Jump to content

dress code all'italiana


TrippinOn

Recommended Posts

Αν σκέφτεσαι ποτέ να βγει εξωτερικό για ειδικότητα να αρχίσεις να το φαντάζεσαι, γιατί σε πολλές χώρες είναι υποχρεωτική.

Ιταλια εκει που ημουν ηταν αγραφος νομος.

Καλα...Ιταλια φορανε γραβατα και οταν πανε στο φουρνο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ πάντως καλοκαίρι πήγαινα φορώντας αυτά!!!!

...κι έχε χάρη που τελείωσα, γιατί φέτος κυκλοφορώ με αυτή:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν σκέφτεσαι ποτέ να βγει εξωτερικό για ειδικότητα να αρχίσεις να το φαντάζεσαι, γιατί σε πολλές χώρες είναι υποχρεωτική.

Ιταλια εκει που ημουν ηταν αγραφος νομος.

Καλα...Ιταλια φορανε γραβατα και οταν πανε στο φουρνο...

καλά, αυτή που λές/λέτε πρέπει να είναι η ιταλία του μπόσσι ... στη ρώμη κυκλοφορούσαν τα πάντα, από μανταλάκια στα μαλλιά μέχρι !!!άβαφες!!! γυναίκες - εντός και εκτός σχολής :lol: αφήνω το τρελλό ψώνιο να βγαίνουν στο σεργιάνι στους δρόμους με τις άσπρες ποδιές, που αναγκάστηκε να παρέμβει ο διοικητής για να μαζευτούν (για λίγο φαντάζομαι)

στην ελλάδα νομίζω πως είναι υποχρεωτική η άσπρη μπλούζα, φυσικά δεν έχει κανένα νόημα όπως τη φοράνε οι περισσότεροι/ες από μας, δηλ. ξεκούμπωτη να ανεμίζει ... οι πιο σωστές μπλούζες είναι εκείνες που κουμπώνουν πίσω, που ειδικά για τα εργαστήρια θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικές, προστατεύουν καλύτερα. αλλιώς τα πράσινα/μπλέ φορμάκια θα ήταν πιο σωστά.

και φυσικά (σόρυ, αλλά δεν αντέχω στον πειρασμό να το πω εδώ) μπλούζες που φυλάσσονται στο ίδιο ντουλάπι με τα ρούχα που φορά κανείς για να γυρίσει σπίτι του, δεν έχουν κανένα νόημα ... όπως επίσης και παπούτσια, πέδιλα, whatever, μέσα και έξω απ΄το νοσοκομείο (εργαστήριο) ... εκτός από το τί τραβάει το πόδι πχ σε μια εφημερεία, σας αφήνω να σκεφτείτε πόσα και τί μικρόβια κουβαλάτε στο σπίτι σας με αυτά emcold

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλά, αυτή που λές/λέτε πρέπει να είναι η ιταλία του μπόσσι ... στη ρώμη κυκλοφορούσαν τα πάντα, από μανταλάκια στα μαλλιά μέχρι !!!άβαφες!!! γυναίκες - εντός και εκτός σχολής :lol: αφήνω το τρελλό ψώνιο να βγαίνουν στο σεργιάνι στους δρόμους με τις άσπρες ποδιές, που αναγκάστηκε να παρέμβει ο διοικητής για να μαζευτούν (για λίγο φαντάζομαι)

Mi fanno schiffo due odori: La puzza di merda e la puzza dei TERRONI... emitaly (προφερεται σε dialetto veneto stretto)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλά, αυτή που λές/λέτε πρέπει να είναι η ιταλία του μπόσσι ... στη ρώμη κυκλοφορούσαν τα πάντα, από μανταλάκια στα μαλλιά μέχρι !!!άβαφες!!! γυναίκες - εντός και εκτός σχολής :lol: αφήνω το τρελλό ψώνιο να βγαίνουν στο σεργιάνι στους δρόμους με τις άσπρες ποδιές, που αναγκάστηκε να παρέμβει ο διοικητής για να μαζευτούν (για λίγο φαντάζομαι)

Mi fanno schiffo due odori: La puzza di merda e la puzza dei TERRONI... emitaly (προφερεται σε dialetto veneto stretto)

ελπίζω να έχεις επίγνωση ότι εμείς εκεί ήμασταν ξένοι έ? οπότε δε φαντάζομαι να ασπάζεσαι κάτι τέτοιες όμορφες εκφράσεις :blink:

όποιος ήταν ιταλία όταν τους πήραμε τους αγώνες του 2004 (μιλώ για σεπτέμβρη του 1997) και διάβαζε ιταλικές εφημερίδες έχει πολλά να θυμάται για τη διαχρονική εκτίμηση που μας έχουν οι γείτονες emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ελπίζω να έχεις επίγνωση

Ελπιζω να εχεις επιγνωση οτι αστειευομαι...ελεος!

-Αν και ειμαστε way off topic, clemence...χαιρομαι παρα πολυ τη λογικη και θεωρηση των βορειων ιταλων στο πως πρεπει να ειναι οργανωμενο ενα κρατος...Περα απο τις γραφικες και, εν πολλοις, ανοητες δηλωσεις των αρχηγων των αποσχιστικων κομματιδιων του Βορρα, πιστευω οτι η Ιταλια πανω απο τη πεδιαδα του Παδου, οικονομικα(και οχι μονο), δεν εχει καμμια σχεση με την υπολοιπη Ιταλια και θεωρω λογικο να εχουν μεγαλη δημοτικοτητα κομματα οπως η Lega Nord, Liga Veneta κτλ...Συμφωνω μαζι τους στο οτι μια ομοσπονδιακη δημοκρατια θα ελυνε τις διαφορες μεταξυ Βορρα και Νοτου. Οι λογοι, πολλοι και διαφοροι, ειναι γνωστοι σε οσους Ελληνες εζησαν μεγαλο κομματι της ζωης τους στη γειτονικη χωρα και δεν αποτελουσαν απλα ''φοιτητακια''...

Το 2004 ημουν εκει και, φυσικα, καταχαιρομουν με τα κομπλεξ που εβγαζαν καθε μερα στα ΜΜΕ τους...Μη τρελλαθουμε κιολας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ελπίζω να έχεις επίγνωση

Ελπιζω να εχεις επιγνωση οτι αστειευομαι...ελεος!

-Αν και ειμαστε way off topic, clemence...χαιρομαι παρα πολυ τη λογικη και θεωρηση των βορειων ιταλων στο πως πρεπει να ειναι οργανωμενο ενα κρατος...Περα απο τις γραφικες και, εν πολλοις, ανοητες δηλωσεις των αρχηγων των αποσχιστικων κομματιδιων του Βορρα, πιστευω οτι η Ιταλια πανω απο τη πεδιαδα του Παδου, οικονομικα(και οχι μονο), δεν εχει καμμια σχεση με την υπολοιπη Ιταλια και θεωρω λογικο να εχουν μεγαλη δημοτικοτητα κομματα οπως η Lega Nord, Liga Veneta κτλ...Συμφωνω μαζι τους στο οτι μια ομοσπονδιακη δημοκρατια θα ελυνε τις διαφορες μεταξυ Βορρα και Νοτου. Οι λογοι, πολλοι και διαφοροι, ειναι γνωστοι σε οσους Ελληνες εζησαν μεγαλο κομματι της ζωης τους στη γειτονικη χωρα και δεν αποτελουσαν απλα ''φοιτητακια''...

Το 2004 ημουν εκει και, φυσικα, καταχαιρομουν με τα κομπλεξ που εβγαζαν καθε μερα στα ΜΜΕ τους...Μη τρελλαθουμε κιολας...

εεεεε ναι! αλλά είναι τόσο τρομερά άσχημο να μιλάνε οι ''βόρειοι'' για τους νότιους με αυτόν τον τρόπο, ενώ είχαν μια εσωτερική μετανάστευση τη δεκαετία του '50 και του '60 που άφησε εποχή ... οι περισσότεροι σιχανιάρηδες ψηλομύτηδες του μπόσσι δε μου το βγάζεις απ΄το νου ότι όλο και κάποιον νότιο έχουν στο ΠΡΟΣΦΑΤΟ γενεαλογικό τους δέντρο ;)

κάτι σαν τους μισούς έλληνες που δηλώνουν ''αθηναίοι'' την καταγωγή (ναι όλοι απόγονοι των παλιών τζακιών, δεν το συζητάω) ... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ετσι ντε...Μη μας κραξουν και οι υπολοιποι που τους χαλαμε το νημα...

Clemence...Vuoi, davvero che facciamo un paragone tra il modo di vestirsi delle donne (e anke gli uomini xche no?) del Nord e quelle del Sud??? Non ti conviene terroncella mia... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ετσι ντε...Μη μας κραξουν και οι υπολοιποι που τους χαλαμε το νημα...

Clemence...Vuoi, davvero che facciamo un paragone tra il modo di vestirsi delle donne (e anke gli uomini xche no?) del Nord e quelle del Sud??? Non ti conviene terroncella mia... :P

lo stile non ha patria mio caro pollentone

con tanto affetto

terruncin ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ξερω οτι θα τα ακουσω μ'αυτο που θα πω.....αλλα δεν πειραζει.Eξαλλου δεν εχω πει τπτ σ'αυτο το τοπικ μεχρι τωρα.

Κατεβηκα λιγες μερες στην Ελλαδα και το συμπερασμα μου ειναι οτι ειμαστε η "κακια απομιμηση της Ιταλικης μοδας".

Ναι ναι....δυστυχως ετσι ειναι....θελουν οι Ελληνες και οι Ελληνιδες τοσο πολυ να ακολουθησουν την ιταλικη μοδα που το μονο που καταφερνουν ειναι μια απομιμηση.Ολοι ειχανε το ιδιο στυλακι,τον ιδιο τροπο ντυσιματος και φυσικα να μη μιλησω για το κουρεμα και το χρωμα μαλλιων.

Αυτο που διαφερει αφανταστα με τους Ιταλους ειναι οτι δε μασανε να μπλεξουν τη μοδα.....πχ.

προπερσινα παπουτσια με φετινη φουστα και ανεμελο χτενισμα για το καλοκαιρι.

Ολες πεδιλακι με το ιδιο χρωμα στα δαχτυλα....μα ολες πατε στην ιδια μανικιουριστα;

Οπως φυσικα κατανταει γελοιο η μοδα του Burberry's .....μα ελος!!!!!

Δε λεω ....οι Ελληνιδες ειναι πιο σικατες.....αλλα δεν εχουν προσωπικη πινελια!

Beh si,Milano e' moda e moda e' Milano!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε συ winmx έχω μια απορία...(μιλάω γενικά...) όσες κοπέλες έχω γνωρίσει που σπούδασαν Ιταλία όλες ντύνονται πολύ χάλια... μιλάμε για πολύ... και πες ότι είχαν το ίδιο γούστο από πριν... πριν πάνε να σπουδάσουν ..μα καλά εκεί που πήγαν δεν κοίταγαν γύρω τους? δεν έβλεπαν βιτρίνες? περιοδικά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανενα προβλημα....ρωτα ο,τι θες....Μην ξεχνας οτι ολα τα παραπανω ειναι απλα μια προσωπικη γνωμη και οπτικη γωνια.Που ξερεις...αν μ'εβλεπες μπορει να'λεγες οτι κι εγω δεν εχω καλο γουστο :) ή οτι δεν συμπιπτει με το δικο σου.

Πολλες που ερχονται Ιταλια προσπαθουν και κανουν ενα μιξ μεταξυ....ελληνικου στυλ και ιταλικου.Ξεσκιζονται στα ακριβα ψωνια....βασικα φιρμα να'ναι κι ο,τι να'ναι το βαζουμε!Ε καμια φορα αυτο κατ'εμε κατανταει κακογουστια...

Αααα και ξεχασα.....υπαρχει τεραστια διαφορα μεταξυ νοτου και βορρα.Αυτο που λενε τα παιδια απο πανω ειναι 100% αληθεια.Εεε νοτια Ιταλια το ντυσιμο ειναι "καπως".....δλδ καταλαβαινεις αμεσως καποιον απο Ναπολι.Ειναι πιο εκκεντρικο,πιο μπιζου και πιο κοκεταρια.

Παντως το ξαναλεω ...οι Ελληνιδες εχουν γινει πιο σικατες και πιο κοκετες.....και πιο αδυνατες (ελπιζω αυτο να ειναι αποτελεσμα γυμναστικης κι οχι συνεχης και μονιμης διαιτας).

Και οι Ελληνες (για να μη με κραξουν οι αντρες στου φορουμ) επιτελους προσεχουν τον εαυτο τους χωρις να μπαινουν σε υπερβολες.Ισως οι Ελληνιδες πρεπει να παρουν παραδειγμα απο τους αντρες και να μη γινονται κι εκεινες υπερβολικες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν τις έκρινα με βάση το δικό μου στυλ ή με βάση την υπογραφή ... ένα ρούχα καταρχάς πρέπει να είναι καλοραμμένο και από καλό ύφασμα... ας ξεκινήσουμε από αυτή τη βάση...

Στην Ελλάδα έχω να πω... ότι η Θεσσαλονίκη και η Αθήνα έχουν πολύ καλές παρουσίες... τόσο καλές που έτυχε φέτος να πάω σε club να κοιτάω γύρω γύρω και να παθαίνω κρίση ταυτότητας.... Σε άλλες πόλεις που έχω ζήσει το ποσοστό των ωραίων και καλοντυμένων γυναικών είναι κατά πολύ πιο μικρό έως ελάχιστο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπράβο Ιταλιάνα...αντί να πάρεις το φίλο σου για καμιά μαργαρίτα, καθόσουν και κοίταζες τι φοράνε τα κοριτσάκια για να κράξεις μετά... Καλάααααααααααααααααααααααααααααααααααααα........... :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε συ winmx έχω μια απορία...(μιλάω γενικά...) όσες κοπέλες έχω γνωρίσει που σπούδασαν Ιταλία όλες ντύνονται πολύ χάλια... μιλάμε για πολύ... και πες ότι είχαν το ίδιο γούστο από πριν... πριν πάνε να σπουδάσουν ..μα καλά εκεί που πήγαν δεν κοίταγαν γύρω τους? δεν έβλεπαν βιτρίνες? περιοδικά?

εγώ πάλι είδα απίστευτη αλλαγή σε αθηναίες (με και χωρίς '' '') που ξεκίνησαν 20χρονες να βάφονται με το μυστρί και να ντύνονται σαν *** και λίγα χρόνια μετά είχαν γίνει σχεδόν καλοντυμένες και βαμμένες απλά.

για θεσσ/κη δε μπορώ να πω, αλλά οι αθηναίοι, φοιτητές και φοιτήτριες, ξεχώριζαν από τα 1000 μίλια στη ρώμη: μαυροντυμμένοι σαν κοράκια και όλοι μα όλοι με παρόμοιο ντύσιμο! οι δε φοιτήτριες παρουσιάζονταν να δώσουν εξετάσεις ντυμένες φιρμάτα μέχρι το βρακί και με παραμάσχαλα όχι βιβλία αλλά νεσεσέρ :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.