Jump to content

Καλές ψαροταβέρνες ή και ψαρο-ρεστοράν στην Αθήνα


Recommended Posts

Το ψαράκι είναι ίσως το καλύτερο φαγητό στον κόσμο.

Προτείνετε λοιπόν εδώ καλά μέρη για να φάει κανείς καλοψημένο ψαράκι στην Αθήνα κατά προτίμηση φρέσκο.

Δική μου αδυναμία είναι η Μονεμβασιά....

Ιλισίων 13, Ν. Κηφισιά, 210-6253644, 2106253629

Απλή, καλοφτιαγμένη κουζίνα με νοστιμότατα αχνιστά μύδια και σωστά ψημένα ψάρια. Και μεσημέρι. € 27,00-33,00.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ανάβυσσο έχει πολύ καλές ψαροταβέρνες. Ωραία είναι να είσαι δίπλα στη θάλασσα κ να τρώς ψαράκι. Πάντως όλη η παραλιακή είναι γεμάτη. Όλο κ κάτι καλό θα βρείτε.

Αααααα κ για μένα κορυφαίο είναι τσιπούρα ψημένη στα κάρβουνα... Άκριβό ψάρι αλλά αξίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ ποιοτικός είναι ο "Ξυπόλητος" στο Ακρωτήρι του Αγ. Νικολάου, κοντά στη Λούτσα. Κυριολεκτικά στην άκρη της στεριάς, θυμίζει και μοιρίζει νησί. Εκτός από την όμορφη τοποθεσία, αξίζει για το φρέσκο ψάρι με το τέλειο ψήσιμο.

Από εκεί και πέρα, έχω ακούσει για τον Ανεμόμυλο στην Πειραϊκή, αλλά δεν έχω ιδία πείρα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Διπορτο στη Σωκρατους , ακριβως απεναντι απο τη λαχαναγορα

προκειται για τον ορισμο του καταγωγιου , ειναι υπογειο , εχει ολα και ολα 7 τραπεζακια , προσοχη στο κεφαλι καθως κατεβαινεις τα σκαλακια!

ειναι ό, τι εχει απομεινει απο την παλια Αθηνα , παραδοσιακοτατο κουτουκακι , δεν ειναι καν ταβερνακι, ο ιδιοκτητης του εχει τη φιλοξενια στο αιμα του , το κρασακι απο τα τεραστια βαρελια θεωρειται αυτονοητη παρεα.

δεν υπάρχουν χαρτοπετσετες (ναι ναι , ειναι μια περιττη τεχνητη αναγκη σε αυτο το μαγαζακι) και αν αρχισεις τις ευγενειες τυπου να φαμε το ψαρακι με μαχαιροπηρουνο , αυτοματα γινεσαι δεκτης αρνητικων σχολιων και αν δε βουτηξεις στη σαλατα εισαι τουλαχιστον παρανοικος (μας ρωτησε ο οδιοκτητης μηπως εχουμε κατι και δεν ειχαμε βυθιστει στα λαδια !):rolleyes: .

τα ψαρια ειναι οσο πιο φρεσκα μπορουν ποτε να υπαρξουν ψαρια και ερχονται κατευθειαν απο τη διπλανη ψαραγορα , τιμηθηκαν απο ατπμα που με το που βλέπουν ψαρια αλλαζουν χρωμα , αλλα αυτα δεν ειναι ψαρια , ειναι το θαυμα της θαλασσας μπροστα σου !

το κλιμα ειναι φιλικοτατο , φευγοντας εχεις την αισθηση οτι ησουν με τους φιλους σου ή οτι μαγειρεψε η μαμα σου!

νομίζω οτι αξιζει να παει καποιος , ακομη και σαν φορο τιμης σε μια Αθηνα διαφορετικη , που δεν αλλαζει , που επιμενει παραδοσιακα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μπα???

Για πείτε μας πού πάνε οι γιατροί να μην παμε ποτέ, ούτε απ'έξω δε θα περάσουμε!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup με 3,000+ φοιτητές ιατρικής γλυκιά μου μόνο στο πανεπίστημιο της Αθήνας, δεν υπάρχει μέρος σε ολόκληρη την Ελλάδα που μπορείς να βάλεις στοίχημα ότι δε θα συναντήσεις γιατρό! :lol::lol::lol:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

emarup Πίστεψέ με, το διαπιστώνω καθημερινά

Σε ένα μαγαζί που πήγα προσφάτως και μου άρεσε πολύ - αν και δεν τρώω ψάρι, οι υπόλοιποι κατενθουσιάστηκαν όμως - είναι το Θέα Θάλασσα στη Γλυφάδα, στη Διαδόχου Παύλου.

Ωραίος χώρος και το φαγητό πεντανόστιμο (αν και, επανλαμβάνω, δεν έφαγα ψάρι)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Όταν λέει ο Τ, πειναω , ξέρεις ότι μια νεα εμπειρια ξεκινα , ξέρεις ότι αποκλειεται να πατε στα Goodys , ξερεις ότι δεν θα υπάρχει καμια ενδειξη πολυτελειας κι αν εισαι τυχερος εκει που θα πάτε δε θα μυριζει εντονα φρεσκοτηγανισμενοψαριλα που θα διαποτισει τα μαλλια και μπλιαχ!!!

Ο Δωρις!! Στην Πραξιτελους- κεντρο Αθηνας, νουμερο 30…

Ο Τ, το χαρακτηριζει cult ,με αυτην αγγλικη αισθητικη τρελαινεται , ας το πουμε εμεις αυθεντικο! Ο χωρος ζεστος , καθαρος , πορτοκαλενιος με στεφανακια στον τοιχο , σαν να εισαι στο παραδοσιακο ταβερνακι του χωριου , που οι σερβιτοροι σε ξερουν με το μικρο σου ονομα , μην περιμενεις να δεις πολυτελη πιατα και τραπεζομαντηλα , ειπαμε εδώ βασιλευει η απλοτητα αλλα και η ευγενεια ,η φιλικοτητα και η αμεσοτητα. Το μαγαζι μαλλον βριθει δικηγορων που καταφτανουν με τα κοστουμια τους και τις μεγαλες χαρτοφυλακενιες τσαντες τους…

Το φαγητο? Τι θα τρωγατε στο σπιτι σας ?Αυτά θα δοκιμασετε κι εδώ! Μαγειρεμενα απλά , χωρις σως και τετοια μοντερνα σουξου μουξου . Κεφεδακια , πατατες του φουρνυ , ένα παστιτσιο γιαμι γιαμι , ψαρια λεμονατα , πολλα πολλα βρασμενα λαχανικα , σουτζουκακια κατακοκκινα με φρεσκια ντοματα .

Τελειωσε το φαγητο? Ευτυχως που αφησες χωρο για το γλυκο!!Δε θελεις λογω διαιτας? Καλα , φαε αυτό και αρχιζεις πάλι από αυριο!Τι να πρωτοπω εδώ?? Κρεμες , ρυζογαλα σπιτικα , καταιφι , γαλακτομπουρεκα και λουκουμαδες που ερχονται με ξεχωριστο δοχειο μελιου για να τα μελωσεις όσο θέλεις , δηλαδη να τα βουλιαξεις και μετα να φας μέλι με γαλακτομπουρεκο και όχι το αντιστροφο!

Παει και το γλυκο. Ηρθε η ωρα της λυπητερης…Ω !!μα τι είναι αυτό? Η λυπητερη εγινε χαρουμενη!! Οι τιμες εχουν ξεχαστει κι αυτές στο παρελθον!

Φευγεις με το ζεστο αντιο της κυριας και νοερα ταζεις στον εαυτό σου πως οι επόμενες μεταβασεις στο κεντρο περιλαμβανουν πλεον και τον Δωρη!

υγ-δεν ειναι καθαρα ψαροταβερνα-οι mods ας το πάνε όπου κρινουν. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Να ρωτήσω βρε παιδιά,,

θυμάται κανείς πως λένε την ψαροταβέρνα ακριβώς δίπλα από το εν πλω στην παραλιακή?

Ρωτάω γιατί θέλω να κάνω μία κράτηση....... ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ..

Είναι η ΘΕΑ? ή μήπως όχι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν λες αυτη που ειναι αναμεσα στο εν πλω και στο αγναντι ......τη λενε ακτη....πρωτη θεα πανω στη θαλασσα!!!!!!!!!!!

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση....

Τελικά ήταν όντως η Ακτη..... Πολύ ωραίο ψαράκι - περιβάλλον - πάνω στη θάλασσα και σε συγκριτικά πάρα πολύ καλές τιμές!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Για φρεσκο και μονο φρεσκο ψαρι κι ας ειναι μικρο .... θαλασσινα που μυρίζουν θαλασσα και ουζομεζέδες πρωτοτυπους !

Πειραϊκή : "Σολωνας" γωνιακο , στην προτελευταια στροφη πριν την παλια σχολή Ευελπίδων !

οποιος παει θα με θυμηθεί .... και δεν θα σας παρει το πορτοφόλι !

Εναλλακτικα στην περιοχη ο "Αχινός " και ο "Ανεμόμυλος" αλλα να θυμαστε πως είναι ακριβότερα !

emgoal ο Πειραιάς μετραει σε κατι τετοια χρόνια τώρα !!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Πειραικη αξιζει και ο Φαρος(ψαρι ομως δεν εχω φαει!για μεζεδες λεει ομως).Επισης ,αν βρεθειτε Πειραια.διπλα στην εισοδο της σχολης ναυτικων δοκιμων ειναι η Μαργαρω η αλλιως Λαζαρος(αναλογα πως το ξερει κανεις).για τηγανητα ψαρια και γαριδες.Κλασικο!.Παντως καλο ψαρι και αστακομακαροναδα εχει και η Καλντερα στην παραλια του Φαληρου αν και δεν παιζει θεα θαλασσα μονο θεα αυτοκινητα παραλιακης!!!Αν θυμηθω κατι ακομα θα το συμπληρωσω.Αντε και καλη μας ορεξη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν ο όμιλος στην Βάρκιζα.

Παλιά ήταν μια ψαροταβέρνα πάνω στην θάλασσα, μετά την ακτή ΕΟΤ (τώρα λέγεται Yabanaki, Yafagaki και λοιπά χαριτωμένα). Αφού περάσετε από όλα αυτά συνεχίζετε ευθεία, σταμάτανε τα φώτα, σταματάει η άσφαλτος και συνεχίζει ένας χωματόδρομος...όλο λακούβες και λάσπες, χάλια. Στο βάθος φαίνονται κάτι φώτα κρυμμένα. Είναι ο όμιλος, είχε 10 τραπέζια πάνω στο κύμα (στα βότσαλα), κεράκια στα τραπέζια, το φεγγάρι από πάνω, το κύμα πλατς πλουτς, απλά είναι υπέροχα. Το φαγητό άψογο (για μικρά ψάρια που τρώω εγώ μαρίδες, κουτσομούρες, αλλά γενικά έχει φρέσκο ψάρι).

Τώρα πια...είναι ακριβώς το ίδιο, μόνο που αντί για 10 έχει 30 τραπέζια, και πάνω στον χωματόδρομο είναι παρκαρισμένες porche, mercedes, bmw και λοιπά πολυτελή αυτοκίνητα.

(κρίμα τόσο ακριβά αυτοκίνητα να τα σπάνε πάνω στις λακούβες)

Τελευταία φορά που είχα πάει είχε ακόμα κεράκια, πλατς πλουτς και φρέσκο ψάρι. Το συστήνω ανεπιφύλακτα :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Πειραικη αξιζει και ο Φαρος(ψαρι ομως δεν εχω φαει!για μεζεδες λεει ομως).Επισης ,αν βρεθειτε Πειραια.διπλα στην εισοδο της σχολης ναυτικων δοκιμων ειναι η Μαργαρω η αλλιως Λαζαρος(αναλογα πως το ξερει κανεις).για τηγανητα ψαρια και γαριδες.Κλασικο!.Παντως καλο ψαρι και αστακομακαροναδα εχει και η Καλντερα στην παραλια του Φαληρου αν και δεν παιζει θεα θαλασσα μονο θεα αυτοκινητα παραλιακης!!!Αν θυμηθω κατι ακομα θα το συμπληρωσω.Αντε και καλη μας ορεξη!

Ναι η "Μαργαρώ" ............ εχω χρόνια να παω , έχεις δίκιο πολυ καλό ! Αχ αυτός ο Πειραιάς .... άλλαξε πολυ, τον άλλαξαν δηλαδή , αλλά όταν σου κλέβει την καρδιά δεν τον ξεχνας ποτέ !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup και αυτη ηταβερνα εχει αλλαξει πολυ (απο θεμα αισθητικης).Τωρα αμα πας το εχουν φτιαξει πολυ καλο(πλεον εχει και μεσα και γενικα εχει γινει πιο ανθρωπινο)!!!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λαδόκολλα (ψάρι)...σε μια παράλληλη της Συγγρού (νομίζω στο ύωος της οδού Αγίων Πάντων....

Δεν έχω πάει...αλλά αν οι τιμές και η γεύση είναι κοντά στο επιπεδο της λαδόκολλας για το κρέας τότε θα έιναι το κορυφαίο μαγαζί!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup με βαζεις σε πειρασμο........... μου φαίνεται θα ξαναπαω σύντομα στα παλια μου λιμέρια ! ;)

Δε μας λες και μας όταν είναι και αποφασίσεις? emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
Από εκεί και πέρα, έχω ακούσει για τον Ανεμόμυλο στην Πειραϊκή, αλλά δεν έχω ιδία πείρα.

Τώρα έχει αλλάξει και έχει μεταφερθεί στο Ημεροβίγλι με την ίδια διεύθυνση..είναι λίγο πιο πίσω από την μέσα μέρια.Κάτι πρέπει να έγινε στα μάγαζιά εκεί και πολλά είχαν κλείσει..μάλιστα είχαν και γραμμένα πανό απέξω.Τέσπα φοβερή ποιότητα και μεγάλη ποικιλία ψαρομεζέδων σε πολύ καλές τιμές,άψογο σερβις και ευχάριστο θαλλασινό περιβάλλον,αξίζει να το επισκεφτεί κανείς κάποια στιγμή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

ανακαλυπτοντας τα ψαροφαγητα!!

(ομολογω οτι τα ψαρια ποτέ δεν ηταν απο τα αγαπημενα μου φαγητα-για την ακριβεια το κακο πηγαζει απο την μικρη ηλικια που μου φαινοταν πολυ βαρετο να καθαρισει καποιος το ψαρι του προκειμενου να το φαει και δεδομενου οτι η μαμα σου ελεγε δε θες να το καθαρισεις , ωραια μην το φας-και μικρο το κακο γιατι ετρωγα γαλατακι Βλαχας που ηταν πολυ πιο γιαμι γιαμι!!!! :P -και πιο μετα θεωρουσα οτι θα μυρισουν τα φρεσκολουσμενα μαλλια μου ψαρομυρωδια, καπως ετσι τα ψαρια επαθαν ξουτ ξουτ απο την διατροφη μου, οπως αλλωστε και ολα τα υπολοιπα υγιεινα φαγητα.. emblush )

αλλα εχτες εφτασε ενα ψαρι φουλ καθαρισμενο μπροστα μου!!! οποτε ακολουθωντας την παροιμια και το παξιμαδι βρεγμενο , το πιρουνι μου πηρε φορα!! και θαυμα!!!!

ας το παρουμε ομως απο την αρχη!! που?

στην Πειραικη , στην ακτη Θεμιστοκλεους , στο 308. κανεις STOP!! στον ΔΙΑΣΗΜΟ!!!

μια ψαροταβερνουλα που σου δινει την αισθηση νησιου!! το εσωτερικο περιβαλλον ειναι πανεμορφα νησιωτικα στολισμενο , με τα μπλε και ασπρα χρωματα του καλοκαιριου ,ακομη κι αν η θαλασσα δεν ηταν διπλα , το μυαλο σου θα ταξιδεψει σε παραλιοκαταστασεις και νησιωτικα σοκακια!! ο μαγαζατορας εδειξε ιδιαιτερο μερακι στην διακοσμηση-μπραβο!!αλλα υπαρχει και ταρατσα για τους λατρεις του υψους . το μαγαζι ειναι διπλα στην θαλασσα , το μοναδικο κακο ειναι οτι παρεμβαλλεται ο δρομος , ο οποιος εχει μια μικρη κινησουλα μεχρι καποια ωρα , αλλα η θεα της Πειραικης σε αποζημιωνει και τα καραβια που αναχωρουν φαινονται σαν πλωτες κατοικιες.

και καλα το περιβαλλον , απο εξυπηρετηση? τι να πρωτοπω βρε παιδια!πραγματικα τα παιδια ειναι τοσο προθυμα και εξυπηρετικα που σε σκλαβωνουν , προσεχουν τον πελατη με ολο το ενδιαφερον τους , και δεν ειναι απο αυτους τους στριφνους αγελαστους σερβιτορους , εχουν καλη διαθεση , κανουν πλακα , λατρευουν τις γιαγιαδες.!

και το ζητουμενο , το μαμ μαμ?

(μην ξεχνατε οτι η γραφουσα αντιπαθουσε σε γενικες γραμμες τα ψαρια!!)

χταποδακι , μαριδακι για ορεκτικα ,κακαβια, αστακομακαροναδες , γαριδες, τσιπουρες και φαγκρι για κυρια πατια . το φαγκρι ψαρευτηκε καπου στην Τυνησια , εκ καταγωγης το αγαπησα , αλλα εκ γευσεως το τιμησα!!ο μπαμπας μου που ειναι εκ λαιμαργιας γευσιγνωστης , αποφανθηκε οτι ολα τα ψαρια ηταν φρεσκα, περα απο νοστιμοτατα, και εχω λογους να εμπιστευομαι την κριση του.αλλα και οι διπλανες παρεες , που οπως γινεται στα ελληνικα μαγαζια , μετα απο λιγο ουζακι η κρασακι , αρχιζεις και μιλας με τα διπλανα τραπεζια , ολοι ευχαριστημενοι , και μαλιστα το μαγαζι καταλαβα οτι δουλευει με πελατεια , δηλαδη με πελατες που το εμπιστευονται και μενουν ευχαριστημενοι για καιρο.

και για το τελος , σε σκλαβωνουν με την ερωτηση-γλυκο να φερουμε? και καταφτανει ραβανι και καρυδοπιτα και αναρωτιεσαι μηπως στην κουζινα βρισκεται η θεια σου που εχει ειδικοτητα στα δυο αυτα γλυκα , πολλα μαγαζια προσφερουν γλυκο για το τελος , αλλα εδω ειναι σαν σπιτικογλυκο!!

αν λατρευετε τα ψαρια , περαστε , νομιζω οτι θα μεινετε πολυ ευχαριστημενοι!! καλη σας ορεξη!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.