Jump to content

Πρωινο


Πρωινο  

41 members have voted

  1. 1. Τι πινετε;

    • Καφε
      20
    • Γαλα
      19
    • Τσαι
      3
    • Κακαο
      1
    • Χαμομηλι
      0
    • Χυμο
      10
    • Τιποτα
      5
  2. 2. Τι τρωτε

    • Ψωμι/φρυγανιες μαρμαλαδα/μελι/νουτελλα
      11
    • Δημητριακα
      17
    • Μπισκοτα
      5
    • Γιαουρτι
      6
    • Φρουτα
      4
    • Τοστ
      8
    • Ψωμι-τυρι
      1
    • Κρουασαν
      6
    • Οτιδηποτε γλυκο εχω
      8
    • Αυγα
      2
    • Τιποτα γιατι δεν εχω χρονο
      2
    • Ο,τι βρω μπροστα μου
      2
    • Τιποτα γιατι βαριεμαι
      2
    • Τιποτα
      7


Recommended Posts

Πρωινο

Ειναι το κυριοτερο και το βασικοτερο γευμα που συνηθως οι Ελληνες ξεχναμε ή απλα βαριομαστε ή δεν εχουμε χρονο.

Ευτυχως ειναι μια απο τις συνηθειες που υιοθετησα οσο καιρο ειμαι εδω.

Ειμαι του γλυκου κι ετσι εχω μαρμελαδες,μελι και φυσικα ψωμι τοστ.Αγοραζω κρουασαν αλλα κρατανε 2-3 μερες ...ειναι φρεσκα.Παντα στα ντουλαπια εχω μπισκοτα σε περιπτωση που δεν εχω χρονο ....κι οταν βαριεμαι δημητρικα με σοκολατα!

Αν παλι τρεχω και δε φτανω να'ναι καλα τα ιταλικα μπαρ που μεσα σε 2' και με 2 ευρω τρως το κρουσανακι σου με καπουτσινο!

Για να δουμε τι κανουν τα μελη του γμ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Winny εκτός του ότι με εκνευρίζεις που τρως ΚΑΘΕ μέρα μαρμελάδες και είμαι 1000% σίγουρη ότι δεν βάζεις μιλλιγραμμάριο:P σαν να μοιάζουν κομματάκι τα δύο πολλ που έβαλες. Αλλά...κι εδώ θα απαντήσω, είμαι του αλμυρού και τρώω τοστ, breakfast burrito ή κανένα αυγό (οι αμερικάνοι πρέπει να έχουν 10 τρόπους που φτιάχνουν τα αυγά, scrambled eggs, ομελέτα, easy, over easy, medium, over medium, eggs benedict, boiled, μόνο τα ασπράδια, μόνο οι κρόκοι...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ κάνω το γνωστό λάθος να μην τρώω-πίνω τίποτα!

Και τώρα έχω συνηθίσει έτσι και μου φαίνεται περίεργο όταν οι άλλοι τρώνε πρωί -πρωί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχω καθιερώσει πράσινο τσαι με μέλι και συνήθως τρώω βουτήματα ή κουλουράκια ή κάτι μπισκοτοειδές εν πάσει περιπτώσει.....

σαν σκηνικό από κουκλόσπιτο ακούγεται τώρα που το ξαναβλέπω <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρωί τρέφομαι με τα απίστευτα (από απλά ψωμί-βούτυρο-μέλι μέχρι μπριζόλα ή κανονικό φαί) διότι ξυπνάω κ πεινάω τρομερά. Συνεχίζω με φρούτο (κατά προτίμηση μήλο).

Από υγρά κατά προτίμηση τσάι κ φυσικό χυμό.

Μετά ακολουθεί τσιζκέικ ή προφιτερόλ εάν υπάρχει.

Πείτε ότι θέλετε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παλι ρε προφιτερολ χτυπαω το ταψι με το μουσακα-η την χθεσινη πιτσα που εχει μεινει μαζι με μελι και παγωτο--ε μετα πινω και 2λτ κοκα κολα και ερχομαι στα ισια μου...ολα αυτα 7-8 το πρωι ε!!!Εγω παλι ρε προφιτερολ χτυπαω το ταψι με το μουσακα-η την χθεσινη πιτσα που εχει μεινει μαζι με μελι και παγωτο--ε μετα πινω και 2λτ κοκα κολα και ερχομαι στα ισια μου...ολα αυτα 7-8 το πρωι ε!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν εξαιρέσω τα bar στην ιταλία που είχαν καφέ+κορνέττο μαγεία, με ενοχλεί και μόνο η σκέψη να φτάσω στη δουλειά και να πρέπει να φάω εκεί, θέλω την ηρεμία μου, να ξυπνήσω γλυκά και με δικές μου γεύσεις και προπάντων μυρωδιές! cafelatte+κάτι γλυκό είναι το στάνταρ (φέτες τοστ φρυγανισμένες/κέηκ) και κάτι σε πρωτεϊνη (τυρί/γιαούρτι) για να μή πεινάσω μέχρι το μεσημεράκι. cornflakes σχεδόν πάντα, φρούτα/χυμό ξέρω ότι θα έπρεπε αλλά δεν τα αντέχω τόσο νωρίς και μαζί με όλα τ΄άλλα ...

είναι τα ωραιότερα 15 λεπτά της μέρας :) άσε που με καλή παρέα μπορεί να κρατήσει ώρες ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πίνω μόνο ένα καφέ γαλλικό, χωρίς γάλα (έχω δυσανεξία) και 3 κουταλιές ζάχαρη. Δεν μπορώ να φάω τίποτα το πρωΐ γιατί μου έρχεται αναγούλα. Μετα απο κάνα δυο ώρες με πιάνει μια φοβερή πείνα και τρώω ότι βρω μπροστά μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Winny εκτός του ότι με εκνευρίζεις που τρως ΚΑΘΕ μέρα μαρμελάδες και είμαι 1000% σίγουρη ότι δεν βάζεις μιλλιγραμμάριο:P σαν να μοιάζουν κομματάκι τα δύο πολλ που έβαλες. Αλλά...κι εδώ θα απαντήσω, είμαι του αλμυρού και τρώω τοστ, breakfast burrito ή κανένα αυγό (οι αμερικάνοι πρέπει να έχουν 10 τρόπους που φτιάχνουν τα αυγά, scrambled eggs, ομελέτα, easy, over easy, medium, over medium, eggs benedict, boiled, μόνο τα ασπράδια, μόνο οι κρόκοι...)

Δεν ειναι καλε το ιδιο θεμα.Οι ελληνες καφε πινουμε 24/24.....καθε μερα και ολο το χρονο....."παμε για καφε;"!!!Αλλο το πρωινο :)

Αχ αχ αχ.....μεγαλωσα κι εγω....βαζω και γραμμαρια και κιλα και απ'ολα!

Εμενα παλι μου αρεσει το αγγλικο πρωινο...αλλα αυτο δεν ειναι πρωινο αλλα brunch!Πρεπει να εχω ξυπνησει κατα τις 11-12 :rolleyes:

Αααα το χειμωνα και ειδικα κανα Σ/Κ που'χω κοιμηθει,χουζουρεψει (οχι μονη μου καλε :anavwfwties: ) χτυπαω κρεπουλες :splaaaats: .....με νουτελα και μπανανα!ΧΛΙΔΗ!!!!

Καλα μιλαμε εχω χτυπησει πρωινιατικα και το απιστευτο (εεε ειχα να παω κατι καιρους σουπερ-μαρκετ αφου δεν ειχα χρονο)....coca cola και πιτσα απο το προηγουμενο βραδυ....με αντζουγιες! :splaaaats::splaaaats::splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα μιλαμε εχω χτυπησει πρωινιατικα και το απιστευτο (εεε ειχα να παω κατι καιρους σουπερ-μαρκετ αφου δεν ειχα χρονο)....coca cola και πιτσα απο το προηγουμενο βραδυ....με αντζουγιες! :splaaaats::splaaaats::splaaaats:

Aυτη εισαι emthumbsupempepsiempizza

Τι ειναι το brunch?Εννοω τι περιλαμβανει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

brunch είναι αυτό που τρώμε στη ρόδο κάθε φορά που πάμε για καφέ στα σουηδικά ή τα φιν-καφέ emfood

τί μου θύμισες μιλανέζα, γλυκειά πίτσα έχει εκεί στα βόρεια? emhehe

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

brunch είναι αυτό που τρώμε στη ρόδο κάθε φορά που πάμε για καφέ στα σουηδικά ή τα φιν-καφέ emfood

Kατσε να σφαξω το αγριογουρουνο που μολις επιασα και να διαβασω τα εντερα για να δω τι ειναι τα σουηδικα και τα φιν καφε....ασε...το βρηκα στο νετ..αν περιμενα απο καποιον που σπουδασε 15 χρονια για να παιρνει αιμα να μου πει --->σωθηκαααααααααμε

Miniver μου ποοοοοοοοσο σε αγαπω εγωωωωωωωω....φιλια στα σουηδικα!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με αποσυντονίζεις emarup τόσα χρόνια εεε? δε θυμάμαι πια καλά, εμείς οι εργαστηριακές κάνουμε μια σύντομη ιατρική βρε! 3 χρόνια σχολή + 2 ειδικότητα emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ξεχασα να σου απαντησω....γλυκεια πιτσα;;; Ξερω για torta salata o dolce για πιατσα με πιανεις αδιαβαστη :wacko:

Brunch=breakfast-lunch 11-15 ωραριο

Συνηθως ειναι μπουφε =σαλατες,αλλαντικα,κις (ή πιτες οπως τις λενε στο χωριο μου :) ,ζυμαρικα,κρεας,θαλασσινα κτλ.Μετα εχει μενου σε στυλ αγγλικο πρωινο.Με ολα αυτα πινεις καφε,χυμο.Στο τελος εχει γλυκο κεηκ,τουρτες,μαφινς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρώτη κίνηση μόλις ξυπνήσω: φτιάχνω καφέ. Αλλιώς δεν ανοίγει το μάτι. ;)

Το πρωινό είναι εκ των ων ουκ άνευ στη ζωή μου. Τι είπα τώρα; :wacko:

Τις καθημερινές αφιερώνω ένα τέταρτο περίπου: Ψωμί-βούτυρο-μαρμελάδα της μαμάς, κουλούρια, δημητριακά με γάλα αν δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Special: Πρωινό μπάνιο στη θάλασσα το καλοκαίρι και μετά ένα τεράστιο καταΐφι... :cool11:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καθημερινές (όταν έχω χρόνο):

Muesli με γάλα 1,5% σε λιπαρά

Φρεσκοστυμμένο χυμό πορτοκάλι

Καθημερινές (όταν βιάζομαι):

Ένα muffin από τον Κόκκινο Φούρνο ( η αδυναμία μου)

Ένα χυμό από το περίπτερο

Σαββατοκύριακα:

Καλαμποκίσιο ψωμί με βούτυρο/μέλι ή φυστικοβούτυρο

Ζεστή Σοκολάτα με Σαντιγύ (ααααχ)

Φρούτο (μήλο από το κτήμα μας, βιολογικές φράουλες/ σταφύλια, μπανάνα)

Μμμμ πείνασα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρωινό? Χυμό όπωσδήποτε και κάφε.Αν βρω μπροστά μου μία τυρόπιτα ή ένα τόστ δεν λέω όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΡΩΙΝΟ?ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΟ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ?ΟΣΟΙ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΜΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΝΙΜΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΤΡΩΜΕ ΚΑΝΑ ΠΙΤΟΓΥΡΟ ΜΙΑ Κ ΚΑΛΗ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.ΕΔΩ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΝΙΚΗ Η ΜΠΟΥΓΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΜUST! :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.