Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Αυστραλία


notbad

Recommended Posts

Βαρετή ταινία, πολύ αργή, εκεί που έλεγες άιντε να τελειώσουμε, κάτι έβγαζε πάλι. Αλλά η Νικόλ Κίντμαν ήταν πολύ καλή στον ρόλο της και φυσικά παίζει ο πιο sexy άντρας του πλανήτη...επίσης ξενέρωσα γιατί δεν ξέρω αν τα τοπία που έδειχναν ήταν πραγματικά, αλλά φαίνονταν σαν φτιαγμένα στον υπολογιστή και δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνεις fake τοπία όταν μπορείς να γυρίσεις στην πραγματική Αυστραλία.

Αυτό που με άγγιξε περισσότερο ήταν η παρουσίαση (έστω και λίγο) της ζωής και νοοτροπίας των Αβορίγινων.

2/5 ποπ κορνάκια γιατί 2 άτομα που είχα μαζί κοιμήθηκαν ο ένας στο πρώτο τέταρτο και ο άλλος στα 45 λεπτά.

http://www.australiamovie.com/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Στην ταινία έπαιζαν και πολλά άλογα (εκτός από βουβάλια) με πρωταγωνιστικό ρόλο να έχει η Νικόλ... φοβερό άλογο!

Ευτυχώς την είδα τζαμπέ και δεν έκλαψα στο τέλος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομιζω οτι θα ηταν πιο ''ευπεπτη'' αν ηταν μικροτερης διαρκειας.

ενιωσα οτι ''επιανε'' πολλα θεματα , χωρις ομως να φτανει κανενα στην βαθυτερη ουσια του. Αβοριγινες , πολεμος , πιθανον να μπορουσε να μεινει σε αυτα και να ειναι μια πετυχημενη πολιτικη ταινια της χρονιας. ομως επιχειρωντας να παιξει και το ρομαντζο μεσα , καπου πλατειασε..προσωπικα δεν κοιμηθηκα γιατι ημουν απασχολημενη με το να προσεχω να μην ξεβαψει η μασκαρα απο τα δακρυα, θεωρω οτι εχει καποιες σκηνες δυνατες συναισθηματικα η ταινια αλλα βεβαια δεν ειμαι και το τυπικο δειγμα ευαισθητομετρου ταινιων,αλλα και αυτες δεν κανουν πικ ..

για να μην γκρινιαζω ομως μονο , μου αρεσε πολυ ο Χιου , :wub: αλλα και η Νικολ-μου ελεγε ο φιλος που πηγαμε στην ταινια μαζι οτι η Νικολ ελαβε κακες κριτικες για αυτην την ταινια ,οτι απλα διεκπεραιωνε τον ρολο , εμενα παλι μου αρεσε πολυ , μαλιστα νομιζω οτι η μητροτητα της πηγαινε γαντι στην ταινια και την υποστηριξε πειστικα.και με αγγιξε σαν συστατικο της ταινιας αυτο το δεσιμο μεταξυ της Νικολ και του μικρου , που δεν ειχε να κανει με βιολογικους δεσμους , αλλα με συναισθηματικο δεσιμο μεταξυ μιας γυναικας και ενος παιδιου ,

μου αρεσε πολυ η φωτογραφια , suave δεν ειναι οντως Αυστραλια? κριμα! υπεροχα τοπια , σαν κολαζ καρτ ποσταλ ολοκληρη η ταινια!

και προσωπικα ομολογω οτι δεν ηξερα περι Κλεμμενης Γενιας-ποσα εγκληματα εχουμε κανει πια στο ονομα της πολιτισμικης-θρησκευτικης-οποιουδηποτε τελος παντων τιτλου δινουμε καθε φορα στις λογης λογης εκμεταλλευσεις και εθνοκαθαρσεις? :(

ο μικρος Αβοριγινας , ενα πανεμορφο αγορακι , νομιζω οτι κλεβει την παρασταση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.