Jump to content

Σοκολάτα..........


Recommended Posts

Ένας Αμερικανός καθηγητής Βιολογίας μελετά και διδάσκει την ιστορία και την κουλτούρα της πιο πλούσιας, από χημικής άποψης, φυσικής τροφής στον πλανήτη. Και συμπεραίνει ότι η κατανάλωσή της είναι ζήτημα υγείας όσο και απόλαυσης!

Γκρεμίζει τους μύθους της σοκολάτας

Όλος ο κόσμος ξέρει πως η σοκολάτα πρέπει να λιώνει στο στόμα, όχι στα χέρια. Όμως, για να κρίνεις μια σοκολάτα δεν αρκεί αυτό. Την επιθεωρείς. Τη μυρίζεις. Τη σπας στη μέση για να δεις πώς σπάει. Και μετά τη δαγκώνεις. Μασάς λίγο για να απελευθερωθεί η αρχική γεύση. Μετά την αφήνεις να λιώσει στο στόμα σου. Πάρε λίγο αέρα από το στόμα και έπειτα κατάπιε τη σοκολάτα και περίμενε τη γεύση που θα παραμείνει στο στόμα σου. Αυτός είναι, λέει ο Πάτρικ Φ. Φιλντς στην επιθεώρηση «Chronicle of Ηigher Εducation», ο σωστός τρόπος για να δοκιμάσεις σοκολάτα.

Ο Φιλντς ξέρει για ποιο πράγμα μιλάει. Αναπληρωτής καθηγητής Βιολογίας στο Κολέγιο Όλιβετ, που ειδικεύεται στη Βοτανική, μελετά και διδάσκει την ιστορία και την κουλτούρα της σοκολάτας. Και κάθε χρόνο κάνει δεκάδες δοκιμές. Στο Πανεπιστήμιο του Μίσιγκαν, ο Φιλντς οργανώνει κάθε άνοιξη ένα σεμινάριο εκπαίδευσης ενηλίκων που διαρκεί τέσσερις εβδομάδες και στη διάρκειά του οι σπουδαστές δοκιμάζουν περισσότερους από 60 τύπους σοκολάτας- από την πασίγνωστη αμερικανική Ηershey΄s μέχρι χειροποίητες ποικιλίες από τη Νότια Αμερική και σοκολάτες πολυτελείας από τη Γαλλία, το Βέλγιο και την Ελβετία.

Ο Φιλντς, γνωστός και ως «Ντοκ Τσοκ» δε χρειάζεται πάντως να βρίσκεται σε αίθουσα διδασκαλίας για να μιλάει για τη σοκολάτα· ζει και αναπνέει με αυτήν.

Μπορεί να μιλάει επί ώρες για το ποιος δημιούργησε την πρώτη εμπορική μάρκα σοκολάτας (ο Μίλτον Χέρσεϊ), για το πόσες ποικιλίες σπόρων κακάο υπάρχουν (δύο) και για την κρυφή ευεργετική δράση της σοκολάτας (λέει πως βοηθάει τους ασθματικούς διαστέλλοντας τους βρόγχους και κατεβάζει την κακή χοληστερίνη).

Ο Φιλντς έκανε διδακτορικό στη παθολογία των φυτών στο Πανεπιστήμιο του Μίσιγκαν και δουλεύει με απολιθωμένα φυτά. Στο θέμα της σοκολάτας οδηγήθηκε έμμεσα. Όταν έκανε ένα μάστερ στο Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνιας στο Μπέρκλεϊ, παρατήρησε ότι το τμήμα Βοτανικής πρότεινε ένα σεμινάριο για τη σοκολάτα. Το σεμινάριο είχε λίστα αναμονής δύο ετών και δεν το παρακολούθησε ποτέ, όμως αργότερα συμφώνησε να οργανώσει ο ίδιος ένα παρόμοιο σεμινάριο στο Πανεπιστήμιο του Μίσιγκαν. Τώρα έχει γίνει η αγαπημένη του διδασκαλία και η προσωπική του διασκέδαση.

Του αρέσει να διαλύει συνήθεις μύθους για το αγαπημένο του γλυκό. Επιμένει, για παράδειγμα, πως η σοκολάτα δεν προκαλεί πονοκεφάλους ούτε σπυράκια. Ούτε παχαίνει- παχαίνουν οι επιπλέον θερμίδες και η ζάχαρη, τονίζει. «Η σοκολάτα έχει μέσα της λίπος», εξηγεί, «όμως είναι γεμάτη με όλα τα καλά ή τα ουδέτερα λίπη». Και, αντίθετα από αυτό που ευρέως πιστεύεται, η σοκολάτα δεν περιέχει καφεΐνη (περιέχει πάντως ένα συστατικό- τη θεοβρωμίνη που έχει ιδιότητες παρόμοιες με την καφεΐνη).

Επιμένει πως δεν προτιμάει κάποια σοκολάτα, αφού άλλωστε ανακαλύπτει συνεχώς νέες ποικιλίες, συχνά όμως προτιμάει τις σοκολάτες που περιέχουν 55% έως 75% κακάο. Και δεν παύει να εκπλήσσεται από το γεγονός ότι δημιουργήθηκε ένα τέτοιο γλυκό, με δεδομένη την προέλευση της σοκολάτας, από έναν πικρό, διόλου ορεκτικό σπόρο, χωμένο μέσα σ΄ ένα περικάρπιο που αναπτύσσεται από ένα δένδρο.

Αναφέρει τα συμπεράσματά του από μια πρόσφατη δοκιμή.

Droste Μilk Chocolate Ρastilles

Ολλανδία

«Συνολικά πιστεύω πως είναι μια καλή σοκολάτα. Έχει ωραία γυαλάδα. Το άρωμά της είναι ευχάριστο και σοκολατένιο. Δεν εξέχουν γεύσεις φρούτων, εν μέρει επειδή έχει αρκετή ζάχαρη, καθώς είναι σοκολάτα γάλακτος. Κόβεται ωραία και καθαρά. Η υφή της είναι μαλακή και κρεμώδης. Είναι χαρακτηριστική της τέλειας βελγικής σχολής σοκολατοποιίας, η οποία προσθέτει λίγο επιπλέον βούτυρο κακάο και αυτό φαίνεται».

Lindt Εxcellence Τoffee Crunch Μilk Chocolate

Ελβετία

«Έχει αναμειγμένα μικρά κομμάτια βουτύρου με ζάχαρη- έτσι υπάρχει κάποια επιπλέον ζάχαρη. Είναι τραγανή όταν τη μασάς. Είναι προφανές ότι η προσθήκη του βουτύρου με ζάχαρη αλλάζει την εντύπωση που προκαλεί στο στόμα- έτσι κρίνεις την προσθήκη μάλλον παρά τη σοκολάτα. Μπορεί κανείς να πει ότι είναι αρκετά κρεμώδης».

Cote d΄Οr Sensations Lait Ιntense Μilk Chocolate

Βέλγιο

«Καταλαβαίνεις ότι έχει λίγη βανίλια. Δημιουργεί μια παραμένουσα γεύση. Της έχουν προσθέσει, δευτερευόντως, κακάο και ορό γάλακτος και λίπος γάλακτος για να την κάνουν πιο γαλακτώδη, όμως για μένα είναι λίγο εύθρυπτη

Valrhona 61% Dark Chocolate With

Ηazelnut Ρieces

Γαλλία

«Βρίσκω τα φουντούκια διασκεδαστικά στην υφή. Είναι δύσκολο να κρίνω αυτή τη σοκολάτα, επειδή είναι τόσο πολύ τραγανή λόγω των φουντουκιών. Τα φουντούκια όμως είναι πραγματικά γευστικά. Και η μόνη επιφύλαξη για οποιουδήποτε είδους σοκολάτα με φουντούκια είναι πως, αν τα φουντούκια χαλάσουν, η σοκολάτα καταστρέφεται».

Τα χαρακτηριστικά της καλής σοκολάτας

Μια καλή σοκολάτα, κρίνεται από έξι χαρακτηριστικά: εμφάνιση, άρωμα, πώς κόβεται, υφή, γεύση, παραμένουσα γεύση.

Πρέπει:

●να έχει γυαλιστερή επιφάνεια

●να μην έχει γραμμές ούτε κηλίδες (φανερώνουν ότι η σοκολάτα είχε είτε παγώσει είτε ζεσταθεί)

●να παραμένει πάντα σε θερμοκρασία δωματίου

●να μυρίζει ευχάριστα

●να σπάει καθαρά, χωρίς να θρυμματίζεται

● να την αισθάνεσαι μαλακή και κρεμώδη στο στόμα

●να μην είναι η υφή της ποτέ λιπαρή, κηρώδης ή με σβώλους

●να λιώνει στο στόμα, αφού το βούτυρο του κακάο, βασικό συστατικό της σοκολάτας, λειώνει σε θερμοκρασία χαμηλότερη από αυτή του σώματος

tanea.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σοκολάτα να είναι και ό,τι να ναι!!!!

Η αλήθεια είναι πως την καλύτερη μέχρι στιγμής την έχω δοκιμάσει στη Γαλλία...όταν πάω και Βέλγιο θα σας πω!!! (Σοκολάτα σου ρχομαι.....!!!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιαμ γιαμ!!!!

δώσε μου σοκλάτα και πάρε μου την ψυχή!!!

Λατρεμένη γεύση!!!!!!!!!!

Γαλλία και Ελβετία έχω φάει τις πιο τέλειες!

emdrool emdrool emdrool emdrool emdrool emdrool emdrool emdrool

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πσσσσ τι λες τωρα

σοκολατολουτρο....

με καλαμακι θα επεφτα στην μπανιερα!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κάθε φορά που πετάω ο μπαμπάς μου με αποχαιρετά με μια τεράστια toblerone ... υποτίθεται για το ταξίδι, όμως εγώ την κρατώ πάντα για να κάνω τα πικρά γλυκά αργότερα ... emblush

νομίζω πως πέρα από merenda, toblerone και cadbury's fruit and nuts, δε με ενθουσίασε καμιά γεύση τόσο που να μου λείψει και να την αναζητήσω.

PS: αν δεν ήταν και μια αλυσίδα καταστημάτων στη Ρώμη (Castroni) που έφερνε αυτές τις μάρκες πιστεύω πως μάλλον θα είχα σκιστεί να γυρίσω πολύ πιο γρήγορα :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως, με τον κίνδυνο να με πείτε σοβινιστή, δηλώνω πως η καλύτερη σοκολάτα που υπάρχει είναι η ΙΟΝ (και δη η αμυγδάλου...)!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι γνωστο οτι ειμαι φαγανο παιδι και αρκετα γλυκατζου.....αλλα δεν πεθαινω για σοκολατα!Φανταστειτε εχω 2 σοκολατες ΙΟΝ απο τα Χμας ....300 γρ ....και πριν κανα 2 βδομαδες ανοιξα τη μια.Το καλοκαιρι ειχα απειρες toblereone στο ψυγειο ( ο φαδερ φαιρνει με τα κιλα απο το εξωτερικο) και εφαγα ενα κομματακι :splaaaats:

Εχω να συμφωνησω οτι η Ιον αμυγδαλου με ολοκληρα τα αμυγδαλα ειναι απλα καταπληκτικη.Φερνω σε φιλους ξενους (διαφορων εθνικοτητων) και τρελενονται.....μαλιστα μου ζητανε πολλες φορες να τους φερω.

Οι βελγικες ειναι καλες πχ Godiva,neuhaus,Leonidas

Αγγλικες Gadburys αλλα την απλη....ειναι γουστα βεβαια.

Μαυρη σοκολατα...υγειας...αυτη την τρωω ευχαριστως με τον καφε.

Οι ιταλικες ειναι πολυ καλες....ωραια ειναι με πεπεροντσινο

Γενικοτερα αγοραζω μια φορα το χρονο σοκολατα και πολλες φορες ληγει....δεν πεθαινω!

Αν ειναι ομως καμια παστα σοκολατα,κανα εκλερ,κανα παγωτο .....κανα cookies,ντονατς....αχαχαχα δε μενει γραμμαριο,ψιχουλο!

Σ'αυτο το τοπικ μιλαμε γενικα για γλυκα.....μη μπαχαλεψουμε τα θεματα πλς! emarrightΛιχουδογλυκίσματα..., Σοκολατίνες...μπακλαβαδάκια...κτλ...

Ξεχασα....οι φανατικοι της σοκολατας να δουνε τις ταινιες

-Chocolat

-Charlie and the Chocolate Factory

Aαααααααααααχ να'χα ενα κομματο Sachertorte!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ερώτηση για τους φανατικούς: προτιμάτε σοκολάτα σε πλάκα, ή σε ό,τι άλλο (κρέμες, κέηκ, πάστες, παγωτά, γκοφρέτες, .........)

τελευταία τρελλαίνομαι να λυώνω μια καλή κουβερτούρα νεστλέ στα μικροκύματα και να την απλώνω στο ψωμί emblush

επίσης νομίζω ότι μια κούπα αχνιστή σοκολάτα όταν κάνει κρύο είναι απ΄τα ωραιότερα πράγματα που μπορούν να μου φτιάξουν το κέφι, και το λαιμό.

για δώστε και καμιά διεύθυνση, εγώ από ρόδο συστήνω ανεπιφύλακτα gran cafe για ΤΑ γλυκά, και από αθήνα-κέντρο το μικρό γλυκούλι cake στο κολωνάκι :) για τα πάντα από καφέ μέχρι παγωτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλύτερα φτιάξε το σπιτι σου και φάε το μινιβερ για να είσαι και σίγουρη για το τι τρως ειδικά σε γλυκό γιατί έξω και ειδικά στην αθηνα ίσως να δεις το μαγαζί να μοστράρει πίσω απο κρυφές κάμερες στον ευαγγελατο και θα στεναχωρηθείς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για δώστε και καμιά διεύθυνση, εγώ από ρόδο συστήνω ανεπιφύλακτα gran cafe για ΤΑ γλυκά, και από αθήνα-κέντρο το μικρό γλυκούλι cake στο κολωνάκι :) για τα πάντα από καφέ μέχρι παγωτό.

Λιχουδογλυκίσματα..., Σοκολατίνες...μπακλαβαδάκια...κτλ...

Κρέπες, ..και τσάγια...

εχει αρκετες διευθυνσεις κ στα 2 τοπικ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι και να μιλάνε οι αμερικάνοι για σοκολάτα...η Hershey's είναι η χειρότερη σοκολάτα που έχω φάει στην ζωή μου, καίει πίσω στον λαιμό όταν λιώνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Shame on you!Μα τι θέμα είναι αυτό???

Λοιπόν έχω να δηλώσω ότι και η φράουλα παυλίδης είναι πολύ καλή,επίσης θα γνωρίζετε οι περισσότεροι τη σοκολατερί Petit Fleur down town...Όποιος έχει πάει καταλαβαίνει για τί μιλάω...Ειδικά η ζεστή σοκολάτα με τα πιπεράκια τσίλι γλυκιά και καυτερή μαζί...Και η σοκολάτα πορτοκάλι καλό ζευγάρι κάνουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλά, εκείνα είναι αρχαιολογία σκέτη ... και δεν είναι αποκλειστικά για σοκολάτα ... τώρα εδώ έχουμε νέο αίμα να μας πει :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχχχχ, τι μου κάνετε....Με τη σοκολάτα έχω μια τρέλα σε ό,τι μορφή και να είναι....Θα συμφωνήσω για το Petit Fleur_ απίστευτο και το μαγαζακι και οι σοκολάτες του βεβαίως βεβαίως....

Άντε, σήμερα λέω να φτιάξω και τις περιβόητες τάρτες σοκολάτες που τις έχω καθυστερήσει 3 μέρες....wish me luck!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Προτείνω Green&Black's Organic Chocolate 85%. Αν δεν αντέχετε τόση πίκρα, δοκιμάστε 70-72%. Θα την βρείτε σε καταστήματα βιολογικών προϊόντων.

Την τρίτη λυκείου με αυτή την σοκολάτα την έβγαλα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.