, εδώ η ευθανασία δε μου φαίνεται ότι φανταζει σαν επιλογή , είναι δωσμένη σαν μονοδρομος και το δίλημμα είναι αν ένας ανθρωπος θα καταφέρει να ξεπεράσει την αγαπη και τις τυψεις του προκειμένου να σωσει κάποιον άλλον

κυρίως με άγγιξε το ξεπάγωμα του ήρωα , ένας άνθρωπος που έμαθε να αμύνεται με ποιο τρόπο ?, μην παρέχοντας τη δυνατότητα προσέγγισης του , κλεισμένος στο καβούκι του , με μόνο δρόμο για τη γαλήνη την επαφή με τις θρησκευτικές απορίες και αναζητήσεις του , όμως αυτά είναι το περιτύλιγμα στη ζωή , το θέμα είναι πως ο καθένας θα βάλει την αγαπη στη ζωή του ,ο ήρωας μπορεί να ξημεροβραδιάζεται στην εκκλησία αλλα του λείπει η αγάπη , αυτο το έλλειμμα αγάπης μόνο η ανθρώπινη επάφη το ντύνει με επιδέσμους και σιγά σιγά κλείνουν οι πληγές ...

πως τελικα καταφέρνει να έρθει αντιμέτωπος με ότι νιώθει υπέυθυνος , να δεχτει ότι σε άλλα φταίει και σε άλλα δε φταίει και να ξαναδεθεί με κάποιον ανθρωπο με μια σχέση τρυφερή , προστατευτική , γονεική .

και πως πρέπει να φιλτράρουμε την προστασία με την οποια θέλουμε να τυλίξουμε όσους νιωθουμε ότι εξαρτώνται απο εμάς μέσα από ένα λεπτο κόσκινο , ώστε να μην γίνεται έλλειψη ενθάρρυνσης τους...

και η κοπέλα , τόσο πείσμα , τόση θέληση , τίποτε δε μπορεί να την σταματήσει , καμία κούραση , καμία εξουθένωση δεν αρκεί για να παρατήσει το όνειρο τηςκαι αυτο είναι που δικαιωνει (βεβαια ειναι υποκειμενική άποψη του καθενος η επιλογή θανατου)την αποφαση της , πως μπορεί να συνεχίσει να ζει έτσι , όταν έχει ζήσει αλλιώς , όταν έχει στα αυτιά της τον ήχο χειροκροτημάτων , όταν έχει αγγίξει το όνειρο της?το σημαντικο δεν είναι το ποσο θα ζήσεις αλλα το πώς..-το πιο τραγικο είναι να πεθάνεις χωρίς να έχεις ζήσει...

και η οικογενεια της πως μεταμορφώνεται σε απλούς θεατές του δραματος της με μόνο ενδιαφέρον όχι ότι είναι η κοπέλα αλλα ότι έχει ....κυρίως η μητέρα της με ταρακούνησε , πώς είναι δυνατόν?και να πείθω τον ευατό μου , αυτά συμβαίνουν μόνο στις ταινίες ...

πως ψάχνουμε όλοι στους άλλους αυτο που πιοτερο μας λείπει και πιοτερο μας πληγώνει , ο γερασμένος ήρωας μια κόρη να αγαπήσει και η κοπέλα έναν προπονητη-πατέρα να πιστέψει στη δύναμη της και να την εμπιστευτει ,γιατι δεν έχει την μεγαλύτερη σημασία η προπονήση αυτη καθ αυτη ως εκμάθηση τεχνικών κτλ αλλα αυτη η αισθηση να ξέρεις πως κάτω απο το ρινγκ είναι κάποιος που ακόμη κι αν σε βλέπει να χάνεις , θα σου φωνάξει εγώ είμαι εδώ και πιστέυω σε σένα , ο κόσμος όλος να χαλάσει , είμαι σίγουρος για τη δύναμη της ψυχής σου...

δυνατή ταινία , ξυραφακι στην ευτυχία και τη χαρά ,η ερμηνεια της Σουανκ συγκλονιστική ,όλο αυτο το κλίμα χαμηλου φωτισμού ,σχεδον κλειστοφοβικό για μένα ,απαραίτητο για να σε τυλίξει η σκληρη ματιά της ταινίας..

πολύ καλή, όχι απο τις ταινές που θα ξαναέβλεπα γιατι δεν αντεχω στη θεα της , αλλα απο αυτες που θα μου μεινουν για καιρο στη σκέψη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

την είδα και εγώ όταν παιζόταν ακόμη... τώρα μετά από τόσο καιρό τί να γράψω ?? :P

άξιος ο Χάρις! :) (όχι ο Πότερ, ο βρώμικος! :) )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Ε, καλα μην τρελαθουμε κιολας. Καλουτσικη ταινιουλα... Λιγο το διλλημα του Αχιλλεα μου κανε... Δακρυβρεχτο στορι, η οικογενεια της Σουανκ πιο απονοι απο το κανονικο, ο "Βρωμικος Χαρρυ" να χει κανει κατι ακατανομαστο στην κορη του που δε μαθαινουμε ποτε, λιγο χιουμορ, σεναριο προσεγμενο, αλλα η σκηνοθεσια "μια απ τα ιδια"!

Αξιζει να τη δεις, αλλα cool.ΔΕΝ θα φερει κ τπτ καινουργιο στο σινεμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.