Jump to content

Λευκάδα


Recommended Posts

Επειδη ακουσα οτι φετος ενδιαφερονται μερικοι και θελουνε να πανε πχ Ηρα :rolleyes: καιρος ειναι να ανοιξουμε ενα τοπικ αφιερωμενο για τη Λευκαδα (γμτ εχουμε χασει και το Λευκαδιωτη..... emconfused )

Θελω χρονια να παω στη Λευκαδα και καθε φορα αλλαζει το προγραμμα ..... :( ....προχθες ακουγα και απο τους Ιταλους ποσο ωραιο νησι ειναι κι εγω εβραζα απο το κακο μου που ηξεραν αυτοι κι εγω οχι emcry !!!!

Tεσπα....

Πειτε μας τις γνωμες σας για:

παραλιες,μπαρακια,φαγητο,μεταφορικα,διαμονη,παραδοσιακα προιοντα,μουσεια κτλ

Δωστε μας τις συμβουλες σας και τις εντυπωσεις σας.

Βρηκα τα παρακατω χρησιμα λινκ:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΗΓΑ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΛΕΥΚΑΔΙΤΗ,ΟΔΙΚΩΣ.ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΑΧΥΤΗΤΑς,ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΤΗς ΤΡΟΧΑΙΑς ΜΕ ΡΑΝΤΑΡ,ΑΡΚΕΤΑ ΜΠΛΟΚΑ,ΤΟΣΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΡΙΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ,ΟΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑς ΟΥΚ ΟΛΙΓΕς ΣΤΡΟΦΕς.ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ. ΒΑΣΙΚΑ ΑΝΘΡΑΚΑς Ο ΘΗΣΑΥΡΟς.ΤΟ ΝΗΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΟ,ΜΗ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙς ΔΕΝΤΡΑ,ΚΑΤΙ ΘΑΜΝΟΙ ΑΠ΄ΤΗ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ Ως ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ,ΤΑ ΝΕΡΑ ΠΑΓΩΜΕΝΑ,ΤΟ ΟΔΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΜΕΤΡΙΟ,ΕΩΣ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΠΗΓΑΙΜΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ''ΚΑΛΕς ΠΑΡΑΛΙΕς'',ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΗΔΕΝ.ΑΠΌΤΙ ΕΙΔΑ ΙΔΑΝΙΚΟς ΠΡΟΟΡΙΣΜΟς ΓΙΑ ΣΚΑΦΟς.ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ,ΑΥΣΤΡΙΑΚΟΙ,ΟΛΛΑΝΔΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ,ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠ΄ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥς ΜΙΛΗΣΑ,ΠΑΡΑΘΕΡΙΖΑΝ ΜΕ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΚΟ,ΠΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΚΕΙ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ.(ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ...ΜΕ ΘΑΛΑΣΣΑ...ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ).ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΙ,ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ,ΠΡΟς ΤΟΥ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕς.!ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ.ΑΠΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ...ΝΕΚΡΑ.ΤΕΛΗ ΙΟΥΛΙΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΟ ΝΥΔΡΙ,ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΑΦΕ-ΚΛΑΜΠ 50 ΑΤΟΜΑ,ΟΛΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ,ΞΑΔΕΡΦΙΑ.ΕΜΕΙΝΑ 7 ΜΕΡΕς.ΘΑ ΕΦΕΥΓΑ ΣΤΙς ΤΡΕΙς ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ΤΗς ΕΠΙΣΤΡΟΦΗς.ΑΝ ΠΑς ΕΠΤΑΝΗΣΑ ΜΕ ΣΚΑΦΟς ΠΕΡΑΣΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ.

Υ.Γ. ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΜΟΥ...ΜΗΠΩς ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ...ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ ΄΄ΕΙΔΑ΄΄ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ...ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ....ΠΕΡΙ ΄ΟΡΕΞΕΩς'...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως επτανήσια να δώσω μερικές συμβουλές σε όσους θέλουν να πάνε.

Όπως και στα υπόλοιπα επτάνησα, χρειάζεσαι απαραίτητα αυτοκίνητο! Οι συγκοινωνίες δεν είναι καθόλου καλές και οι αποστάσεις μεγάλες. Και ακόμα περισσότερο για να πάτε στις ξακουστές παραλίες...

Κατά τη γνώμη μου είναι το νησί με τις ομορφότερες παραλίες. Δεν είναι ακόμα κατεστραμμένες απο τον τουρισμό. Και οι περισσότερες δεν είναι καν οργανωμένες, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Στην δυτικη ακτη έχει καταπράσινα νερά και βέβαια κρύα. Είναι λίγο δύσκολη η πρόσβαση και θελει αρκετή ώρα οδήγηση...αλλα πραγματικά αξιζει.

Για νυχτερινή διασκέδαση δεν ξέρω να βοηθήσω emconfused Αλλα συνήθως ο κόσμος βγαίνει στην πόλη και όχι στα χωριουδάκια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θα πάτε Λευκάδα, δεν θα πρέπει με τίποτα να αμελήσετε να επισκεφτείτε το Πόρτο - Κατσίκι και το Κάθισμα, δυο πανέμορφες παραλίες... Επίσης εκπληκτική παραλία είναι στους Εγκρημνούς, έχει όμως δύσκολη πρόσβαση.

Νυχτερινή ζωή θα βρείτε στη Χώρα (στην πόλη της Λευκάδας δηλαδή) και στο κοσμοπολίτικο Νυδρί.

Οπωσδήποτε να πάρετε καραβάκι για να κάνετε το γύρο (κάποια σας αφήνουν και για μπάνιο) του Σκορπιού, του νησιού του Ωνάση, και να μάθετε τα σχετικά απο τον ξεναγό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως εργαζομενος εδω στο ρημαδονοσοκομειο της Λευκαδας(και τελειωνω σε μια εβδομαδα!ω τι χαρα) ξερω οτι ο κοσμος παει στο people, στο cream, στο karma και αλλα πολλα.Απο παραλιες ειναι πολυ ωραια στο πορτο κατσικι, στο καθισμα, στον αγιο Νικητα αλλα η πιο ωραια(για μενα προσωπικα)παραλια ειναι οι εγκρεμνοι(αν και θα πρεπει να κατεβεις 300 σκαλια,αλλα αξιζει τον κοπο.)Κατα τα αλλα, και πολλα φαγαδικα εχει, και ωραια ειναι να βολταρεις στην πολη, στον πεζοδρομο και να δεις και το νησακι του Σκορπιου... Εχει πολλη ρομαντζαδα.Α, και μακρια απο το νοσοκομειο, μην τυχον μου ερθετε μεθυσμενοι σε εφημερια... Χεχεχεχεχεχε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Win είχα πάει πέρσυ!!! Πολύ ωραία είναι...όμορφες παραλίες και καθαρά νερά...αρκετό πράσινο...κτλ

Φαγάδικα και καφετέριες δε θυμάμαι γιατί είχα πάει με την κολλητή μου που είναι απο Λευκάδα και μας πήγαινε αυτή...Να ρωτήσω όμως άμα θέλετε...

Όσο για τους εγκρεμνούς ένα έχω να πώ: ΚΟΥΡΑΣΗ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια ηθελα να πω απλα ενα μεγαλο ευχαριστω , θα πω και εγω οτι εχουν υπαρξει φορες που νιωθεις οτι αυτο το φορουμ αγκαλιαζει με οποιονδηποτε απλο η πιο συνθετο τροπο. emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

δεν ξερω πως το ειχα συνδυασει ετσι στο μυαλο μου , αλλα την Λευκαδα την σκεφτομουν λανθασμενα σαν οικογενειακο νησι , φετος το καλοκαιρι ετυχε και πηγαν αρκετοι φιλοι μου και μου μετεφεραν την αντιθετη αποψη .και ετσι με μια αφορμη βρεθηκαμε στην φθινοπωρινη Λευκαδα και σιγουρα εαν ειχαμε τη δυνατοτητα να κολυμπησουμε , οι εντυπωσεις θα ηταν ακομη πιο ''θαλασσινες''. ακομη κι ετσι ομως η Λευκαδα μου αρεσε παρα πολυ!

καταρχην οι Λευκαδιτες! ειχα την τυχη ,η παρεα να εχει γραψει την δικη της ιστορια στη Λευκαδα , παιδια που ειχαν κανει αγροτικο η τμημα ειδικοτητας εκει , και πιθανον οι κατοικοι αναγνωριζοντας τους , να ειχαν ακομη πιο ''ανοικτη'' συμπεριφορα απεναντι μας, πραγματικα με εντυπωσιασε η διαθεση φιλοξενιας τους , τα κερασματα πηγαιναν περα δωθε ,οι γιαγιουλες με την καλη κουβεντα στο στομα , ειναι αληθεια οτι οι νησιωτες κατ εμε ειναι ιδιαιτερη παστα ανθρωπων, οσους εχω γνωρισει ολοι μου φαινονται εξω καρδια ανθρωποι ,και οι Λευκαδιτες μου το επιβεβαιωσαν!

απο παραλιες δυστυχως επισκεφτηκαμε μονο το Καθισμα , που παρολο που του ελειπε η καλοκαιρινη περιβολη του , εντυπωσιαζει! πολυ μεγαλη παραλια με πρασινα νερα κατα τοπους!

βολτα στο Νυδρι που παρα την ελλειψη τουριστων , σου αφηνει την αισθηση οτι τους καλοκαιρινους μηνες ειναι ο βασιλιας του νησιου .

βολτα στον Αγιο Νικητα που προσωπικα μου φανηκε το γραφικοτερο χωριο ολων, ολοκληρο στρωμενο με πλακες!

αλλα και το Φρυνι με την μαγευτικη θεα!

πανεμορφη θεα επισης θα απολαυσετε και απο το μοναστηρι της Φανερωμενης ,ο ορισμος της ηρεμιας.

οπως και απο το ξενοδοχειο Ionian Blue στο οποιο περαν της θεας που προσφερει , με εντυπωσιασε και το εσωτερικο του , πολλες φορες εχω παρατηρησει στα ξενοδοχεια πολυτελειας οτι προσπαθωντας να δωσουν οσο το δυνατον πιο πολυτελη εικονα ξεστρατιζουν προς τον δρομο του κιτς , στο Ionian Blue υπαρχει ο ορισμος της κομψοτητας.

αυτο που μου εκανε εντυπωση , ειναι οτι ακομη το νησι εχει τουριστες , ξενους κυριως , που οπως αναφερθηκε σε προηγουμενο ποστ , ερχονται στο νησι με τα σκαφη τους τα οποια αφηνουν εκει. ακομη ειναι ενα νησι στο οποιο μενουν πολλοι ξενοι ως μονιμοι κατοικοι , Αγγλοι και Ιταλοι.

στον αγαπημενο μου τομεα της γευσιγνωσιας , ευτυχως υπηρχαν πολλοι συμβουλατορες :P . στην χωρα ,μειναμε εξαιρετικα ευχαριστημενοι στο Old Navy , τι να πρωτοπροτεινω? ελληνικη κουζινα αλλα ελαφρως πειραγμενη , παιζει πολυ η παρμεζανα , εαν βρεθειτε οπωσδηποτε δοκιμαστε τα μπιφτεκια γεμιστα με παρμεζανα! και την πατατοσαλατα , πειραγμενη κι αυτη!και το φρυγανισμενο ψωμι , ει του οποιου στηθηκε μια πολυ υψηλου επιπεδου συζητησοαναζητηση :P η οποια κατεληξε οτι στην επιφανεια του δεν υπηρχε λαδι αλλα Lurpak.

επισκεφτηκαμε την Μαργαριτα που η ιδιοκτητρια της ειναι μια γλυκυτατη γυναικα , το αναφερω γιατι θεωρω στα συν το ευγενικο σερβις σε ενα μαγαζι. η Μαργαριτα φημιζεται για τα σπιτικα φαγητα ,και απο οτι καταλαβα ολο το προσωπικο του νοσοκομειου εκει τρωει. δοκιμαστε τις σαλατες της , το χοιρινο με σελινο , το κεφαλοτυρι στα καρβουνα.

ακομη φημιζεται το Ευ ζην-εμεις δεν προλαβαμε να παμε-αλλα τα παιδια μου μετεφεραν οτι ο ιδιοκτητης του ειναι ενας πολυ ψαγμενος κουλτουριαρης τυπος , παιζει καταπληκτικη μουσικη , και σερβιρει γευσεις απο ολον τον κοσμο , εαν βρεθειτε νομιζω οτι θα αξιζει την επισκεψη σας!

νυκτερινη ζωη στο Cookies , ενα συμπαθεστατο μικρο μαγαζακι , βαμμενο σε ζεστα χρωματα.

προσωπικα λατρεψα το Διαυλος , πιο μεγαλο , πιο ''κλαμπιστικο'' , με πολυ καλες μουσικες επιλογες του dj ,το πρωτο βραδυ που πηγαμε ειχε βραδια ντισκο ενω το δευτερο κατεληξε σε Κατσιμιχαιους . απο ποτα καθαρο,η τουλαχιστον σε εμας , παρα το οτι ειχαμε καθε λογο να γυρισουμε αρρωστοι μετα την καταναλωση καθε διαθεσιμου μπουκαλιου στο μαγαζι , δεν παρατηρηθηκε κανενα περιεργο φαινομενο (τουλαχιστον σωματικο :P )

πολυ καλο και το People .

η περατζαδα της Λευκαδας γινεται στον πεζοδρομο της -και σημειωνω οτι εχει πολυ καλη αγορα!

το νησι φημιζεται για τα Παστελια , τις Φιορεντινες ,τις χαλβαδοπιτες , ολα αυτα θα τα παρετε στον Φεξη.

ακομη φημιζεται για τα σαλαμια και τα λουκανικα οπως και την Λαδοπιτα-μου φανηκε σαν χαλβας στο πιο πηκτο .

εαν θελετε γλυκα , οπωσδηποτε στον Γαζη! παγωτο σε περιεργες γευσεις ,κατι σαν την Παγωτομανια, πανακοτα , σιροπιαστα , ενας μικρος γευστικος παραδεισος!

νομιζω οτι το νησι χρειαζεται μια βδομαδα για να το γυρισετε και να μην παραλειψετε και τον καταπρασινο Σκορπιο , οπως και το Μεγανησι.

μιλαμε για ενα νησι πρασινο , αυτην την εποχη μυριζαν κιτρινολουλουδα!

ενα θησαυρακι στο Ιονιο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.