Jump to content

253/99


Loanna

Recommended Posts

Γεια σε όλους!!Μόλις σήμερα έμαθα το score μου για το Step 1 και κόντεψα να πέσω από την καρέκλα : 253/99.Είμαι 6ετής και το έδωσα στις 31 Ιουλίου, αλλά σήμερα κατάφερα να δω τα αποτελέσματά μου και αυτό γιατί η γραμματεία της σχολής είχε αργήσει να στείλει το verification status letter στην Ecfmg υπηρεσία.Γι αυτό να επισημάνω ( γιατί εγώ δεν το ήξερα και πέθανα στην αγωνία) σε όποιον το δώσει στο μέλλον, να επικοινωνήσει με τη γραμματεία του Προέδρου περίπου μία βδομάδα μετά την έναρξη της περιόδου που θα έχει δηλώσει για το test (π.χ εγώ είχα δηλώσει το 3μηνο Μάιο με Ιούλιο) και να τους ρωτήσει αν έχουν λάβει το συγκεκριμμένο γράμμα.Αν ναι, πείτε τους να το στείλουν για να λάβετε τα αποτελέσματά σας μέσα σε 3 βδομάδες.Το δικό μου score report date ήταν 20 Αυγούστου, αλλά επειδή η Ecfmg έλαβε το γράμμα την 1 του Οκτώβρη, τα αποτελέσαμτά μου ανακοινώθηκαν σήμερα στο OASIS.Καλή επιτυχία σε όποιον το δώσει στο μέλλον!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγχαρητηρια και απο εμενα λοανα!!! emgoal

μπραβο σου!

καλη συνεχεια και με το 2 ...

αντε μπορει στα γραπτα στο 2 να σε ''τρακαρω΄΄ καπου... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tώρα πια είναι καλό ένας img(international medical graduate) να έχει οver 90s...

Δεν είναι απόλυτο, αλλά είναι άγραφος νόμος.

Συγχαρητήρια και από μένα, Loana! Την ίδια επιτυχία και στο step2-ck και με την πρώτη pass στο step2-cs! ! emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις σήμερα έμαθα το score μου για το Step 1 και κόντεψα να πέσω από την καρέκλα : 253/99.

Καλή επιτυχία σε όποιον το δώσει στο μέλλον!!!!

Συγχαρητήρια και ευχαριστούμε για τις ευχές!

Αν δεν αποτελεί κάποιο μυστικό,επειδή κυκλοφορούν πολλά βοηθήματα στην αγορά,με ποιά βιβλία εσύ προετοιμάστηκες αν επιτρέπεται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις σήμερα έμαθα το score μου για το Step 1 και κόντεψα να πέσω από την καρέκλα : 253/99.

Καλή επιτυχία σε όποιον το δώσει στο μέλλον!!!!

Συγχαρητήρια και ευχαριστούμε για τις ευχές!

Αν δεν αποτελεί κάποιο μυστικό,επειδή κυκλοφορούν πολλά βοηθήματα στην αγορά,με ποιά βιβλία εσύ προετοιμάστηκες αν επιτρέπεται?

παρε το USMLE STEP 1 FIRST AID...

στις τελευταιες σελιδες πισω εχει σειρα καταταξης-κριτικη με τον καλυτερο εκδοτικο οικο σε καθε αντικειμενο

δηλ. π.χ. neuroanatomy---->1.High yield neuroanatomy

2.BRS....e.t.c.

αυτα ειναι σαν review books δηλ.συντομα-συμπαγη κειμενα με highligting τα πιο σημαντικα και καποια και με ερωτησεις-απαντησεις...

για εκτεταμενα κειμενα παρε το KAPLAN HOME STUDY PROGRAM STEP 1

και για πιο μαζεμενα κειμενα-σημειωσεις τα KAPLAN LECTURES....

για υλικο οπως question banks αλλα και reviews,memorix e.t.c.--->κατεβασε τα με το emule...

επισης πολυ καλη προπονηση και simulation ειναι μια 3μηνη εγγραφη στο WEBPREP...

αυτα...ελπιζω να σε βοηθησα..

****για βιβλια και υλικο βαλε καμια αγγελια στο αντιστοιχο τοπικ...αν και καλο θα ηταν να παρεις τα τελευταια...οι τιμες τους ειναι 20-30 ευρω το καθενα...τρωγεται καπως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ όλους πολύ !!Να 'στε καλά, και καλή δύναμη στα steps!!!Και βεβαια να σας πω : 1)RR PATHO., 2)BRS PHYSIO., 3)KAPLAN PHARM. 4)CMMRS (MICRO.), 5)IMMUNO από Lange, 6)HY ANATOMY, NEUROANATOMY, CELL MOL. BIOL., BEH SCIENCES, HISTOLOGY, 7)RR BIOCHEM., 8)KAPLAN QBOOK, 9)66% από USMLERx, 10)66% από KAPLAN QBANK, 11) 100% του UWORLD, 12)ROBBINS REVIEW OF PATHOLOGY QUESTIONS, και FIRSTAID. Και κάποιες από το Board Simulator Series.Αυτά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσο καιρό διάβασες; παράλληλα με κλινικές και εξετάσεις του 5ου κτλ?

Και το σημαντικότερο, Τι φοιτήτρια ήσουν; "άριστη"; "πολύ καλή;" απλά καλή; χρώσταγες πολλά ή σ όλα έγραφες βαθμάρες κτλ...

Με στεπ 1 99 απλά έκανες την τύχη σου...

Πολλά πολλά συγχαρητήρια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσο καιρό διάβασες; παράλληλα με κλινικές και εξετάσεις του 5ου κτλ?

αυτη ,ναι ειναι μια ενδιαφερουσα ερωτηση :) .. για πεεεεεεεεεεε

και αν μπορεις να αναπτυξεις λιγο και το χρονοδιαγραμμα σου , τη μεθοδο σου....

παντως πολλα συγχαρητηρια και απο μενα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το σημαντικότερο, Τι φοιτήτρια ήσουν; "άριστη"; "πολύ καλή;" απλά καλή; χρώσταγες πολλά ή σ όλα έγραφες βαθμάρες κτλ...

ααα...και πανω σε αυτο : μεταξυ μας τι περιμενεις να σου απαντησει??? :rolleyes::rolleyes: ...νομιζω το 99 απαντα αυτοματα αυτη την ερωτηση... με ενα 90 ναι παιζει, με ενα 99 ομως δν παιζει emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ όλους πολύ !!Να 'στε καλά, και καλή δύναμη στα steps!!!Και βεβαια να σας πω : 1)RR PATHO., 2)BRS PHYSIO., 3)KAPLAN PHARM. 4)CMMRS (MICRO.), 5)IMMUNO από Lange, 6)HY ANATOMY, NEUROANATOMY, CELL MOL. BIOL., BEH SCIENCES, HISTOLOGY, 7)RR BIOCHEM., 8)KAPLAN QBOOK, 9)66% από USMLERx, 10)66% από KAPLAN QBANK, 11) 100% του UWORLD, 12)ROBBINS REVIEW OF PATHOLOGY QUESTIONS, και FIRSTAID. Και κάποιες από το Board Simulator Series.Αυτά!

Σε ευχαριστώ πολύ!

Σου εύχομαι αντίστοιχο score και στο 2ο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το σημαντικότερο, Τι φοιτήτρια ήσουν; "άριστη"; "πολύ καλή;" απλά καλή; χρώσταγες πολλά ή σ όλα έγραφες βαθμάρες κτλ...

ααα...και πανω σε αυτο : μεταξυ μας τι περιμενεις να σου απαντησει??? :rolleyes::rolleyes: ...νομιζω το 99 απαντα αυτοματα αυτη την ερωτηση... με ενα 90 ναι παιζει, με ενα 99 ομως δν παιζει emcolgate

xaxa.....

ενταξει μην τα παραλετε...και εγω πριν το δωσω ετσι ομιζα...τα usmle δεν ειναι κατι το ακατορθωτο ουτε το να τα περασεις σε κανουν γιατραρα...οταν με το καλο τα δωσετε και δειτε την δομη της εξετασης ,τις ερωτησεις και τον σκελετο του διαβασματος θα καταλαβαιτε τι εννοω ακριβως.....

ασ πουμε και ενα ρητο--->επιτυχια στις εξετασεις εχει οχι αυτος που γνωριζει καλυτερα την εξεταστεα υλη αλλα αυτος που γνωριζει καλυτερα τις εξετασεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, διάβαζα παράλληλα με κλινικές του 5ου.Έδινα τα μαθήματα στις προαιρετικές, τουλάχιστον όσα είχαν, και διάβαζα και για το step.Οι καθηγητές με θεωρούν καλή, αλλά μέχρι στιγμής δεν είναι ''άριστα'' ο βαθμός του πτυχίου, αν με ρωτάτε κάτι τέτοιο.Χρωστάω 2 : μικρόβια 2 και Ιατρική Εργασίας.Από χρονοδιάγραμμα δεν είχα κάτι standard, διάβαζα όσο πιο πολύ μπορούσα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για πόσο καιρό διάβασες; μόνο στο 5ο? σ ευχαριστούμε για την ενημέρωση και πάλι συγχαρητήρια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο 5ο ετος!!!! :blink:

μπραβο ρε λοανα...εγω ουτε στο ονειρο μου emno ....στο 5ο το ειχα σχεδον παρατησει...ειναι αθλος πραγματικα....'η απλα εισαι πολυ πιο εξυπνη απο εμενα... :)emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και μία τελευταία ερώτηση Loanna (ξανά σε ευχαριστώ):

από τα simulation tests που έκανες στην διάρκεια της προετοιμασίας σου,ποιά τράπεζα ερωτήσεων ήταν πιό κοντά στο exam experience που είχες την ημέρα των εξετάσεων; ή μήπως ο συνδιασμός που έκανες είναι ''αναγκαίο κακό'';

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και μία τελευταία ερώτηση Loanna (ξανά σε ευχαριστώ):

από τα simulation tests που έκανες στην διάρκεια της προετοιμασίας σου,ποιά τράπεζα ερωτήσεων ήταν πιό κοντά στο exam experience που είχες την ημέρα των εξετάσεων; ή μήπως ο συνδιασμός που έκανες είναι ''αναγκαίο κακό'';

Nα σου πω την αλήθεια, το step μου φάνηκε πιο εύκολο από όλα όσα είχα κάνει!!!Δηλαδή μόνο σε 1 block ένιωσα ότι θα ήθελα κανά δίλεπτο παραπάνω (όχι για να το τελειώσω, απλά για να τα ξαναδώ).Σε κάθε block είχα standard γύρω στο 10λεπτο με τέταρτο για να δω αυτά που δεν είχα απαντήσει ή/και μαρκάρει, και σε κάποια μου είχε μείνει και χρόνος για να τα ελέγξω όλα (δεν θυμάμαι τον ακριβή αριθμό των blocks γιατί είναι και τόσοι μήνες).

(συγχωρείστε με αν κάνω καιρό να απαντήσω στα επόμενα posts-σε περίπτωση που υπάρξουν- αλλά παλεύω με μια εργασία).Σας ευχαριστώ και πάλι για τις ευχές σας!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματικά πολύ υψηλό σκορ (γι' αυτό άλλωστε ανοίχτηκε και ολόκληρο τόπικ).

Συγχαρητήρια Loanna

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια.Επιβεβαιώνονται συνεχώς όσα έγραφα οτι άτομο που πέρασε πανελλήνιες δεν έχει κανένα πρόβλημα με τα USMLE.Κατά 70%% περνάει τη βάση και από και πέρα ο βαθμός είναι ανάλογος της στρατηγικής και γενικά του αν έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που θέλουνε.

Είδατε τι έγινε.Εγραψα για το UW και πόσο σημαντικό είναι και δύο άτομα το κάνανε και τσίμπησαν 99.Σκοπός μου ήταν να βοηθήσω ακριβώς αυτά τα άτομα,να τα προσανατολίσω αποκαλύπτοντας το μηχανισμό των εξετάσεων.Φυσικά για τα άτομα στερούμενα δυνατοτήτων το UW είναι άσκοπο.

Γενικά όπως είπα και πριν το σύστημα των στανταρισμένων τεστ είναι κάπως διαφορετικό από τις πανελλήνιες με την έννοια οτι κεντράρει υπερβολικά στα high yields ή SOS όπως τα λένε στην Ελλάδα.Δηλαδή η λογική στο ελληνικό σύστημα είναι βάζω ένα θέμα εύκολο να το γράψουν όλοι,ένα μέτριο να γράψουν οι σχετικά διαβασμένοι,ένα κανονικό να γράψουν οι καλά διαβασμένοι και ένα παλούκι να γράψουν οι άριστοι.Ετσι ξεχωρίζω την ήρα από το στάρι.

Η λογική στο αμερικανικό σύστημα είναι βάζω ένα μεγάλο αριθμό high yields θεμάτων από εκτεταμένη ύλη και καλύτερα πάει αυτός που πιάνει τα περισσότερα.

Δηλαδή βάζω ας πούμε 300 εύκολα θέματα,50 δύσκολα,50 πολύ δύσκολα.Τα πολύ δύσκολα συνήθως δε μετράνε,είναι πειραματικά για να διαμορφώσω το επίπεδο μελλοντικής δυσκολίας των τεστ.Αν κάποιος πιάσει τα 300 εύκολα,πιάνει πάνω από 90,διότι γράφει καλύτερα από το 35% των αποφοίτων αμερικανικών πανεπιστημίων.

Πώς γίνεται και κάποιος χάνει εύκολα θέματα,high yield?Είναι απλό,κάποιοι κουράζονται.Μετά τις πρώτες 100-150 ερωτήσεις τα φτύνουν και η απόδοσή τους πέφτει.Ετσι αρχίζουν να χάνουν εύκολα θέματα.Είναι η κόπωση που μετράει.Για αυτό μην κάνετε το λάθος να μαστουρώσετε τη μέρα των εξετάσεων.

Αυτός που πιάνει υψηλό βαθμό είναι ξανά αυτός που δε χάνει εύκολα θέματα,δηλαδή high yield.Είναι συγκεκριμένος τύπος υποψηφίου που θελουν να αναδείξουν.Εάν κάποιος έχει το δείκτη νοημοσύνης που απαιτείται για να περάσει πανελλήνιες στην ιατρική(άνω του 120,για τα USMLE απαιτείται 115 κατά τη γνώμη μου) και την ικανότητα cramming,δηλαδή απομνημόνευσης πολλών πληροφοριών σε μικρό χρονικό διάστημα που απαιτείται για να περάσει πανελλήνιες, δεν έχει κανένα πρόβλημα να περάσει τα USMLE εάν έχει την κατάλληλη καθοδήγηση όπως αυτή που περιέγραψα σε προηγούμενα ποστ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το δείκτη νοημοσύνης που απαιτείται για να περάσει πανελλήνιες στην ιατρική(άνω του 120,για τα USMLE απαιτείται 115 κατά τη γνώμη μου)

Πανελλήνιες πέρασαν όσοι διάβασαν πολύ και σωστά .Η εξυπνάδα απλά βοηθάει να μην σου παίρνει πολύ χρόνο να πιάνεις το νόημα.Οι πανελλήνιες φίλε μου, λυπάμαι, αλλά δεν είναι τεστ εξυπνάδας. Ισως να παρανόησα αλλά μου φαίνεται λιγο προσβλητικό το σχόλιο οχι μόνο για τους ιατρούς που δεν πέρασαν πανελλαδικές αλλά και για τον υπόλοιπο κοσμάκη που δεν ήταν 'ικανός' να περάσει πανελλαδικές και κάνει αλλες δουλειές=οι περισσότεροι ασθενείς σου.

Φαίνεται ότι έχεις πετύχει πολλά στη ζωή σου, αναρωτιέμαι γιατί είσαι τόσο περήφανος για ένα τεστ που έδωσες όταν ήσουν ακόμα teenager.

http://en.wikipedia.org/wiki/G_(factor)

DOI:είδα φως και μπήκα, δεν με ενδιαφέρει η αμερικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.