Jump to content

Είστε μονογαμικοι ή πολυγαμικοι???


ar_pe_tzes

Μονογαμικοι ή πολυγαμικοι  

49 members have voted

  1. 1. Ειστε υπερ του ενος ή των πολλων ταυτοχρονων ερωτικων συντροφων;

    • μονογαμικοι
      36
    • πολυγαμικοι
      7
    • ο,τιγαμικοι
      6


Recommended Posts

Είστε υπέρ του "μια και καλη" ή "the more the merrier"?Για να δουμε τις προτιμησεις των αγοριων και των κοριτσιων του greekmeds...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Last Reply
Είστε υπέρ του "μια και καλη" ή "the more the merrier"?Για να δουμε τις προτιμησεις των αγοριων και των κοριτσιων του greekmeds...

ναι βρε tzes δεν έβαλες και ένα poll να έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα...αχ!αχ! σαν την winmax θα γίνει στο τέλος.. :P ( emiloveyou winmx)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστο κι αυτο. Αλλα ξεχασες να απαντησεις, χεχεχε...(αληθεια, με το θαλασσι και το κοκκινο, τι χρωμα εχεις?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστο κι αυτο. Αλλα ξεχασες να απαντησεις, χεχεχε...(αληθεια, με το θαλασσι και το κοκκινο, τι χρωμα εχεις?)

(μοβ {θερμό ή ψυχρό ανάλογα με την ποσότητα το θαλασσί} αν μιλάμε για μελάνι...δηλ. όχι για ακτινοβολία) Κοίτα το πρόβλημα μου είναι να βρω έναν καλό... πόσο μάλλον και για δεύτερο... έτσι είμαι μονογαμική λόγω των καταστάσεων so far.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπραβο ρε Δοκ.....μεσα στο μυαλο μου εισαι.....ή απλα κουβαλαμε τα ιδια μυαλα.....:wub: :wub: :wub:

Απο ποτε οι παντρεμενοι θεωρουνται 100% μονογαμικοι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο ποτε οι παντρεμενοι θεωρουνται 100% μονογαμικοι;

Την περίμενα αυτή την ερώτηση. Οι παντρεμένοι είναι μονογαμικοί κατ' επιλογήν (όχι κατ' ανάγκη). Προσωπικά, θεωρώ πως οφείλω να υποστηρίξω τις επιλογές μου μέχρι κεραίας, αλλιώς θα κοροϊδεύω πρώτ' απ' όλα τον εαυτό μου. Αλλά για να απαντήσω στην αρχική ερώτηση, πιστεύω πως η φύση του ανθρώπου, όλων των ανθρώπων, είναι πολυγαμική (σε άλλοτε άλλο βαθμό, φυσικά) και η μονογαμία είναι θέμα δικής μας επιλογής και όχι φυσικής τάσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον....βαλαμε πολλ,τις επιλογες τις εβαλε ο τοπικ σταρτερ

αντε βρε Τζε....φτασε τα 100 ποστ να γινεις prominent μελος να μπορεις να βαζεις πολλ μονος σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο ποτε οι παντρεμενοι θεωρουνται 100% μονογαμικοι;

πιστεύω πως η φύση του ανθρώπου, όλων των ανθρώπων, είναι πολυγαμική (σε άλλοτε άλλο βαθμό, φυσικά)

μπλα μπλα και όχι φυσικής τάσης!

Πες τα χρυσοστομη!

Η μονογαμικοτητα ειναι εφευρεση του ανθρωπου οπως οι νομοι κτλ μπας και βαλει ταξη στο χαος.Τhat s all.

Μαλλον ειναι και κατι ακομη!ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!!!!σημαντικο...

Η μονογαμικοτητα ΒΟΛΕΥΕΙ .Ειναι πιο απλα τα πραματα αν πεις εγω ειμαι εδω τωρα και τα χω ΟΛΑ ΣΕ ΤΑΞΗ....... δεν υπαρχει ο αλλος ο απεναντι,κλεινω τα ματια στον αλλον τον απεναντι το θεο τον πανεξυπνο τον καυλα σκετη που γαμω την πουτανα μου δεν τον ειχα δει νωριτερα.Γιατι αν δεν κλεισω τα ματια μπορει να γινει τησ πουτανας τα πανω κατω κι αααααααααααααααντε παλι απο την αρχη.

Ή..

Ειναι βολικοτατο να υπαρχει η μονογαμικοτητα σε φαση δεν εχεις το δικαιωμα κυριε να πας με αλλες αφου ειμαστε μαζι.Δεν ειμαστε Σαουδαραβες οποτε πολυ πολυ απλα ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ.

Για μενα αν εχεις διαλεξει τον ανθρωπο που σαι μαζι του και ξερεις ΓΙΑΤΙ εισαι μαζι του κι αυτο το γιατι εχει ως απαντηση μου γαμαει το μυαλο υπεροχα με γαμαει σκετο υπεροχα τον εκτιμω τον θαυμαζω τον αγαπω 8ελω να ζω τη ζωη μου μαζι του

τοτε το να πηδηχτω ενα βραδυ με εναν τυπο που για τον οποιδηποτε λογο με ξεσηκωνει σεξουαλικα ,δε λεει τιποτα.

Απεναντιας αυτο ειναι το φυσικο και το υγιες.

Περαστικα σας :P;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο ποτε οι παντρεμενοι θεωρουνται 100% μονογαμικοι;

πιστεύω πως η φύση του ανθρώπου, όλων των ανθρώπων, είναι πολυγαμική (σε άλλοτε άλλο βαθμό, φυσικά)

μπλα μπλα και όχι φυσικής τάσης!

Πες τα χρυσοστομη!

Η μονογαμικοτητα ειναι εφευρεση του ανθρωπου οπως οι νομοι κτλ μπας και βαλει ταξη στο χαος.Τhat s all.

Μαλλον ειναι και κατι ακομη!ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!!!!σημαντικο...

Η μονογαμικοτητα ΒΟΛΕΥΕΙ .Ειναι πιο απλα τα πραματα αν πεις εγω ειμαι εδω τωρα και τα χω ΟΛΑ ΣΕ ΤΑΞΗ....... δεν υπαρχει ο αλλος ο απεναντι,κλεινω τα ματια στον αλλον τον απεναντι το θεο τον πανεξυπνο τον καυλα σκετη που γαμω την πουτανα μου δεν τον ειχα δει νωριτερα.Γιατι αν δεν κλεισω τα ματια μπορει να γινει τησ πουτανας τα πανω κατω κι αααααααααααααααντε παλι απο την αρχη.

Ή..

Ειναι βολικοτατο να υπαρχει η μονογαμικοτητα σε φαση δεν εχεις το δικαιωμα κυριε να πας με αλλες αφου ειμαστε μαζι.Δεν ειμαστε Σαουδαραβες οποτε πολυ πολυ απλα ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ.

Για μενα αν εχεις διαλεξει τον ανθρωπο που σαι μαζι του και ξερεις ΓΙΑΤΙ εισαι μαζι του κι αυτο το γιατι εχει ως απαντηση μου γαμαει το μυαλο υπεροχα με γαμαει σκετο υπεροχα τον εκτιμω τον θαυμαζω τον αγαπω 8ελω να ζω τη ζωη μου μαζι του

τοτε το να πηδηχτω ενα βραδυ με εναν τυπο που για τον οποιδηποτε λογο με ξεσηκωνει σεξουαλικα ,δε λεει τιποτα.

Απεναντιας αυτο ειναι το φυσικο και το υγιες.

Περαστικα σας :P;)

Λοιπον ξαναρχομαι και λεω το εξης γιατι νομιζω τωρα που το ξαναδιαβαζω οτιοπως το εγραψα πανω θα υπαρξει πρανοηση

Οταν λεω "..τοτε να πηδηχτω ενα βραδυ με εναν τυπο που για τον οποιοδηποτε λογο με ξεσηκωνει σεξουαλικα,δε λεει τιποτα.Απεναντιας αυτο ειναι το φυσιολογικο και το υγειες."ΕΝΝΟΩ οτι ΣΑΦΩΣ και θα πηδηχτω μαζι του.Δε λεει τιποτα απο την αποψη,u know,ουτε γατα ουτε ζημια.Ενας οργασμος παραπανω.Δεν τρεχει τιποτα.Ξερετε ποτε 8α υπαρξει προβλημα??

Οταν η απαντηση στο ΓΙΑΤΙ ειμαι με τον ανθρωπο μου,που δωσα πανω αρχιζει και δεν ειναι τοσο καθετη και κατηγορηματικη οταν λεει αυτα τα υπεροχα αλλα αρχιζει και μπαζει νερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μα απ'ότι φαίνεται από το πολ όλοι μονογαμικοί είναι τελικά.wow!

Εβαλα εγώ "πολυγαμικοί" για να σας τη σπάσω. Μικρά παιδιά και το παίζετε μονογαμικοί, μη χε...!

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχας να πω οτι δεν υπαρχει σωστο και λαθος στο παρον τοπικ. Ο καθενας βλεπει το θεμα αυτο(και καθε θεμα - και καλα κανει!) με τη δικη του σκοπια. Θα ηθελα μονο να διατυπωσω αυτα που ισχυουν για μενα. Τι σημαινει μονογαμικοτητα για μενα? Το να ειμαι με εναν ανθρωπο στην ψυχη και στο σωμα. Δηλαδη να καλυπτω συναισθηματικες και σωματικες αναγκες. Μονογαμικοτητα σημαινει για μενα το να δενομαι συναισθηματικα μαζι με καποια, να την αγαπω. Η λεξη αυτη, αν και εχει μοναχα 5 γραμματα, περιεχει μεσα της πολλες πολλες ακομα. Σημαινει σεβασμος, σημαινει ειλικρινεια, σημαινει νοιαζομαι και ενα σωρο αλλα πραγματα ακομα. Και απο κει ξεκιναει ενας χειμαρρος απο καταστασεις στο συναισθηματικο μου κοσμο οι οποιες επηρεαζουν και το πως θα ανταποκριθει το σωμα μου. απο τη στιγμη που αγαπω και ειμαι με καποια, δε μπορω να φανταστω οτι θα πηδηχτω με καποια αλλη, οσο ωραια και μεγαλα βυζια και να εχει, οσο τελειο κωλο και να διαγραφει το αυτοκολλητο παντελονι που φοραει. Για το μυαλο φανταζει απλο να παω και να πηδηχτω, αλλα ασκει βετο η καρδια μου, αυτη η ρημαδα η καρδια που το μυαλο δεν την οριζει. Δε μπορω τις βιολογικες μου αναγκες να τις διαχωρισω απο τις συναισθηματικες.Απλα...δεν. Επειδη ακριβως αυτο που κανω και αυτο που νοιωθω ειναι ο καθρεφτης του ποιος ειμαι. Δε μπορω να κρυφτω απο μενα. Μερικοι λενε οτι ειναι ενα βολεμα? Η αποψη τους ειναι σεβαστη. Εγω απαντω οτι ειναι ιδανικο για μενα να εχω διπλα μου εναν ανθρωπο που θα του δωσω σιγα σιγα ολο και περισσοτερα, εναν ανθρωπο που οταν θα με κοιταζω στα ματια να βλεπει σ'αυτα ολα τα συναισθηματα που νοιωθω. Ειναι η πολυγαμικοτητα ενα φαινομενο της φυσης, ειναι ετσι επειδη τα ειδη στη γη θελουν να διαιωνιστουν. Εγω θελω να διαφερω. Τι κι αν η μονογαμικοτητα ειναι του ανθρωπου συλληψη? Μηπως τον ανθρωπο αυτη η ιδια δεν τον δημιουργησε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φαινεσαι πολυ αξιολογος , ωριμος και αξιολατρευτος αντρας . Λεω αντρας , γιατι τελικα , ξερεις ηδη οτι δεν ειναι το πηδημα αυτο που κανει καποιον μαγκα , αλλα το να κανει ερωτα με αυτη που αγαπα .Και μονο.Χωρις να τον κομπλεξαρει τιποτα. Μπραβο σου ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

shlia αν το προσεγγίσεις από άλλη πλευρά, βολικό είναι το να είσαι πολυγαμικός. Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαστε άνθρωποι. Κρίνοντας καθαρά με βάση τη λογική, αυτά που λες πιθανόν και να στέκουν. Όμως μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον/κάποια επειδή πληγώνεται από το γεγονός ότι ο σύντροφός του θέλει να κάνει σεξ με άλλους? Είναι ανθρώπινο. Όπως συμβαίνει σε όλες τις σχέσεις, χρειάζονται θυσίες (ή όπως μάλλον θα πεις εσύ, συμβιβασμοί/συμβάσεις) για να διατηρηθούν. Τώρα αν τη "θυσία" θα την κάνει ο ένας λέγοντας "δεν θα με παρασύρει η καύλα της στιγμής, γιατί αυτό που έχω μετράει πολύ περισσότερα για μενα", ή ο άλλος με το να αποδεχτεί τις εκτός της σχέσης επαφές του δικού του ανθρώπου, είναι θέμα του ζευγαριού. Αυτά με δεδομένο ότι υπάρχει ειλικρίνεια-σεβασμός, σε διαφορετική περίπτωση δεν έχει νόημα να συζητάμε για σχέση. Γνώμη μου, στην τελική, είναι πως ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει, αρκεί να μην κοροϊδεύει και εξαπατά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για μενα αν εχεις διαλεξει τον ανθρωπο που σαι μαζι του και ξερεις ΓΙΑΤΙ εισαι μαζι του κι αυτο το γιατι εχει ως απαντηση μου γαμαει το μυαλο υπεροχα με γαμαει σκετο υπεροχα τον εκτιμω τον θαυμαζω τον αγαπω 8ελω να ζω τη ζωη μου μαζι του

τοτε το να πηδηχτω ενα βραδυ με εναν τυπο που για τον οποιδηποτε λογο με ξεσηκωνει σεξουαλικα ,δε λεει τιποτα.

Απεναντιας αυτο ειναι το φυσικο και το υγιες.

Περαστικα σας :P;)

Λεει πολλα .....δεν ειναι φυσικο και υγιες να πηδηχτεις με καποιον αλλο , οταν εχεις συντροφο .Σημαινει πραγματα γι αυτον που το κανει και δε θα σταθω στην ηθικη , γιατι δε σκοπευω να χαθει το ουσιαστικο νοημα αυτης της συμπεριφορας σε τετοιους δρομους .Και το ουσιαστικο νοημα ξερεις ποιο ειναι ? Οτι το ατομο που περιγραφεις αρχικα και που λες οτι και καλα ξερεις γιατι τον εχεις επιλεξει , ΜΑΛΛΟΝ δεν το ξερεις καθολου . Μαλλον δεν ξερεις γιατι εισαι μαζι του ή ξερεις αλλα αποφευγεις τις αληθειες που σε πικραινουν .Εγω θα πω οτι απλα ειναι καποιος που δε θες και οτι αυτο ειναι φυσικα δυστυχια .Θα πω οτι οταν ειμαστε ερωτευμενοι ή αγαπαμε εναν ανθρωπο , δεν ειναι δυνατον να δεχτουμε να μας αγγιξει καποιος αλλος .Απλα δε γινεται .

Οσο ομορφος , εξυπνος και ικανος και αν ειναι ενας τριτος ανθρωπος και οσο καλυτερος αν θελετε και αν ειναι απο τον συντροφο μας , οταν ξερουμε γιατι εχουμε επιλεξει τον συντροφο μας και αυτος μας καλυπτει σαν ανθρωπος , δεν μας ενδιαφερουν οι οποιοι καλυτεροι μας την πεσουν ή βρεθουν στο δρομο μας .Ειναι σιγουρο , ιδιως για αυτους που θα βρεθουν σε εργασιακα επριβαλλοντα με πολυ κοσμο , οτι θα συναντησουν πολυ κοσμο εκει και η στενη , καθημερινη επαφη θα τους βαλει σε πειρασμο ....( γιατι ισχυει δυστυχως το οτι ποθω αυτο που βλεπω καθε μερα ...)Ομως τελικα αυτος που θα επιλεξει να δημιουργησει μια σχεση με εναν τριτο , η μια τριτη ή εστω αν θελετε να κανει ξεπετες , ειναι αυτος που ή ειναι ακομα ανωριμος και αρνειται καποιες αληθειες, ή δεν ξερει τι θελει ,ή φοβαται να πει αυτο που θελει γιατι κατα βαθος φοβαται την απορριψη , ή εχει ρουτινιασει και παραμεινει σε μια σχεση που απο την αρχη δεν τον καλυπτε αρκετα .....

Γενικα , ειναι ενας ανθρωπος που δεν τα εχει βρει με τον εαυτο του ....Και αυτο δεν ειναι καθολου κακο , γι αυτο αλλωστε ενα σωρο ανθρωποι χωριζουν καθε μερα οταν συνειδητοποιησουν οτι δεν τους καλυπτει η σχεση που εχουν .....Τα βρισκεις με τον εαυτο σου , ξερεις οτι δε θες αυτο που εχεις , πας παρακατω .Αλλιως κοροιδευεις τον εαυτο σου .Και γινεσαι ενας απο τους πολλους δυστυχισμενους που θεωρουν τους εαυτους τους ηρωες γιατι παρεμειναν σε μια σχεση που πηρε τον κατηφορο , μονο και μονο για να νομιμοποιησουν μεχρι τελους τις ασχημιες τους .

Οταν εισαι σε σχεση δεν απατας .Η απατη ειναι καθαρα εγωιστικη πραξη, οταν καποιος την διαιωνιζει .Γιατι απλα απο τη στιγμη που θα συμβει , μεσα σου ξερεις οτι θα πρεπει να χωρισεις .

Αν παλι καποιος θελει να εχει συνεχως νεες εμπειριες ωστε να συμπληρωσει κανενα πολυποθητο αριθμο πηδηματων , δεν εχει να κανει τιποτε αλλο απο το να μεινει μονος του .Τοτε , και χωρις την ευκολη λυση της καβατζας θα μπορει οποτε βρισκει ευκαιρη γκομενα -ο να πηδαει .Βεβαια ειναι καταδικασμενος για πολλα πραγματα , ενα απο τα οποια ειναι απιστευτη φθορα .....και μη νομιζετε οτι οι γυρω σας δεν μπορουν να διακρινουν τη φθορα .Οι ανθρωποι ειναι παντα διαφανοι.

Ελπιζω παντως να γινεται κατανοητο , γιατι τετοιες συμπεριφορες ειναι αναρμοστες , ιδιως για τις γυναικες .....

Οι αντρες μπορει να ειναι εννιοτε ζωα , η γυναικα ομως ειναι προικισμενη απο τη φυση : μπορει να γινει μανα .

Και το τιμημα που πρεπει να πληρωνει γι αυτο ακριβως το θαυμα , ειναι τουλαχιστον να μην ειναι ανεντιμη .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το "ο,τιγαμικοί" πρώτη φορά το ακούω!

Υπάρχει τέτοια λέξη;

Όχι, αλλά ας χειροκροτήσουμε τον λεξιπλάστη παρακαλώ!

Είναι αριστουργηματική λέξη.

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πραγματικά αριστουργηματική!!!!! :lol::lol: αν σκεφτείτε κιόλας πόσο αντιπροσωπευτική είναι για μερικούς μερικούς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.