Jump to content

Πληροφορίες για Βερολίνο...


Recommended Posts

Λοιπόν, σε 2βδομαδούλες περίπου πάω Βερολίνο!!!! emcolgate Θα ήθελα επομένως εντυπώσεις για την πόλη...Τι πρέπει να κάνουμε, τι να δούμε, που να πάμε, που να μήν πάμε... Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε 2 βδομαδες πεταω κι εγω!!!χαχα..λες να ειμαστε στην ιδια πτηση???

Αντε παιδες βοηθηστε με πληροφοριεεεεεες....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΜΟΥΣΕΙΩΝ ΟΠΟΥ,ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΠΕΜΠΤΕΣ ΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ.ΕΚΕΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΣ ΠΕΡΓΑΜΟΥ, ΤΟ ΑΙΓΥΠΤΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΔΡΙΚΟΣ ΤΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ.ΑΞΙΖΟΥΝ ΟΛΑ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣΤΗΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΒΡΑΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΟ ΤΣΕΚΠΟΙΝΤ ΤΣΑΡΛΙ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΦΟΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ ΕΠΙ ΨΥΧΡΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΥΦΑΝΤΑΣΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ.ΚΑΝΕΤΕ ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ ΟΥΝΤΕΡ ΝΤΕΝ ΛΙΝΤΕΝ,ΠΥΛΗ ΤΟΥ ΒΡΑΝΔΕΜΒΟΥΡΓΟΥ,ΡΑΊ΄ΧΣΤΑΓΚ,ΖΩΟΛΟΓΙΚΟ ΚΗΠΟ ΚΑΙ ΑΝΕΒΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΠΥΡΓΟ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΑΝ ΑΝΤΕΧΕΤΕ ΣΤΑ ΥΨΗ.ΨΑΞΤΕ ΤΑ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΑΝΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΕΙΧΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΕΞΥΠΝΑ ΓΚΡΑΦΙΤΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΤΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΣΤΗ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΛΕΩΦΟΡΟ ΚΑΡΛ ΜΑΡΞ,ΟΠΟΥ ΠΑΡΕΥΛΑΥΝΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΟΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ.ΓΙΑ ΠΡΟΧΕΙΡΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΦΑΓΗΤΟ ΣΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΤΕΡ ΠΛΑΤΣ(ΚΑΡΤΟΦΕΛ ΧΑΟΥΖ) ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΡΚΑΝΤΕΝ ΣΤΗΝ ΠΟΤΣΝΤΑΜΕΡ ΠΛΑΤΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΒΡΑΔΙΝΟΥ ΦΡΟΝΤΙΣΤΕ ΤΟ ΛΙΓΟ ΝΩΡΙΣ ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΓΛΥΚΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΡΦΙΣΤΕΝΤΑΜ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΕΤΕ ΛΙΓΟ ΓΕΡΜΑΝΟΙ.ΑΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΟΠΕΡΑ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗ.ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ SOFI F για τις πληροφορίες!

Σε 2 βδομαδες πεταω κι εγω!!!χαχα..λες να ειμαστε στην ιδια πτηση???

Λες; :P Εγώ πάντως πετάω στις 27!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα!!! Απίστευτο όμως, ε; Τα λάμε στο αεροπλάνο!!! :D

Α, και για να μην ξεχνιόμαστε....θέλουμε πληροφορίες!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλοκαιριατικα Βερολινο;Τεσπα....δεν εχω παει....θα ρωτησω ομως να μαθω λεπτομερειες.

Εχει καλη νυχτερινη ζωη!

Επειδη ειναι λιγο ανωμαλος ο καιρος στην κεντρικη ευρωπη.....κανα φουτερακι και κανα αδιαβροχο να παρετε μαζι σας....καλτσουλες!

Βρηκα το παρακατω λινκ Berlin travel guide

Waiters and tipping

The custom in Berlin is to tell the waiter how much you're paying when you receive the bill - don't leave the money on the table. If there is confusion with the tip, remember to ask for your change, Wechselgeld (money back).

Normally a 5-10% tip is OK (or round up to the next Euro) if you are satisfied with the service, but remember that even if waiters don't get paid much anywhere, in Europe they are not dependent on tips to make a living as they are in the U.S., and it is possible to live on one's hourly wage. If the service has been very good and friendly feel free to tip more (especially when they help you with the language!).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ Winmx! Το έχω υπόψη για τον καιρό....απλά ήθελα κάτι διαφορετικό το καλοκαίρι για αυτό είπα να πάω Βερολίνο!!! Βέβαια μετά από εκεί έχει συνέχεια και στην Ελλάδα! B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οντως ευχαριστουμε Winny και δε καταλαβα...τι εχει δλδ το Βερολινο και δε κανει να το επισκεπτυμε καλοκαιριατικα ε???Εγω που δε τα παω καλα με το κρυο ειναι οτι πρεπει φανταζομαι η συγκεκριμενη εποχη...οπως και να χει...ευχαριστουμε για τα tips!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ειπα καλε οτι δεν κανει....απλα συνηθως καλοκαιρι ολοι θελουν παραλιες,ηλιο,μπανακια κτλ.....γι'αυτο αναρωτηθηκα.Αμα δε τα πας καλα με το κρυο ειναι σιγουρα καλη εποχη.

Το χειμωνα ισως ειναι ακριβουτσικα για Βερολινο....εχουν και τις γιορτες τους :)

Μην κανετε τρελες στο αεροπλανο!!!!

Καλα να περασετε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελειο το βερολινο!πολυ σας ζηλευω!πηγα καμια 15αρια μερες το πασχα-και ειχε αρκετο κρυο-και ολο αυτο το διαστημα σκεφτομαι ποσο θα ηθελα να ξαναβρεθω τωρα λιγο παλι εκει,που ειναι καλοκαιρακι!

μην φατε τις μερες σας ως χαζοτουριστες!ζηστε την πολη-ειναι τοσο ωραια και τοσο ζωντανη!

αραξτε στα παρκα,διπλα στο ποταμι,περπατηστε-πολυ!εγω αναγκαστηκα να αγορασω εκει 1 ζευγαρι παπουτσια πολυ ανετα!-νοικιαστε ποδηλατο,βγαλτε εβδομαδιαιο εισητηριο για να χρησιμοποιειτε τρενο,υπογειο,τραμ,λεωφορεια-συμφερει,εχουν απιστευτο δικτυο-ακριβειας!-ειναι συνθετο,αλλα αφου δεν χαθηκα εγω ακομη και οταν κυκλοφορουσα μονη μου,δεν υπαρχει περιπτωση να χαθει ποτε κανεις!

το ανατολικο βερολινο ειναι πανεμορφο αρχιτεκτονικα,με πολλα ωραια καφε και μπαρακια-μην περιμενετε τις ελληνικες γυφτιες με τους πολυελαιους και τις ψευτογκλαμουριες!-ο κοσμος ειναι περιποιημενος, ησυχος,σε σεβονται,σου αφηνουν τον χωρο σου,δεν σε ενοχλουν-

σε πολλες περιοχες σε καθε τετραγωνο υπαρχει και μια γκαλερι-μπειτε μεσα,μιληστε με τον κοσμο-αγγλικα,παντου ακους να τα μιλανε,στο βερολινο μενουν πια πολλοι νεοι ανθρωποι απο ολοκληρη την ευρωπη και την αμερικη-αν ειστε τυχεροι θα σας καλεσουν σε καποιο παρτι για τα εγκαινια καποιας εκθεσης!ειναι βαρετα,κυκλοφορουν αρκετοι δηθεν τυποι,αλλα μπορειτε να πιειτε κρασι και να πουλησετε μουρη!

τερμα δυση βεβαια,ειναι λιγο καταθλιπτικα/και στις περιοχες που ειναι μαζεμενοι πολλοι τουρκοι-οι οποιοι ειναι πολυ συντηρητικοι,η κοινωνια τους πολυ κλειστη,κυκλοφορουν με μαντηλες-ειναι λιγο χαλια,αλλα φατε κεμπαπ!

στη δυση,ειναι και η μικρη σχετικα ελληνικη κοινοτητα του βερολινου/ειχα παει μονο το βραδυ της αναστασης για να παω στην εκκλησια,αλλα οφειλω να ομολογησω οτι-απο τους λιγους λαζογερμανους που μιλησα-δεν τρεφουν και τα ευγενικοτερα των αισθηματων για τους νεους πατριωτες τους που καταληγουν εκει για μεταπτυχιακα,διδακτορικα,ή εχουν καλες δουλιες π.χ. στο πανεπιστημιο...

μπλεχτειτε με τους ντοπιους!ετσι θα μαθετε για καλα και ψαγμενα παρτυ,και θα εξασφαλισετε την εισοδο σας-ολα αυτα γινονται αρκετα μουλωχτα!ουτε φλαιερς δεν κυκλοφορουν τις περισσοτερες φορες!ξεφυτρωνουν καινουρια μαγαζια σε μερη που δεν τα γνωριζουν ουτε οι ντοπιοι,και δεν τα πιανει το ματι σου!και ,εννοειται,πιειτε μπυρες!και στα κλαμπ,και στο δρομο,παντου!

μαθετε απο πριν αν εχει καμια καλη συναυλια το διαστημα που θα ειστε εκει και αγοραστε απο τις πρωτες μερες εισητηρια/οι συναυλιακοι χωροι ειναι καλα οργανωμενοι/επισης,σε σολντ αουτ συναυλια των νεουορκεζων coccorossie που πηγα τελευταια μερα πριν φυγω,καθε αλλο παρα να ασφυκτιω εννιωθα ,εν αντιθεσει με τις γνωστες ελληνικες αρπαχτες...παντως η αληθεια ειναι οτι οι βερολινεζοι ειναι κομματι ξενερωτοι-περιοριζονταν στο να ρουφανε-κυριολεκτικα!-την μουσικη και καθε νεο ηχο,ακινητοι!!!,και να χειροκροτουν στο τελος-η μονη περιπτωση να σε σπρωξουν ειναι καμια παρταλο-ισπανιδα!

η εξοδος ειναι πιο φθηνη απο την ελλαδα,που σε συνδυασμο με την καλη ως επι το πλειστον ποιοτητα,με εκανε να αγανακτω τις πρωτες μερες που επεστρεψα...

φατε στο δρομο κουρ-βουρστ,για να πειτε οτι δοκιμασατε και κατι γερμανικο-και πατε σε συμπαθητικα γερμανικα εστιατορια-δεν παραγγελνουν ορεκτικα οπως εδω,ισως καμια σουπα τον χειμωνα,και οι μεριδες ειναι τεραστιες!εχει επισης σε πολλα σημεια διαφορα μικρα μαγαζακια με εθνικες κουζινες-εγω εφαγα σε ενα τζαμαικανο κοντα στο πανεπιστημιο και ηταν τελειο,και ο ιδιοκτητης συμπαθεστατος!

μια που θα πετυχετε και εκπτωσεις,πατε και μια βολτα απο τα μαγαζα!στο δυτικο βερολινο εχει τεραστια πολυκαταστηματα-πατε στην γκαλερι λαφαγιετ για πολυτελεια και σχεδιαστες!!!/πετυχα και κανα δυο καλα στοκατζιδικα με πολυ ενδιαφερον στοκ,αλλα δεν ειμαι σε θεση να εξηγησω πως να πατε...πολυ καλη αγορα,με ωραιες μπουτικ συναντησα στην χαγκεσερ μαρκτ/

αν μεινετε μερες και ειστε παρεα,καλη περιπτωση ειναι να νοικιασετε ενα σπιτακι στο δασος,στα περιχωρα του βερολινου,για κανενα σαββατοκυριακο-μπορειτε να κοιταξετε στο νετ/εμεις βρισκαμε τοτε πολυ καλες τιμες,αλλα εβρεχε συνεχεια...

στα νησι με τα μουσεια να πατε μονο πεμπτη βραδυ,που ειναι και δωρεαν,γρηγορα-γρηγορα να παρετε μια γευση,αλλιως θα πρεπει να φατε ολο τον χρονο σας εκει και ειναι κριμα/το κτιριο του κοινοβουλιου με τον θολο εχει αρχιτεκτονικο ενδιαφερον και καλη θεα/στον πυργο της τηλεορασης για να ανεβειτε πρεπει να περιμενετε 1000 ωρες με ενα σωρο χαζοτουριστες και δεν λεει και τιποτε στην τελικη/περαστε απο την πυλη του βραδεμβουργου,απο το αγαλμα της νικης-οταν επιστρεψετε να δειτε και τα φτερα του ερωτα,αν δεν τα εχετε ηδη δει, με τον θεο μπρουνο γκανζ,απο τις αγαπημενες μου ταινιες!-/

ψαξτε μηπως εχει καμια καλη εποχιακη εκθεση-αυτες εχουν το μεγαλυτερο ενδιαφερον-και πατε στην νασιοναλ γαλερι,με πολυ καλη συλλογη γερμανων δημιουργων απο διαφορες περιοδους,αλλα ως εκει-καλα,εχει και δυο πικασο και εναν νταλι...

πολλα ειπα!σε γενικες γραμμες,μπορεις να βρεις οτι θες,εισαι σε μια μεγαλη πρωτευουσα,και πραγματα συμβαινουν συνεχεια γυρω σου,ενω παραλληλα εχεις και την απλα σου/και ειναι κριμα ενω εχεις τοσες δυνατοτητες να πας ως εκει για να κανεις τον τουριστα!

ελπιζω οσα εγραψα να σας φανουν χρησιμα/καλα να περασετε!σας ζηλευω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια προταση:επισκεφθειτε εστω και για μια μερα αν εχετε τον χρονο τη δρεσδη. με το τρενο ειναι,αναλογα το δρομολογιο, 2 ωρες και ενα τεταρτο και κοστιζει καπου 35 ευρω.πιθανως να εχει και λεωφορειο για πιο φθηνα. απο τις πιο μπαροκ πολεις της ευρωπης, φοβερη θεα, φθηνα και αφθονα μερη να δεις και να χαλαρωσεις.καλα να περασετε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ dkoulou για τις πολλές πληροφορίες!!! Να δω τι θα πρωτοκάνουμε!!!! :P

Όσο για Δρέσδη ξενος ελπίζω να προλάβουμε! Και κάποιος άλλος εδώ ήθελε, ε;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οντως ευχαριστουμε παρα πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες παιδια..ναι για Δρεσδη εγω το ειπαα...χεχε..θα παμε θα παμε???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έπεσα τυχαία σε αυτην την ιστοσελίδα....

Ταξιδεύοντας και Φωτογραφίζοντας_>... Εικόνες από BΕΡΟΛΙΝΟ

http://www.fotoartmagazine.gr/travel/europ...rlin/index.html

καλά να περάσετε!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έχω μόνο μια συμβουλή: επειδή υπάρχουν πάρα, μα πάρα πολλά παλάτια στο Βερολίνο, μην αναλωθείτε στο να τα επισκεφθείτε όλα και ξοδέψετε τις μέρες σας. Δείτε 2-3 (προτείνω το Σανσουσί, που έχει υπέροχους κήπους) και αφιερώστε τον υπόλοιπο χρόνο σας σε άλλα αξιοθέατα (Ράιχσταγ, Πύλη Βραδεμβούργου, μουσείο Περγάμου κλπ.). Α, αξίζει να πάτε και στο Ζωολογικό κήπο, θεωρείται από τους καλύτερους στον κόσμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Εεεεε εσεις απο πανω!!!! Georgettoula και Destruction14........

Πηγατε τελικα Βερολινο; :rolleyes:

Πως τα περασατε;

Γνωριστηκατε emquestion

Ετσι ευκολα θα μας ξεφυγετε;;;;

Περιμενουμε εντυπωσεις και συμβουλες για τους επομενους τουριστες μας!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εεεεεεεδώ είμαι!!!!

Φυσικά και πήγαμε Βερολίνο και ήταν πάρα μα πάρα πολύ όμορφα!!! Για tips θα γράψω άλλη στιγμή που θα έχω όρεξη, έχω μια τάση βαρεμάρας αυτήν την περίοδο...Ας γράψει στο κάτω κάτω και ο Destruction τίποτα, όλη τη δουλειά εγώ θα την κάνω;;;;

Όσο για το αν γνωριστήκαμε, ρωτήστε τον! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε σας έχω πει ότι στο gm απαγορεύεται να γράφουμε γαι Γερμανία!?!?!? Τα παιδία από πάνω, συγχωρούνται..δεν ξέρουν..

Εσύ βρε Win, γιατί???? Απλά ΓΙΑΤΙ?!?!?!????????????????? Τι σου χω κάνει?!?!?! Πες μου και θα το λύσουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαφως και πηγαμε σε ολα τα παραπανω...ολα τελεια ηταν...μην πω υπερτελεια...πολυ περπατημα βεβαια αλλα αξιζε τον κοπο...παρολο που ειχε πολυ ασχημο καιρο,ψυχρα εως κρυο τα βραδυα-15'C,και βροχες δεν πτοηθηκαμε...αξιζει να μεινεις εκει με τα 1000...αφου αρχισα και γερμανικα-τοοοοσο καλα λεμε...με την Georgetoula γνωριστηκαμε νομιζω,εκτος και αν η 2μετρη ξανθια που μου μιλουσε σε ολο το ταξιδι και βγαιναμε καθε μερα εκει ηταν καμια άλλη!!! :antegeia: Ολα καλα παντως...να πατε και να μην ξαναγυρισετε στο Ελλαδισταν...next time ετσι θα πραξω...Oκτωβρη Αμστερνταμ σου ρχομαι... :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπραβο μπραβο!!!Χαιρομαι που περασατε καλα....

Κλασικος καλοκαιρινος καιρος :) κεντρικης Ευρωπης....μου τα'πανε κι αλλοι που πηγαν Μοναχο :P

Για Ολλανδια ανοιξε τοπικ Destruction14 ....δεν εχουμε.Εχω κατι αναμνησεις :rolleyes::rolleyes::splaaaats:

Βρε Μαφια ....βρε Μαφια....εγω φταιω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.