Jump to content

Eκπαιδευτική άδεια για ειδικότητα στο εξωτερικό


mentor

Recommended Posts

Μου έχουν πει ότι μπορείς κατά τη διάρκεια της ειδικότητας να πάρεις εκπαιδευτική άδεια διάρκειας ενός χρόνου και να κάνεις το αντίστοιχο τμήμα της ειδικότητας σε νοσοκομείο του εξωτερικού, εφόσον σε δεχτούν. Ισχύει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισχύει, είναι αν δεν κάνω λάθος για 6 μήνες, και κρίνεται κατά περίπτωση και σύμφωνα με τις ανάγκες της κλινικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισχύει, είναι αν δεν κάνω λάθος για 6 μήνες, και κρίνεται κατά περίπτωση και σύμφωνα με τις ανάγκες της κλινικής.

αυτή η δυνατότητα υπάρχει για 2 εξάμηνα, αρα συνολικά πράγματι φτάνουμε στον 1 χρόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσοχή παιδιά, εδώ υπάρχει μια μικρή παγίδα. Συνηθως για να εγκριθεί εκπαιδευτική άδεια, παρουσιάζεις το συμβόλαιο από το εξωτερικό. Εάν λοιπόν η θέση που πηγαίνεις είναι έμμισθη, και όχι απλά για παρακολούθηση, τότε δύσκολα εγκρίνουν την εκπαιδευτική άδεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α δηλαδή σου εγκρίνουν εκπαιδευτική άδεια όταν πρόκειται για θέση ότι-να-ναι-δεν-πα-να-μαλακίζεσαι-για-ψώνια-στο-Λονδίνο, παρά για κανονική εκπαιδευτική θέση; Καλό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορει καποιος που κανει ειδικοτητα να δηλωσει αδεια 1 χρονο π.χ. ανευ αποδοχων (χωρις δηλαδη να παραιτηθει) και να παει στο εξωτερικο να εργαστει σε δημοσιο νοσοκομειο;ποσο ευκολα γινεται αυτο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορεί να πάρει τόσο πολύ χρόνο άδεια άνευ αποδοχών χωρίς σπουδαίο λόγο, που κρίνεται κατά περίπτωση.

Αν δεν έχει μπει στο νοσοκομείο ακόμα δικαιούται να αναβάλει το διορισμό με βάση νέο νόμο, οπότε πιστεύω, στηριζόμενος στην αρχή της αναλογικότητας, είναι εφικτό και αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πριν φύγω, δοκίμασα και τα δύο (εκπαιδευτική άδεια, άδεια άνευ αποδοχών). Μου έδειξαν νόμους και χαρτιά ότι αυτό δεν γίνεται, απειδή θα πληρώνομαι στο εξωτερικό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για ειδικοτητες 4 ετων , αυτο που γνωριζω ειναι οτι μπορουν να εχουν εκπαιδευτικη αδεια 6 μηνων ( δεν ξερω ακριβως αν ειναι εκπαιδευτικη αδεια ή απλα ειναι οτι ενα εξαμηνο δικαιουσαι να το κανεις οπου θελεις).

Νομιζω μαλιστα οτι την αδεια αυτη , οταν την παρεις δεν ειναι ανγκη να τη χρησιμοποιησεις απαραιτητα στο εξωτερικο , μπορεις πχ να πας για ενα εξαμηνο σε καποιο τμημα σε νοσοκομειο της Ελλαδας ...

ξερω ομως , πως για να την παρει κανεις πρεπει να συμφωνησει ο Διευθυντης της κλινικης και αυτο ειναι το δυσκολο , γιατι πρεπει να ειναι καποιος ή η συμπαθεια του ή βυσμα , ωστε να του τη δωσει ( μην ξεχνατε οτι οταν δινει καποιος αδεια , μενουν λιγοτερα ατομα πισω και χρειαζεται μεγαλυτερος κοπος για να βγει η δουλεια )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

το θεμα ειναι δικαιουται κανεις να παρει αδεια; υπαρχει νομος; ΠΡΕΠΕΙ να παραιτηθει για να πληρωνεται στο εξωτερικο;δεν νομιζω ετσι;

τελος παντων τι αδεια πρεπι να παρει καποιος ο οποιος πρεπει να απουσιασει 3 μηνες στο εξωτερικο χωρις να χασει την θεση του;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το θεμα ειναι δικαιουται κανεις να παρει αδεια; υπαρχει νομος; ΠΡΕΠΕΙ να παραιτηθει για να πληρωνεται στο εξωτερικο;δεν νομιζω ετσι;

τελος παντων τι αδεια πρεπι να παρει καποιος ο οποιος πρεπει να απουσιασει 3 μηνες στο εξωτερικο χωρις να χασει την θεση του;;;

Νομίζω ότι το έχω γράψει παραπάνω.

Νόμος υπάρχει. Νομος περί μετεκπαίδευσης ιατρών του ΕΣΥ. Νομίζω είναι του 80κάτι. Δεν θυμάμαι. Θυμάμαι ότι στο ίδιο φεκ είχε και κάτι διατάξεις του υπουργείου εμπορίου και ναυτιλίας.

Πουθενά δεν θυμάμαι να έκανε αναφορά για έμμισθες ή άμμισθες θέσεις. Γιατί και εγώ για έμμισθη θέση έψαχνα. Στην τελική δεν χρειάζεται να το δηλώσεις ή να το τονίσεις πουθενά ότι είναι έμμισθη θέση.

Για τους ειδικευόμενου ο νόμος έβαζε τις εξής προϋποθέσεις:

α) Ο ειδικευόμενος πρέπει να είναι στο δεύτερο μισό του ειδικού μέρους της ειδικότητας (τελευταία 2 χρόνια της ειδικότητας)

β) Το Ίδρυμα που θα πάει να έχει εκπαιδευτική δραστηριότητα και να ασκεί ειδικευόμενους.

γ) Η άδεια απαγορεύεται να υπερβεί τους 6 (έξι) μήνες.

δ) Ο διευθυντής της κλινικής που θα πάει ο ειδικευόμενος να δώσει ένα γράμμα που να λέει ότι αποδέχεται τον ειδικευόμενο στο τμήμα του για το χρονικό διάστημα και ότι το τμήμα του έχει την εκπαιδευτική πιστοποιήση να εκπαιδεύει ειδικευόμενους.

ε) Ο ειδικευόμενος κάνει μία αίτηση προς το ΚΕΣΥ την οποία πρέπει να υπογράψει πώς συνηγορεί και ο διευθυντής της κλινικής (το δύσκολο κομμάτι) αλλά και ο διευθυντής του Τομέα (τυπικό κομμάτι), και ζητά να του εγκρίνουν άδεια μετα αποδοχών για εκπαίδευση στο εξωτερικό στο συγκεκριμένο τμήμα. Επισυνάπτει στην αίτηση και το γράμμα του διευθυντή μεταφρασμένο.

στ) μετά από κανά μήνα του έρχεται η έγκριση από το ΚΕΣΥ και με αυτό το χαρτί κάνει αίτηση για εκπαιδευτική άδεια στο νοσοκομείο του.

Η όλη διαδικασία διαρκεί περίπου κανά μήνα με 45 μέρες.

Περισσότερες πληροφορίες μπορούν να σας δώσει το τμήμα εκπαίδευσης στο εξωτερικό του Υπουργείου Υγείας. Νομίζω ότι από εκεί είχα πάρει και τον αριθμό ΦΕΚ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I totally agree with drkot, except the duration of the process.

It took me 4 months to fullfill the process allthough my head of department was positive and had signed.

It was after the elections of 2004, and our hospital was left without a board and manager for 7-8 months....

If someone wants to apply for study leave, should initiate the process 3 months in advance, because in Greece you never know....

Paid study leave means the basic salary without on calls or supplements.

For me, it was around 750 to 800 euros...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τη χρονική διάρκεια παίζουν δύο παράγοντες ρόλο. Το ΚΕΣΥ και το ΔΣ του νοσοκομείου. Αν βάλεις και το χρόνο που χρειάζεσαι να πάρεις-μεταφράσεις τα χαρτιά τότε ναι φτάνει το 4μηνο.

Το ΚΕΣΥ συνεδριάζει μία φορά το μήνα οπότε μπορεί να τα δώσεις τα χαρτιά τώρα και να συζητηθούν μετά από 30 μέρες.

Το ΔΣ συνεδριάζει ανά 15ήμερο συνήθως οπότε είναι πιο σύντομη διαδικασία.

Όσο για τον φίλο τον παλαιό. Το πρόβλημα με τον τρόπο που το έψαξες ήταν το συμβόλαιο. Το συμβόλαιο αποδυκνύει ότι κάποιος σου έδωσε δουλειά, κάτι που δεν δικαιολογεί την άδεια. Άσε το ότι να παρουσιάζεις ένα συμβόλαιο ότι κάποιος σου έδωσε δουλειά ενώ είσαι ειδικευόμενος είναι παράτυπο, μιας και σαν ειδικευόμενος ενώ είσαι ιδιωτικού δικαίου και θεωρητικά μπορείς να έχεις 2η δουλειά, πρακτικά ισχύει ο δημοσιουπαλληλικός κώδικας που απαγορεύει δεύτερη μισθωτή εργασία πέρα του συγγραφικού-καλλιτεχνικού έργου.

Τα λεφτά που παίρνεις όταν είσαι σε εκπαιδευτική άδεια είναι ο μισθός σου δηλαδή 920 ευρώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστούμε για αυτές τις πληροφορίες. Απορώ γιατί δεν το κάνουν περισσότεροι ειδικευόμενοι στην Ελλάδα αυτό... Κανονικά θα έπρεπε να το απαιτούν όλοι, ειδικά με την κατάσταση που επικρατεί στα ελληνικά νοσοκομεία.

Αλήθεια, μπορεί να είναι οπουδήποτε; Δηλαδή μπορεί κάποιος πχ σε ένα εργαστήριο στην Αμερική (που δεν θα θέλει και USMLE) αν γίνει δεκτός ως observer;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ερώτησή σου η απάντηση είναι ναι. Ένας συνειδικευόμενος μου πήγε στην Φιλαδελφια για 6 μήνες και ένας άλλος στο John Hopkins και ο τελευταίος στο Cleveland. Όλοι χωρίς USMLE. Ο ένας ήταν ακτινολόγος οπότε ντάξει δεν υπήρχε πρόβλημα να βλέπει και σαν παρατηρητής τις ακτινογραφίες. Η άλλη ήταν παιδίατρος και ο τρίτος ήταν ουρολόγος οπότε τις εξετάσεις τις χρειαζόταν για να δουν ασθενείς. Ομως το ΚΕΣΥ τους έδωσε έγκριση.

Τώρα στην παρατήρησή σου. Μάλλον δεν έχεις κάνει ειδικότητα στην Ελλάδα να ξέρεις τι εστί Διευθυντής. Κανένας δεν θα σου υπογράψει την αίτηση αν έχει κάτω από 7 ειδικευόμενους και ας μπαίνει μόνο ένας εφημερία. Ακόμα δεν θα σου υπογράψει αν δεν τον γλύφεις πατόκορφα για 3 χρόνια και τέλος αν δεν προσφέρεις γή και ύδωρ σε αυτόν και στην οικογένειά του τώρα και στο μέλλον. Επειδή οι παραπάνω προϋποθέσεις δεν ισχύουν για τους περισσότερους ειδικευόμενους, οι περισσότεροι ειδικευόμενοι δεν μπορούν και δεν το κάνουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ κάνεις λάθος. Έχω γνωστούς μου που το έχουν κάνει και οι Δ/ντές τους ήταν πολύ διατεθειμένοι να βοηθήσουν, μια και το είδαν ως μια καλή ευκαιρία να συνεργαστούν με κέντρα του εξωτερικού. Αυτοί οι γνωστοί μου μάλιστα μού είπαν ότι κανένας άλλος δεν το είχε ζητήσει πριν από αυτούς για χρόνια και έκανε και εντύπωση στην κλινική το αίτημά τους. Ευχάριστη εντύπωση. Θέλω να καταλήξω στο ότι το μόνο που χρειάζεται είναι ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι. Και φυσικά ένας minimum αριθμός ειδικευόμενων, όπως λες, για να βγαίνουν οι εφημερίες. Όμως υποθέτω ότι οι περισσότεροι κάνουν τα τελευταία 2 χρόνια του ειδικού μέρους σε μεγάλα τμήματα που μπορούν να αντέξουν ένα εξάμηνο με έναν ειδικευόμενο λιγότερο. Κατανοώ όσα λες για μικρότερα τμήματα, κολλημένους Δ/ντες και κυρίως βαρεμένους να ξεκολληθούν από τη ρουτίνα ειδικευόμενους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Αγαπητοί συνάδελφοι ειδικευόμενοι,καλησπέρα!! Θα ήθελα να μου απαντήσει ,όποιος γνωρίζει, αν μπορεί κάποιος ειδικευόμενος να πάρει εκπαιδευτική άδεια για νοσοκομείο του εξωτερικού πχ. για ένα εξάμηνο.Υπάρχει το νομικό καθεστώς που το προβλέπει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα, στα δύο λινκ που σου έστειλα γράφεται ξεκάθαρα ο αριθμός του νόμου. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πας στο

www.et.gr και να κατεβάσεις το νόμο σε μορφή pdf.

Καλά μου χουν πει να σταματήσω να ασχολούμαι.

Ελεος πια βρε παιδιά. Ψάχτε το λίγο.

Το φόρουμ έχει τόσο όγκο πληροφοριών που με μία απλή αναζήτηση βρίσκεις ότι θες.

smile_basic_eleos.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αντι για εκπαιδευτικη δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις αδεια ανευ αποδοχων βαση :

4. Στον υπάλληλο που αποδέχεται θέση στην Ευρωπαϊκή Ένωση ή σε διεθνή οργανισμό, στον οποίο μετέχει η Ελλάδα, χορηγείται μετά από γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου άδεια χωρίς αποδοχές μέχρι πέντε (5) έτη, η οποία μπορεί να παραταθεί με την ίδια διαδικασία για μια ακόμα πενταετία. Αν ο υπάλληλος δεν εμφανιστεί να αναλάβει καθήκοντα μέσα σε δύο (2) μήνες από τη λήξη της άδειας, θεωρείται ότι παραιτήθηκε αυτοδικαίως από την υπηρεσία. ;;

(ερωτηση κανω)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.