Jump to content

Ποιό είναι το αγαπημένο σας φαγητό???


Recommended Posts

Ποιό είναι το αγαπημένο σας φαγητό...κρεατικά emfood ???ψαρικά emfish ???όσπρια embaaa ???

Σας αρέσει να δοκιμάζετε νέες γεύσεις???emchef

Τι δοκιμάσατε τελευταία και σας άρεσε πολύ???Απο φαγητό πάντα εεε... :Pemblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα τα σφάζωωωωωω

όλα τα μαχαιρώνωωωω!

Είναι ζάχαρη είναι μέλιιιιιι

τα καρπούζια του Βαγγέληηηηη!

Ο καλός ο μύλος

όλα τ' αλέθει...!

emheheemheheemhehe

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαχαχαχα...

Χμ εγώ δε τα αλέθει όλα...εντάξει λοιπόν το παραδέχομαι...μου αρέσει πολύ το κρέας...το κοτόπουλο ακόμα περισσότερο...όσο για τις χυλοπίτες της not...μπλιαχ...καθόλου δε μ'αρέσουν... emblushemiloveyou

7ακο ποιό είναι ομως το αγαπημένο σου???Να ξέρω δηλαδή αν σου κάνω ποτέ (δηλαδή ποτέ :P:P:P ) το τραπέζι τι να σου φτιάξω... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλή η απάντηση:

kokoretsi.JPG

emarupemiloveyou μοναδική μου αγάπη!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αδυναμία μου δεν είναι τελικά κάτι το τρομερό, το δύσκολο, το μη επιτεύξιμο....

ΤΙ ΖΗΤΑΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

Λίγα μπιφτεκάκια με πατάτες τηγανιτές!!! emardown

post-629-1090851309.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να πω...όλα μου αρέσουν τώρα...αν σκεφτώ κάτι σπέσιαλ θα το αναφέρω...βασικά σημασία έχει να σε εμπνέει η εμφάνιση...τόσο του πιάτου όσο και αυτής που στο σερβίρει... B) Σωστά;;; ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι τυπικό αμερικανάκι στο φαγητό... Οπότε λατρεύω οποιοδήποτε πιάτο των Friday's! Jack Daniels chicken strips είναι από τα αγαπημένα μου, και είναι φιλετάκια κοτόπουλου με sauce Jack Daniels..

Επίσης, λατρεύω το Κινέζικο και ιδιαίτερα οτιδήποτε με γλυκόξινη σάλτσα

Γιαμ, γιαμ emfood

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α, και για επιδόρπιο:

cheesecake.jpg

Τώρα που το θυμήθηκα τα 3 πιο περίεργα φαγητά που έχω δοκιμάσει είναι τα εξής:

1. Γάιδαρος emarright Δεν ήταν κακός, σκληρό και λίγο ξυνό κρέας από τις ορμόνες αλλά θυμίζει λιγάκι καταστάσεις Κατοχή, Πολιορκία Μεσολλογίου, κτλ

2. Σούσι emarright Μακριαααααααααααααααά, αν σας το προσφέρουν πείτε αδιάκριτα όχι.

3. Φτερό καρχαρία emarright Για να είμαι ειλικρινής, δε κατάλαβα τη διαφορά με το ψάρι.

Γενικά είμαι ανεκτικός στο φαγητό, παρότι που δε μου αρέσουν καθόλου τα μακαρόνια, ειδικά αυτά με κιμά

:wacko::wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι δεν ανήκω σ'αυτούς που θεωρούν το φαγητό ηδονή... :splaaaats: τρώω απλά για να μην πεθάνω... η γεύση δεν είναι η αγαπημένη μου αίσθηση (σε αντίθεση με την ακοή και την όσφρηση emblush )

Γενικά δε μ'αρέσουν τα κρεατικά... δε μ'αρέσουν τα ψάρια (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων)... δε μ'αρέσουν τα όσπρια...

Μ'αρέσει σχεδόν οτιδήποτε σε βετζετέριαν... μ'αρέσουν τα όστρακα (δε θέλω περίεργους συνειρμούς, ω βρωμερά και ακάθαρτα μυαλά emdevil )... δε μ'αρέσουν τα γλυκά.... :huh:

Μ'αρέσουν οι εξωτικές γεύσεις... (κινέζικο ρουλζ emarright πολυαγαπημένε μου μπρο, πότε θα πάμε??? emlicklips )

Γενικά για να πω "τώρα θέλω το τάδε" πρέπει να μου πέσει το παιδί... :lol::P:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Όχι, ανήκουν στην κατηγορία "τώρα θα μου πέσει το παιδί" :P

Αμέσως να με κακολογήσεις... :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Κοκορέτσι, Κοντοσούβλι σε μακρυά όμως σούβλα :P , μπριζόλες, σνίτσελ αλα κρέμ, γουρουνοπούλα στην σούβλα, αγριογούρουνο στιφάδο. Αυτά όσον αφορά τα κρεατικά!

Λαδερά: μουσακάς, παστίτσιο, παπουτσάκια (κατά προτίμηση μεγάλο νούμερο για να μην με χτυπάνε και κάνουν κάλους..)

Όσπρια:No comment

Ζυμαρικά : τα πάντα !

Ορεκτικά: κολοκυθοξεφτέδες, μπουρεκάκια, κροκέτες, ποπλέτες, σεφταλιές

Ψάρια: καλά είναι, αλλά αγαπημένο χταποδάκι στα κάρβουνα μαζί με ουζάκι! Επίσης, όσοι κάνουν το χταπόδι στιφάδο με κοφτό μακαρονάκι πρέπει να εκτελούνται για κακοποίηση άγριας φύσης!!!

Γλυκά : μπαγλαβάς, γαλακτομπούρεκο, cheesecake, blackforest etc, etc,etc,

ΥΓ Που χάθηκε ο mitsaras? Άρε Μητσάρα, έβαλα τις σούβλες και σε θυμήθηκα!!!

ΥΓ2 Καλό είναι το sushi, αρκεί να μην έχει σάλτσα σόγιας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Mitsaras μου, τώρα που έγινε της υψηλής κοινωνίας, σταμάτησε τα εξοχικά, τα κοκορέτσια και τα σπληνάντερα. Του επιτρέπω να τρώει τέτοια μόνο το Πάσχα κι αυτό κατόπιν συννενόησης.

Τα αγαπημένα του φαγητά τώρα πια είναι ο καπνιστός σολωμός συνοδευόμενος απο ρόκα και λευκό κρασί, το καρπάτσιο με ρόκα φυσικά, λατρεύει το κινέζικο κι ιδιαίτερα την πάπια με τη γλυκόξινη σάλτσα, αλλά η αδυναμία του παραμένει η γαλλική κουζίνα κι οτιδήποτε το συνοδεύει η κρέμα γάλακτος.

Και δε θέλω φτηνά υπονοούμενα για το Mitsara, εντάξει μπορεί η καταγωγή του να είναι ταπεινή αλλά στέκεται με αξιώσεις στα σαλόνια της υψηλής κοινωνίας!

Μας έκανε και ξεφτίλα μια φορά που παράγγειλε σκαλοπίνια γιατί νόμιζε ότι ήταν μακαρόνια, αλλά πού θα πάει? Θα μάθει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΑ τώρα που λέτε για Γεωργίτση και Λάσκαρη, μην χάσετε απόψε τον "Αστερισμοτης Παρθένου"! :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ένα απο τα αγαπημένα μου φαγητά ,αλλά και το φαγητό- κατατεθεν του φετινού καλοκαιριού ειναι ο ντάκος....ή κουκουβάγια ή ....καρχαρίας

( για όσους δεν γνωρίζουν ντάκος ειναι παραδοσιακή κρητική συνταγή. Φτιάχνεται ως εξής: η βάση ειναι κρίθινο παξιμάδι , όπου πάνω του τρίβουμε ντομάτα , ρίχνουμε χοντρό αλάτι , ρίγανη και λάδι και τελειώνουμε τρίβοντας τυρί φέτα...μμμμ...πεντανόστιμο, δροσερο, χορταστικό χωρις να βαραίνει το στομάχι...και στη Μάνη φτιάχνουν κάτι παρόμοιο : εκει κόβουν κανονική χωριάτικη σαλάτα -κομπλέ- και προσθέτουν παξιμάδι κρίθινο βρεγμένο...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ένα απο τα αγαπημένα μου φαγητά ,αλλά το φαγητό- κατατεθεν  του φετινού καλοκαιριού ειναι ο ντάκος....ή κουκουβάγια ή ....καρχαρίας

Ο ντακος λέγεται αλλλιώς κουκουβάγια ή καρχαρίας...? :unsure: Η εννοείς πως αυτό το καλοκαίρι έφαγες κι από αυτά. Γιατί αν είναι έτσι, η WWF το ξέρει??? :angry:emcensoredemcensoredemranting

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Αγαπημενο φαγητο emermm ;Βασικα οπως γνωριζουν πολλοι ειμαι γερο πηρουνι,εκλεκτικο και πολυεθνικο B) .Ειναι ΠΟΛΛΑΑΑΑΑ τα φαγητα που μου αρεσουν και απο διαφορετικες κουζινες emhehe

Βασικα οταν ερχομαι emgreece πλακωνω μια τηγανια πατατες (φτιαγμενες απο τα χερακια της μαμας αφου εκεινη τις πετυχαινει κ γινονται τραγανες-τραγανες),2 τηγανιτα αυγα (φυσικα απο καποιο χωριο :rolleyes: ) και μια ωραια χωριατικη σαλατα!

Ναι το ξερω οτι στην emitaly εχει πατατες αλλα απορροφανε πολυ λαδι emanakatevomai τα αυγουλακια δε ειναι χωριατικα κ φυσικα η σαλατιτσα εχει γλυστριδα που δε την εχουν στο Μιλανο.

Βεβαια τωρα τελευταια τιμαω τα Fridays με το που θα πατησω το ποδι μου :P:lol::D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eδώ και μέρες ονειρεύομαι μια γαριδομακαρονάδα emfood ...άντε να δούμε...θα την φάω ή θα μου πέσει το παιδί...??? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι παιδι μου δε φτιαχνεις μονη σου να τελειωνει το θεμα;μη σου πεσει κ το ερμο το παιδι :P

αν θες συνταγη πες για να τη γραψω στο αναλογο θεμα B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.