Jump to content

Kαι τι δε θα 'δινα....


tik-tak

Recommended Posts

Και τι δε θα 'δινα....

"....Τι δε θα 'δινα

το γύρο του κορμιού σου να ξανάκανα

κι ας χανόμουνα

στη λάβα την καυτή και στα παγόβουνα.

Τι δε θα 'δινα

το γύρο του κορμιού σου να ξανάκανα

κι ας πνιγόμουνα

στο κύμα που μαζί σου δροσιζόμουνα..."

με αφορμή αυτό το τραγουδάκι που ερμηνεύει η Ελ.Αρβανιτάκη

σε στίχους Μ.Γκανά και μουσικη Δ.Παπαδημητρίου,ας καταγράψουμε

σε αυτην τη θεματική ενότητα τους διακαείς πόθους μας,

για τους οποίους...

"και τι δε θα ' δίναμε"

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Last Reply

και τι δε θα ' δινα...να μπορούσα να τρωω άπειρα παγωτά και σοκολάτες 3bit χωρίς να εχω την έγνοια

του σωματ.βάρους και της υγείας...χιχιχι

και τι δε θα ' δινα...να γίνονταν πραγματικότητα οι επιθυμίες μου και στόχοι μου ανεμπόδιστα....

και τι δε θα ' δινα...να μπορούσα να πηγαινα σε ένα μέρος και να γνώριζα αυτομάτως την γλώσσα του τόπου, την ιστορία,

τους μύθους και τους θρύλους...

και τι δε θα ' δινα...να είχα πάντα όρεξη για δουλειά και οργανωτικότητα...

και τι δε θα ' δινα...να μπορούσα να είχα πολύ ελευθερο χρόνο για δημιουργική αξιοποίηση , για ανέμελη τεμπελιά....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και τι δε θα δινα να ηξερα γαλλικα τωρα που τα χρειαζομαι !!

και τι δε θα δινα να ετρωγα ολα τα γλυκα του κοσμου (θα αφηνα δυο τρια παγωτακια μονο για την τικ-τακ)χωρις να παχυνω ουτε ενα γραμμαριο!!

και τι δε θα δινα να ερχοταν τωρα ο Αυγουστος !

και τι δε θα δινα να διαβαζα ολα τα παραμυθια του κοσμου τωρα!

και τι δε θα δινα να κατσιασω το γουρουνι μου τωρα !και να το φιλησω και να το κουνησω περα δωθε και να το ανακατεψω και να το ζουμπηξω και να κανει μπαμ !

και τι δε θα δινα να γνωριζα τον Μαυρογεωργιου , οχι πονηρα καλε , να πουμε θαματα και κοκκινες κλωστες και να με κανει πριγκιπισσα του στον Νοτο!

και τι δε θα δινα να πανε ολα καλα και τις δυο επομενες φορες και να ειμαι πολυ χαρουμενη !

και τι δε θα δινα να εμπαινα στο αεροπλανο τωρα και να πηγαινα στο Μεξικο ή στο Παρισι ή την Νεα Υορκη ακομη και στην Βαρκελωνη οχι για μια βδομαδα μονο , για τεσσερις μηνες , και να πηγαιναμε πολλοι φιλοι παρεα και να γυρνουσαμε ολη μερα στα μουσεια , στις εκθεσεις , στους δρομους , να τρωμε τα φαγητα τους , τα ΓΛΥΚΑ τους ,να γνωριζουμε πως ζουν , τις συνηθειες τους , τις γκριματσες τους!

και τι δε θα δινα να αγοραζα τρεις τεσσερις τσαντουλες ακομη!και πεντε εξι φορεματακια !και πεντε ζευγαρια παπουτσια!

και τι δε θα δινα να ειχα πολλα πολλα λεφτα!οχι να τα κρατησω , να τα σκορπισω ολα , απορω που λενε δεν ξερουν που να τα επενδυσουν ,φερτε τα μου και θα σας τα επενδυσω στο πι και φι!

και τι δε θα δινα να σε βλεπω να γελας ,να μην κατσουφιαζεις ποτε , να διωχνω μακρια οσα συννεφα μπορω και οσο δεν μπορω να σε πειθω πως μπορεις να τα διωξεις εσυ , εχεις τη δυναμη , την ορεξη , τα ονειρα.εχεις την ζωη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψιτ....κυριες απο πανω....τι λεει η υπογραφη μου για τις διαιτες;

αυριο κερναω γλυκο :)

και τι δε θα΄δινα για ενα κομματι μουσακα....ή γεμιστα....

που να τα φτιαξω για ενα ατομο.....2 ατομα.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[και τι δε θα δινα να αγοραζα τρεις τεσσερις τσαντουλες ακομη!και πεντε εξι φορεματακια !και πεντε ζευγαρια παπουτσια!

καλη μου γλυκια μου ηρα..... emrose

διαβαζα το ποστ σου....

ποστ ηρας που λες οποτε λίγο πολυ υπο8ετω εκ των προτερων το πνευμα κι ανυπομονς να δω τι γραφεις ..και τι δε θα δινες για να.......????

και διαβαζωωω διαβααααζω.... φτανω στη φραση την πανω.κι αντι για τσαντουλες διαβαζω τσοντουλες και παθαινω ενα μπλοκαρισμα στιγμιαια ενα σοκ :huh::P

και λεω εεεεεεεεε????πωωωωωωωωωωωωωωςςς????η ηρααααααα?????ντοινγκ!!!!!!!χαχαχαχααχχα

εμμμμμμμμμ αδικο εχω θα ταν απολυτη ανατροπη σε ενα ΔΙΚΟ ΣΟΥ ποστ να διαβαζα κατι τετοιο --->"και τι δε θα δινα να αγοραζα τρεις τεσσερις τσοντουλες ακομη!εχω βαρεθει απιστευτα αυτες που εχω τις ξερω απ εξω κι ανακατωτα στη θεωρια και στην πραξη θελω νεα κολπα τωρα!!!!!!"χαχαχαχα :P:P:P:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χιχι!για μια ακομη φορα με εκπλησεις UB4O! emroseemkiss

δε λεω καλες και οι τσοντουλες , αλλα τωρα τσαντουλες θελω! που ξερεις ομως? μπορει οι δευτερες να χρησιμοποιουνται για να χωρανε τις πολλες πρωτες <ahttp://www.greekmeds.gr/forum/uploads/emoticons/default_tongue.png' alt=':P'> (ε τι με ναυλον σακουλες θα τις μεταφερω?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χιχι!για μια ακομη φορα με εκπλησεις UB4O! emroseemkiss

δε λεω καλες και οι τσοντουλες , αλλα τωρα τσαντουλες θελω! που ξερεις ομως? μπορει οι δευτερες να χρησιμοποιουνται για να χωρανε τις πολλες πρωτες :P(ε τι με ναυλον σακουλες θα τις μεταφερω?)

παιζει και το αλλο που ισως θα πρεπε να σκεφτεις σοβαρα..

μπορει οι πρωτες να γινουν ο τροπος να αγοραζεις πολλες και πανακριβες απο τις δευτερες! :P:P

αν εισαι η πρωταγωνιστρια ι guess θα πληρωνεσαι καλα :rolleyes::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:huh:λες να σκεφτω την αλλαγη καριερας?

δεν ειναι καλυτερα να εισαι η πρωταγωνιστρια μονο για εναν? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

....να έφευγα για διακοπές την άλλη Τρίτη! emblowemdrunk

ε....να προλάβω να ψωνίσω και κάτι στις εκπτώσεις... emblush τι θα φοράω στις διακοπές;;;; embounce

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα γίνω λίγο πιο πεζός και θα πω και τι δεν θα δινα να φτιαχνε ο Παναθηναϊκός μια σοβαρή ομάδα στο ποδόσφαιρο μετά από δεκαετίες μαλακίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...να βρισκόμουν, τώρα, στο Ρέθυμνο. Να έπινα καφε, καπου, στα στενα της παλιάς πόλης. Τι δε θα έδινα...

παππου , δε θα το πιστεψεις!μπηκα να γραψω το ιδιο!!! με προλαβες!μονο που ξεχασες τη ρακοποσια σε κανενα μικρο παρακμιακο ρακαδικο σε καποιο απολα τα γραφικα στενακια της υπεροχης αυτης πολης...

αααχχχ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...να βρισκόμουν, τώρα, στο Ρέθυμνο. Να έπινα καφε, καπου, στα στενα της παλιάς πόλης. Τι δε θα έδινα...

παππου , δε θα το πιστεψεις!μπηκα να γραψω το ιδιο!!! με προλαβες!μονο που ξεχασες τη ρακοποσια σε κανενα μικρο παρακμιακο ρακαδικο σε καποιο απολα τα γραφικα στενακια της υπεροχης αυτης πολης...

αααχχχ!!!

saint όταν το έγραψα ήταν 6.30 ώρα αγγλίας...οι ρακές έρχονται αργότερα. Πάλι εκεί κάπου στα στενά. Στο μιναρε δίπλα, πίσω στα βρυσάκια, στου μανούσου στο πλάτανο. Ξέρεις εσυ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και τι δε θα δινα...να ξεχναγα όλα τα αρνητικά, να μπορούσα να σε συγχωρήσω πραγματικά για τις πίκρες που μου χάρισες ένα χρόνο τώρα...

και τι δε θα δινα να μουν δίπλα σου... και να ησουν αθήνα ή εγώ εκεί που είσαι..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.