Jump to content

[TΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ]-Αποστολη στην Μπριζ


Ήρα

Recommended Posts

Αποστολη στην Μπριζ

In Bruges

Μ. Βρετανία ταινία σε σκηνοθεσία Μάρτιν ΜακΝτόνα, με τους: Κόλιν Φάρελ, Μπρένταν Γκλίζον, Ρέιφ Φάινς.

Μετά την τελευταία τους δουλειά στο Λονδίνο, δύο επαγγελματίες δολοφόνοι καταφεύγουν στη βελγική Μπριζ περιμένοντας οδηγίες. Περιφέρονται στην πόλη σαν τουρίστες, μέχρι που το αφεντικό τους διατάζει τον βετεράνο Κεν να βγάλει από τη μέση τον νεότερο και επιπόλαιο Ρέι.-απο Αθηνοραμα

και αρχικα η Μπριζ!!τι πανεμορφη πολη ειναι αυτη , βλεπεις την ταινια και θελεις να μπεις στο πρωτο αεροπλανο να χαθεις στα σοκακια της , τουλαχιστον απο οσο διεκρινα στην ταινια εχει μια αρχοντια και χαρη μεσαιωνικη ,καναλια για βαρκαδες , μουσεια και χρωματιστα κτιρια , πλατειες για καφε με θεα ψηλοκτιρια που εκτος της Μπριζ κατοικουν σε κατι εικονογραφησεις παραμυθιων !! η πολη πρεπει να ειναι μια ζωγραφια και γεματη με κουλτουριακες γωνιες!!

αξιζει καποιος να δει την ταινια μονο και μονο για να ανακαλυψει , να θυμηθει , και να ξαναθαυμασει την Μπριζ!

και μετα η ταινια!! απο τις πιο καλες που παρακολουθησα φετος . ομολογω οτι αυτη η ταμπελιτσα της-αστυνομικη ταινια , καπως δε μου αρεσε για να την επιλεξουμε , αλλα μετα απο τις θετικες κριτικες της Αφροδιτης , ευτυχως την ειδαμε. η αληθεια ειναι οτι δε μου αφησε την αισθηση τοσο μιας αστυνομικης ταινιας-δηλαδη ναι υπαρχει μπουμ μπουμ , κατι αιματα και σκοτωμοι ,κατι πληρωμενοι δολοφονοι , αλλα νομιζω οτι αυτο ειναι μονο η επιφανεια , ο δημιουργος της ειναι θεατρικος συγγραφεας-δεν ειναι δυνατον ενας θεατρικος συγγραφεας να παραμεινει στα μπαμ μπουμ , απλα θα τα χρησιμοποιησει ως οχημα για να πει αυτο που θελει( εγωιστες ανθρωποι οι θεατρανθρωποι , αυτο που θελουν να πουν θα το πουν βρεξει χιονισει :P ).

εχουμε τον Ρει , που καταλαθος εγινε δολοφονος , ειναι φανερο απο την αρχη οτι ο νεαρος ο οποιος σφυριζει κλεφτικα μπροστα στα αξιοθεατα και προτιμα να πιει μια μπυρα , κατι προσπαθει να πεταξει απο το μυαλο του , κατι τον τρωει αλλα δε τα καταφερνει να απαλλαγει απο αυτο , η εικονα που τον στοιχειωνει γυρνα και ξαναγυρνα και τον κανει να κλαιει σαν μικρο παιδι-τι θεικη σκηνη -και τελικα να επιλεγει την αυτολυτρωση. ομως η ταινια εχει αλλα σχεδια για αυτον..

και ο Κεν , φαινεται να γινεται δολοφονος απο ενα αισθημα υποχρεωσης προς το αφεντικο του , ομως η ουσια του παραμενει τρυφερη και την στιγμη που καλειται να αποφασισει αναμεσα στη δουλεια και το ¨ καθηκον¨ και την φιλια και αυτο που στη δικη του λογικη φανταζει σωστη επιλογη ζωης , θα δειτε τι διαλεγει..

και εχουμε και το αφεντικο , στην αρχη τον μισεις , και πιο μετα παλι τον αντιπαθεις αλλα τουλαχιστον νιωθεις οτι υπακουει στους κανονες που ο ιδιος οριζει , δεν εξαιρει ουτε τον εαυτο του απο αυτους .και εδω απορεις πως μεσα σε εναν κοσμο που μιλανε τα οπλα και το σκοτωνω γιατι απλα ειναι η δουλεια μου , υπαρχει ενα συστημα αξιων που τηρειται πιστα και αυτο ειναι η αφοσιωση και ο σεβασμος στην παιδικη ζωη με καθε τιμημα.

και εχουμε και ενα love story που δε θα μπορουσε να εξελιχθει σε ομορφοτερη πολη. ιστορια ερωτα κυνηγημενη , τρεχει να σωθει , θα αντεξει?

προσωπικα μου αρεσε πολυ το τελος-διαβασα κριτικη στο Αθηνοραμα για βαρυφορτωμενο τελος , θα διαφωνησω , ναι λιγο σουρεαλ αλλα αυτο που δε σου αφηνει ξεκαθαρο τελος και αιωρειται και φαντασου οτι βολευει την διαθεση σου , ηταν ωραιο τεχνασμα.

κινηματογραφικα μου αρεσε η αφηγηση στην αρχη και στο τελος , σαν η ταινια να κανει μια κυκλικη πορεια-θεατρικο τεχνασμα!!

η μουσικη εξαιρετη , σε απολυτη αρμονια με τα σκηνικα στους δρομους της Μπριζ!

οι ηθοποιοι εξαιρετοι κι αυτοι!! ομολογω οτι ο Φαρελ με εξεπληξε παραπανω απο ευχαριστα , ναι ειναι πολυ ωραιος ανδρας αλλα δεν τον ειχα πολυπροσεξει σαν ηθοποιο , εδω δινει μια φανταστικη ερμηνεια , λιγο αφελης καποιες στιγμες , τρυφερος αλλου ,ενας Ιρλανδος ψευτομαγκας απο αυτους που θεωρουν οτι πουθενα αλλου καλυτερα απο τα μερη τους ,νομιζω οτι ηταν παρα πολυ καλη η επιλογη του σκηνοθετη , ο Φαρελ οχι απλα παιζει καλα αλλα ειναι στα μεγαλα ατου της ταινιας μαζι με τον συγμπρωταγωνιστη του , τον Γκλιζον!!

ο Φαινς μου αρεσει παραδοσιακα , εδω στο ρολο του κακου , παντα καλος , παντα μετρημενος στο παιξιμο του , βγαζει την απαιτουμενη κυνικοτητα του ρολου του.

την προτεινω ανεπιφυλακτα , σιγουρα θα γελασετε , οχι με ανοστα χαζοαστεια , εδω για να γελασουμε πρωτα σκεφτομαστε , ειναι στιγμες στιγμες μαυρου χιουμορ ,ατακες πηγαινουν και ερχονται σαρκαστικοτατες , χιουμορ ολιγον αγγλικο οσο δεν παιρνει -μου εμεινε η ατακα τι ωραια που ειναι η Μπριζ , κριμα που ειναι στο Βελγιο.

εχει και συναισθηματικες κορυφωσεις , οχι απο αυτες που κλαις , αλλα απο αυτες που σε ταρακουνουν ,ως που μπορει να φτασει καποιος για αυτο που θεωρει σωστο , δεν τον ενδιαφερει νομιζω τοσο τον δημιουργο να κρατησουμε χαρτομαντηλα , ειναι αυτη η αισθηση οτι τωρα γελας και στην επομενη σκηνη λυπασαι ,γλυκοπικρα συναισθηματα, ειναι αυτο το σινεμα που αποκαλουμε σκεφτομενο , οχι με ντοκυμενταριστικη χροια αν και δε λειπουν και σχολια περι παιδοφιλιας και αυτα οχι με τροπο διδαχτικο ,ισα ισα τα αγγιζουμε για να γραψουμε μια ακομη τραγικοειρωνικη ατακα ωστε το μυαλο να δουλευει παραλληλα με την χορτασμενη αισθηση της ορασης .

συνολικα , εικονες , μουσικη ,ατακες , ηθοποιοι , σκηνοθεσια , συνθετουν μια απο τις πιο καλες ταινες της χρονιας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω δει ακόμα την ταινία (βγαίνει στο τέλος του μήνα στην Αγγλία) αλλά πριν 2 εβδομάδες ήμουν στην Brugge (Bruges) και έχω απλά να πω ότι είναι ένα από τα πιο ωραία μέρη έχω πάει ποτέ μου. marion ακούς;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Η Ήρα τα είπε όλα,εγώ απλά να πω ότι συμφωνώ και επαυξάνω! Πραγματικά ήταν μια ταινία που περίμενα να είναι καλή αλλά όχι ΤΟΣΟ καλή! Όσο παίζεται ακόμα, προλάβετέ τη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.