Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Ο Σκοτεινός Ιππότης


Recommended Posts

darkknightposter8.jpg

Η υπερπαραγωγή από το comic στο pop και τώρα στο δράμα…

Ο σκοτεινός ιππότης τελικά είναι σκοτεινός ή πρέπει να είναι σκοτεινός για να φορτωθεί τις ευθύνες των πράξεων των άλλων ώστε να μην χαθεί λόγω ανθρώπινης αδυναμίας η ιδέα και το σύμβολο της δικαιοσύνης..;

Ήταν ευρηματική η φυσιογνωμία του Joker… Παρουσιάζει τον βετεράνο της ψύχωσης, ο οποίος αφού έχει λάβει όλα τα προαγωγικά ψυχωτικά παράσημα, όπως παράνοια, μανία...κτλ αποδίδει κάποιο τύπο σχιζοφρένειας μέσα από τον οποίο κάνει την υπέρβαση και δεν ελέγχει η νόσο τα συναισθήματα αλλά τα ελέγχει ο ίδιος υπό το πέπλο της ψύχωσης με στρατηγικά προσανατολισμένη λογική , εξαπολύοντας συναισθηματικά βέλη σε όποιον του στέκεται εμπόδιο και ειδικά στον Batman που ελέγχει τα λευκά κομμάτια της λογικής και της τάξης…

Ο Joker ελέγχει τα μαύρα κομμάτια του χάους που μέσα από την αταξία που πυροδοτεί, ξεπετάγονται διάφορες διακυμάνσεις σεναρίου που δεν μπορεί ο Batman να ελέγξει εύκολα λόγω συναισθηματικής φόρτισης και μια από αυτές είναι η ψυχοσυναισθηματική μετάλλαξη …του λευκού Αξιωματικού …σε Διπρόσωπο , ο οποίος στην σκακιέρα ανατρέπει την παρτίδα μεταξύ τάξης και αταξίας και προσθέτει την τύχη ως παράμετρο έκπληξης και ροπής του σεναρίου…

Τελικά η λογική συνθλίβει πανηγυρικά το συναίσθημα αποδεχόμενη τα κακώς κείμενα και ερμηνεύοντάς τα από την θετική τους πλευρά..!

Βαθμολογία : (5/5) !!!

Σχετικό Official Site:

http://wwws.gr.warnerbros.com/thedarkknight/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι , αλλα πολυ αυτοθυσια, αυταπαρνηση και αυτοτιμωρια ισως.τελικα σου μενει μια πικρη γευση καθως τπτ απο οτικανει ο ηρωας δεν αναγνωριζεται και τελικα σε οδηγει στη σκεψη πως ο,τι κανει τοκανει απλα για να βαζει τον εαυτο του σε μια διαδικασια απομονωσης.

παντως αρκετα καλη ταινια και θετικη και η παρουσια του Freeman.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το κανει απλα για να βαζει τον εαυτο του σε μια διαδικασια απομονωσης.

Είναι πολύ σημαντική παρατήρηση αυτή..!

...και αφορά πολλούς από τους ήρωες της DC αλλά και της Marvel Comics και έχει να κάνει με τις κοινωνιολογικές αντιλήψεις της εποχής που δημιουργήθηκαν οι ήρωες, καθώς η αύτο-απομόνωση γίνεται ποιο έκδηλη με την προσαρμογή του σεναρίου της διαφθοράς στην σύγχρονη πραγματικότητα ή στην πιθανή σύγχρονη πραγματικότητα.

Τώρα εάν η αύτο-απομόνωση είναι καλό ή κακό να υπάρχει δεν θα ήθελα να το δω δυαδικά, απλώς εμένα μου φαίνεται σαν μπαχαρικό , που αν ρίξεις πολύ θα σε πειράξει…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ταινία μου άρεσε πολύ, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Πολύ καλός ο Μπέιλ, υπέροχα φλεγματικός ο Κέιν, καλός όπως πάντα ο Φρήμαν, δε μου άρεσε η ξενέρωτη που αντικατέστησε την Κέιτι Χολμς. Για το Χηθ Λέτζερ πιστεύω πως η ερμηνεία του είναι καταπληκτική, ωστόσο κάποιες διθυραμβικές κριτικές που διάβασα αγγίζουν τα όρια της υπερβολής, προφανώς λόγω και του πρόωρου χαμού του.

Το σενάριο ήταν "πυκνό" σε γεγονότα και ανατροπές (και εκρήξεις :anavwfwties: ), ενώ ο Νόλαν έκανε πολύ καλή δουλειά όσον αφορά τον εσωτερικό κόσμο των ηρώων του, ιδιαίτερα του Batman.

Γενικά, μια καλή ταινία δράσης. Α, υπ' όψιν ότι είναι κάπως μεγάλη, μην πάτε προετοιμασμένοι για ενενηντάλεπτο... :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πώς και πώς το περιμένω.. Διαφορές/ομοιότητες με την παραγωγή του Τιμ Μπάρτον και τους μεγάλους Νίκολσον/Κήτον;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πώς και πώς το περιμένω..

Την Πέμπτη που μας πέρασε 17 Ιουλ. 2008 , είχε πρεμιέρα στα Villages... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και σαν υποθεση και απο τεχνικης πλευρας ειναι παρα πολυ καλη η ταινια,δυστυχως η εμμονη να χωρεσει πολλα πραγματα σε μια ιστορια,την εκανε αρκετα κουραστικη.Το μετανιωσα που την ειδα σε village cinema,το διαλειμμα σε μια τοσο πυκνη ιστορια ειναι απαραιτητο.Δεν καταλαβα γιατι πηγανε τοσο λαχανιαζοντας το σεναριο,θα μπορουσαν να την κανανε μιση ωρα μικροτερη και να εχουν ετσι περισσοτερο υλικο για την επομενη ταινια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πώς και πώς το περιμένω.. Διαφορές/ομοιότητες με την παραγωγή του Τιμ Μπάρτον και τους μεγάλους Νίκολσον/Κήτον;

Κατα τη δικη μου αποψη η παραγωγη ειναι αρκετα καλη.υπαρχει ενα σκοτεινο υφος χωρις ομως η ταινια να ειναι σκοτεινη ,ενω σε οτι αφορα τους πρωταγωνιστες εχω ναπω τα εξης :

θεωρω οτι ο bayle ανταοκρινεται καλυτερα στο ρολο του playboy και σιγουρα φαινεται πιο αθλητικος απο οτι ο keaton,ενω ο ledger ειναι απλα πολυ πολυ καλος (δεν μπαινω στον πειρασμο να τον συγκρινω με το νικολσον)

απο εκει και περα πολυ θετικες οι παρουσιες των κεην και freeman , ενω θεωρω λιγο αστοχη την επιλογη της gylenhaal-θαμπορουσε να βρεθει μια περισσοτερο εντυπωσικαη γυναικα για το ρολο αυτο που να δικαιολογει και περισσοτερο το χαμο που γινεται γυρω απτο ατομο της στην ταινια.α και ο eekchart ταιριαζει καλα στο ρολο του λευκου ιπποτη της γκοθαμ.και φυσικα αψογος και ο oldman.

απλα δειτε το!(σε σινεμαμε διαλειμμα!!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαφορές/ομοιότητες με την παραγωγή του Τιμ Μπάρτον και τους μεγάλους Νίκολσον/Κήτον;

Είναι τρομερά δύσκολο να συγκρίνεις την ταινία του Μπάρτον με αυτήν του Νόλαν. Ο Τιμ Μπάρτον, τον οποίο εκτιμώ πολύ ως σκηνοθέτη, είχε καταφέρει να δώσει μια μάλλον "έντεχνη" άποψη πάνω στον ήρωα, ειδικά στο σίκουελ. Οι ενδυματολογικές (και όχι μόνο) αναφορές στη γκαγκστερική ποτοαπαγόρευση, καθώς και η σκεπτόμενη σκοπιά ανάλυσης της σκοτεινής πλευράς του ήρωα, έκαναν την ταινία να έχει μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα. Σε αυτό βοήθησε η ερμηνεία του Μάικλ Κίτον, ο οποίος απέδωσε τη σύνθετη φύση του ήρωα κυρίως με το αινιγματικό του πρόσωπο και όχι με συναισθηματικές κορώνες και ξεσπάσματα. Από την άλλη, ο Κρίστοφερ Νόλαν έδωσε μια πιο "σύγχρονη" ταινία, με περισσότερη δράση και ταχύτερο ρυθμό αφήγησης. Δεν αμέλησε ωστόσο να αναλύσει την εσωτερική πλευρά των ηρώων του, απλώς προτιμά να τοποθετεί τους χαρακτήρες μπροστά στα γεγονότα και να μελετά τις αντιδράσεις τους παρά να αναδεικνύει τον προβληματισμό τους μέσα από σκηνές περισυλλογής, όπως ο Μπάρτον. Εξαιρετικός ο Μπέιλ στην απόδοση του ήρωα, και με τις δύο του όψεις.

Όσο για τον Τζόκερ του Λέτζερ, είναι αρκετά διαφορετικός από την απολαυστική, γκροτέσκα καρικατούρα του Νίκολσον που είχε αφήσει εποχή. Ο Λέτζερ πετυχαίνει μια ερμηνεία καταπληκτική, δίνοντας έναν Τζόκερ τρομακτικό και εντελώς μανιακό, που δίνει την αίσθηση ότι μόνος του στόχος είναι η καταστροφή. Αυτή η "εκτός ορίων" προσέγγιση είναι διαφορετική από τον Τζόκερ του Νίκολσον, που έδειχνε ότι ο ήρωας είχε πάντοτε στο μυαλό του τα απώτερα κίνητρα του κέρδους και της εκδίκησης, παρά την τρέλα του. Είναι δύσκολο να συγκρίνεις δύο τόσο καλές ερμηνείες.

Για να συνοψίσουμε, η ταινία του Μπάρτον είναι κλασική, η ταινία του Νόλαν εξαιρετική.

ΥΓ: Φυσικά δεν είναι άξια λόγου τα τερατουργήματα του Σουμάχερ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω που είδατε όλη αυτή την εσωτερικότητα των χαρακτήρων..Εμένα κατ'επίφαση μου φάνηκε..Ίσως λίγο ο Τζόκερ..Ο μπάτμαν απλά έχει την έννοια της αυτοθυσίας μέσα του,αλλά λογικό αλλιώς δε θα γινόταν super hero :P .

Η Γκίλενχααλ(Τζ?) πιστεύω ήταν μια χαρά,πειστικότατη-περισσότερο από την Χόλμς,πιο ανθρώπινη και witty,πιο ισάξια για να είναι ο έρωτας του Μπάτμαν(που δεν είναι ο έχω-όλο-μοντέλες-Τζέημς-Μποντ).Άλλωστε ως Μπρους Γουέιν ο Μπάτμαν έχει τις πιο εντυπωσιακές γυναίκες,αλλά ως Μπάτμαν και ως άνθρωπος βάθος κήπος επιθυμεί την Rachel που αντιπροσωπεύει την έξυπνη και εγκεφαλική αντάξιά του.Άλλωστε έχετε δει πολλές εισαγγελείς που να μοιάζουν με χαριτωμένες σερβιτόρες του Κολωνακίου όπως ήταν η Χολμς??

Εγώ πάντως όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω που είδατε όλη αυτή την εσωτερικότητα των χαρακτήρων..Εμένα κατ'επίφαση μου φάνηκε..

Άλλωστε έχετε δει πολλές εισαγγελείς που να μοιάζουν με χαριτωμένες σερβιτόρες του Κολωνακίου όπως ήταν η Χολμς??

Εγώ πάντως όχι.

Σωστή η παρατήρηση καθώς ο κάθε ηθοποιός… κατ’ επίφαση αποδίδει το κάθε χαρακτήρα χρησιμοποιώντας την τέχνη της υποκριτικής…

…Δεν τίθεται θέμα ‘’εσωτερικότητας’’ των ηθοποιών , διότι αυτοί δεν ταυτίζονται με τους ρόλους για να βγάλουν την ‘’εσωτερικότητά’’ τους αλλά να αποδώσουν την ερμηνεία στο ρόλο τους με ρεαλισμό…

…Τουτέστιν ο Bale μπορεί στην προσωπική του ζωή να μην είναι τόσο Boehm όσο στην ταινία…

…Ως εκ τούτου οι ερμηνείες ήταν αρκετά καλές και όσο για την εισαγγελέα – μανεκέν τίθεται θέμα αισθητικής παράλληλα με το πρόσωπο που εκπροσωπεί την δικαιοσύνη, όπως για παράδειγμα η παρθένος που απεικονίζει την Δικαιοσύνη στην μετωπίδα της εισόδου του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου …

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι σχετικά αστείο (sic!), αλλά μια που ανέφερες πώς είναι ο Μπέιλ στην πραγματική του ζωή, ίσως να ακούσατε που στο Λονδίνο έσπασε στο ξύλο τη μάνα και την αδερφή του και τον βάλανε μέσα, ε;

http://ap.google.com/article/ALeqM5iicjQog...2G6jrQD9231LC00

Πραγματικός προστάτης των αδυνάτων :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ίσως να ακούσατε που στο Λονδίνο έσπασε στο ξύλο τη μάνα και την αδερφή του και τον βάλανε μέσα,

Όχι δεν γνώριζα την λεπτομέρεια αυτή… αλλά δε μου κάνει εντύπωση…

Στα τόσα χρόνια που παρακολουθώ ταινίες… έχουν απομυθοποιηθεί στα μάτια μου πολλοί πρωταγωνιστές κατά καιρούς με βάση τα δικαιώματα που δίνουν ένεκα του τρόπου ζωής τους… για παράδειγμα βλέπε Marlon Brando κτλ…

Φυσικά υπάρχουν και πολλοί που έχουν κρατήσει την αξιοπρέπειά τους χωρίς να εκτίθενται… για παράδειγμα Son Connery κτλ…

…άλλωστε δεν χρειάζεται απαραίτητα, ένας ηθοποιός να εμπνέει το ήθος αλλά να το ποιεί… καθώς και αυτός άνθρωπος είναι με αδυναμίες , ‘’ελαττώματα’’, βιώματα, κτλ… και ο τρόπος που ζει κάποιος δεν είναι δυνατόν να χαρακτηριστεί εν δυνάμει αλλά με την γνώση του προσωπικού ιστορικού του και εφόσον αυτός θελήσει να μας παρουσιάσει τον πραγματικό του εαυτό και να μας ανοιχτεί…

…οπωσδήποτε δεν επιχειρώ να δικαιολογήσω τον Bale… αλλά με βάση το ιστορικό ίσως να μας άλλαζε τα συναισθήματα ή και όχι, εάν μας έλεγε γιατί το έκανε αυτό… και ίσως τότε, να τον οδηγούσαμε να καταλάβει ότι υπάρχουν και άλλες λύσεις επικοινωνίας με την οικογένεια προκειμένου την επόμενη φορά να μην το ξανακάνει…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.