Jump to content

Recommended Posts

Ίος

ios-map.gif

Το αγαπημενο νησι των hippies 70.’Οταν ακους γι’αυτο το νησι αμεσως σου’ρχεται στο μυαλο η μεγαλη παραλια του Μυλοπατα.Ειναι ιδανικο για καμπινγκ

Διαμονη,διασκεδαση,παραλιες,φαγητο,πολιτισμος,παραδοσιακα προιοντα,σπορ......

Ο,τι εχετε να προτεινετε ειναι καλοδεχουμενο

Ο,τι πρεπει να αποφυγουμε ειναι και αυτο καλοδεχουμενο.

Ποια ειναι η καλυτερη περιοδο για να την επισκεφτει κανεις;

Τι πρεπει να δει οπωσδηποτε;

Τι δεν πρεπει να χασει;

Τι να φαει και τι να μη φαει κανεις;

Εντυπωσεις;

Φωτογραφιες;

Οποιαδηποτε συμβουλη και προταση δεκτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίος

Το αγαπημενο νησι των hippies 70.

Εεεε;;; Υποθέτω αυτό αναφέρεται για ιστορικούς λόγους; :huh: Γτ τα τελευταία 5 χρόνια (τουλάχιστον) το νησί έχει μετατραπεί σε μια καγκούρικη μλκ τύπου Μύκονος emconfused , αλλά στο πιο (σ)έξαλλο βέβαια (αυτό το είχε πάντα)... (sorry... η νοσταλγια... emno )

’Οταν ακους γι’αυτο το νησι αμεσως σου’ρχεται στο μυαλο η μεγαλη παραλια του Μυλοποτα.

Μπα.... Μάλλον (για τους περισσότερους) το ατέλειωτο clubbing... :)

Ειναι ιδανικο για καμπινγκ

?! :blink: αυτό πρώτη φορά τ ακούω!

Διαμονη,

πλέον πανάκριβη... οπουδήποτε... και στο ios camping να μεινετε, πάλι σχετικά ακριβά είναι, άσε που έχω ακούσει ότι δύσκολα βρίσκεις χώρο, και ότι είναι ο ένας πάνω στον άλλο... (αυτό το χω δει κιόλας δλδ). αν έχετε λεφτά και δεν ξέρετε τι να τα κάνετε, μείνετε στο Λιοστάσι! emcolgate

διασκεδαση,

το μόνο πράγμα για το οποίο δε χρειάζεσαι καμία οδηγία... απλά καν'τε μια βόλτα στη χώρα emcolgate

αααα!!!! εννοείται ότι πρέπει να πάτε για έναν καφέ/ποτό/whatever στο ios club... κατά προτίμηση το απογευματάκι, για να δείτε και το ηλιοβασίλεμα... emblush

παραλιες,

οι γνωστές: Γιαλός (οκ), Τζαμαρία (μέρες που φυσάει παίζει να είναι η μόνη λύση... αλλά είναι μικρή και γι αυτό γεμίζει εύκολα και αν γίνεται πανικός δε λέει...), Κουμπάρα (ωραία παραλία, με πολύ κόσμο όμως...), Μυλοπότας (ΜΠΛΙΑΧ! η παραλία στην οποία πέφτουν όλοι οι μεθυσμένοι κάθε πρωϊ (=12-1μ.μ.) για να νιώσουν... είναι καταπληκτική βσκ -από άποψη φυσικής ομορφιάς- αλλά λόγω των παραθεριστών προσωπικά δε με εμπνέει... για όσους ενδιαφέρονται, έχει ό,τι watersport μπορείτε να φανταστείτε...), Αγία Θεοδότη (πιο "άγρια" παραλία, ειδικά όσον αφορά τη θάλασσα, κάποτε δεν την τιμούσαν πολλοί, πλέον την τιμάνε...), Μαγγανάρι(πολύ ωραία παραλία, ατέλειωτη αμμουδιά, να πάτε μέρα με άπνοια για να θαυμάσετε τα κρυστάλλινα νερά της... κάποτε ήταν ερημική γτ πήγαινες μόνο με καραβάκι, πλέον έχουν ασφαλτοστρώσει το δρόμο και πάνε αρκετά περισσότεροι, αλλά και πάλι είναι σχετικά ήσυχη)

οι λιγότερο γνωστές: Πικρή Νερό και Πλακωτος(δεν έχω πάει, έχω ακούσει ότι είναι ωραίες), Ψάθη και Κάλαμος (μεγάλες παραλίες, με αρκετά βαθιά νερά, "άγριο" τοπίο, ήσυχες) και Κολιτσάνη (Η παραλία... είναι σε έναν μικρό κόλπο με απίστευτο τοπίο, πεντακάθαρα νερα και ήσυχη... θες γύρω στα 20' πεζοπορία για να φτάσεις εκεί (γι αυτό και δεν έχει κόσμο :rolleyes: )και καλό είναι να πάτε με κπ που ξέρει τη διαδρομή...)

φαγητο,

Κουμπάρα-> Πολύδωρας .- (α, και ο Φίλιππος λίγο πριν έχει ωραία μπιφτέκια! :lol: )

επίσης οπωσδήποτε πίτσα στο Κοράλι (στο λιμάνι)...! δεν έχω φάει καλύτερη! emfood

πολιτισμος,

ουγκ; :Pemhehe πρόσφατα (2 χρόνια πριν νομίζω) άνοιξε ένα μουσείο στη χώρα, στο δημαρχείο, δεν έχω πάει, δεν ξέρω, δεν απαντώ... επίσης κοντά στον πλακωτό είναι και ο υποτιθέμενος τάφος του ομήρου, ένα τπτ δλδ, αλλά έχει ωραία θέα αν θυμάμαι καλά! emcolgate

παραδοσιακα προιοντα,

έχουν ένα ωραίο τυρί, δε θυμάμαι πώς το λένε! emoops

σπορ......

είπαμε, watersports στο Μυλοπότα, τι άλλο θέτε;;;; :P

Ο,τι εχετε να προτεινετε ειναι καλοδεχουμενο

Ο,τι πρεπει να αποφυγουμε ειναι και αυτο καλοδεχουμενο.

αν οδηγείτε βράδυ με κατεύθυνση προς χώρα, αποφύγετε τους μεθυσμένους! είναι πολύ εύκολο να τους πατήσετε! :P

Ποια ειναι η καλυτερη περιοδο για να την επισκεφτει κανεις;

εξαρτάται τι θες... αν θες να ξεσαλώσεις (=ατέλειωτο αλκοολ, clubbing, γνωριμίες με τους πάντες, όργια (κυριολεκτώ)) πήγαινε Ιούλιο-Αύγουστο ίσως και Σεπτέμβρη... Αν θες να δεις και λίγο το νησί και να κάνεις πιο ήρεμες διακοπές, τότε Μάιο-Ιούνιο! Προσωπικά μ' αρέσει πολύ και το Πάσχα... :)

Τι πρεπει να δει οπωσδηποτε;

Τη θέα από την κορυφή του λόφου της χώρας (στα 3 εκκλησάκια). Επίσης τα σοκάκια της χώρας την ημέρα! (πριν τις 12 που αρχίζει και ξυπνάει ο κόσμος)

Τι δεν πρεπει να χασει;

Τα μυαλά του; :splaaaats:

Τι να φαει και τι να μη φαει κανεις;

Τι να πιεί και τι να μην πιεί είναι η ερώτηση...

Εντυπωσεις;

Για μενα είναι το πιο γραφικό κυκλαδονήσι. Αυτό βέβαια για να το καταλάβετε θα πρέπει να πάτε Ιούνιο ξέρω γω που δεν έχει κόσμο... Κατ' εμέ πάλι έχει από τις καλύτερες παραλίες των κυκλάδων... Α! Και αν θυμάμαι καλά όλες οι παραλίες του νησιού είναι με άμμο...

Επίσης keep in mind ότι τα ωράρια του νησιού είναι τα εξής: επειδή το ξενύχτι κρατάει μέχρι τις 5-7 το πρωϊ, η μέρα ξεκινάει μεταξύ 11π.μ.-1μ.μ., μέχρι να ξεκουνηθεις να πας παραλία έχει πάει 3, κατά τις 6.30 πας για φαϊ, 8.30 γυρνάς να κάνεις κανένα μπάνιο και να ετοιμαστείς για το βράδυ, 10-11 βγαίνεις για καμιά βόλτα, ε και μετά club πάλι... Αυτό το "πρόγραμμα" ισχύει για τους περισσότερους επισκέπτες του νησιού, οπότε και να μη θέλετε να το ακολουθήσετε, είναι χρήσιμο να το ξέρετε για να υπολογίζετε πότε να πάτε πού, και αν θα γίνεται πανικός ή όχι... B)

Φωτογραφιες;

Οποιαδηποτε συμβουλη και προταση δεκτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.