Jump to content

Τι θα γινόμασταν χωρίς καφέ?


Recommended Posts

Το θέμα που έχεις βάλει Νικη οδηγεί αλλού... Καλύτερα να έγραφε "Ζωγραφίζοντας στο καφέ"

Πάντως χωρίς τον καφέ δε θα ζούσα ούτε μια μέρα. Με αυτόν ξυπνάω, ζω και κοιμάμαι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμένα με πειράζει η καφεΐνη... άστα χάλια.. μικρή έπινα πολύ αλλά πριν 5 χρόνια τον έκοψα γιατί έκανα λεύκανση στα δόντια και τώρα όταν τύχει να πιω με χαλάει...έχω τρέμουλο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγω το ιδιο ρε συ.. Γιατί? Αν θα πιω έναν καφε το μηνα, και πάλι δύσκολα.. Πονάει αφορητα το στομάχι μου, τρεμω..ταχυπαλμιες..ιδρώνω χωρίς λόγο..νιωθω "κομμενα" τα γόνατά μου..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εμένα με πειράζει στο στομάχι, αλλά θα υποστώ το τίμημα για άλλη μια φορά...

Τους βλέπω να γίνονται 3 ημερησίως φέτος... emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο καθηγητής φαρμακολογία το 1953 σε βιβλίο του έγραφε: Απ'όλα τα γνωστά ευφραντικά η καφεΊνη έβλαψε λιγότερο και οφέλησε περισσότερο την ανθρωπότητα.

Πραγματικά ο καφές μόνο σε μεγάλες ποσότητες είναι επιβλαβείς. Αν πίνεις ένα-δυό ποτηράκια τη μέρα και ειδικά φίλτρου δεν παθαίνεις τίποτα. Ίσα ίσα, κάνει καλό και στο καρκίνο του παχέος εντέρου γιατί το εκκενωνει συχνά από το περιεχόμενα και έτσι το εκθέτει λιγότερο σε καρκινογόνες ουσίες ;-)

Όσο για σας κορίτσια λογικά είναι να τα παίζεται. Εγώ παθαίνω το άλλο. Αν δε πιώ καφέ με πιάνει το κεφάλι. Μη ξεχνάτε ότι είναι εξαρτησιογόνος ουσία η καφείνη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κ αυτό κ το πρόβλημα στο στομάχι κι υπάρχει κι υπόνοια κ για ένα σωρό καρκίνους.πάντως όταν για λίγες μέρες τον κόβω νιώθω καλύτερα.αυτό μου λέει πολλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πίνω τουλάχιστον 3 φραπέδες τη μέρα

σε όποιο νοσοκομείο έχω περάσει με το που έφτανα στο κυλικείο μου φτιάχναν τον καφέ μου!!!

ακόμα και στο αγροτικό σύστηνα στους δυσκοίλιους παππούδες ένα δύο καφεδάκια την ημέρα

αρκεί να μην είχαν κάποιο άλλο σοβαρό πρόβλημα

πάντως η καφεϊνη έχει αποδειχθει πως δεν προκαλεί η ίδια βλάβη στο στομάχι (έλκος ή απλή γαστρίτιδα)

αλλά άλλα έκδοχα του συνηθισμένου καφέ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο γκαφές για μένα μόνο με την οδυνηρή περίοδο της εξεταστικής έχει συνδεθεί, ειδικά ο φραπές. Νομίζω πάντως οτι βοηθάει για εγρήγορση.

Το άλλο παράδοξο, μετά από καφέ να σας πιάσει υπνηλία το έχετε υποστεί ποτέ;

Ααα, τώρα το θυμήθηκα, το ρεντ μπούλ πιάνεται στο τόπικ;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι κι εμένα υπνηλία με πιάνει.μάλιστα νιώθω τόσο κουρασμένη όταν πίνω καφέ που πίνω από πάνω κι άλλον ένα για να ξυπνήσω...και πάει λέγοντας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω παρατηρήσει πως ο καφές σε πιάνει αν είσαι ξεκούραστος. Σε υπερβολική κούραση είναι άσκοπο να πίνεις. πιο πολύ σε χαλαρώνει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμμμ εχουμε ηδη καφεδοσυζητηση παιδες....

Εσύ πώς τον πίνεις;, καφές ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.