Jump to content

Ηράκλειο Κρήτης


Recommended Posts

μάλλον θα τα καταφέρω να πάω τελικά, για 3-4 μέρες το βλέπω, τί λέει? όσοι είστε από κει ή έχετε πάει τελευταία τί έχετε να πείτε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να λέει, μια αηδία είναι -ειδικά για σένα που είσαι από τη Ρόδο. Βέβαια αν πας για 3-4 μέρες αντέχεται. Μετά που έφυγα εγώ πεζοδρομήσανε όλο το κέντρο (το είδα πέρσι για λίγο) και είναι κάπως πιο υποφερτό -για τον τουρίστα, όχι για τον μόνιμο κάτοικο.

Θα σου πρότεινα φαγάδικα και κλαμπάκια, αλλά σίγουρα θα έχουν αλλάξει τα τελευταία χρόνια, έχω φύγει εδώ και 7 χρόνια, οπότε...

Στάνταρ θα πας στην Κνωσσό που είναι δίπλα - ουσιαστικά πια μέσα στην πόλη. Δεν ξέρω και τι σου αρέσει να βλέπεις. Έχει και ένα πολύ γνωστό αρχαιολογικό μουσείο και ένα ιστορικό-λαογραφικό. Αλλά, ξαναλέω, από τη Ρόδο είσαι, δηλ. από το ωραιότερο μάλλον μέρος της Ελλάδας, οπότε τι να σε εντυπωσιάσει;

ΥΓ: Πάω στοίχημα ότι πας για συνέδριο, αν ναι, πες αν είναι στο Candia Maris ή στη Χερσόνησο. Η Χερσόνησος είναι όμορφη όταν φεύγουν οι βάρβαροι, δηλ. από Οκτώβρη και μετά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι Ηρακλειώτισσα αλλά ζω στην Αθήνα από τότε που πέρασα στη σχολή, οπότε μπορώ να συγκρίνω και έχω ειλικρινά βαρεθεί την καραμέλα ότι το Ηράκλειο είναι χάλια. Έτσι είπα να σας γράψω για την πόλη μου. Καταρχήν, είναι παραθαλάσσια και το καλοκαίρι έχει άμεση πρόσβαση σε πολλές παραλίες, ενδεικτικά αναφέρω Αγία Πελαγία, Χερσόνησο στο Candia Maris που είναι από τις πιο καλές. Την τελευταία πενταετία έχει γίνει μία μεγάλη προσπάθεια να ομορφύνει και το κέντρο της πόλης με πεζοδρομήσεις και αναπαλαιώσεις κτιρίων, ώστε κάθε φορά που πηγαίνω νιώθω ότι την ανακαλύπτω ξανά. Ακόμη, έχει αρχίσει να φτιάχνεται πεζόδρομος παραλιακά, στη δυτική πλευρά της πόλης ( από την 25ης Αυγούστου μέχρι και το Παγκρήτιο Στάδιο) όπου το καλοκαίρι είδα πολλά νέα μαγαζιά για καφέ και νυχτερινή διασκέδαση. Μία βόλτα μέσα στα στενά πίσω από τον Άγιο Τίτο και κάτω από την πλατεία του Αγίου Μηνά επιβάλλεται για να γνωρίσει κανείς τα ρακάδικα και τα μεζεδοπωλεία, όπου ο κόσμος μαζεύεται ως αργά και τα συστήνω στους λάτρεις της ρακής και του καλού φαγητού. Τέλος, το Ηράκλειο είναι από τις πιο ζωντανές πόλεις της επαρχίας, όπου ο κόσμος κυκλοφορεί έξω κάθε μέρα και διασκεδάζει, διότι δεν τραβάει την ταλαιπωρία της καθημερινότητας της Αθήνας και όπου χειμώνα-καλοκαίρι η πόλη είναι γεμάτη κόσμο που συνεχώς ανανεώνεται και με ένα ντόπιο πληθυσμό που φημίζεται για τη φιλοξενία του και το ανοικτό πνεύμα του. Όποιος δεν έχει πάει πιστεύω ότι θα περάσει πολύ καλά και όσοι έχουν καιρό να έρθουν θα εντυπωσιαστούν με τις αλλαγές! Αυτά, φιλιά σε όλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι Ηρακλειώτισσα αλλά ζω στην Αθήνα από τότε που πέρασα στη σχολή, οπότε μπορώ να συγκρίνω και έχω ειλικρινά βαρεθεί την καραμέλα ότι το Ηράκλειο είναι χάλια

Τώρα κάτι μας είπες, η Αθήνα είναι ακόμα χειρότερο και μεγαλύτερο χάλι και χάος μαζί.

Ωραίες πόλεις: Χανιά (χε, χε) , Ρέθυμνο, Αγιος Νικόλαος, Ναύπλιο, Ρόδος, Μυτιλήνη, Χίος, Γύθειο, Γαλαξίδι....προσθέστε ό,τι άλλο θέλετε...

emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην είσαι τόσο απαξιωτική, όσο για τα Χανιά δε θα διαφωνήσω, τ αγαπώ εξίσου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ: Πάω στοίχημα ότι πας για συνέδριο, αν ναι, πες αν είναι στο Candia Maris ή στη Χερσόνησο. Η Χερσόνησος είναι όμορφη όταν φεύγουν οι βάρβαροι, δηλ. από Οκτώβρη και μετά.

δεν με ενδιαφέρουν πια τα συνέδρια, ταξιδεύω μόνο για άλλους λόγους (καλή παρέα, καλό φαγητό, καλό σεξ ...)

κάποιος μου τα υποσχέθηκε όλα μαζί οπότε ;)

thnx για τις απαντήσεις, εννοείται ότι όποιος είναι κάτω θα τον δω και από κοντά :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ: Πάω στοίχημα ότι πας για συνέδριο, αν ναι, πες αν είναι στο Candia Maris ή στη Χερσόνησο. Η Χερσόνησος είναι όμορφη όταν φεύγουν οι βάρβαροι, δηλ. από Οκτώβρη και μετά.

δεν με ενδιαφέρουν πια τα συνέδρια, ταξιδεύω μόνο για άλλους λόγους (καλή παρέα, καλό φαγητό, καλό σεξ ...)

Να προσέχεις μόνο μη φωνάζεις γιατί το Ηράκλειο είναι μικρή πόλη :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:P Τώρα τελευταία παρατηρώ ότι όλα τα topics, και τα πιο άσχετα, στο sex καταλήγουνε!

Καλά να περάσεις σου εύχομαι κι εγώ dear Mrs. Miniver....και με άφθονο καλό σεχ..... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γι΄αυτό κι εγώ στηρίζω sov, που λέει πως όλα τελικά τα topics πρέπει να συγχωνευτούν τελικά με αυτό για τα "μαθήματα αυλισμού"!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν με ενδιαφέρουν πια τα συνέδρια, ταξιδεύω μόνο για άλλους λόγους (καλή παρέα, καλό φαγητό, καλό σεξ ...)

κάποιος μου τα υποσχέθηκε όλα μαζί οπότε ;)

τι αλλο πια θα υποσχεθουν αυτα τα τουριστικά γραφεία για να προσελκύσουν πελατεία; :lol:

anyway ελπιζω να προλαβες να το γραψεις σε καμια εφημερίδα ωστε να το μάθουν όσοι περισσότεροι γίνεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρε, βρε τη λεμονιά, μή μου αγχώνεσαι μπρε!

αρκεί που το ξέρουν λίγοι και καλοί ;)

όσο για γραφεία και εφημερίδες, περιττό! όσοι ήταν να το μάθουν το έμαθαν, για τους υπόλοιπους δε θα μπορέσουμε :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα τελευταία παρατηρώ ότι όλα τα topics, και τα πιο άσχετα, στο sex καταλήγουνε!

Κάθε φθινόπωρο δεν είναι που παρατηρείται το peak τεστοστερόνης;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Εκτος απο την Κνωσσο τι αλλο υπαρχει να επισκεφτουμε;Τι αλλες εκδρομες προτεινετε;Ποια χωρια αξιζει κανεις να δει;Γενικοτερα οποιαδηποτε πληροφορια μπορειτε να μου δωσετε.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκτος απο την Κνωσσο τι αλλο υπαρχει να επισκεφτουμε;Τι αλλες εκδρομες προτεινετε;Ποια χωρια αξιζει κανεις να δει;Γενικοτερα οποιαδηποτε πληροφορια μπορειτε να μου δωσετε.....

Αν πας κνωσσό, φεύγοντας μην επιστρέψεις Ηράκλειο αμέσως, αλλά πέρασε μία βόλτα για καφέ ή και φαγητό από τις Αρχάνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκτος απο την Κνωσσο τι αλλο υπαρχει να επισκεφτουμε;Τι αλλες εκδρομες προτεινετε;Ποια χωρια αξιζει κανεις να δει;Γενικοτερα οποιαδηποτε πληροφορια μπορειτε να μου δωσετε.....

δεν είναι ότι μου είσαι αχώνευτη...αλλά νταξ τωρα...περιμένεις απάντηση χωρίς να δώσεις άλλα στοιχεία; Μιλάς για μία πόλη 130.000 κατοίκων και ένα νομό 330.000κατοίκων. Αν γίνεις πιο συγκεκριμένη, μπορεί να βοηθηθείς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν πας κνωσσό, φεύγοντας μην επιστρέψεις Ηράκλειο αμέσως, αλλά πέρασε μία βόλτα για καφέ ή και φαγητό από τις Αρχάνες.

Ευχαριστω πολυ.....εκει λοιπον σιγουρα για φαγητο.

δεν είναι ότι μου είσαι αχώνευτη...αλλά νταξ τωρα...περιμένεις απάντηση χωρίς να δώσεις άλλα στοιχεία; Μιλάς για μία πόλη 130.000 κατοίκων και ένα νομό 330.000κατοίκων. Αν γίνεις πιο συγκεκριμένη, μπορεί να βοηθηθείς

Οχι η αληθεια ειναι οτι απο'σενα δεν περιμενα απαντηση οχι επειδη σου ειμαι αχωνευτη (αν και δεν το καταλαβα αυτο....λες κι εχουμε να μοιραστουμε τπτ ,αλλα τεσπα ο καθενας οπως σκεφτεται)απλα επειδη ποτε σου δεν ασχοληθηκες να δωσεις καποια πληροφορια σ΄αυτο το τοπικ.....η πρωτη σελιδα ειναι γεματη ασχετα ποστ.Πληροφοριες....φιλικο μου ζευγαρι κατεβαινει αεροπορικως για 7 μερες και θα μεινει εξω απο το Ηρακλειο.Θα νοικιασουν αυτοκινητο,ειναι ξενοι.....χμμμμμ τι αλλη πληροφορια χρειαζεσαι;Δεν ειναι μονο παραλια,μπανιο,φαγητο και ποτο...θα'θελαν να δουν οτιδηποτε αλλο που να αξιζει...κι εκτος απο το νομο Ηρακλειου.Απο Χανια μη μου πεις γιατι θα μαθω απο τους συγγενεις (ε ναι λοιπον εχω χανιωτικο αιμα!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνοπτικά συνοπτικά, ένα πέρασμα από την Κρήτη για τουρίστες, πρέπει κατά τη γνώμη μου να περιλαμβάνει:

Παραλίες(δες σχετικό τόπικ)

Νομός Ηρακλείου: Τρυπητή (με Off-road όχημα μόνο) και Μάρσαλο. Απίστευτα και ΑΓΝΩΣΤΑ μέρη.

Νομός Λασιθίου: Χιώνα, Ξερόκαμπος, Μόχλος, Πλάκα (συνδυασμός με φρέσκο ψάρι)

Νομός Ρεθύμνου: Δαμνόνι, Ροδάκινο, Πρέβελη, Άγιος Παύλος

Νομός χανίων: Ελαφονήσι, Φαλάσαρνα, Λουτρό (αν και εμένα δε μ'αρέσει)

αυτά συνδυάζονται με ολοήμερες εκδρομές

Φαγητό

Οι Αρχάνες στο Ηράκλειο, έχουν πολλές καλές ταβέρνες και είναι μια καλή επιλογή. Επίσης στο Σκαλάνι έχει μια πολύ καλή και καινούρια ταβέρνα ("Κρητική Γη")

Από τα υπόλοιπα ότι κάτσει βάσει του προγράμματος τους. Ρέθυμνο οπωσδήποτε στον "Κήπο της Αρκούδαινας" στην Επισκοπή.

Ποτό

Παραλιακή Ηρακλείου, εγκαινιάστηκε φέτος, ENVY και και και.

Αρχαιολογικοί Χώροι

Μουσείο Ηρακλείου είναι υπό κατασκευή, δεν ξέρω ποια εκθέματα επιτρέπονται.

Φαιστός, Κνωσσός εννοείται αντε και Γόρτυνα. Από τα υπόλοιπα, εγώ δεν έχω πάει πουθενά :)

Βασικά θα σου λεγα να πεταχτούν μέχρι τη Ρόδο να δουν τη Λίνδο, που είναι μακράν ο καλύτερος αρχαιολογικός χώρος στην Ελλάδα μετά τον Παρθενώνα.

Αν τους ενδιαφέρει η ορειβασία, να ανεβούν οπωσδήποτε στο ιερό κορυφής στον Κόφινα και στον Άφέντη Χριστό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.