Jump to content

Υπάρχουν φίλοι;


Winmx

Recommended Posts

Με αφορμη μια απαντηση της Ολιας και μετα απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι δεν εχουμε τοπικ για φιλους.Εχουμε τοπικ για φιλια αντρες/γυναικες (με δημοσκοπηση) αλλα γενικα για φιλια δεν βρηκα τιποτα.Αν καποιος θυμαται να μου στειλει λινκ και θα τα ενωσω.

Σε ερωτηση του Κομπογιανιτη: Έχεις κάνει ποτέ το λάθος να παραμερίσεις φίλους για σχέση? (δεν εννοώ ένα βράδυ, αλλά για καιρό) η Ολια ή θαλασσοκοκκινοσκουφιτσα απαντησε:οχι... αν και θα έπρεπε...διότι φίλοι δεν υπάρχουν. εδω

Και τωρα εγω ρωταω...υπαρχουν φιλοι;

Τι παει να πει ο ορος φιλος/η;

Υπαρχει διαφορα μεταξυ φιλου και κολλητου;

Εχετε φιλους;

Ποιον θεωρειτε φιλο σας και γιατι;

Παιζει ρολο ποσο καιρο τον/ην ξερετε ή το τι εχετε περασει μαζι;

Γιατι χαλανε οι φιλιες;

Πολλα ερωτηματα....αλλα ειλικρινα θα ηθελα να διαβασω μερικες αποψεις και γνωμες.

Μην αναλυσετε για τη φιλια γυναικα-αντρα.....τα ερωτηματα αφορουν τη φιλια ανεξαρτητως φυλου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Last Reply
"Nine-tenths of the people were created so you would want to be with the other tenth."

:rolleyes:

Horace Walpole

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν, αλλά είναι δύσκολο να τους έχεις σταθερά δίπλα σου για μεγάλο χρονικό διάστημα. Εγώ τους χάνω επειδή μετακομίζω διαρκώς ή μετακομίζουν εκείνοι. Η μαμά μου που μένει στο ίδιο μέρος επί 60 χρόνια, έχει φίλες από το σχολείο ακόμα δίπλα της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

υπάρχει ο παραπονιάρικος δρόμος σκέψης (όπου αναρωτιέσαι αν υπάρχουν φίλοι για σένα)

και υπάρχει και η πιο ουσιαστική απορία του πόσο φίλος είσαι ο ίδιος με κάποιους.

είναι η ρημάδα η φιλία σχέση αμφίδρομη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι αληθινές φιλίες δεν... ευδοκιμούν στο Ιντερνετ

ΛΟΝΔΙΝΟ. Μην πλανάσθε, το Ιντερνετ δεν μπορεί να εξασφαλίσει στους χρήστες αληθινές φιλίες όσο χρόνο και αν περνούν σερφάροντας σε ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης, όπως το MySpace και το Facebook. Παρόλο που τα συγκεκριμένα sites βοηθούν τους ανθρώπους να αποκτήσουν εκατοντάδες ώς και χιλιάδες γνωριμίες, κοινωνικοί επιστήμονες θεωρούν ότι η επικοινωνία πρόσωπο με πρόσωπο είναι αναντικατάστατη. Σύμφωνα με έρευνα του Πανεπιστημίου του Σέφιλντ, ο αριθμός των στενών φίλων, που διαθέτουν όσοι επισκέπτονται τέτοιου είδους ιστοσελίδες, είναι κοινός με αυτόν, τον οποίο έχουν να επιδείξουν εκτός κυβερνοχώρου.

Τα τελευταία χρόνια sites, όπως το Facebook, το Bebo και το MySpace παρουσιάζουν σημαντική αύξηση στην επισκεψιμότητά τους με το Facebook, που ιδρύθηκε το 2004 για λογαριασμό του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ, να έχει διευρύνει τους χρήστες του σε 34 εκατομμύρια διεθνώς, ενώ το MySpace έχει ξεπεράσει τα 200 εκατομμύρια και αγοράστηκε πριν από δύο χρόνια από τον Ρούπερτ Μέρντοχ έναντι 580 εκατομμυρίων δολαρίων.

Παλιότερες έρευνες άφηναν να εννοηθεί ότι συμβατική ομάδα φίλων ενός ανθρώπου είναι 150 άτομα, με πέντε εξ αυτών να συγκροτούν το στενό πυρήνα των «κολλητών».

Η ερευνητική ομάδα που πραγματοποίησε τη σχετική μελέτη ζήτησε από 200 ανθρώπους να συμπληρώσουν ερωτηματολόγια για τις σχέσεις τους στο Διαδίκτυο, ρωτώντας για παράδειγμα να προσδιορίσουν πόσους φίλους διαθέτουν στον κυβερνοχώρο, πόσοι εξ αυτών είναι στενοί τους φίλοι και πόσους έχουν συναντήσει εκτός Ιντερνετ. Το 90% αυτών που οι ερωτώμενοι θεωρούν στενούς φίλους τους είναι άνθρωποι, τους οποίους έχουν συναντήσει πρόσωπο με πρόσωπο. «Η συντριπτική πλειοψηφία θεωρεί την επαφή πρόσωπο με πρόσωπο απολύτως αναγκαία για τη δημιουργία στενών φιλικών σχέσεων», εξήγησε ο επικεφαλής της ερευνητικής ομάδας, δρ Ψυχολογίας, Ουίλ Ρίντερ. Για να αναπτύξει κανείς μία αληθινή φιλία πρέπει να είναι σίγουρος ότι ο άλλος άνθρωπος είναι αξιόπιστος.

«Στο Ιντερνετ όμως η εξαπάτηση είναι εξόχως διαδεδομένη», πρόσθεσε ο Ρίντερ. «Αυτό που κάνουν αυτές οι ιστοσελίδες είναι απλώς ότι μειώνουν το κόστος της διατήρησης και δημιουργίας κοινωνικών δικτύων, επειδή διευκολύνουν την αποστολή πληροφοριών σε πολλαπλούς αποδέκτες», κατέληξε ο δρ Ψυχολογίας, Ουίλ Ρίντερ.

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ Hμερομηνία δημοσίευσης: 12-09-07

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγουρα, αυτο που λεει το αρθρο ειναι σωστο αλλα ετσι κι αλλιως δεν νομιζω κανενας να πιστευει οτι οι facebook φιλοι ειναι ολοι πραγματικοι φιλοι. Εμενα οι περισσοτεροι "φιλοι" μου στο facebook ειναι απλοι γνωστοι μου. Οι πραγματικοι φιλοι ειναι λιγοι και καλοι, μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου αν ειμαστε τυχεροι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλους κι αν έκανα πολλούς

λίγοι ητανε εντάξει

γιαυτούς τους λίγους θα χαθώ

κανείς μην τους πειράξει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος ακριβής και συγκεκριμένος οδηγός για τη φιλία και τους φίλους. Δεν έχει να κάνει με τη συγγένεια( ένας ξάδερφος δεν είναι πάντα και φίλος). ετυμολογικά και σε γενικές γραμμές, είναι κάποιος που μας αγαπάει και που κατά προέκταση θέλει το καλό μας. Είναι τελείως υποκειμενικά και προσωπικά τα στοιχεία με τα οποία αντιλαμβανόμαστε αν κάποιος είναι φίλος μας. έτσι, κάποιος κρίνει από το αν έχουν μεταξύ τους μυστικά ή όχι, ή από το αν τηλεφωνιούνται κάθε μέρα, κλπ.

Για μένα, φίλος είναι αυτός που θα μπορεί να χαμογελάει και να χαίρεται με την ευτυχία μου, γιατί το να κλαις για τη λύπη του άλλου είναι πολύ εύκολο, πιστέψτε με...

που θα είναι ειλικρινής απέναντί μου, που θα προσπαθεί να με προστατεύσει (όχι απαραίτητα σωματικά, αλλά κυρίως ψυχικά, από ενέργειες πχ που μπορούν να μου δημιουργήσουν πρόβλημα με άλλους).

που αν έχω πρόβλημα θα κάτσει να με ακούσει, και θα προσπαθήσει να βοηθήσει,

που ακόμα και αν έχουμε να βρεθούμε καιρό ξέρω πως είναι εκεί για μένα,

που θα με κοιτάει στα μάτια, θα μου λέει πως όλα θα πάνε καλά και θα το εννοεί,

που θα συγχωρεί τα ελαττώματά μου και θα ξέρει να ζητάει συγγνώμη αν έχει κάνει λάθος.

φυσικά, όλα αυτά και από τη μεριά μου. Ζήλειες και δυσαρέσκειες υπάρχουν αρκετές φορές. Ανθρωποι είμαστε, όχι άγιοι! Αν όμως είσαι φίλος, και νοιάζεσαι για τον άλλον, αυτά ξεπερνιούνται.

Τελικά, το αν είναι φίλος κάποιος κρίνεται από εσωτερικές και εξωτερικές συμπεριφορές. Από το τι ζητάμε, τι δίνουμε, και τι παίρνουμε (όχι όμως καθαρά αριθμητικά δηλαδή σου έδωσα τόσα- δώσε μου κι εσύ κλπ). μπορεί τώρα να θεωρεί κάποιος φίλο τον Α γιατί συγκεντρώνει τις συμπεριφορές που περιμένει από έναν φίλο, και όχι τον Β, που δεν τις συγκεντρώνει (είτε γιατί δε θέλει, είτε γιατί αντικειμενικά δεν μπορεί). Δεν σημαίνει βέβαια ότι αν είναι φίλος σου κάποιος σήμερα θα είναι και για όλη σου τη ζωή, ούτε το ότι κάποιος σταμάτησε να είναι φίλος σου/ να κάνει παρέα μαζί σου(ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το) πως δεν ήταν ποτέ. Δυστυχώς ή ευτυχώς, τα πάντα ρει.

Είπα κι εγώ τη βλακεία μου για σήμερα... :anavwfwties: Αν σας μπέρδεψα, μην ανησυχείτε, κι εγώ μπερδεύτηκα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αντι να αναρωτιομαστε αν υπαρχουν ή οχι φιλοι μηπως να σκεφτουμε κατα ποσο και τι ειδους φιλοι ειμαστε εμεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αντι να αναρωτιομαστε αν υπαρχουν ή οχι φιλοι μηπως να σκεφτουμε κατα ποσο και τι ειδους φιλοι ειμαστε εμεις?

πέσ’τα συμπεθέρα

εγώ μου τα λέω

αλλά ποιος μ’ακούω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αντι να αναρωτιομαστε αν υπαρχουν ή οχι φιλοι μηπως να σκεφτουμε κατα ποσο και τι ειδους φιλοι ειμαστε εμεις?

πέσ’τα συμπεθέρα

εγώ μου τα λέω

αλλά ποιος μ’ακούω....

εμ τα λεω βρε συμπεθερε...γτ βαρεθηκα να ακουω παραπονα και μα και μου και μπαρμπουτσαλα.... ο καθενας εχει τους φιλους που του αξιζουν--ταδε εφη Del B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Del, κάνε del, τα ίδια έγραφα λίγο πιο πάνω βρε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Del, κάνε del, τα ίδια έγραφα λίγο πιο πάνω βρε

πρωτοτυπια ειναι η μη ανιχνευσιμη λογοκλοπη....και γω ποτε δεν ισχυριστηκα ποτε πως ειμαι πρωτοτυπη πουλακι :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μη δίνεις βάση, βαριέμαι στο γραφείο και γράφω ό,τι μου κατέβει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μη δίνεις βάση, βαριέμαι στο γραφείο και γράφω ό,τι μου κατέβει

μη βαριεσαι πολυ και πας με γυψο και γαμπριατικο στην εκκλησια.... :bloodomen: ....και μετα ακολουθει κ η 1η νυχτα.... emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μη δίνεις βάση, βαριέμαι στο γραφείο και γράφω ό,τι μου κατέβει

μη βαριεσαι πολυ και πας με γυψο και γαμπριατικο στην εκκλησια.... :bloodomen: ....και μετα ακολουθει κ η 1η νυχτα.... emcensored

έχω προετοιμαστεί για την πρώτη νύχτα...

Japan%20flag.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μη δίνεις βάση, βαριέμαι στο γραφείο και γράφω ό,τι μου κατέβει

μη βαριεσαι πολυ και πας με γυψο και γαμπριατικο στην εκκλησια.... :bloodomen: ....και μετα ακολουθει κ η 1η νυχτα.... emcensored

έχω προετοιμαστεί για την πρώτη νύχτα...

Japan%20flag.gif

αχου....εισαι μικρο και αγνο....τι γλυκο :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τωρα εγω ρωταω...υπαρχουν φιλοι;

Τι παει να πει ο ορος φιλος/η;

Υπαρχει διαφορα μεταξυ φιλου και κολλητου;

Εχετε φιλους;

Ποιον θεωρειτε φιλο σας και γιατι;

Παιζει ρολο ποσο καιρο τον/ην ξερετε ή το τι εχετε περασει μαζι;

Γιατι χαλανε οι φιλιες;

Κι εγώ απαντώ:

-Φυσικά και υπάρχουν φίλοι, αλλά δεν είναι πάντα εύκολο να τους βρεις.

-Φίλος θα πει Florence και ξερό ψωμί.

-Υπάρχουν φίλοι και "φίλοι". Ο καθένας μπορεί να δίνει διαφορετική χροιά στην ίδια λέξη.

-Λίγους και καλούς. Λιγότερους από τα δάχτυλα του ενός χεριού.

-Όποιον ξέρω ότι μπορώ να πάρω τηλέφωνο, όταν αισθάνομαι πραγματικά χαμένη.

-Ο χρόνος δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο για μένα. Στη ζυγαριά των κοινών εμπειριών, από την άλλη, μπορεί μια απουσία να μετρήσει περισσότερο από χίλιες παρουσίες ή μια καλή κίνηση να καταργήσει χίλια λάθη.

-Γιατί χαλάνε οι άνθρωποι... (προσωπική εμπειρία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όλα είναι θέμα συγκυριών.

δεν πιστεύω πια σε συναισθηματισμούς.απλά προσπαθώ να αφεθώ σε αυτούς που αγαπώ και δε μου έχουν κάνει τίποτα(ακόμα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Μάζεψα ακόμη μια φορά τα κουράγια μου και είπα να φτιάξω ένα τόπικ για ένα θέμα που για πολλούς ίσως να είναι ξεπερασμένο...

Εγώ πάλι πιστεύω ότι για όλους τους ανθρώπους και για όλες τις ηλικίες είναι διαχρονικό!

ΦΙΛΙΑ...

...πόσες φορές δε νιώσαμε προδωμένοι από "φίλους"?

...πόσες φορές δεν είπαμε σε κάποιον ότι θα είμαστε για πάντα φίλοι?

...πόσες φιλίες αναγκαστήκαμε να αφήσουμε κάπου, γιατί απλά εμείς έπρεπε να φύγουμε?

...πόσες φιλίες ξεθώριασαν στο χρόνο?

...πόσους πραγματικούς φίλους πιστεύετε ότι έχετε?

...μέχρι πού θα φτάνατε για τον καλύτερό σας φίλο?

...μόλις ανακάλυψα ότι 1 φίλη μου ίσως να μην άξιζε και όλα αυτά που έκανα για εκείνη...

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΦΙΛΙΑ?...Πείτε μου την πιό τρελή-ισχυρή θυσία που κάνατε για φίλο/η σας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.