Jump to content

QUIZ ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ


darkblue

Recommended Posts

Βάση ποιας νομοθεσίας, ιατρός υπαίθρου του οποίου η θητεία έχει λήξη προ πολλού (σε παράταση εδώ και 12 μήνες) και η θέση του έχει καλυφτεί (δις) την δεύτερη μάλιστα από μόνιμο Γενικό Ιατρό, παραμένει αποσπασμένος σε Νοσοκομείο της Δυτικής Μακεδονίας καταλαμβάνοντας παρανόμως, θέση χειριστή αξονικού μηχανήματος, κάνοντας, με τις ευλογιές της διοίκησης και όλου του επιστημονικού συμβούλιου, 15 εφημερίες τον μήνα; (αναφερόμενος στο επίσημο πρόγραμμα εφημέριων του νοσοκομείου ως Αγροτικός Ιατρός, ενώ το ΚΥ που κανονικά «υπάγεται» αγνοεί την ύπαρξη του.)

Το ερώτημα τέθηκε ανεπίσημα στο Υπουργείο Υγείας, δηλ. εάν υπάρχει νομικό πλαίσιο το όποιο να δικαιολογεί μια τέτοια «πρόσληψη», παρακάμπτοντας προκηρύξεις, ΑΣΕΠ και επιτροπές. Καταρχάς δεν μπόρεσαν να κατανοήσουν το τι ακριβώς εννοούσαμε. Όταν κατάλαβαν τελικά τι εννοούσαμε, χαρακτήρισαν ευθύς παράνομη μια τέτοια ενέργεια.

Το μεγάλο ερώτημα είναι το εξής : Τόσο απαραίτητος είναι ο συγκεκριμένος ΑΔΙΟΡΙΣΤΟΣ αγροτικός ανειδίκευτος ιατρός στο συγκεκριμένο νοσοκομείο. Μη έχοντας συμμετοχή στις επιστημονικές εργασίες του τμήματος, ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με τον χειρισμό του αξονικού τομογράφου, δηλ. απασχολείται ως χειριστής (μη έχοντας καμία απολύτως εκπαίδευση). Χειριστής πολυτελείας, που αναφέρεται στα προγράμματα ως Αγροτικός Ιατρός και αμείβεται σαν… επιμελητής!! Δεν θα ήταν προτιμότερο στην θέση αυτή και με τα ίδια λεφτά (αλήθεια τα λεφτά που τα βρίσκει) η διοίκηση του νοσοκομείου να φρόντιζε για την πρόσληψη πχ . 3 επαγγελματιών συμβασιούχων διπλωματούχων χειριστών ακτινολογικών μηχανημάτων??? Εκατοντάδες τέτοιοι περιμένουν μια σύμβαση…. Για να σωθούν.

Είναι ώρα πλέον να αναλάβουν όλοι τις ευθύνες τους.

Εάν όλο αυτό το καραγκιοζλίκι είναι νόμιμο , θα θέλαμε πολύ να το ξέρουμε , να πάμε και εμείς να βρούμε καμιά τέτοια θεσούλα (γιατί να περιμένουμε προκήρυξη;)!! Εμείς και εκατοντάδες άλλοι αγροτικοί που βρίσκονται σε αναμονή ή βγαίνουν στην ανεργία χωρίς να δικαιούνται καν ταμείο ανεργίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαντάζομαι βάσει της ιδιας νομοθεσίας που παίρνει απόσπαση σε μονάδα τεχνητού νεφρου.

Εγώ εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί κάνει 15 εφημερίες; Τις πληρώνεται;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βάση ποιας νομοθεσίας, ιατρός υπαίθρου του οποίου η θητεία έχει λήξη προ πολλού (σε παράταση εδώ και 12 μήνες) και η θέση του έχει καλυφτεί (δις) την δεύτερη μάλιστα από μόνιμο Γενικό Ιατρό, παραμένει αποσπασμένος σε Νοσοκομείο της Δυτικής Μακεδονίας καταλαμβάνοντας παρανόμως, θέση χειριστή αξονικού μηχανήματος, κάνοντας, με τις ευλογιές της διοίκησης και όλου του επιστημονικού συμβούλιου, 15 εφημερίες τον μήνα; (αναφερόμενος στο επίσημο πρόγραμμα εφημέριων του νοσοκομείου ως Αγροτικός Ιατρός, ενώ το ΚΥ που κανονικά «υπάγεται» αγνοεί την ύπαρξη του.)

Το ερώτημα τέθηκε ανεπίσημα στο Υπουργείο Υγείας, δηλ. εάν υπάρχει νομικό πλαίσιο το όποιο να δικαιολογεί μια τέτοια «πρόσληψη», παρακάμπτοντας προκηρύξεις, ΑΣΕΠ και επιτροπές. Καταρχάς δεν μπόρεσαν να κατανοήσουν το τι ακριβώς εννοούσαμε. Όταν κατάλαβαν τελικά τι εννοούσαμε, χαρακτήρισαν ευθύς παράνομη μια τέτοια ενέργεια.

Το μεγάλο ερώτημα είναι το εξής : Τόσο απαραίτητος είναι ο συγκεκριμένος ΑΔΙΟΡΙΣΤΟΣ αγροτικός ανειδίκευτος ιατρός στο συγκεκριμένο νοσοκομείο. Μη έχοντας συμμετοχή στις επιστημονικές εργασίες του τμήματος, ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με τον χειρισμό του αξονικού τομογράφου, δηλ. απασχολείται ως χειριστής (μη έχοντας καμία απολύτως εκπαίδευση). Χειριστής πολυτελείας, που αναφέρεται στα προγράμματα ως Αγροτικός Ιατρός και αμείβεται σαν… επιμελητής!! Δεν θα ήταν προτιμότερο στην θέση αυτή και με τα ίδια λεφτά (αλήθεια τα λεφτά που τα βρίσκει) η διοίκηση του νοσοκομείου να φρόντιζε για την πρόσληψη πχ . 3 επαγγελματιών συμβασιούχων διπλωματούχων χειριστών ακτινολογικών μηχανημάτων??? Εκατοντάδες τέτοιοι περιμένουν μια σύμβαση…. Για να σωθούν.

Είναι ώρα πλέον να αναλάβουν όλοι τις ευθύνες τους.

Εάν όλο αυτό το καραγκιοζλίκι είναι νόμιμο , θα θέλαμε πολύ να το ξέρουμε , να πάμε και εμείς να βρούμε καμιά τέτοια θεσούλα (γιατί να περιμένουμε προκήρυξη;)!! Εμείς και εκατοντάδες άλλοι αγροτικοί που βρίσκονται σε αναμονή ή βγαίνουν στην ανεργία χωρίς να δικαιούνται καν ταμείο ανεργίας.

Ονόματα δε λέμε υπολήψεις δεν θίγουμε.

Κι επειδή έμαθα να μιλάω όπως πάντα με ονόματα, αν και γνωστός μου ο αγροτικός ιατρός Β. Μάμαλης θα παρακαλούσα τον κύριο διοικητή κύριο Μπογιατζίδη να δώσει τέλος στον παραλογισμό και στις συζητήσεις περί του θέματος.

Είπαμε ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΥΡΙΕ ΔΙΟΙΚΗΤΑ.....ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΕΣΥ.

Δεν θα γράψω περισσότερα γιατί τις διακοπές μου δεν θα τις χαλάσω με μαλακίες θέματα.....αλλά απλά καταλαβαίνω την οργή ακόμα ενός συναδέλφου (ξαναδημοσιεύτηκε και παλαιότερα το ίδιο θέμα από άλλο μέλος).

Οπότε, κάντε μερικοί πράξη του ΣΕΜΝΑ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΑ πριν διοριστώ...... :lol:

Καλό βράδυ............... emdrunk

Ερώτηση προς darkblue......μήπως συναντηθήκαμε πριν δύο εβδομάδες; :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι λέει ρε?

Darkblue αυτά τα πράγματα δεν γίνονται.

Ας κόψουμε την πλακά τώρα. Στον ουρανό σε έψαχνα στην γη σε βρήκα darkblue.

Μαλακιες είναι όλα τα αλλά θέματα που ασχολείστε μέσα στο topic .

Αυτό είναι ένα πάρα πολύ σοβαρό θέμα.

Ξυπνήστε ρεεεε, γιατροί είστε και είναι πολύ νωρίς αν θέλετε να ξεκινήσετε καριέρα καρπαζοεισπράκτορα.

Εσύ tasos συνέχισε τις διακοπές σου (μαζί με το …θερινό τμήμα της βουλής).

Θα ψάξω να σε βρω (Darkblue ) ποιος είσαι και θα σου δώσω ένα ρουφηχτό φιλί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσύ tasos συνέχισε τις διακοπές σου (μαζί με το …θερινό τμήμα της βουλής).
Ρε Νικόλα κατάλαβες τι έγραψα ή μπααααααααα!!!!!!!!!

Τι θα πεί “Είπαμε ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ.”?

Εδώ ο άλλος σου λέει δεν υπάρχει θέση !!!

Είναι αδιόριστος ρεεεε!!!

Εγώ έγραψα τέρμα οι παρατάσεις που δίνουν σε όποιον θέλουν οι διοικητές.

Το πως τον κρατάει ο διοικητής στο νοσοκομείο το γνωρίζει ο ίδιος. Πληρώνεται κανονικά ο συνάδελφος φαντάζομαι και την εντολή πληρωμής την υπογράφει ο επίτροπος, άρα μάλλον υπάρχει κάποιος νόμιμος τρόπος.

Το θέμα είναι γιατί να μένει 2 έτη κάποιος και να πληρώνεται και κάποιοι άλλοι να περιμένουν στην ανεργία.

Και με τις φωνές δεν λύνονται τα προβλήματα.......κτυπάς την πόρτα του διοικητή και του ζητάς να σου εξηγήσει το πως και το γιατί.....απλά πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά από το ΚΟΖΑΝΗ ΩΡΑ 0 φτάσαμε στη ΒΟΜΒΑ ΣΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.

Προσέξτε λίγο με τους τίτλους παρακαλώ, απλά με τρομάζουν. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσύ που είσαι on line με τον διοικητή , γιατί δεν τον ρωτάς να μάθουμε και εμείς tasos?

Εγώ ρώτησα πάντως , το γραφείο προσωπικού και μου είπαν ότι το καλύτερο είναι να μην ασχολούμαι με το θέμα (!?).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα δεν με αγγίζει το θέμα προσωπικά.....έκανα ειδικότητα.

Εσείς είστε εκεί μέσα και τον τρώτε στη μάπα.

Εσείς ζορίζεστε....εγώ όχι.

Εγώ μπορεί να είμαι online με τον διοικητή, αλλά έχω τα αρχίδια να λέω ονόματα και να μην ανοίγω topic λέγοντας μισόλογα.

Η διαφορά είναι πως εσείς θα κάνατε το ίδιο με τον συνάδελφο αν είχατε την δυνατότητα, εγώ όμως όχι.

ΠΟΛΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.....ΚΑΙ ΚΑΚΩΣ.....

ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΕΤΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα έχει πάρει τον δρόμο του .

Εσένα θα περιμέναμε.

Γιατί δεν γράφεις εδώ μέσα την μαλακία περί Υπεράριθμου Αγροτικού που είχες πει σε έναν συνάδελφο πριν δυο εβδομάδες , να γελάσουμε λιγάκι?

Το έχεις πάρει χαμπάρι ότι λειτουργείς λες και είσαι ο εκπρόσωπος τύπου του Υπουργείου.

Αν δεν σε αφορά το θέμα, τότε μην σχολιάζεις.

Σε εμένα τα «όποιος έχει τα αρχίδια» ….άστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφερον θέμα,πραγματικά για δυνατούς λύτες που ξεπερνάει πιστεύω την λογική και τις γνώσεις των απλών ιατρών όπως εμείς.

Καλά σου είπαν συνάδερφε από το γραφείο προσωπικοί,μη το ψάχνεις,σε αυτί τη χωρά όλα γίνονται

Οσο για το σχόλιο του κ. Θεοδωρίδη,που έμμεσα φωτογράφησε έμενε σαν τον <darkblue>

έχω να του πω ότι δεν είναι μόνο αυτός που έχει το θάρρος να μιλάει με ονόματα.

Εγω αν ήθελα να το κάνω θέμα φίλε Τάσο θα το έκανα πριν ένα χρόνο και σίγουρα όχι στο

Greekmeds.

Και όχι βεβαία για προσωπικό όφελος.

Αυτο που γνωρίζω όμως Τάσο και στο λέω πολύ φιλικά, γιατί είπες ότι σαν θέμα είναι μαλάκια,

ειναι οτι εχει ξεφυγει πλεον απο τον ιατρικο κοσμο και ισως πολυ συντομα γινει θεμα πολιτικ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί δεν γράφεις εδώ μέσα την μαλακία περί Υπεράριθμου Αγροτικού που είχες πει σε έναν συνάδελφο πριν δυο εβδομάδες , να γελάσουμε λιγάκι?
Ρε Νικόλα πόσο σίγουρος είσαι το ότι είπα στον συνάδελφο τη λέξη "υπεράριθμος αγροτικός";

Και για να σου λύσω την απορία.....

Μπορεί να τον πληρώνει ως παρατασιακό ειδικευόμενο, δηλαδή μόλις αδειάζει κάποια θέση ειδικευόμενου να τον αποσπά στη συγκεκριμένη θέση και μόλις διορίζεται ο νέος ιατρός στη θέση του συγκεκριμένου ιατρού να αποσπάται στην επόμενη κενή θέση ειδικευόμενου.

Αυτό είπα, αν δεν στο μετέφεραν σωστά δεν είναι δικό μου πρόβλημα.

Το θέμα έχει πάρει το δρόμο του......αλλά ο συνάδελφος κοντεύει να πάρει σύνταξη στο συγκεκριμένο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφερον θέμα,πραγματικά για δυνατούς λύτες που ξεπερνάει πιστεύω την λογική και τις γνώσεις των απλών ιατρών όπως εμείς.

Καλά σου είπαν συνάδερφε από το γραφείο προσωπικοί,μη το ψάχνεις,σε αυτί τη χωρά όλα γίνονται

Οσο για το σχόλιο του κ. Θεοδωρίδη,που έμμεσα φωτογράφησε έμενε σαν τον <darkblue>

έχω να του πω ότι δεν είναι μόνο αυτός που έχει το θάρρος να μιλάει με ονόματα.

Εγω αν ήθελα να το κάνω θέμα φίλε Τάσο θα το έκανα πριν ένα χρόνο και σίγουρα όχι στο

Greekmeds.

Και όχι βεβαία για προσωπικό όφελος.

Αυτο που γνωρίζω όμως Τάσο και στο λέω πολύ φιλικά, γιατί είπες ότι σαν θέμα είναι μαλάκια,

ειναι οτι εχει ξεφυγει πλεον απο τον ιατρικο κοσμο και ισως πολυ συντομα γινει θεμα πολιτικ

Το θέμα πράγματι είναι ενδιαφέρον, αφού δημοσιεύεται ώστε να γνωρίζουμε όλοι οι συνάδελφοι το τι γίνεται στα διάφορα νοσοκομεία.

Συνάδελφε Κατσίρη, δεν φωτογράφησα εσένα, απλά αναρωτήθηκα αν γνωρίζω τον darkblue, ώστε να καταλάβω αν darkblue είναι αυτός που συνομίλησα μαζί του πριν μερικές ημέρες.

Τώρα τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω, κι άλλοι κάποτε είπαν πως λόγω του ΣΚΑΝΔΑΛΟΥ ΤΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ θα πέσει η κυβέρνηση, αλλά ακόμα να πέσει.

Μακάρι να δούμε εξελίξεις στο θέμα λοιπόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για δες καινούριο σκάνδαλο

που βγήκε στην Κοζάνη

αγροτικός το χειριστή

αξονικού να κάνει!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τον νόμο tasos, τον νόμο που νομιμοποιεί όλη αυτή την κατάσταση.(έτσι κάνεις συνήθως)

Τι είναι δηλ. αυτός, αγροτικός? (γιατί έτσι αναφέρεται – τη σφραγίδα του την αφαίρεσαν πάντως μετά το μπάχαλο που έγινε πριν δυο εβδομάδες στο γρ. προσωπικού), ειδικευόμενος? (να δεις που όλο αυτό θα αναγνωριστεί σαν ειδικότητα), εξωτερικός συνεργάτης (συνήθως είναι άμισθοι ειδικευμένοι ιατροί)

Δηλ. ο εκαστοτε διοικητής μπορεί να προσλάβει οποιονδήποτε θέλει, να τον τοποθετήσει σε όποια θέση θέλει, να τον πληρώνει με ότι θέλει και όσο θέλει. Ειναι ασφαλισμένος άραγε?

Εάν ισχύει αυτό, θα είναι πραγματικά….. «ευχάριστο».

Εσύ ρε darkblue, που χάθηκες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και να φανταστείς πριν μια εβδομάδα, στη συνέλευση η διοίκηση του νοσοκομείου επιδή είναι σε κακή οικονομική κατάσταση (έχουμε να πληρωθούμε εφημερίες από τον Ιανουάριο), μας είπε ότι σκέπτεται μέχρι και την περικοπή εφημεριών του Απριλίου. (χο,χο,χο)

Αλλά, αλλού κι’ αλλού …. Κιμπάρης ο διοικητής!!!

1. κιμπάρης Ορισμός:6 Λήμμα:3 Άνθρωπος αξιοπρεπής - τζέντλεμαν, με την πραγματική έννοια. Ντόμπρος και λίγο βαρύς, χωρίς περιττά λόγια.

Καλοντυμένος, ίσως και ακριβά ντυμένος, αλλά ποτέ επιδεικτικός.

Χωρίς μικρότητες, δεν τσιγκουνεύεται τα λεφτά. Δεν είναι απαραίτητα κονομημένος αλλά ξοδεύει γενναιόδωρα χωρίς όμως να κάνει επίδειξη.

Μια γυναίκα μπορεί να είναι κιμπάρισσα. Ένα πράγμα - ρούχο, έπιπλο, κόσμημα - μπορεί να είναι κιμπάρικο. Η ιδιότητα του κιμπάρη είναι το κιμπαριλίκι - μια αρχοντιά, τέλος πάντων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην ψάχνετε για νόμους και ΦΕΚ που να νομιμοποιούν τα παραπάνω, διότι πολύ απλά κάτι τέτοιο δεν υφίσταται.

Δεν το ποστάραμε εδώ χωρίς να έχουμε κάνει την έρευνα μας πρώτα.

Είναι κάθετη παρανομία που θίγει πολλά σημεία και κλάδους μαζί. Δεν έχει να κάνει μόνο με αγροτικούς γιατρούς, ειδικευόμενους, χειριστές , επιμελητές και διορισμένους διοικητικούς.

Το ποστάραμε εδώ , απλά, για να πάρετε μια γεύση από τις βρωμιές που γίνονται ενώ εσείς περιμένετε τους διορισμούς σας ή μια νέα προκήρυξη .

Το κείμενο έχει ανέβει σε ανάλογα forum και έχει σταλθεί σε μεγάλα blogs, θα ενημερωθούν και τα κατάλληλα άτομα

Ακολουθούν καταγγελίες.

Να ρωτήσουμε τον διοικητή να μας πει τι? Το αυτονόητο? (κ.Θεοδωρίδη?)

Να τον ρωτήσουμε για να δεχτούμε μετά τους εκβιασμούς και εξάρσεις έπαρσης που παρουσιάζει? (δεν τον ξέρεις καλά τον διοικητή κ.Θεοδωρίδη). Θα λογοδοτήσει στον νόμο.

Για αυτό εάν δεν γνωρίζεις γιατί ακριβώς μιλάμε, μην απαντάς καλύτερα (για να συνεχίσουμε να σε αποκαλούμε κύριο) κύριε Θεοδωρίδη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε μήπως το πως θα πρέπει να με αποκαλείς εσύ, ένας άγνωστος σε μένα, σκέφτηκες πως δεν με ενδιαφέρει;

Το ποιος είναι ο καθένας μας το έχει αποδείξει.....

Εσύ μπήκες εδώ μέσα μόνο και μόνο για να αναφέρεις το πρόβλημά σου.....ΕΓΩ ΟΧΙ, αυτό τα λέει όλα.

υ.γ. 30-35χρονοι γιατροί κάθονται και δέχονται εκβιασμούς από αιρετούς υπαλλήλους.....Τέλεια, ουδέν σχόλιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσύ τελικά ρε tasos έχει πολύ μεγάλη πλάκα.

Δικό του πρόβλημα είναι? Ε , τότε μην ασχολείσαι καλέ μου άνθρωπε.

«Μπορεί να τον πληρώνει ως παρατασιακό ειδικευόμενο, δηλαδή μόλις αδειάζει κάποια θέση ειδικευόμενου να τον αποσπά στη συγκεκριμένη θέση και μόλις διορίζεται ο νέος ιατρός στη θέση του συγκεκριμένου ιατρού να αποσπάται στην επόμενη κενή θέση ειδικευόμενου.»

Βρες μας τον κανονισμό, τον νόμο ή το ΦΕΚ για αυτό που έγραψες , εν τω μεταξύ.

ΥΓ: Έχω δει διευθυντές τμήματος να ξεφτιλίζονται και να εκβιάζονται από τον συγκεκριμένο. Στους αγροτικούς ή στους ειδικευόμενους θα κολλήσει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίταξε Νίκο, όταν γράφεις ένα θέμα δημόσια θα ασχολείται όποιος θέλει, αλλιώς γράψτο σε ένα φύλλο χαρτί και μοίρασέ το σε όποιος θέλεις να ασχοληθούν.

Εν τω μεταξύ......ψάξε λίγο και δες πως είναι πολλοί γιατροί, ειδικευόμενοι όχι αγροτικοί, που κάθονται παραπάνω χρόνο στο νοσοκομείο με παρατάσεις σε διάφορες κενές οργανικές θέσεις έχοντας απόσπαση από κλινική σε κλινική.....με αιτιολογία "για τις ανάγκες του νοσοκομείου".

Αυτό υπέθεσα πως μπορεί να έκανε και ο διοικητής για τον συνάδελφο, αφού άλλη λογική δεν βρίσκω.

Αν εσύ είδες διευθυντές να ξεφτιλίζονται από τον συγκεκριμένο διοικητή δε σημαίνει πως ΕΜΕΝΑ θα αφήσω να με ξεφτιλίσει ο οποιοσδήποτε διοικητής.

Το θέμα Νίκο προσωπικά θα το σταματήσω εδώ από τη μεριά μου.

Εύχομαι να βρείτε την άκρη ώστε να σταματήσουν παρόμοια φαινόμενα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εργάζομαι στο συγκεκριμένο νοσοκομείο και έχω να πω τα εξής:

- ο εν λόγω συνάδελφος παραμένει στο νοσοκομείο όχι απλά με τις ευλογίες της διοίκησης αλλά μάλλον με την πίεση της διοίκησης

- η θέση χειριστή αξονικού δεν προβλέπεται να προκηρυχθεί

- αν φύγει ο συνάδελφος πολλοί ασθενείς θα κινδυνεύσουν αλλά και εμείς οι γιατροί (που κάνουμε ήδη αρκετές διακομιδές τις μισές μέρες του μήνα για αξονικές)

θα αποκτήσουμε πρόβλημα γιατί ειδικά στον χειρουργικό τομέα είμαστε πολύ λίγοι ειδικευόμενοι

Δεν θέλω να δικαιολογήσω τα κακώς κείμενα του συστήματος αλλά από την άλλη πρέπει να τονίσω ότι ο συνάδελφος ούτε βύσμα είναι αλλά και προσφέρει ακόμα και όταν δεν εφημερεύει ερχόμενος από το σπίτι του, συχνά μέσα στη νύχτα.

P.S δεν ξέρω αν πληρώνεται και τις 15 εφημερίες που κάνει, πάντως υπάρχουν και άλλοι ειδικευόμενοι στο νοσοκομείο που κάνουν 12 εφημερίες και πληρώνονται τις 8,

ενώ μόλις την προηγούμενη Παρασκευή πληρωθήκαμε με το παλιό μισθολόγιο τις εφημερίες του Ιανουαρίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφόσον ο συγκεκριμένος είναι τόσο είναι τόσο χρήσιμος και ανιδιοτελής (χα χα χα) θα μπορούσε να διευκολύνει το νοσοκομείο και χωρίς να αναφέρεται στο επίσημο πρόγραμμα σαν αγροτικός γιατρός. Δουλεύοντας άμισθη και παίρνοντας 7-8 μαύρες εφημερίες από συναδέλφους (έτσι γίνετε). Να μην αναφέρεται καν στο πρόγραμμα. Διότι αυτό είναι το προκλητικό.

Κατάλαβες τι είπαμε contastoptyxio? Δεν υπάρχει η θέση του. Είναι αδιόριστος. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ.

Ποια θέση να προκηρυχτεί? Στο τμήμα υπάρχουν ήδη δυο εκπαιδευμένες χειρίστριες αξονικού (που εδώ και μήνες βλέπουν τον αξονικό μόνο σε φωτογραφίες) και εάν δεν γινόταν αυτό το αίσχος θα είχαν εκπαιδευτεί κι’άλλοι ή θα είχαν προσληφτεί κι΄άλλοι (θα υποχρεωνόταν ο διοικητής να βρει τρόπο).

Είναι σε παράταση και απόσπαση εδώ και 400 μέρες (τις τελευταίες 100 μάλιστα χωρίς να έχει θέση), ενώ είχε υπόλοιπο θητείας 30 μέρες. Θα του πουν, έλα την νύχτα, και θα πει όχι?

Δεν είναι βύσμα αυτό , είναι …. και γαμώ τα βύσματα.

Δεν θες να δικαιολογήσεις τα κακώς κείμενα , αλλά τα επικροτείς.

Το παράνομο , είναι παράνομο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Για την ιστορία:

Ο συνάδελφος άφησε τη θέση του και παραμένει εθελοντικά στο νοσοκομείο, καλύπτοντας ολόκληρη την πρωινή βάρδια και τις νύχτες έρχεται πάντα όταν προκύπτει επείγον περιστατικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την ιστορία:

Ο συνάδελφος άφησε τη θέση του και παραμένει εθελοντικά στο νοσοκομείο, καλύπτοντας ολόκληρη την πρωινή βάρδια και τις νύχτες έρχεται πάντα όταν προκύπτει επείγον περιστατικό.

ΣΣΣΣοβαρά?

Γιατί άραγε.... (άφησε την "θέση" του...)

Ο εθελοντισμός μαγκιά του!

κοίτα πιο πάνω"Εφόσον ο συγκεκριμένος είναι τόσο είναι τόσο χρήσιμος και ανιδιοτελής (χα χα χα) θα μπορούσε να διευκολύνει το νοσοκομείο και χωρίς να αναφέρεται στο επίσημο πρόγραμμα σαν αγροτικός γιατρός. Δουλεύοντας άμισθη και παίρνοντας 7-8 μαύρες εφημερίες από συναδέλφους (έτσι γίνετε). Να μην αναφέρεται καν στο πρόγραμμα. Διότι αυτό είναι το προκλητικό."αυτα λέγαμε..!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.