Jump to content

ΡΑΦΤΙΝΓΚ


Recommended Posts

Μια από τις καλύτερες χρονιές των τελευταίων χρόνων ζει φέτος το ράφτινγκ. Είναι τα ποτάμια που "φούσκωσαν" από τις βροχές και μας χαρίζουν τους πιο όμορφους υδάτινους δρόμους ή το ράφτινγκ επιστρέφει δριμύτερο; Και τα δύο, απαντούν αυτοί που ξέρουν αλλά και αυτοί που απολαμβάνουν

Yπήρξε κάποια στιγμή που οι Αθηναίοι γιάπηδες τσαλαβουτούσαν μετά μανίας στα ποτάμια της Ελλάδας αναζητώντας το τέλειο αγχολυτικό στην ένταση της αδρεναλίνης. Το σπορ του ράφτινγκ έγινε μόδα όσο κανένα άλλο σπορ στη φύση. Κάποια στιγμή όμως καταλάγιασε - όπως όλες οι μόδες άλλωστε. Και ξάφνου τη φετινή χρονιά κάτι άλλαξε. Τα ποτάμια γέμισαν ξανά. Οι σύγχρονοι τρίτωνες απολαμβάνουν με πάθος την κατάβαση ποταμού με φουσκωτή βάρκα, έχοντας απόλυτη επαφή με τη φύση - και αυτή τη φορά μάλιστα πολύ πιο συνειδητή. Οι υδάτινοι δρόμοι χαρίζουν εμπειρίες που δεν συναντάς εύκολα σε κλασικές εκδρομικές διαδρομές. Αυτό το ξέρουν καλά όσοι γλιστρούν στο νερό μέσα σε μια βάρκα και αφήνονται στη δύναμη του ποταμού με μεγαλύτερη ευκολία πια, αφού και οι σοβαρές εταιρείες του χώρου διαθέτουν πια πολλά και καλά εκπαιδευμένα στελέχη.

Η άνοιξη είναι η καλύτερη εποχή του ράφτινγκ. Ιδού η κοίτη, ιδού και οι βαρκάρηδες.

Το Ράφτινγκ είναι ένα καινούργιο σπορ, που τα τελευταία χρόνια έχει εξαπλωθεί στην Ελλάδα. Είναι ένα σπορ που αυξάνει την αδρεναλίνη και θεωρείται από μερικούς ως "extreme sport".

Το Ράφτινγκ ασκείται χωρίς να απαιτείται προηγούμενη εμπειρία και είναι μια άλλη προσέγγιση στην φύση. Συνδυάζει άθληση, φυσικό περιβάλλον, γνωριμία με υδάτινο ορεινό όγκο και διασκέδαση με ομαδικό πνεύμα. Προϋπόθεσης είναι οι απλές γνώσεις κολύμβησης και καλή φυσική κατάσταση του αθλούμενου.

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΡΑΦΤΙΝΓΚ

Μια στέγνη πετσέτα.

Ένα δεύτερο ζευγάρι παπούτσια, τα οποία θα βραχούν κατά τη διάρκεια της κατάβασης.

Ένα δεύτερο ζευγάρι εσώρουχα.

Ένα δεύτερο ζευγάρι κάλτσες.

Μαγιό για το ράφτινγκ

-Αλπική Ζώνη Δίστρατο Κόνιτσας, 2655024822 ('Αραχθος, Καλαρίτικος, Βοϊδομάτης, Βενέτικος, Λούσιος, Εύηνος).

-Alpin Club Αδριανείου 42, Ν. Ψυχικό, 2106753514-5 (Εύηνος, Λούσιος/Αλφειός, 'Αραχθος).

-Γραφείο Οικοτουρισμού Βόρειας Πίνδου - Overland Αγίου Αχιλλείου 77, Γρεβενά, 2462085032 (Βενέτικος, Αλιάκμονας).

-Ευ Ζην Εθνικής Αντιστάσεως 103, Ν. Ψυχικό, 2106754300 (Ταυρωπός, Τρικεριώτης).

-Eco Αction Αγ. Αναργύρων 16, Ψυρρή, 2103317866-7 (Λούσιος/Αλφειός).

-Μετάβαση Χάνι Μπανιά, Ναύπακτος, 2103303738, 6944656029 (Εύηνος).

-Nο Limits Κεντρική πλατεία Κόνιτσας, 2655023777, βάση Καρύταινας 6944948487 ('Αραχθος, Βοϊδομάτης, Βενέτικος, Αγγίτης, Αώος, Καλαρίτικος, Εύηνος, Λούσιος/Αλφειός).

-Olympia Alternative Action Αρχαία Ολυμπία, Ηλεία, 2624029099 (Λούσιος/Αλφειός).

-Trekking Ηellas Φιλελλήνων 7, 2103310323-6 (Αγγίτης, Εύηνος, Λούσιος/Αλφειός, -Βενέτικος, Αλιάκμονας, Βοϊδομάτης, Καλαρίτικος, Πηνειός, 'Αραχθος, Μηλεοπόταμος, Ασπροπόταμος, Ταυρωπός, Τρικεριώτης).

-Via Νatura Πλατανούσα Ν. Ιωαννίνων, 2659071379 ('Αραχθος, Καλαρίτικος).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

O υπότιτλος και μόνο τα λεει όλα!!!

Ό,τι αισθάνθηκα στο ράφτινγκ δεν το είχα αισθανθεί ποτέ ξανά… ένα πρωτόγνωρο συναίσθημα «φόβου», που συντροφευόταν ,όμως , από απερίγραπτη χαρά και ικανοποίηση….

μην παρεξηγηθώ για τη χρησιμοποίηση της λέξης «φόβος»…δεν ήταν ο φόβος που μας παγώνει , που μας αφαιρεί την τόλμη, που μας μικραίνει….ήταν κάτι περισσότερο σαν αμηχανία…για το πώς θα διαχειριστείς την παρέμβασή σου στο ποτάμι, στη φύση…θα τα καταφέρω;; θα μπορέσω συνάμα να το απολαύσω;; θα με αφήσει το ποτάμι να το κεντήσω με το κουπί μου ή θα μου τ’ αρπάξει;; ….θα γίνω ο ρεζίλης της παρέας που θα χάσει την ισορροπία του και θα πέσει μέσα;

first_page1.jpg

η συμμετοχή σε οργανωμένο ράφτινγκ δεν ενέχει κανέναν κίνδυνο ,αν ακολουθηθούν οι οδηγίες του «αρχηγού». Εννοείται πως δεν απαιτείται καμία , μα καμία προηγούμενη εμπειρία ή τέλεια φυσική κατάσταση (ένα σας λεω: πάρτε παράδειγμα εμένα :P ) …εξάλλου όλοι από κάπου δεν ξεκινάμε;;

αν μου επιτρέπεται, τα συμπεράσματά μου ειναι :

Είναι προτιμότερο οι αρχάριοι να επιλέξουν ποτάμια μικρής δυσκολίας (1,2 ,3) . Ο αρχηγός μας είχε πει ότι τα ποτάμια βαθμολογούνται σε κλίμακα 1-5 με γεωμετρική πρόοδο. Από προσωπική μου εμπειρία στο Λούσιο-Αλφειό (δυσκολίας 3 ,παρακαλώ…) είναι ότι μπορεί κάποιος να τα καταφέρει μια χαρά!! Παιδιά που είχαν πάει στον Εύηνο (δυσκολίας 2) είχαν πει ότι βαρέθηκαν και κουράστηκαν , γιατί τότε το ποτάμι ήταν ήσυχο, δεν τους παρέσερνε και όλο κωπηλατούσαν…Αντίθετα στο Λούσιο, παραπόταμος που χύνεται στον Αλφειό, το νερό είχε ορμή …δεν κωπηλατούσαμε για να πάμε μπροστά τη βάρκα ,αλλά για να καταφέρουμε να έχουμε τη ρότα της υπό έλεγχο…

Καλή εποχή, από ό,τι μας είπε ο οδηγός αλλά και απ’ό,τι καταλάβαμε κι εμείς, είναι το τέλος Μαίου- αρχές Ιουνίου. Τα ποτάμια έχουν ξεφουσκώσει και έτσι αποκαλύπτονται βράχοι σαν θυμωμένοι φρουροί, σαν εμπόδια και περιμένουν να βρεις τον τρόπο , τα υδάτινα περάσματα να τα διαβείς…εκεί παρασύνθημα δεν παίρνει…αλλά να ‘ναι καλά ο οδηγός που με τις κατευθύνσεις που δίνει όλα φαίνονται εύκολα και συναρπαστικά

( τη μια φορά που ,κατά πως φαίνεται ,δεν εφαρμόσαμε τις οδηγίες , κολλήσαμε σε ένα πέρασμα μεταξύ 3 βράχων όπου το νερό έπεφτε και έκανε δίνες και γιαυτό το ,μέρος ονομαζόταν "καζανάκι"…).

Τους μήνες του χειμώνα επειδή τα ποτάμια είναι πολύ φουσκωμένα , οι βράχοι καλύπτονται …οι μήνες αυτοί είναι για κείνους που θέλουν ,αγαπούν την ταχύτητα !!

Τα πράγματα που χρειάζονται είναι αυτά που ανέφερε παραπάνω η Winmx. Από τους διοργανωτές παρέχονται ολόσωμη στολή και καλτσάκια από νεοπρέν ( τα οποία έχουν προηγουμένως απολυμανθεί ), σωσίβιο, αντιανεμικό, κράνος και κουπί.

Πριν ακόμα μπουν τα μέλη της ομάδας (6-8 σε μια φουσκωτή βάρκα) γίνεται ένα «επιτόπιο» μάθημα από τον οδηγό: για το πώς καθόμαστε, πώς κρατάμε το κουπί, πώς αποφεύγουμε εμπόδια (δέντρα, κλαδιά), ποια είναι τα παραγγέλματα ,τι κάνουμε όταν εμείς ή κάποιο μέλος βρεθεί εκτός βάρκας κτλ….

Δεν τίθεται θέμα δύναμης στο κουπί!!! Το μόνο που μετρά είναι ο συντονισμός!!

Παίρνουμε τις θέσεις μας στη βάρκα και…ξεκινάμε!!! Δεν κάνουμε όμως του κεφαλιού μας…ακούμε τα παραγγέλματα που συνεχώς ο οδηγός δίνει .Γι’αυτό καλό είναι να μπορούμε από πριν να ξεχωρίζουμε το δεξί από τ’ αριστερό,εε;; …εκεί δεν χωρά το κρεμμύδι, σκόρδο ή το πορτοκάλι , μήλο, ή το χέρι του σταυρού…χι,χι :P )

pe2.jpg

Στο Λούσιο η διαδρομή κράτησε 2 ώρες …(πως πέρασε η ώρα δεν το κατάλαβα!) .

Το ποτάμι αυτό έχει μια ποικιλομορφία (καλά…δεν έχω δει κι άλλο, αλλά λέμε τώρα…)Από τη μια ήσυχα τμήματα , όπου σου δίνεται η δυνατότητα να απολαύσεις τις όχθες, να στρέψεις προς τα πάνω το κεφάλι σου να χαρείς τις αψίδες που φτιάχνουν τα κλαδιά των καταπράσινων δέντρων, να ακούσεις τα πουλάκια αλλά και να αστειευτείς, να ταρακουνήσεις τη βάρκα, να ξεκουραστείς από το κουπί, να φωτογραφίσεις …και από την άλλη τμήματα με αυξημένη ροή ,βράχους κι εμπόδια που δεν προλαβαίνεις να σκεφτείς και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να υπακούσεις στα παραγγέλματα του οδηγού…(βλέπετε, είναι ισχυρό το ένστικτο της επιβίωσης…....πλάκα κάνω! )

Αν είστε λάτρεις της φύσης , του νερού , αν είστε τρελοπαρέα, αν θέλετε να προσφέρετε στον εαυτό σας …έντονη συγκίνηση , σπέυσατε!! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ και επαυξάνω!Η αίσθηση είναι υπέροχη.Μπορώ να πω ότι είναι από τις ελάχιστες φορές (μετρημένες στα δάχτυλα ενός χεριού)που βρέθηκα πραγματικά μέσα στη φύση.Κατέβηκα ένα ποτάμι μικρής δυσκολίας,τον Εύηνο(πάντως δεν κουράστηκα!).Μας έβαλε και κολυμπήσαμε κιόλας!Από τη μια όχθη στην άλλη(εκεί φοβήθηκα λίγο γιατί εγώ ήθελα να πάω απέναντι,αλλά το ποτάμι με έσπρωχνε προς τα κάτω!).Και κλείσαμε με ραπέλ(κατάβαση με σχοινί από γέφυρα),προαιρετικό,για όποιον ήθελε.Μέχρι στιγμής δεν έχει πάει άνθρωπος που ξέρω για rafting, χωρίς να μου πει ότι κατενθουσιάστηκε.Τα ποτάμια που έχουν πάει οι περισσότεροι είναι Λούσιος και Εύηνος.

Υ.Γ.Άσε που έκανα ένα δερματάκι...απίστευτο..σαν βελούδο! :lol:

Δεν ξέρω αν είναι το νερό του ποταμού...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Πανεπιστημιακό γυμναστήριο

emarrightRAFTING

Σάββατο 4/12/04 στο ποταμό Λούσιο

Αναχώρηση 6πμ από την πύλη της Ουλωφ Πάλμε

Πληροφορίες στο τηλ: 210-7275557-5551

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αόστα και γαλλία έχει κάτι φοβερά ποτάμια....

B)emrockon

υγ. μου αρέσει που βλέπω γιατρούς να κάνουν και άλλα πράγματα...

να μην αισθάνομαι πολύ μόνος μου σε αυτόν τον κόσμο.... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

ξέχασα....

αν ενδιαφέρεστε για λεπτομέρειες ρωτήστε....

φιλάκια B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.