Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Live Free or Die Hard:Die hard 4


Recommended Posts

Live Free or Die Hard:

Die Hard 4

Ο τζον Μακλέιν (Bruce Willis) αυτή τη φορά, καλείται να αντιμετωπίσει τρομοκράτες που απειλούν με ολική καταστροφή το ηλεκτρονικό σύστημα πληροφοριών των ΗΠΑ.

Ο Μακλεην ειναι εδω και "bad" οσο ποτε emthumbsup !!

Περιμενα πως θα δω ξαναζεσταμενο φαγητο ή καμια προπαγανδιστικη μπαρουφα,μιας και ειχα ακουσει πως ο Γουιλις ενεπλακη αρκετα και στο σεναριο...Τιποτα ομως απο ολα αυτα δεν ισχυει.Ο εχθρος δεν ειναι κανας σχιστοματης ή μαυριδερος ξενος και δεν ακουγονται συγκινητικες π@π@ριες για την πατριδα.Ο Μακλεην αυτοσαρκαζεται,δεν ειναι ο σουπερ ηρωας,αλλα κατα βαθος ενας λαθος ανθρωπος σε λαθος καταστασεις :P και απλα οταν του τελειωνουν οι σφαιρες,ριχνει κανα αμαξι πανω σε κανα ελικοπτερο :lol: (μια και δεν ειχε προχειρο μπαζουκα :D ).Οι διαλογοι ειναι ανεκτοι(ισα για να μας πανε στην επομενη σκηνη απολυτης καταστροφης),η δραση καταιγιστικη(οπως θα περιμενε κανεις απο τη στιγμη που στα εφε ειναι ο "δικος" μας Πατρικ Τατοπουλος του "Γκοτζιλα") και γενικα ολα ειναι οπως θα επρεπε να ειναι για μια ταινια του ειδους της.Κριμα μονο που βγηκε τετοια εποχη και στα θερινα σινεμα.Η θεση της ειναι στις καλυτερες αιθουσες των Βιλατζ,με τεραστια οθονη και χορταστικο μπασο :P .

Απο τις καλυτερες,αν οχι η καλυτερη ταινια της σειρας Die Hard!!5 αστερια και μια θεση στο πανθεον των ταινιων δρασης :rolleyes: ...

ΥΓ1.Σιγουρα υπηρχαν μες στην ταινια και καποιες νυξεις περι απολυτης εξαρτησης των κοινωνιων απο την τεχνολογια μπλα μπλα μπλα,αλλα ευτυχως οχι τοσες ωστε να αφησουν το μυαλο να χαλασει την απολαυση του αμφιβληστροειδη :lol:

ΥΓ2.Ο πολυς κοσμος μαλλον θα γουσταρισε την ασιατισσα γκομενα του κακου,αλλα μενα μου αρεσε η κορη του Μακλεην :wub: .Με το φοβο παντα μη μου ριξει καμια μπουνια,μεσα απο την οθονη :lol: (ο Μακλεην,αλλα και η κορη,οπως θα δειτε :P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα συμφωνησω περα για περα με τον Αρειανουλι .Η Μακλεινα πολυ ομορφη και ταυτοχρονα θυμωμενη , κι εγω αυτην θα διαλεγα! :P

ενω μπουμ μπουμ δε μ αρεσουν πολυ ,τωρα τελευταια ολο σε κατι θριλερ και αστυνομικοξυλα πηγαινω.

αλλα!!

Ο Μακλειν ειναι φοβερος! κυνικος , αστειος , τρυφερος , αγριος , ολα μαζι , εχει και ενα χαμογελο αυτος ο ανθρωπος που με συνεπαιρνει .νομιζω οτι απο αποψη ερμηνειας ο Μακλειν βοηθαει την ταινια .ειχα δει το πολυ σκληρος για να πεθανει νουμερο 3 , η χθεσινη ταινια μου φανηκε πολυ καλυτερη , εχει δραση που μερικες φορες φτανεις να γελας βεβαια , δε συμβαινουν αυτα τα πραγματα , (το ειχα παρει στραβα στην αρχη και νευριασα με τα εξωπραγματικα μεχρι που με κοιταξαν αγριωπα και μου θυμισαν οτι δεν βλεπουμε Αγγελοπουλο και οτι για αυτο ηρθαμε ,τελοσπαντων για να πουμε μα τιιιιιι κανει ο ανθρωπος!!!)

η σκηνη με το αμαξι να στοχευει το αεροπλανο ολα τα λεφτα (παντα μιλαμε για τετοιες ταινιες , μην ξεχνιομαστε )και η ατακα , ειχα μεινει απο σφαιρες :P ...

και αυτος ο ξανθος κακος να μην πεθαινει με τιποτε βρε παιδι μου ,μα απο το αεροπλανο επιβιωσε , μα απο την πρωτη επιθεση στον νεαρο χακερ , τιποτε , εκει αυτος !!

περα απο αυτα τα αεροπλανικοκολπα ,τα συγχρονα πιστολιδια , κατι τεχνολογικοορους περι κομπιουτερ ετσι να εχουμε και πιο συγχρονο σεναριο ,η ταινια βγαζει γελιο , αρκετες ατακες μου φανηκαν εξοχως ειρωνικοκαυστικες.

ευτυχως για μενα η ταινια δεν ειχε πολλα αιματα , ολη την ωρα ακουγες μπαμ μπουμ , μποτιλιαρισματα , εκρηξεις , αλλα ματια , αιματα , κτλ δεν ειδα πολλα.

ενα ευχαριστο διωρο , οχι φυσικα οτι βγαινεις απο την αιθουσα και λες ωωω μα τι ειπε ο ποιητης και τα βαθυτερα νοηματα , συμφωνω με τον Αρειανο για μια επιφανειακη νυξη στην ταινια περι εξαρτησης των παντων απο την τεχνολογια και οτι ολα τα συστηματα , ακομη και αυτα που φαινονται αβατα ,εχουν τρωτα σημεια ,αλλα οχι οτι γινεται και συζητηση στρογγυλης τραπεζης , απλα μια πινελια στο σεναριο για να πιασει τα παιδια του pc.

επισημαινω οτι ενω περιμενα στην αιθουσα να ειμαστε παρεα με εικοσι και κατω , διπλα μου καθονταν κυριοι γυρω στα πενηντα ,τα αγορακια δεν μεγαλωνουν ποτε? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H ταινία ήταν πολύ καλή για το είδος της...πολύ δυνατή...

Βγαίνοντας από την αίθουσα είδαμε μια ατμόσφαιρα γεμάτη αποκαΐδια [δεν ξέραμε τίποτα για την πυρκαγιά ακόμα...] και νομίζαμε ότι δεν είχε ακόμα τελειώσει το έργο... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H ταινία ήταν πολύ καλή για το είδος της...πολύ δυνατή...

Είδα μόνο το τρέιλερ και μου άρεσε αρκετά.Με αυτά που λέτε όμως μου βάζετε μικρόβια να την κατεβάσω κιόλας...

Άντε μπας και δω και καμιά ταινία που θα με κάνει να ξεχάσω την απίστευτη μ@λ@κια αυτού του καλοκαιριού-fantastic 4...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ταινία έχει τόσες εκρήξεις, που δε θα το ευχαριστηθείς στο σπίτι... Αξίζει για σινεμά... Άσε που έχει ΚΑΙ γέλιο σε πολλές φάσεις... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ταινία έχει τόσες εκρήξεις, που δε θα το ευχαριστηθείς στο σπίτι... Αξίζει για σινεμά... Άσε που έχει ΚΑΙ γέλιο σε πολλές φάσεις... :P

Αν έχει τόσο νταβαντούρι τότε μάλλον σε σινεμά θα τη δω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Επιτεεεεεεελους την ειδα....εδω που βρισκομαι μερικα εργα φτανουν λιιιιιγο αργα!!!!! :splaaaats::splaaaats:

Ναι,ναι και παλι ναι.....ειναι ταινια για σινεμα 100%

Περασαν 12 χρονια απο το τελευταιο επεισοδιο και 19 χρονια απο το πρωτο....ο John McClane παραμενει ΙΔΙΟΣ!!!!Ιδιο το χιουμορακι του (αρκετα καυστικο),το στυλακι του,οι ατακες του και το πως βγαινει καθε φορα ζωντανος απο απιστευτες στιγμες.Γατος μιλαμε ειναι!

Ειναι γενημενος ο Bruce Wiilis γι'αυτο το ρολο...ενα πραγμα σα το Σταλονε με το Ραμπο/Ροκυ.

Ξερουμε τι παμε να δουμε γι'αυτο οταν βγαινουμε στο τελος απο την αιθουσα δε γκρινιαζουμε και δεν κλαιμε τα λεφτακια μας!!!!

Για το ειδος της ηταν πολυ καλη πιστευω.

Χαρηκα να βλεπω τεχνολογια και ειδικα εφφε!!!

Ηταν ενα ευχαριστο διωρο με παρα πολλα αλμυρα ποπ-κορν ομως......μα ποσο αλατι βαζουν!;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδιά ο Bruce Willis δεν βαρέθηκε πια να σώζει τον κόσμο;;;Είπαμε μια, δυο, τρεις...μα τέσσερεις φορές πάει πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.