Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Spider-Man 2


Winmx

Recommended Posts

Spider-Man 2

Σκηνοθέτης Sam Raimi

Πρωταγωνιστές Tobey Maguire , Kirsten Dunst , J.K. Simmons , Alfred Molina , Rosemary Harris

Ο Peter Parker βρίσκεται σε οριακό σημείο στη ζωή του. Προσπαθεί να αντεπεξέλθει σε όλες τις υποχρεώσεις του και να τα καταφέρει σε κάθε τομέα της πολύπλευρης ζωής που έχει επιλέξει.

Οι σπουδές του έχουν μείνει πίσω. Η part-time δουλειά του σε πιτσαρία αποφέρει περισσότερα έξοδα παρά κέρδος. Το αφεντικό του στην εφημερίδα απορρίπτει χωρίς δεύτερη ματιά κάθε φωτογραφία που δεν είναι του Spider-Man.

Τα έσοδα του είναι ελάχιστα και δεν μπορεί να βοηθήσει την θεία του που διώχνεται από το σπίτι της. Έχει απομακρυνθεί συνειδητά από τους καλύτερους του φίλους: τον Harry λόγω της ψύχωσής του να ανακαλύψει ποιος είναι ο Spider-Man που σκότωσε τον πατέρα του, και την Mary Jane επειδή δεν θέλει να την εμπλέξει σε οποιονδήποτε κίνδυνο.

Του είναι πολύ δύσκολο να προσπαθεί να βοηθά τον κόσμο τη στιγμή που δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα στην καθημερινότητά του.

Έτσι παίρνει την απόφαση να εγκαταλείψει τον ήρωα και να επικεντρωθεί στον Peter Parker.. Έως ότου ο Dr. Otto Octavius μεταμορφωθεί σε Doc Ock, σπείρει τον πανικό στην Νέα Υόρκη, απειλήσει τα κοντινά του πρόσωπα και ο κόσμος ζητήσει την επιστροφή του ήρωα. Η στολή θα ξαναφορεθεί, τα γυαλιά θα πεταχτούν, και θα επιστρατέψει όλες του τις δυνάμεις για αυτό που πλέον φαίνεται να είναι ο προορισμός του να κάνει. «With great power comes great responsibility...»

2 ωρες εργο χωρις διαλειμμα..... :blink: Μου βγηκαν τα ματια...ηταν κ λιγο αργουτσικα :rolleyes:

Ωραια τα σκηνικα αλλα απο υποθεση :wacko: ......πολυ μελι ρε γμτ!!!!Νταξ....αμερικανικο εργο εντελως!

empopcorn/5 και πολυ του ειναι emdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου βάζω τγία επειδή η γλάστρα είναι χάλια. Καλά ήταν ανάγκη να κρατήσουν αυτό το ξυνόγαλο και στο σύκουελ.Ήμαρτον........... :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για κουλαρετε ρε παιδια... καλοκαιρι ειναι και πηγατε να δειτε μια superhero movie! Τι περιμενατε? Ινγμαρ Μπεργκμαν?

Εγω για το ειδος του το βρηκα πολυ καλο. Το πρωτο ηταν καλυτερο, αλλα και αυτο με αφησε ικανοποιημενο. Ωραια εφε, ωραια η αναπτυξη του ηρωα-λουζερ Πιτερ Παρκερ...

Περιμενω το νο3 με τον γκομπλιν ξανα και ελπιζω για νο4 με τον Δρ Ντουμ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ, είμαι σε τελείως διαφορετική νότα εδώ.

Για μένα ήταν η καλύτερη Superhero Movie που χω δει. Χαλαρά 5/5. Πιστή στο κόμικ και φανερά επηρεασμένη από μερικές από τις καλύτερες στιγμές του. Με έπιασαν τρελά Deja Vu, ειδικά η εικόνα της στολής

του Πάρκερ να κρέμεται στον κάδο είναι θρυλική. Από όλο το αχανές roster

αντιπάλων του Spiderman ο Octopus είναι ο αγαπημένος μου -ποιος Venom τώρα!- και η ενσάρκωσή του στο φιλμ ήταν άψογη και σαν χαρακτήρας και σαν εφέ. Η δε εισαγωγή/σύνοψη της πρώτης ταινίας με σκίτσα ήταν απλά εκπληκτική.

Μπορώ να πω ότι το στορυτέλινγκ της εισαγωγής ήταν για μένα πιο δυνατό από ολόκληρο το πρώτο φιλμ γιατί χρησιμοποίησε στην εντέλεια τη μεγαλύτερη δύναμη (αλλά και δυσκολία) των κόμιξ: με μία στατική εικόνα μπορούν να συμπυκνώσουν περισσότερα συναισθήματα από ότι 15 λεπτά έργου!

Στα συν φυσικά η μικρή αναφορά στο υπεραγαπημένο μου Evil Dead στην σκηνή με το χειρουργείο του Octopus και βεβαίως το cameo του Bruce Campbell! Hail to the king baby!!!

Άντε και να δούμε στο επόμενο τον Χάρυ να γίνεται Hobgoblin! Ξέρω ότι δεν συμφωνεί με το κόμικ αλλά προτιμώ χίλιες φορές τον Hob (ή ακόμη καλύτερα τον Demogoblin... naahh! B) ) από το να ξαναδούμε τον Green...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμερικάνικο έργο εντελώς; Μα φυσικά! Δεν προσποιήθηκε ούτε στιγμή ότι είναι Ιρανικό! :antegeia:

Πολύ όμορφο, στα top των μεταφορών comix στη μεγάλη οθόνη (top 1+2 για μένα το πρώτο και δεύτερο Batman).

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με Azrai και Avatar στα υπόλοιπα, όσο για την Kirsten... δεν τη βρήκα καθόλου γλάστρα, άσε που χωρίς να είναι όμορφη ιδιαίτερα, τη θεωρώ πολύ πολύ γλυκιά. Και έχει αποδείξει επίσης ότι είναι και αξιόλογη ηθοποιός σε αρκετές ταινίες, που βαριέμαι να αναφέρω (πιο πρόσφατο το Eternal sunshine of a spotless mind).

Παρόλα αυτά, το πρώτο μάλλον μου άρεσε λίγο περισσότερο.

Αν πηγαίνεις σε superhero movies, πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για το τι θα δεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρισκω τα γουστα σου λιγο εξεζητημενα δοκ...

Η τυπισσα παντως μεχρι πριν κανα μηνα τα ειχε με τον Τζεηκ Γκιλενχααλ (Ντονι Νταρκο, Μετα την επομενη μερα) και τον παρατησε γιατι λεει ηταν μουχλας και οτι εκεινη ψαχνει για ενα παρτυ ανιμαλ... :antegeia::wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω παλι βλεποντας το εργο περιμενα οτι απο στιγμη σε στιγμη θα πεταγοτανε απο καπου ο Μπους :lol::P:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα συμφωνήσω με όσους είπαν θετικά σχόλια γαι την ταινία.Μπορώ να πω πως για το είδος της ήταν από τις καλύτερες-και για εμένα τα καλύτερα ήταν τα Batman 1,2 άντε και το 3!Άψογη μεταφορά,χωρίς περιττές σάχλες και προσθήκες,με την απαραίτητη ατμόσφαιρα του κομικ.Μου άρεσε που δεν ωραιοποίησαν το χαρακτήρα του Spiderman,άλλα διατήρησαν τη μελαγχολία που αποπνέει.Όσο για την Νταρσν,ούτε εγώ τη θεωρώ όμορφη,αυτό όμως είναι πρώτον υποκειμενικό και δεύτερον δεν σημαίνει ότι τη θεωρώ κακή ηθοποιό.Όσο για τον Μπους,μακάρι να ξεπεταγόταν να τον έτρωγε ο Dr Octapus μπας και γλιτώναμε! :Demsly

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα συμφωνήσω με όσους είπαν θετικά σχόλια γαι την ταινία.Μπορώ να πω πως για το είδος της ήταν από τις καλύτερες-και για εμένα τα καλύτερα ήταν τα Batman 1,2 άντε και το 3!Άψογη μεταφορά,χωρίς περιττές σάχλες και προσθήκες,με την απαραίτητη ατμόσφαιρα του κομικ.Μου άρεσε που δεν ωραιοποίησαν το χαρακτήρα του Spiderman,άλλα διατήρησαν τη μελαγχολία που αποπνέει.Όσο για την Κιρστεν,ούτε εγώ τη θεωρώ όμορφη,αυτό όμως είναι πρώτον υποκειμενικό και δεύτερον δεν σημαίνει ότι τη θεωρώ κακή ηθοποιό.Όσο για τον Μπους,μακάρι να ξεπεταγόταν να τον έτρωγε ο Dr Octapus μπας και γλιτώναμε! :Demsly

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει παραγίνει το κακό με αυτή την αντιηρωική προσέγγιση των κλασσικών αμερικάνικων ηρώων. -_- Κατ εμέ η καλύτερη προσέγγιση ήταν αυτή του Σούπερμαν με τον Ρίβς, λίγο επικό λίγο με τον αέρα που φυσάει στη μπέρτα,λίγο η καθαρή χωρίστρα κτλ. ΗΜΑΡΤΟΝ, ΜΕΡΣΥ οχι άλλους φλούφλιδες ήρωες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Βασικά, το κακό που αναφέρεις υπάρχει από την δεκαετία του '60 και ήταν

αυτό που έκανε τους χαρακτήρες της Marvel να ξεχωρίσουν από τα υπερόντα όπως ο Superman, να εκθρονήσει την DC και να κυριαρχήσει στο χώρο έως και σήμερα.

Ο Spiderman πάντα ήταν ένας weakling συγκριτικά με τυπάδες όπως ο Superman (που στον pre-crisis κόσμο της DC είχε φτάσει στο σημείο να διαλύει πλανήτες χτυπώντας τις παλάμες του!!!). Αντίθετα η Marvel έριχνε στην αγορά ήρωες όπως ο Daredevil, ένας υπερήρωας που το μόνο διαφορετικό που είχε από τους κοινούς θνητούς ήταν ότι ήταν... τυφλός! Τι πιο φλούφλικο από αυτό; ;)

Αρκετά αργότερα έριξαν ένα retcon και πρόσθεσαν τα περί ραντάρ (αυτό σχετικά νωρίς), ενισχυμένης αφής που δίνει και λίγη υπερδύναμη, νίντζα εκπαίδευση κ.ο.κ.

Περάσαν κάμποσα χρόνια μέχρι η DC να πάρει σήμα και να κάνει πιο ανθρώπινους τους ήρωές της, ήταν όμως πολύ αργά emhehe

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και φοβαμαι οτι η δικια μου προσεγγιση θα ειναι "μα εντελως πανασχετη",θα το τολμησω.

Μπορει ο ζουπαμαν να φαινεται σε εσας φλουφλης αλλα σκεφτειτε το ακολουθο:βγηκε σε περιοδο που οι αντρες ηταν σαρκοβορα,αρχιζαν να κανουν 2/3 δουλιτσες καθημερινα για να βγαζουν φραγκα και η ψυχανωμαλια ηταν στα φορτε της.Ετσι,οι περισσοτεροι θα ηθελαν να εχουν και εναν αλλον εαυτο,να ειναι με λιγα λογια κατι σε ντουμπλφας,αλλοι το πρωι και αλλοι το βραδυ.Οποτε,ηρωες τετοιου τυπου,θα ειχαν περαση,οπως εχει στους αντρες το"κυρια στο τραπεζι,τσουλα στον καναπε".Για τις δε γυναικες που ειχαν οι περισσοτερες αντρες ξεπλυμενους της εργατιας και την λεξη τακτ η χωριστρα ουτε που τους την ειχε μαθει η μανα τους,τι να πω;Ετσι,η φαντασιωση τους ηρθε επι της οθονης...

Εμενα μου αρεσε ο αποτυχημενος Spiderman.Στο μερος βου,αγγιξε αρχικα βεβαια τα ορια του "θεε μου,τσαμπα το τικετ και το ποπκορν"αλλα μετα ισιωσε...

Αβαταρ,για τον DAREDEVIL η τον αλλο σουπα-ηρωα HELLBOY,σου βγαζω το μεταξωτο μου καπελο. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Βασικά, το κακό που αναφέρεις υπάρχει από την δεκαετία του '60 και ήταν

αυτό που έκανε τους χαρακτήρες της Marvel να ξεχωρίσουν από τα υπερόντα όπως ο Superman, να εκθρονήσει την DC και να κυριαρχήσει στο χώρο έως και σήμερα.

Ο Spiderman πάντα ήταν ένας weakling συγκριτικά με τυπάδες όπως ο Superman (που στον pre-crisis κόσμο της DC είχε φτάσει στο σημείο να διαλύει πλανήτες χτυπώντας τις παλάμες του!!!). Αντίθετα η Marvel έριχνε στην αγορά ήρωες όπως ο Daredevil, ένας υπερήρωας που το μόνο διαφορετικό που είχε από τους κοινούς θνητούς ήταν ότι ήταν... τυφλός! Τι πιο φλούφλικο από αυτό;  ;) 

Αρκετά αργότερα έριξαν ένα retcon και πρόσθεσαν τα περί ραντάρ (αυτό σχετικά νωρίς), ενισχυμένης αφής που δίνει και λίγη υπερδύναμη, νίντζα εκπαίδευση κ.ο.κ

:withstupid: Να προσθέσω τους Χ-men mk2,με τα άπειρα προσωπικά προβλήματα και τις δυσκολίες προσαρμογής,χαρακτηριστικά που αναπτύχθηκαν και στις επιμέρους σειρές λ.χ. Wolverine.Πάντως ο πρώτος ήρωας αυτού του τύπου ίσως ήταν το πράγμα από τους fantastic four.Για την ταινία έχω να πω ότι ήταν καλύτερη από την πρώτη της σειράς και απλά θεϊκή,ακριβώς γιατί οι σκηνές δράσεις είναι ένα τελείως δευτερεύον κομμάτι της και επικεντρώνεται στην προσωπικότητα του κεντρικού ήρωα,που τον αναπτύσσει κάτι παραπάνω από πειστικά,ακόμα και αν είναι ένα άτομο με υπερφυσικές ικανότητες.Και οι αράχνες έχουν ψυχή.Της δίνω emstaremstaremstaremstar

Υ.Γ.Υπάρχουν και ήρωες όπως ο Μπάτμαν,που είναι ψυχάκιας για τα καλά.Όλοι μπορούμε να ταυτιστούμε όμως με τον υπερήρωα τύπου Σπάιντερμαν που δεν έχει να πληρώσει το νοίκι και είναι γεμάτος ανασφάλειες και δεν είναι παραδομένος σε ένα παιχνίδι τυφλής προσωπικής αντεκδίκησης.Εκεί έγκειται και η επιτυχία των ηρώων της Marvel:είναι αληθινά άτομα με εξαιρετικές ικανότητες,όχι Μεσσίες,ο Μεσσίας ήρθε πριν 2000 χρόνια,δεν χρειάζεται η Marvel να εφεύρει καινούριο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφορμή για το προηγούμενο πόστ μου στάθηκε η ατάκα που ειπώθηκε στο Kill Bill Vol2 από τον Κάρανταϊν σχετικά με τους υπερήρωες. Τελικά ο τύπος είχε σαφέστατα δίκιο και εστέρνίζομαι τις απόψεις του. Δε θέλω προσωπικά εγω πχ από κάποιον που σώζει τον κόσμο, να πάσχει από σπυράκια ή να έχει νταλκάδες επειδή τον παράτησε η γλάστρα. Ο Σούπερμαν είναι η επιλογή μου διότι είναι γεννημένος ήρωας και τα κολλητά του πάνε :lol: Έχει την ιδιοσυγκρασία του ήρωα και σε πείθει οτι πράγματι υπερτερεί από το μέσο άνθρωπο. Ξέρω οτι ο Σούπερμαν έχει κατηγορηθεί οτι αποτελεί ουσιαστικά τον Υπεράνθρωπο του Νίτσε, αλλά τι να κάνουμε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.