Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Sex & the City


Recommended Posts

Αμερικανική ταινία σε σκηνοθεσία Μάικλ Πάτρικ Κινγκ, με τους: Σάρα Τζέσικα Πάρκερ, Κιμ Κατράλ, Σίνθια Νίξον, Κριστίν Ντέιβις

Η Κάρι δέχεται πρόταση γάμου από τον Mr Big με αφορμή την αγορά ενός πανάκριβου διαμερίσματος στη Νέα Υόρκη. Η Μιράντα σοκάρεται μπροστά σε μια αποκάλυψη του Στιβ και αντιμετωπίζει τις συνέπειες. Η Σαμάνθα έχει αρχίσει να βαριέται τη ζωή της στο Λος 'Αντζελες με τον Σμιθ. Η Σάρλοτ γίνεται έξαλλη με τη στάση του Mr Big απέναντι στην Κάρι λίγο πριν από το γάμο.-απο Αθηνοραμα

ισως δεν ειμαι και η πλεον καταλληλη να κρινει την συγκεκριμενη ταινια αφου δεν ειδα ποτε κανενα επεισοδιο της σειρας , ακουγα ομως τοσα πολλα για αυτην απο φιλες και φιλους που ξενυχτουσαν στο Alter για να την δουν που οταν βγηκε ειπα ας την δουμε ..φυσικα τεραστια και η διαφημιση της εν λογω ταινιας , κατι σαν περιοδικο μοδας ειχα στο μυαλο μου πηγαινοντας , ελεγα κι αν δεν μ αρεσει , θα εχω σχολιασει παπουτσια και φορεματα ..

η ταινια δε με τρελανε , ουτε ομως και την θεωρησα μονο τηλεοπτικη , που στο δικο μου υβρεολογιο μεταφραζεται σε κακιστη. μου φανηκε καπως μεγααααααλη για τα οσα ηθελε να πει , επιασα τον εαυτο μου να κοιταει το ρολοι , κι αυτο κακο..!

σαν σεναριο λιγα πραγματα βρηκα να με αγγιξουν , μαλλον ομως φταιει το οτι δεν παρακολουθουσα την σειρα , οποτε δεν ηρθε σαν μια λογικη συνεχεια της η ταινια.

κραταω μερικες ατακες που γλυκοπικρα με αγγιξαν-η Καρι εχοντας χωρισει τριακοστη ογδοη φορα απο τον ερωτα της ζωης της , αποφαινεται οτι για καθε ανδρα υπαρχει μια συγκεκριμενη ποσοτητα δακρυων που του προσφερεις και μετα απο αυτην , απλα δεν υπαρχει αλλο. σαν να δινεις δινεις δινεις , κλαις κλαις κλαις , και ξαφνικα μια ωραια πρωια ξυπνας και αποφασιζεις οτι δε θες αλλο ουτε να κλαις , ουτε να μιζεριαζεις , και απλα προχωρας , χωρις αυτο απαραιτητα να μεταφραζεται οτι σου τελειωσε , οτι επαψες να αγαπας τον αλλον , απλα συμβαινει , δεν ξερω πως , ανεξηγητα λυτρωτικα .και τοτε ειναι που εχω παρατηρησει οτι οι γυναικες μεγαλουργουν -ολη αυτη η ενεργεια που λογω δοτικοτητας ξοδευοταν αλλου , τωρα διοχετευεται στον εαυτο τους , και προσωπικα δεν το θεωρω καθολου εγωιστικο να σε αγαπας πρωτα και πιο πολυ , πως αλλιως θα εχεις κατι αξιο αγαπης να δωσεις?

και η Σαρλοτ , τοσο πιο ευθραυστη απο τις υπολοιπες , βαπτιζει καθε φορα την ευτυχια της με το ονομα του εκαστοτε ανδρα της και τελικα οταν η αληθινη ευτυχια , να γινει μαμα-στο δικο της συστημα αξιων-της χτυπα την πορτα-ντριν ντριν-αυτη εχει πιστεψει οτι αφου ολα πανε στραβα στις φιλες της , υπαρχει ενας αλανθαστος νομος της ζωης που σου λεει -ε σταματα να εισαι χαρουμενη!! δε βλεπεις τα ¨χαλια ¨των γυρω σου -ετσι και σε σενα θα συμβει η στραβη! και αλλαζει την ζωη της , στην τελικη τον εαυτο της ,προκειμενου να αποφυγει το μοιραιο χτυπημα!! κι ομως η ζωη μπορει να ειναι και χαρουμενη!!-ναι ναι -σας εχω νεα-υπαρχουν ανθρωποι που ειναι καλα στην ζωη τους , χωρις να εχουν λυσει απαραιτητα ολα τα θεματα τους , εχουν ομως μια υγιη σταση απεναντι τους που μεταφραζεται στο απολαμβανω το οσο ζω.

και η Σαμανθα , στο αλλο ακρο , μ αρεσε γιατι οτι εκανε το εκανε συνειδητα , οχι απλα γιατι της αρεσε να σοκαρει , δεν ειχε αναγκη απο χειροκροτηματα α μιλαμε για μια χειραφετημενη γυναικα , γουσταρει το πως ειναι και ουτε κουνιεται η ουριτσα της για την γνωμη των αλλων.

και η Μιραντα ..αχ βρε Μιραντα μας!! τι τελικα αξιζει πιο πολυ? συγχωρουμε την απιστια? και υπαρχουν αληθεια πολλα ειδη απιστιας? και το κερατο ειναι πιο πανω απο την αγαπη? τοσες πολλες απαντησεις οσα και τα βιωματα του καθενος μας-δεν υπαρχει ουτε σωστο , ουτε λαθος , υπαρχει τι μετραει πιο πολυ για τον καθενα στην παρουσα φαση της ζωης του , γιατι μην μου πειτε οτι δεν εχετε παρατηρησει πανω στην αλλαγη των αναγκων σας , να αλλαζουν και τα πιστευω σας..

και ο Mr Big- αχ και βαχ-τι θα σας κανουμε βρε Μr Big με ολες τις ανασφαλειες και τις φοβιες σας? -παρενθεση , δε μου αρεσε καθολου ο Μr Big , συγχυστηκα τοση φασαρια για αυτον τον Mr Big!!

δε με πολυτρελαναν ολα τα ρουχα που ειδα , αν μου επιτρεπεται να κρινω την ταινια και στυλιστικα , αλλα μου αρεσε απιστευτα το καταπληκτικο διαμερισμα στην Νεα Υορκη και το ζευγαρι παπουτσια που μελει να γινει το παπουτσι της επανασυμφιλιωσης.

τσι και τσι η ταινια για μενα ,υπαρχουν ομως κι αλλοι φιλοι μου που οντας ξετρελαμενοι με την σειρα , βρηκαν και την ταινια καταπληκτικη και τη θεωρουν από τις πρωτες ταινιες που ασχολουνται με τις σχεσεις ανδρων γυναικων στο συγχρονο πλαισιο ,εμενα μου φανηκε καταλληλη για ενα καλοκαιρινο βραδακι , αλλα οχι οτι με αγγιξε βαθια η ενασχοληση με τα θεματα σχεσεων σε αυτην την ταινια-φευγοντας ομως καταφερνει η ταινια να σου αφησει κατι πικρο , ενα μικρο δακρυ που θα κυλουσε ευκολα εαν ηταν λιγο πιο βαθια ευαισθητη σαν ταινια. απο την αλλη ομως δεν χρειαζεται κι ολες οι ταινιες να ειναι λυγμ λυγμ ,ας πουμε οτι αυτη ηταν παρολιγον καλη..σαν σεξ σε μια πολυβουη , κουραστικη ημερα πολης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Αυστηρα γυναικειο και gay φιλμ...χιχιχιιχ!

Λαμπερα κουστουμια,λαμπερερες γυναικες,λαμπεροι δρομοι....Μανχαταν!Φυσικα πολλα,απειρα τακουνια!Οχι πειτε μου...ποια δε θα ηθελε μια ντουλαπα σαν της πρωταγωνιστριας;;;;;

Δεν περιμενα κατι διαφορετικο απο την τηλεοπτικη σειρα..το εργο ξεκιναει ακριβως απο εκει που τις αφησαμε.

Εχει καποιες καλες ατακες...και κωλους (να με συμπαθατε)

Φοβερη σκηνη και καταπληκτικη ιδεα σουσι-γυναικα.....αν και νομιζω οτι υπαρχουν ηδη τετοια εστιατορια....δε θυμαμαι που.

Κατι που μου αρεσε ειναι οτι οι πρωταγωνιστριες ειναι σαρανταρες και δεν το κρυβουνε!!!Ασε που δειχνουν και για σαρανταρες....ευγε!Νταξ η μια υποτιθεται ειναι σχεδον 50...αλλα με τοσο σεξ φαινεται 40 και κατω!

Τεσσερις γυναικες με 4 διαφορετικα χαρακτηριστικα αθυροστομια,εκκεντρικοτητα,κυνισμος και ρομαντισμος.....τα θελω και τα 4...μπορω;;;;

Τεσσερις γυναικες που ειναι χροοοονια φιλες...αυτο ειναι λιγο δυσκολο!

Τεσσερις γυναικες που μιλανε συνεχεια για αντρες και γενικοτερα για την προσωπικη τους ζωη.....τι περιεργο χιχιιχχι

Τεσσερις γυναικες που ειναι δεμενες,που τσακωνονται αλλα μετα συγχωρουνται....αχ!

Αναμενομενο και το happy end.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.